Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā ir noteikti vairāki personāla ilgtspējas pasākumi, kuru izdevumus var uzskatīt par saistītiem ar saimniecisko darbību un kuri netiek iekļauti ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekamajā ienākumā. Cita starpā tie ir arī darba koplīgumā paredzēto pasākumu izdevumi, kuri nav personificējami. Kas ir šie koplīgumā paredzētie pasākumi?
Izdevumi 06:00, 18. Sep. 2024
Lai uzņēmums varētu sekmīgi strādāt, attīstīties un sasniegt izvirzītos mērķus, vajadzīga teicama darba organizācija un pareiza darbinieku darba laika plānošana. Viens no instrumentiem, kas palīdz efektīvāk izmantot darbaspēku, ir darba laika kalendārs.
Darba laiks 06:00, 21. Okt. 2024
Pamatojoties uz Nodokļu politikas pilnveidošanas koordinēšanas grupas sanāksmēs izteiktajiem viedokļiem un priekšlikumiem, kā arī apjomīgajiem esošās nodokļu politikas izvērtējumiem, ir izstrādāts darbaspēka nodokļu izmaiņu piedāvājums. Tas paredz palielināt neto ienākumus aptuveni 95% strādājošo, informē Finanšu ministrija.
Svarīgi 15:52, 6. Sep. 2024
Kā aprēķina slimības pabalstu, ja konkrētā persona ir gan darba ņēmējs, gan mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs?
Darba samaksa 09:00, 23. Aug. 2024
Uzņēmumiem, kuriem nepieciešams sagatavot produkciju vai izpildīt konkrētu uzdevumu noteiktā laika periodā, bieži vien nākas strādāt nepārtrauktā darba režīmā, proti, darbs jāorganizē maiņās. Kā aprēķināt darba samaksu? Vai ir jāievēro kādi nosacījumi?
Darba samaksa 06:00, 10. Mai. 2024
Darbinieks strādā nepilnu darba laiku – 5 darba dienas nedēļā, 34 stundas nedēļā. Alga par pilnu darba laiku – 900 eiro. Darba devējs vēlas noteikt darbiniekam nemainīgu darba algu – 765 eiro, nostrādājot konkrētu stundu skaitu nedēļā. Vai darba devējs drīkst šādi rīkoties, ņemot vērā, ka stundu skaits mēnešos var atšķirties, piemēram, svētku dienu dēļ, un attiecīgi noteikto stundu skaitu nedēļā darbiniekam nebūtu iespējams nostrādāt? Vai tomēr darba samaksai jābūt atkarīgai no darbdienu skaita attiecīgajā mēnesī un mainīgai?
Darba samaksa 09:00, 28. Mai. 2024
Lai arī liela daļa no darbiniekiem jau plāno vasaras atvaļinājumu un ir tā gaidās, grāmatvežiem darba netrūkst. To pierāda "iFinanses" aprīlī lasītāko rakstu TOP3.
Svarīgi 09:14, 8. Mai. 2024
Ja darbiniekam aprēķināta tikai darba alga, tad ar atskaišu iesniegšanu viss ir salīdzinoši vienkārši. Pārdomas rodas, ja darba devējs saviem darbiniekiem piešķir papildu bonusus, piemēram, apmaksā pusdienas, sporta nodarbības, transporta izdevumus, sedz mācību maksu. Šādos gadījumos rodas jautājumi, kuras summas, kad un kurā atskaitē ir jāziņo Valsts ieņēmumu dienestam.
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 25. Mar. 2024
Bieži vien darba samaksa ir viens no motivējošiem faktoriem, kas ietekmē darba ņēmēju izvēli starp vairākiem potenciālajiem darba devējiem. Iedziļināsimies niansēs un noskaidrosim, kas ietilpst un kas neietilpt darba samaksā.
Klausies
Darba samaksa
06:00, 22. Jan. 2024
Darbiniekam noteikta astoņu stundu darbadiena. Pirmssvētku dienā darbinieks nostrādāja sešas stundas, lai arī bija jāstrādā septiņas. Vai darba devējam jāmaksā par pirmssvētku laikā nenostrādāto darba stundu?
Darba samaksa 06:30, 5. Jan. 2024
Darbinieks strādā 3 dienas nedēļā, no pirmdienas līdz trešdienai, 24 stundas nedēļā. Pilna darba laika darbiniekiem ar normālo darba laiku atvaļinājuma daļu, kas paliek pēc 2 obligāto nedēļu izņemšanas, ir iespējams izņemt pa daļām, dalot to arī pa dienām. Kā noteikt darba kārtības noteikumos vai darba līgumā atvaļinājuma piešķiršanas kārtību atlikušajām atvaļinājuma dienām nepilna darba laika darbiniekiem? Uzņēmumam neliekas, ka būtu taisnīgi arī nepilna darba laika darbiniekam ļaut atlikušo atvaļinājumu dalīt pa dienām.
