IEPAZĪSIMIES! Grāmatvedības organizācijas dokumentu izstrādāšana
|
Satura
rādītājs |
2. nodaļa. Grāmatvedības organizācijas dokumentu kopums un grāmatvedības kontrole
|
---|
Rokasgrāmatas mērķauditorija ir to uzņēmumu grāmatvedības speciālisti, kuros darbinieku skaits nepārsniedz 20 cilvēkus - tā sauktie nelielie uzņēmumi. Šī kritērija pamatā ir pieņēmums, ka šādos uzņēmumos grāmatvedības dokumentu plūsma nav sarežģīta, un līdz ar to arī grāmatvedības organizācijas dokumentu sagatavošana neprasa būtisku laika patēriņu. Darbinieku skaits vai citi uzņēmuma rādītāji tomēr neierobežo rokasgrāmatas pielietošanu - noteicošais ir grāmatvedības speciālistu vēlme sagatavot savam uzņēmumam atbilstošus grāmatvedības dokumentus. Tomēr pat tad, ja šādas vēlmes nav, autors lūdz cienījamos speciālistus līdz beigām izlasīt vismaz šo nodaļu.
Grāmatvedības organizācijas dokumentu kopums ir noteikts Grāmatvedības likuma 1.panta 1.daļas 5.punktā, bet to izstrādāšanu skaidro Ministru Kabineta (MK) noteikumi. MK noteikumi Nr.877 Grāmatvedības kārtošanas noteikumi (MK noteikumi Nr.877) ir izdoti saskaņā ar Grāmatvedības likumu, tātad attiecas uz visiem šī likumā 3.pantā minētajiem subjektiem, no kuriem visplašāk ir pārstāvētas Latvijas Republikā reģistrētās komercsabiedrības. MK noteikumu Nr.877 8.daļa Grāmatvedības organizācijas dokumentu izstrādāšanas noteikumi ir saistoša visiem Grāmatvedības likuma subjektiem un vienīgais atvieglojums (ne atbrīvojums) ir kapitālsabiedrībai, kuras grāmatvedību kārto tās vienīgais īpašnieks - vienīgais valdes loceklis. Šāda kapitālsabiedrība ir atbrīvota no attaisnojuma dokumentu aprites apraksta vai dokumentu aprites shēmas sagatavošanas (MK noteikumu Nr.877 66.punkts).
Tādu grāmatvežu, kuri būtu sajūsmā par pienākumu sagatavot šādus dokumentus, nav visai daudz, ko apstiprina arī gada pārskatu revīziju laikā saņemtie komentāri:
Vairākumā gadījumu prasītā dokumentācija tomēr tiek saņemta, taču tā ir formāla, jo pārsvarā sastāv no izkopētiem saistošo normatīvo aktu noteikumiem un paredzēta tikai atrādīšanai Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ierēdņiem tematisko pārbaužu laikā. Vismaz formālus grāmatvedības organizācijas dokumentus piespiež sagatavot Grāmatvedības likuma normas. Atbilstoši likuma 33.panta 1.daļas 1.punktam uzņēmuma vadītājs ir atbildīgs par grāmatvedības kārtošanu atbilstoši šā likuma prasībām. Likuma 42.pantā ir noteiktas sankcijas par grāmatvedības kārtošanas noteikumu neievērošanu - brīdinājums vai naudas sods līdz 400 naudas soda vienībām. Tās tiek piemērotas, VID ierēdņiem konstatējot grāmatvedības organizācijas dokumentācijas neesamību. Uzņēmuma vadītājam turklāt ir pienākums VID noteiktajā termiņā tomēr šos dokumentus sagatavot.
