AS "Citadele banka" ir viena no retajām bankām, kas maziem un vidējiem uzņēmumiem izsniedz mikrokredītus jeb Atbalsta kredītus bez ķīlas. Uzņēmēji šāda veida aizņēmumus izmanto visdažādākajiem mērķiem - remontam, izejvielu iepirkšanai, apgrozāmiem līdzekļiem un lielākiem attīstības mērķiem, piemēram, jauna veikala iekārtošanai. Maijā "Citadele" Atbalsta kredītam ir samazinājusi procentu likmi līdz 12% gadā.

"Mazo un vidējo uzņēmumu apkalpošana un kreditēšana ir viena no bankas prioritātēm, tāpēc ejam tirgū ar inovatīviem risinājumiem, piedāvājot iespēju noformēt aizdevumus līdz 20 000 EUR ātri un ērti bez liekas birokrātijas," saka bankas "Citadele" valdes locekle Santa Purgaile. "Uzņēmēji "Citadelē" var saņemt arī lielākus kredītus ar mazāku procentu likmi. Šie ir kredīti, sākot no vairākiem desmitiem tūkstošiem eiro līdz pat vairākiem miljoniem, kurus arī izsniedzam ļoti ātri."

Kreditēšanas procesa automatizēšana ir iemesls, kāpēc uzņēmumu kreditēšanu bankā "Citadele" var saukt pat inovatīvu. Ja Atbalsta kredīta jeb mikrokredīta izskatīšanai vēl salīdzinoši nesen vajadzēja 5 dienas, tad tagad kredīta pieteikuma izskatīšanas laiks ir 3 dienas. Plānots, šis laiks tiks samazināts līdz 1 darba dienai.

"Atbalsta kredīts, ko var saņemt bez ķīlas, iemantojis klientu interesi. Ceturkšņa laikā "Citadele" mikrokredītos izsniedz 1,5 miljonus eiro. Vidējā uzņēmējiem piešķirtā mikrokredīta summa ir 10 000 EUR, kam ir tendence palielināties un pēdējā mēneša laikā tie bija jau 14 000 EUR," informē Santa Purgaile.

Katram uzņēmējam savs atbalsta kredīts

"Citadele" piedāvā 3 dažādus mikrokredītus jeb Atbalsta kredītus, kas speciāli pielāgoti dažādu nozaru uzņēmumiem. Pašreiz pieprasītākais ir "Tirgotāja kredīts", kas orientēts uz tirdzniecības un pakalpojumu sniedzēju mazajiem uzņēmumiem – veikaliem, kafejnīcām, skaistumkopšanas saloniem un citiem uzņēmumiem, kur klienti var norēķināties ar maksājumu kartēm.

"Zemnieka kredītsieviests sadarbībā ar Lauku atbalsta dienestu, un tā pamata uzdevums ir lauksaimniekiem sniegt palīdzību brīdī, kad pēkšņi radusies vajadzība pēc papildu līdzekļiem. Piemēram, nepieciešams iepirkt sēklu, minerālmēslus, degvielu, labot vai iegādāties tehniku, remontēt, maksāt algas. "Zemnieka kredīts" tiek izsniegts ar vienkāršotiem nosacījumiem, vadoties pēc saimniecības saņemtā subsīdiju apjoma par iepriekšējiem 2 gadiem.

Savukārt "Uzņēmēja kredīts" pieejams jebkuras uzņēmējam. To izsniedzot, galvenais kritērijs, pēc kura banka vadās, ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) deklarācijas vai bankas kontu izraksti. "Uzņēmēja kredīts" pieejams ikvienam uzņēmējam - arī tam, kurš savā saimnieciskajā darbībā neizmanto karšu norēķinu termināļus un nav lauksaimnieks. 2 biežāk uzņēmēju atzīmētie mērķi kredīta izmantošanai ir iekārtu un citu pamatlīdzekļu iegāde, kā arī apgrozāmie līdzekļi.