Atvaļinājums 06:00, 1. Okt. 2024
Darbinieks tiek norīkots darbam citā valstī. Vai norīkotā darbinieka stundas tarifa likmē jeb darba samaksā var iekļaut dienas naudu?
Klausies
Darba samaksa
06:00, 13. Dec. 2023
Kad svētki aiz muguras un laiks skatīties jaunā 2024.gada mērķu virzienā, varam vēl atskatīties uz “iFinanses” decembrī lasītāko rakstu TOP3!
Svarīgi 14:49, 12. Jan. 2024
2024.gada 8.oktobrī Ministru kabinetā izskatīti grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, kas vērsti uz darbaspēka nodokļu sloga samazinājumu. Pārskatītas arī iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmes, informē Finanšu ministrija.
Likumdošana 09:31, 9. Okt. 2024
Likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” (likums par IIN) ir noteikts, ka no ienākumiem, par kuriem maksā algas nodokli, izslēdz darba devēja apmaksātos darba koplīgumā noteiktos darbinieka ēdināšanas izdevumus un ārstniecības izdevumus, ja tie nepārsniedz 5% no darba devēja gada kopējā bruto algu fonda. No kā īsti ir jārēķina šie 5% – gada beigās pret visa gada darba samaksu? Un kas notiek gadījumā, ja tiek konstatēts pārtēriņš? Vai uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN) aprēķina gada beigās?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 06:00, 10. Sep. 2024
Grozījumu likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" saskaņošanas termiņš beidzās 1.oktobrī, bet likuma stāšanās spēkā laiks paredzēts nemainīgs – 2025.gada 1.janvāris. Kādi grozījumi gaidāmi attiecibā uz iedzīvotāju ienākuma nodokļa piemērošanu?
Likumdošana 11:14, 4. Okt. 2024
2025.gadā plānots atteikties no diferencētā un ieviest fiksēto neapliekamo minimumu, vienlaikus paaugstinot iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmes. To paredz šī gada 19.septembrī valdības atbalstītais informatīvais ziņojums par valsts budžeta ieņēmumu un nodokļu politikas pārskatīšanu 2025.–2027.gadā. Kādas izmaiņas ir plānotas?
Citi 06:00, 25. Sep. 2024
Ceturtdien, 19. septembrī, valdība atbalstīja Finanšu ministrija sagatavoto informatīvo ziņojumu par valsts budžeta ieņēmumu un nodokļu politikas pārskatīšanu 2025.–2027.gadā, vēsta Ministru kabinets. Kādas izmaiņas ir plānotas?
Likumdošana 17:11, 19. Sep. 2024
Lai uzņēmums varētu sekmīgi strādāt, attīstīties un sasniegt izvirzītos mērķus, vajadzīga teicama darba organizācija un pareiza darbinieku darba laika plānošana. Viens no instrumentiem, kas palīdz efektīvāk izmantot darbaspēku, ir darba laika kalendārs.
Darba laiks 06:00, 18. Okt. 2023
Finanšu ministrija (FM) ir izstrādājusi un saskaņošanai virza grozījumus likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”. Ar grozījumiem tiek pārskatīta iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmes un neapliekamā minimuma sistēma, informē FM.
Likumdošana 11:55, 27. Sep. 2024
Nedz Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma, nedz Pievienotās vērtības nodokļa likuma normas nesniedz visaptverošu saimniecisko un nesaimniecisko izdevumu uzskaitījumu, tāpēc to korekta nodalīšana nodokļu vajadzībām vienmēr ir bijis izaicinājums uzņēmumu grāmatvežiem.
Uzņēmumā daļai darbinieku ir noteikts summētais darba laiks, no janvāra koplīgumā paredzētais virsstundu pārskata periods ir 2 mēneši. Tas nozīmē, ka virsstundas darbiniekam tiek aprēķinātas pārskata perioda beigās – februāra beigās. Kā rīkoties gadījumā, ja darbinieks pārtrauc darba attiecības pirms pārskata perioda beigām, piemēram, 10.februārī? Vai šajā gadījumā par pārskata periodu tiek uzskatīts laika posms no 1.janvāra līdz 10.februārim? Vai pārsniegtās stundas uzskatāmas par virsstundām? Vai tomēr virsstundas netiek rēķinātas, jo nav nostrādāts pilns pārskata periods?
Darba laiks 06:00, 16. Apr. 2024
Uzņēmums saviem darbiniekiem izsniedz maksājumu kartes, kas piesaistītas vienam uzņēmuma bankas kontam un izsniegtas uz uzņēmuma vārda. Kā uzņēmumā organizēt ne vien maksājumu karšu izsniegšanu darbiniekiem, bet arī ērtu atskaišu uzskaites sistēmu? Vai tas ir jānošķir no avansa norēķiniem?
