Otrdien, 23.septembrī, Ministru kabineta (MK) sēdē izskatīts informatīvais ziņojums par iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) ieskaitīšanas kārtības maiņu. Tanī rosināts veikt grozījumus normatīvajos aktos, kas paredzētu, ka, sākot ar 01.01.2015., IIN tiktu ieskaitīts tikai Valsts kases IIN sadales kontā, kā arī lauzt līgumus ar Rīgas un Ventspils pilsētas pašvaldību par IIN īpašo iekasēšanas kārtību, informē Finanšu ministrija (FM).

Ar Rīgas domi un Ventspils pilsētas domi šobrīd ir spēkā  līgumi  par speciālu IIN ieskaitīšanas kārtību, saskaņā ar kuru IIN maksājumi tieši, bez Valsts kases starpniecības, nonāk konkrētās pašvaldības budžetā.

Ierosinājums mainīt esošo IIN ieskaitīšanas kārtību balstās uz to, ka no pašvaldību un Valsts ieņēmumu dienesta (VID) puses konstatētais nodokļu maksātāju pieļauto kļūdu apmērs un nodokļu maksātāju viedoklis liek secināt, ka šobrīd normatīvajos aktos paredzētā IIN ieskaitīšanas kārtība vairākos kontos rada uzņēmējiem administratīvo slogu, palielinot kļūdīšanās risku, veicot IIN maksājumus, kā arī palielinot neefektīvu darba spēka un laika resursu patēriņu nodokļu administrēšanā.

Pārejot uz pilnībā centralizētu IIN nodokļa iekasēšanu, tiktu optimizēts IIN administrēšanas process kopumā - nodokļa maksātājiem, veicot uzskaiti un norēķinus, VID – veicot administrēšanu un informācijas apmaiņu ar pašvaldībām, Valsts kasei – veicot sadali, kā rezultātā nebūtu jāveic ieturējumi no Rīgas un Ventspils pilsētas pašvaldības par nodokļu maksātājiem, kas saņēmuši IIN atmaksas.