Kredīta pieteikumam nepieciešami vien 2 dokumenti

Atbalsta kredītam var pieteikties, bankā iesniedzot vien 2 dokumentus – kredīta pieteikumu un PVN deklarāciju par 6 mēnešiem vai konta apgrozījumu par 6 mēnešiem, ja tas nav PVN maksātājs. Līdz ar to uzņēmējam nav jātērē laiks dažādu dokumentu sagatavošanai, kas nepieciešami, piesakoties uz apjomīgāku aizdevumu. Būtiski, ka pieteikties atbalsta kredītam var arī uzņēmumi, kas nav bankas "Citadele" klienti.

Atbalsta kredīta izskatīšanas ātrums kāpj, procentu likme - krīt

"Lai finansējums uzņēmējiem būtu pieejamāks, izvērtējam katru pieteikumu individuāli un pielāgojam procentu likmi, vērtējot uzņēmēja pēdējo gadu kredītvēsturi. Uzņēmumi ar ļoti labu kredītvēsturi var pretendēt uz aizdevumu bez ķīlas ar zemāko procentu likmi – 12% gadā. Nākamie sliekšņi ir 16% un 20% gadā. Esam paredzējuši arī piedāvājumu uzņēmumiem ar ne tik labu kredītvēsturi, taču, jāatzīst, lielākoties uzņēmumi, kas piesakās atbalsta kredītam, kvalificējas pirmo 2 grupu parametriem un var saņemt aizdevumu ar pievilcīgo 12% vai 16% likmi gadā," stāsta S.Purgaile.

Lai arī kredīta izskatīšanas laiku plānojam samazināt līdz 1 dienai, tomēr mēdz būt situācijas, kad finansējums nepieciešams vēl īsākā laikā vai arī uzņēmējam vai grāmatvedim svarīgi zināt, ka finansējums būs pieejams. Tāpēc piedāvājam uzņēmumiem savlaicīgi noformēt mikrokredītu kā "drošības spilvenu". Ja nauda netiek izmantota, nekādi procenti nav jāmaksā. Toties nauda ir pieejama jebkurā laikā, jo tā ir piešķirta kā kredītlīnija. Procenti jāmaksā tikai par izlietoto kredīta summu.

Stabils "drošības spilvens" deva iespēju attīstīties

Atbalsta kredītu kā ērtu ir novērtējis uzņēmuma SIA "Guru mēbeles" līdzīpašnieks un valdes loceklis Jānis Zilkalns, kurš izmantoja bankas piedāvājumu – samazināja procenta likmi un palielināja kredīta summu no 10 000 EUR uz 15 000 EUR.

Sākotnēji SIA “Guru mēbeles” attīstījās bez citu finanšu resursu piesaistes. Tomēr, ņemot vērā mēbeļu tirdzniecības specifiku, kurai piemīt nevienmērīgs pieprasījums gada griezumā, tika meklēts “drošības spilvens”, kas sniedz stabilitātes sajūtu, plānojot finanšu līdzekļu plūsmu. “Pieņemot lēmumu par papildu finansējuma piesaisti, izvērtējām banku piedāvājumu. Tajā mūs neapmierināja ķīlas nodrošinājums, kas tika prasīts arī nelielam kredītam, un mūsu situācijā nebija iespējams. Risinājums nāca no bankas Citadele Uzņēmumu apkalpošanas menedžeres Egitas Veldes. Piesaistījām savam uzņēmumam kredītu bez papildu nodrošinājuma, kas tika piešķirts, balstoties vien uz uzņēmuma bilanci. Tas bija viegli, ātri un ērti, turklāt ērtums saglabājies arī šobrīd – kredītu lietojot. Ir laba stabilitātes sajūta no apziņas, ka nepieciešamības gadījumā man ir pieejami brīvie līdzekļi. Tos esmu licis lietā gan brīdī, kad nepieciešams iegādāties kādu iekārtu, gan arī tukšākos mēnešos, izmantojot kredītu kā apgrozāmos līdzekļus. Tajā pašā laikā man nav jāmaksā procenti, ja kredīts netiek tērēts. Tas ir ērti un rada patīkamu komfortu,” pieredzē ar Atbalsta kredītu dalās Jānis Zilkalns.

Par Atbalsta kredītu bankā Citadele konsultācijas var saņemt, zvanot uz Uzņēmumu apkalpošanas daļu pa tālruni 67010841. Vairāk informācijas www.citadele.lv.