Klausies
Avansa norēķini
06:00, 27. Mai. 2024
Darbinieks, kuram noteikts summētais darba laiks, nostrādāja vienu darba dienu 2022.gada novembrī, pēc tam atvēra slimības lapu vairāku mēnešu garumā. Slimības lapas laikā viņš uzrakstīja atlūgumu. Darbinieks ir saņēmis samaksu par nostrādāto dienu novembrī, kā arī naudas balvu un prēmiju decembrī. Aprēķinot kompensāciju par neizmantoto atvaļinājumu, problēmas rodas ar vidējās izpeļņas aprēķinu.
Klausies
Vidējā izpeļņa
06:00, 2. Jūn. 2023
Ņemot vērā, ka 15.maijs bija ģimenes diena, tad uzņēmums noorganizēja darbinieku ģimenēm kopīgu izklaidi dabā, ārpus pilsētas, lai saliedētos un savstarpēji iepazītos. Vai izdevumi, kas saistīti ar šīs izklaides organizēšanu, kurai nepieciešama gan dažādu priekšmetu iegāde, gan atrakciju noma, uzskatāmi par saimnieciskās darbības vai reprezentācijas izdevumiem? Kā pasākuma izdevumus norādīt grāmatvedībā?
Minimālo darba algu būvniecības nozarē strādājošiem nosaka Latvijas Būvniecības nozares arodbiedrības un vairāk nekā 300 būvuzņēmumu parakstīta ģenerālvienošanās, kas ir spēkā no 2019.gada 3.novembra. 2023.gada 22.septembrī tika atbalstīti ģenerālvienošanās grozījumi, kas paredz, ka no šī gada 1.janvāra minimālā alga būvniecības nozarē strādājošiem ir 930 eiro mēnesī vai 5,57 eiro stundā.
Darba samaksa 06:00, 11. Apr. 2024
Mūsdienās darbinieku motivācija un produktivitāte tieši saistīta ar to, cik labi darbinieks jūtas darbā un kādas priekšrocības saņem no darba devēja. Savukārt uzņēmumu vadītāji prāto kā sabalansēt darbinieku pieaugošās vēlmes ar uzņēmuma budžetu un plāniem.
Svarīgi 16:03, 29. Apr. 2024
Zemnieku saimniecība kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā, ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātāja. Tā nodarbina trīs darbiniekus. Koplīguma tai nav. Saimniecības īpašnieks vēlas iepriecināt savus darbiniekus, piemēram, Ziemassvētkos sarīkojot svētku pusdienas visam darba kolektīvam. Vai šo pusdienu izmaksas var attiecināt uz saimnieciskās darbības izdevumiem, ja plānots, ka to apmērs nepārsniegs 5% no iepriekšējā gada bruto algām? Vai tās būs jāapliek ar algas nodokļiem?
Šobrīd Saeimā iesniegti grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, ar kuriem plānots paaugstināt jau stipri novecojušo apdrošināšanas prēmiju slieksni, un pārskatīti arī citi darbiniekiem piemērojamie labumi. Apskatīsim šos un citus darbinieku motivācijas rīkus - kādi attaisnojuma dokumenti nepieciešami izdevumu pamatošanai un kuros gadījumos iestājas nodokļu sekas?
Personāla vadība 06:00, 17. Nov. 2023
Kā aprēķināt atvaļinājuma naudu, ja darbiniekam ir noteikta pamatalga ar nepilnu darba slodzi, kā arī ikmēneša grafiku 16 stundas nedēļā?
Atvaļinājums 06:00, 2. Dec. 2022
Gan ar darba, gan uzņēmuma līgumu tiek regulēta zināma darba veikšana pret atlīdzību kādas personas labā. Ņemot vērā, ka praksē apzināti, kā arī neapzināti darba līgums tiek jaukts ar uzņēmuma līgumu vai otrādi, par uzņēmuma līgumu jārunā kontekstā ar darba līgumu, jo, lai gan minētie līgumi ir līdzīgi, starp tiem pastāv būtiskas atšķirības.
Uzņēmuma darbiniece, kura atrodas bērnu kopšanas atvaļinājumā līdz 2024.gada 17.janvārim, ir paziņojusi, ka viņai tiks atvērta jauna darbnespējas lapa “B”, sākot ar 2024.gada 2.janvāri, jo iestājusies jauna grūtniecība. Vai uzņēmumam 2.janvārī jāziņo Valsts ieņēmumu dienestam, ka darbiniece atgriežas darbā, norādot ziņojumā kodu “41”, lai darbiniecei varētu atvērt jauno darbnespējas lapu “B” un par to aprēķināt un izmaksāt naudu?
Atvaļinājums 06:00, 12. Okt. 2023
Uzņēmums, kurš kādu laiku nav spējis nokārtot savas parādsaistības un tā rezultātā tam piesaistīts zvērināts tiesu izpildītājs, pieņem lēmumu izmaksāt darbiniekam pabalstu 250 eiro apmērā saistībā ar tēva nāvi. Vai zvērināts tiesu izpildītājs drīkst veikt ieturējumu no bēru pabalsta? Vai grāmatvedim, aprēķinot summu, kas jāpārskaita zvērinātam tiesu izpildītājam, jāņem vērā bēru pabalsts?