Varbūt šāda formāla pieeja patiešām ir pareiza, jo tā neprasa lielu laika un darba patēriņu, VID ierēdņu prasības ir izpildītas un uzņēmuma vadītājam nav nepatikšanu? Autors tā nedomā, tāpēc sniedz dažus argumentus par labu kārtīgas, uzņēmumam atbilstošu grāmatvedības organizācijas dokumentācijas sagatavošanai pat tad, ja uzņēmumā ir maz darbinieku un ir tikai viens grāmatvedis:
Pateicoties ne tikai nelielajos, bet arī lielajos uzņēmumos izplatītajai praksei, grāmatveži sagatavo atskaites par darbiniekiem izsniegto avansu izlietojumu, kā arī autovadītāju vietā aizpilda ceļazīmes vai maršruta lapas. Situācija ir absurda: darbinieks A saņem naudas avansu un to tērē, taču par viņa tēriņiem uzņēmuma vadītājam atskaitās darbinieks B (grāmatvede). Šāda darba organizācija ir gan absurda, gan krāpnieciska attiecībā uz nodokļiem. Darbinieks, kas pats nebrauc ar uzņēmuma automobili, ceļazīmēs vai maršruta lapās uzrāda izdomātu (nepatiesu) informāciju, tādējādi veicot krāpnieciskas darbības attiecībā uz uzņēmumu ienākuma nodokli un / vai pievienotās vērtības nodokli (PVN). Autors uzņēmumu grāmatvedības revīziju laikā, pārbaudot un salīdzinot ceļazīmēs un tām pievienoto elektronisko kases aparātu degvielas pirkumu čekos uzrādīto informāciju, daudzas reizes ir konstatējis apbrīnojamu parādību: automobiļi spēj dienām ilgi pārvietoties ar mīnus litru degvielas atlikumu bākā!
Pastāvot šādai darba organizācijai, patiešām nav viegli sagatavot likumdošanai un elementāriem grāmatvedības kontroles noteikumiem atbilstošus grāmatvedības organizācijas dokumentus. Tomēr tiklīdz dokumentu plūsma tiks dokumentēta un to apstiprinās uzņēmuma vadītājs, pārējie darbinieki vairs nevarēs savus darba pienākumus deleģēt grāmatvedei.
Grāmatveži, kuri apzinās uzņēmumam atbilstošu grāmatvedības organizācijas dokumentu nepieciešamību, bieži vien tos tomēr neizstrādā, kam par iemeslu galvenokārt ir:
Grāmatvedības pakalpojumu tirgū uzņēmumiem par nelielu samaksu ir iespēja iegādāties elektroniski saglabātus grāmatvedības organizācijas dokumentu šablonus. Autora rīcībā esošais paraugs liecina par to, ka šāda politika lielākoties sastāv no visiem uzņēmumiem saistošajiem normatīvo aktu noteikumiem un grāmatvedības dokumentu paraugiem, tāpēc tā neder, lai sagatavotu uzņēmumam atbilstošus grāmatvedības organizācijas dokumentus.
Šajā rokasgrāmatā ir iekļauti konkrēta uzņēmuma pilnīgi visi grāmatvedības organizācijas dokumenti, kuri savā starpā ir saistīti. Tiek sniegti arī ieteikumi šo dokumentu izstrādei, kā arī grāmatvedības dokumentu noformēšanas paraugi, turklāt visu informāciju var arī nokopēt un ielīmēt, lai pēc tam to apstrādātu un pielāgotu sava uzņēmuma vajadzībām. Grāmatvedības organizācijas apraksts ir sagatavots, pieņemot to, ka rokasgrāmatā aprakstītais uzņēmums visus attaisnojuma dokumentus saglabā papīra formātā - gan oriģinālos dokumentus, gan ar elektronisko datu pārraides kanālu starpniecību saņemto attaisnojuma dokumentu vai to atvasinājumu (skenēto, kopēto dokumentu) izdrukas. Rokasgrāmatā nav iekļautas izvērstas grāmatvedības uzskaites nianses, jo tās uzdevums ir tikai sniegt autora skatījumu grāmatvedības organizācijas dokumentu kā vienota normatīvajos aktos noteiktā kopuma izstrādāšanai. Šis skatījums nebūt nav vienīgais iespējamais - grāmatvedības organizācijas dokumentiem jāaptver viss Grāmatvedības likumā noteiktais dokumentu kopums, bet to struktūra ir atkarīga no izpildītāja zināšanām un radošās pieejas.
Latvijā grāmatvedības speciālistus pārsvarā pārstāv sievietes, tāpēc rokasgrāmatā ir atsauce uz grāmatvedēm, nevis grāmatvežiem. Par šādu diskrimināciju autors atvainojas tiem nedaudzajiem grāmatvežiem – vīriešiem, ja viņi lasa šo darbu.
IEPAZĪSIMIES! Grāmatvedības organizācijas dokumentu izstrādāšana
|
Satura
rādītājs |
2. nodaļa. Grāmatvedības organizācijas dokumentu kopums un grāmatvedības kontrole
|
---|
Lai komentētu, autorizējies!