Darba samaksa 06:00, 27. Okt. 2023
2023.gada 22.septembrī būvniecības ģenerālvienošanās komitejas sēdē tika panākta vienošanās ar 2024.gada 1.janvāri būvniecībā nodarbinātajiem minimālo mēneša darba algu normālā darba laika ietvaros paaugstināt uz 930 eiro līdz šim noteikto 780 eiro vietā. Minimālā stundas tarifa likme ar nākošo gadu būs 5,57 eiro, informē Latvijas Būvnieku asociācija.
Svarīgi 10:00, 26. Sep. 2023
Lai uzņēmums varētu sekmīgi strādāt, attīstīties un sasniegt izvirzītos mērķus, vajadzīga teicama darba organizācija un pareiza darbinieku darba laika plānošana. Viens no instrumentiem, kas palīdz efektīvāk izmantot darbaspēku, ir darba laika kalendārs.
Darba laiks 06:00, 31. Okt. 2022
Šā gada 16.jūnijā Saeima vienbalsīgi pieņēma grozījumus Darba likumā, kas paredz beidzamo gadu laikā nozīmīgākās izmaiņas darba tiesisko attiecību regulējumā. Grozījumi stājas spēkā 2022.gada 1.augustā. Izskatām būtiskāko!
Tiesības 06:00, 8. Aug. 2022
Darba likumā 2022.gada 1.augustā stājās spēkā izmaiņas attiecībā uz darba laika noteikšanu gadījumos, kad darbiniekam darba dienas un darba laiks iepriekš nav paredzami. Kā sagatavot darba grafiku un noteikt darba laiku šādos gadījumos? Izskatīsim!
Darba laiks 06:00, 24. Aug. 2022
Uzņēmumam, kam ir noslēgts koplīgums un kas sniedz komunālos pakalpojumus, reizēm ir nepieciešams veikt avārijas likvidēšanas darbus, kuros piedalās uzņēmuma vienas nodaļas darbinieki. Šādā situācijā darbiniekiem nav iespējams doties pusdienu pārtraukumā, tāpēc uzņēmums vēlas apmaksāt šo darbinieku ēdināšanas piegādes izdevumus uz darba norises vietu. Vai uz darbinieku ēdināšanas izdevumu apmaksu var attiecināt likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" 8.panta 15.punkta nosacījumus?
Tiesības 06:00, 2. Mai. 2023
No lasītājiem nereti saņemam jautājumu par to, kāda ir atšķirība starp summēto un nepilno darba laiku. Vai summētais darba laiks var būt nepilnais darba laiks? Un kuras Darba likuma normas jāpiemēro šādā gadījumā? Tāpēc papētīsim, kas ir summētais un kas – nepilnais darba laiks, kādas ir to atšķirības, kad labāk izvēlēties vienu un kad – otru darba laika veidu.
Darba laiks 06:00, 12. Aug. 2022
Uzņēmums nodarbojas ar lauksaimniecību (saņem arī lauksaimniecības subsīdijas). Saviem darbiniekiem tas plāno apmaksāt gan veselības apdrošināšanu, gan arī ēdināšanas izdevumus. Šo izdevumu summa gadā uz vienu darbinieku pārsniegs 480 eiro. Ar darbiniekiem ir noslēgts darba koplīgums, izpildās arī likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 8.panta nosacījumi. Saprotams, ka ir jāveic detalizēta uzskaite un Valsts ieņēmumu dienestam jāsniedz paziņojums par personai izmaksātājām summām gada griezumā. Bet kādi nodokļi piemērojami pārsnieguma daļai (virs 480 eiro gadā) un ko var segt no subsīdijām?
Darba samaksa 06:00, 29. Jūn. 2023
Pamazām vasara tuvojas beigām, un lielais vairums pēc labi pavadīta atvaļinājuma sāk atgriezties darbos – kurš birojos, kurš attālināti. Uzreiz varu iepriecināt - atvaļinājumu laiks bijis arī mūsu likumdevējam, un likumu jomā nekāda revulūcija šajā laikā nav notikusi. Bet kādi bija svarīgākie jautājumi strādājošajiem kolēģiem? Izskatām “iFinanses” jūnija-jūlija lasītāko rakstu TOP3!
Svarīgi 23:03, 18. Aug. 2022
2022.gada 1.augustā stājas spēkā vieni no pēdējo gadu apjomīgākajiem grozījumiem Darba likumā.
Likumdošana 15:20, 29. Jūl. 2022
Šobrīd Komerclikumā (KL) ir sagatavoti grozījumi, kuros viena no visbūtiskākajām izmaiņām ir paredzētā atsevišķā sadaļa, kas attiecas uz pārrobežu reorganizāciju un tās kārtību. Grozījumi ieviesīs jaunus pārrobežu reorganizācijas veidus, kas ievērojami samazinās izmaksas un paātrinās darbību procesu. Vienlaicīgi tiks aizsargātas arī dalībnieku, darbinieku un kreditoru intereses un tiesības.
Klausies
Saimnieciskā darbība
06:00, 10. Mai. 2023
Saeima trešajā lasījumā pieņēma grozījumus Darba likumā, ar kuriem cita starpā paredzēts ieviest jaunu atvaļinājuma veidu – aprūpētāja atvaļinājumu, informē Saeima.
Likumdošana 17:00, 20. Jūn. 2022
Darbiniekam noteikts summētais darba laiks ar pārskata periodu viens mēnesis. Vai virsstundu norma jārēķina par četriem mēnešiem?
Darba laiks 06:00, 3. Mar. 2023
Darbiniekam tika izmaksāta ikgadējā prēmija. Vai drīkst paaugstināt vidējās izpeļņas aprēķinu ikgadējās prēmijas dēļ?
Vidējā izpeļņa 06:00, 16. Mar. 2023
Jebkuram uzņēmuma vadītājam ir nepieciešami labi, motivēti darbinieki. Šāds darbinieks būs efektīvāks un ilgtermiņā jebkuram uzņēmumam dos lielāku pienesumu. Šis raksts nav par to, kā labāk motivēt savus darbiniekus – to atstāsim katra lasītāja izvēlē un psiholoģijas zinātnieku pārraudzībā. Apskatīsim esošus, populārus darbinieku motivēšanas mehānismus un to, kā tieši tie ietekmē nodokļu nomaksas pienākumu, lai noskaidrotu, vai kādu labumu no motivēšanas programmām varētu gūt arī pats uzņēmējs, izslēdzot pašsaprotamo – motivētu darbinieku.
Personāla vadība 06:00, 20. Mar. 2023
2023.gada sākumā tika konstatēts, ka par iepriekšējo gadu uzņēmumam ir radusies peļņa, un tika pieņemts lēmums darbiniekiem izmaksāt prēmijas par labu darbu 2022.gadā. Ir izdots rīkojums un uz tā pamata februārī izmaksātas prēmijas. Gada pārskats vēl nav iesniegts. Kura gada izdevumos būtu pareizi norādīt izmaksātās prēmijas un attiecīgi arī valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas – 2022. vai 2023.?
Grāmatvedība 06:00, 22. Feb. 2023
Uzņēmējdarbība mainās un pielāgojas pasaules jaunajām tendencēm, kas vērstas uz ilgtspēju. Nodokļu sistēma šai ziņā attīstās ļoti lēnām. Tikai pēdējos gados personāla ilgtspējas pasākumu izdevumi tiek saistīti ar saimniecisko darbību. Taču ir jāvērtē, vai ar to pietiek. Šajā epizodē asociētā profesora Māra Juruša un docentes Justīnas Hudenko diskusija par Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu administrēšanas programmas studentes Jolantas Rosickas veikto pētījumu – kā varētu paplašināt vismaz personāla ilgtspējas pasākumu klasifikāciju?
Nodokļu smilšu kaste 06:00, 24. Feb. 2023
Ja virsstundu pārskatam noteikts četru mēnešu periods, vai virsstundas veidojas katru mēnesi vai tomēr tikai perioda beigās? Piemēram, ja perioda vidū mainās stundas likme, pēc kādas likmes jāaprēķina virsstundas – pēc jaunākās vai tās, kas bija spēkā attiecīgajā mēnesī?
Darba samaksa 06:00, 27. Jan. 2023
Darbinieks, kam noteikts normālais darba laiks - 5 dienas nedēļā, 8 stundas dienā, dodas komandējumā uz Eiropas Savienības dalībvalsti saskaņā ar darba devēja rīkojumu. Darbinieks komandējumā dodas pēc sava darba laika un atgriežas sestdienā. Vai laiku, kas pavadīts ceļā uz galamērķi (un no tā) un neietilpst darba laikā, var uzskatīt kā virsstundas vai nakts darbu un apmaksāt saskaņā ar Darba likumā noteikto kārtību? Vai darbiniekam var piešķirt apmaksātu brīvdienu par ceļā pavadīto laiku?
Darba samaksa 06:00, 5. Jan. 2023
Tuvojoties 2022.gada nogalei, darbinieki izvēlas izmantot ikgadējos atvaļinājumus. Dodoties atpūtā šajā svētku laikā, atvaļinājumā iekrīt piecas svētku dienas, tostarp sestdienā un svētdienā. Kuras ir apmaksājamās atvaļinājuma dienas? Par kurām svētku dienām ir jāpagarina atvaļinājums? Izskatām vairākus piemērus!
Atvaļinājums 06:00, 20. Dec. 2022
Iesāksim sarunu par katram darba ņēmējam svarīgu jautājumu – alga par padarīto darbu. Saviem studentiem saku: “Kļūdīties algas aprēķinā varam tikai tam cilvēkam, kuru vēlamies redzēt vakarā pie savām durvīm.” Tāpēc, veicot aprēķinu, izdarām visus priekšdarbus, lai tas būtu korekts un darbiniekam nebūtu lieku pārdzīvojumu par nepareizi saņemtu naudu savā kontā.
Darba samaksa 07:37, 19. Jan. 2022
Tuvojas svētku mēnesis, kad uzņēmumi tradicionāli domā par svētku noskaņas radīšanu, tostarp arī dāvanu vai citu labumu piešķiršanu saviem darbiniekiem. Kā šādi izmaksātie labumi ietekmē vidējo izpeļņu?
Vidējā izpeļņa 06:00, 10. Nov. 2022
Lai palīdzētu dažādu profesiju pārstāvjiem plānot, uzskaitīt un kontrolēt darbinieku darba laiku atbilstoši Darba likuma prasībām, piedāvājam darba laika kalendāru 2022. gadam. Grāmatvežiem kalendārs palīdzēs darba samaksas un vidējās izpeļņas aprēķināšanai.
Darba laiks 07:00, 8. Nov. 2021
Vai esat kādreiz aizdomājušies – kad dodamies atvaļinājumā un šajā periodā nestrādājam, saņemam arī atlīdzību? Šī šķiet pašsaprotama norma mūsdienās, bet, cik tas šķiet loģiski un pašsaprotami darba ņēmējam, tik darba devējam jāprot plānot un vadīt izmaksas, lai veiktu maksājumu periodā, kad darbinieks atpūšas un tieši ar savu darbu nerada labumus uzņēmumam.
Atvaļinājums 06:00, 19. Sep. 2022
Aplūkosim kādu šī gada sākumā pieņemtu Eiropas Savienības Tiesas spriedumu, kurā vērtēts, kā darbinieka atvaļinājumā pavadītais laiks ietekmē virsstundu aprēķināšanu!
Darba tiesības 06:00, 28. Okt. 2022
Šī gada 1.augustā stājas spēkā apjomīgi grozījumi Darba likumā. Ar tiem ieviestas nozīmīgas izmaiņas vairākos būtiskos darba tiesību institūtos, tostarp pārbaudes laika regulējumā, paredzot iespēju noteikt pārbaudes laiku, kas ir ilgāks par līdz šim likumā paredzētajiem trim mēnešiem.
Tiesības 06:00, 31. Aug. 2022
Turpinām “iFinanses” oktobra numurā aizsākto tēmu par darba koplīgumiem. Un šoreiz izskatīsim darba koplīguma saturu – kādus labumus darbiniekiem tajā var noteikt un kādus būtiskus darba attiecību jautājumus tajā vajadzētu ietvert.
Tiesības 07:00, 23. Okt. 2020
Vai drīkst atskaitīt pievienotās vērtības nodokļa priekšnodokli par kafiju, tēju, saldumiem un augļiem, kas iegādāti biroja darbinieku vajadzībām? Vai šie izdevumi ir jāiekļauj uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācijā?
Kā jāuzskaita periods, par kādu izņemts ikgadējais atvaļinājums? Un kā jāaprēķina jaunais atvaļinājuma periods pēc bērna kopšanas atvaļinājuma?
Atvaļinājums 06:00, 21. Jūl. 2022
Darbiniekam noteikts summētais darba laiks – samaksa tiek veikta pa nostrādātajām stundām. Kā jāuzskaita alga par laiku, kamēr darbinieks ir ceļā uz komandējuma vietu?
Darba samaksa 07:00, 10. Aug. 2021
1. augustā spēkā stājās vairāki grozījumi Darba likumā, nosakot kārtību, kādā sedzami attālinātā darba izdevumi, precizējot minimālās algas un ieturējumu piemērošanas kārtību nozarēs, kurās noslēgta ģenerālvienošanās, kā arī citos jautājumos.
Darba samaksa 08:44, 23. Aug. 2021
Ar saimniecisko darbību nesaistītus izdevumus vērtē ne tikai atbilstoši juridiskajai formai, bet arī darījuma ekonomiskajai būtībai, atgādina Valsts ieņēmumu dienests informatīvajā materiālā “Ar saimniecisko darbību nesaistīti izdevumi”.
VID informācija 11:28, 19. Jūl. 2022
Atbilstoši likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" 8. panta 15. punktam - no maksātāja ienākumiem, par kuriem maksā algas nodokli, izslēdz darba devēja apmaksātos darba koplīgumā noteiktos darbinieka ēdināšanas izdevumus, ja netiek pārsniegti 480 eiro gadā (vidēji 40 eiro mēnesī). Vai ir kādi ierobežojumi, kā organizēta šādu darbinieku ēdināšanu?
Izdevumi 07:45, 30. Jūl. 2021
Uzņēmums nodarbina dažus studentus no trešajām valstīm (Uzbekistāna). Viņu uzturēšanās atļaujā norādīts, ka atļauts strādāt līdz 20 stundām nedēļā saskaņā ar Imigrācijas likuma 9. panta 5.1 punktu. Darba alga par nepilno darba laiku noteikta mazāka par minimālo. Likuma "Par valsts sociālo apdrošināšanu" 20.4 pantā nav minētas šādas situācijas, kad minimālās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas neveic. Vai pareizi saprotu – personai, kurai likums par VSA liedz strādāt pilnu darba laiku, darba devējam vai nu jāmaksā vismaz minimālā darba alga neatkarīgi no nostrādātā darba laika, vai būs jāpiemaksā minimālās iemaksas?
Darba samaksa 06:00, 5. Mai. 2022
Sācies atvaļinājumu laiks, tāpēc izskatīsim vidējās izpeļņas jautājumus, kas parasti sagādā lielākās neskaidrības un kļūdas.
Vidējā izpeļņa 06:00, 30. Mai. 2022
Lai ieviestu jaunu atvaļinājuma veidu, t.i., aprūpētāja atvaļinājumu, un noteiktu darba devēja pienākumu šādu atvaļinājumu piešķirt, ceturtdien, 28.aprīlī, pirmajā lasījumā atbalstīti grozījumi Darba likumā, informē Saeima.
Likumdošana 15:58, 28. Apr. 2022
Summētais darba laiks, pārdomāti izvēloties pārskata periodu, nereti var izrādīties izdevīgākais darba organizēšanas veids. Tomēr tas prasa arī precīzu uzskaiti un papildu aprēķinus, lai tiktu ievērotas Darba likumā noteiktās prasības par normu stundām un darba samaksas aprēķiniem. Īpaši, ja pārskata mēnesī iekrīt svētku dienas, slimības vai citas dienas, kad darbs netiek veikts attaisnojošu iemeslu dēļ.
Darba laiks 07:00, 23. Apr. 2021
Šā gada 5. janvārī stājās spēkā ilgi gaidītās izmaiņas Darba likumā, kas regulē darbinieku nosūtīšanas jautājumus. Izskatīsim svarīgākos darba samaksas jautājumus, kas jāzina, nosūtot darbinieku no Latvijas strādāt citā Eiropas Savienības vai Eiropas Ekonomikas zonas valstī.
Darba samaksa 07:00, 12. Apr. 2021
Kā jāaprēķina vidējā izpeļņa darbiniecei par laiku, kad tā bija atvaļinājumā, uz slimības lapas un bērnu kopšanas atvaļinājumā, saņemot arī materiālo pabalstu sakarā ar bērna piedzimšanu, un bonusu par iepriekšējo pārskata gadu? Vai šajā situācijā ir iespējams kāds cits aprēķins? Kuri mēneši ietilps vidējās izpeļņas aprēķinā, ja, piemēram, tā būtu jāaprēķina 2022. gada februārī (materiālā pabalsta un bonusa izmaksas mēnešos nav nostrādāto darba dienu, jo darbinieks ir attaisnotā prombūtnē).
Klausies
Vidējā izpeļņa
07:00, 8. Feb. 2022
Darbiniekam darba līgumā par darbu – 30 stundas nedēļā – noteikts atalgojums par stundām, piemēram, 15 eiro stundā. Ja ir nepieciešams strādāt vairāk nekā 30 stundas, bet mazāk nekā 40 stundas, tad par tām arī tiek maksāti 15 eiro. Savukārt, ja ir strādāts vairāk nekā 40 stundas, par to tiek maksāts dubultā. Vai piemaksu, kas tiek maksāta par katru normālu darba stundu, 0,62 eiro apmērā var uzskatīt par kompensāciju, kas tiek aplikta ar nodokļiem, taču netiek skaitīta vidējā izpeļņā?
Vidējā izpeļņa 07:00, 17. Dec. 2021
Darbinieks decembrī dodas atvaļinājumā. Lai izmaksātu atvaļinājuma naudu par dienām, jāaprēķina vidējā izpeļņa. Kā saskaņā ar Darba likuma 75. pantu rēķināma dienas vidējā izpeļņa, ja darbinieks pēdējo sešu mēnešu laikā strādājis gan normālo darba laiku, gan summēto darba laiku?
Vidējā izpeļņa 07:00, 15. Feb. 2021
2022. gada būtiskākās izmaiņas ir skārušas grāmatvedības jomu, jo ir stājies spēkā ilgi gaidītais Grāmatvedības likums. Lai izpētītu jauno likumu un pierastu pie tā, būs nepieciešams laiks un pacietība. Tāpēc iepriecina, ka nodokļu jomā liela revolūcija nav veikta. Tomēr vairākas vērā ņemamas izmaiņas ir – aplūkosim tās!
Citi 07:00, 30. Dec. 2021
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis informatīvo materiālu "Par izmaiņām iedzīvotāju ienākuma nodokļa piemērošanā" sakarā ar šā gada 16. novembrī pieņemtajiem grozījumi likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli", kas stāsies spēkā 2022. gada 1. janvārī, atsevišķām normām noteikts atšķirīgs spēkā stāšanās laiks.
VID informācija 16:00, 21. Dec. 2021
Kādas izmaiņas plānotas nodokļu jomā? Vai tiks saglabātas minimālās sociālās iemaksas? Vai resursu cenas turpinās pieaugt? Vai plānoti valsts atbalsta instrumenti Covid ietekmes mazināšanai? Kā organizēt darba vidi Covid apstākļos? Kurš uzņemsies atbildību par pārrāvumiem darbā pašizolācijas vai bērnu attālināto mācību dēļ? Šie ir tikai daži no jautājumiem, par kuriem šodien diskutējam forumā “Finanšu prognozes 2022”. Aicinām sekot līdzi teksta tiešraidei tepat, interneta žurnālā "iFinanses"!
Svarīgi 09:00, 9. Nov. 2021
Kurš periods jāņem vērā, aprēķinot vidējo izpeļņu darbiniekam, kurš slimības un izņemtā atvaļinājuma dēļ periodā no 2021. gada marta nav strādājis nevienu dienu?
Vidējā izpeļņa 07:00, 16. Nov. 2021
Uzņēmumu sekmīgai saimnieciskai darbībai, biznesa attīstībai un izvirzīto mērķu sasniegšanai ir nepieciešama laba darba organizācija un pareiza darba laika plānošana. Viens no instrumentiem, kas var palīdzēt efektīvāk izmantot darbaspēku, ir darba laika kalendārs. Tas izstrādāts atbilstoši spēkā esošajiem tiesību aktiem – pamatā Darba likumam.
Darba laiks 07:00, 30. Dec. 2020
Uzņēmums plāno pieņemt darbinieku uz četrām stundām dienā. Vai drīkst darba līgumā noteikt mēneša darba algu, piemēram, 250 eiro mēnesī, un noteikt, ka darbinieks strādās 20 stundas mēnesī? Vai arī šādā gadījumā noteikti jānosaka stundas likme?
Darba laiks 07:00, 12. Okt. 2021
Daudzi darba devēji saskaras ar situāciju, ka kādam no darbiniekiem nav vakcinācijas vai izslimošanas sertifikāta, netiek uzrādīts negatīvs testa rezultāts. Pamatoti var rasties jautājums, vai darba devējam ir tiesības šādu darbinieku atstādināt no darba? Varbūt labāks risinājums ir dīkstāve? Un kā šajā laikā pieņemt jaunus darbiniekus? Atbildes rodamas Labklājības ministrijas sagatavotajā informatīvajā materiālā.
Likumdošana 09:50, 12. Okt. 2021
Vai darbiniekiem, kas nodarbināti nepilnu darba laiku, pirms svētkiem pienākas saīsinātā darba diena?
Darba laiks 06:49, 17. Nov. 2020
Šā gada 29. septembrī Ministru kabinets izskatīja Finanšu ministrijas (FM) sagatavotus grozījumus likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli". Lai turpinātu mazināt darbaspēka nodokļu slogu zemu ienākumu saņēmējiem un uzlabotu uzņēmumu konkurētspēju Baltijas valstu starpā, ir nepieciešams turpināt paaugstināt ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliekamo minimumu, vienlaikus paaugstinot neapliekamo minimumu arī pensionāriem, vēsta FM.
Likumdošana 11:00, 30. Sep. 2021
Darbinieks tiek nosūtīts veikt būvniecības darbus Norvēģijā, un atbilstoši Darba likumam darbiniekam jāizmaksā alga, kāda noteikta attiecīgajos Norvēģijas koplīgumos. Norvēģijā kvalificēta darbinieka minimālā stundas likme ir 209,90 Norvēģijas kronas. Pēc kāda kursa šo likmi konvertēt eiro? Vai jāņem attiecīgā algas aprēķina mēneša pēdējās dienas kurss?
Darba samaksa 07:00, 3. Aug. 2021
Darbiniekam noteikts summētais darba laiks ar trīs mēnešu pārskata periodu. Jautājums ir par virsstundu darbu – vai to nosaka Darba likuma 140. panta 4. punkts (aizliegts nodarbināt darbinieku ilgāk par 24 stundām pēc kārtas un 56 stundām nedēļā) vai arī 136. panta 5. daļas ierobežojums (virsstundas nedrīkst pārsniegt vidēji 8 stundas 7 dienu periodā, ko aprēķina pārskata periodā, kas nepārsniedz 4 mēnešus)?
Darba samaksa 08:15, 12. Okt. 2020
Kāpēc slēgt koplīgumu? Kas to var ierosināt un kā to noslēgt? Vai par koplīgumu ir jāziņo Valsts ieņēmumu dienestam vai kādai citai iestādei? Atbildes atradīsiet šajā rakstā!
Tiesības 07:00, 25. Sep. 2020
Kā aprēķināt algu darbiniekam, kas nosūtīts komandējumā uz Norvēģiju? Darbinieks veic būvniecības darbus. Dzīvesvieta ir nodrošināta. Vai alga jānosaka atbilstoši Norvēģijas minimālajām prasībām? Piemēram, Norvēģijas koplīgumos tiek norādīts, ka kvalificēta darbinieka minimālā stundas likme ir 209,90 Norvēģijas kronas.
Darba samaksa 07:00, 8. Jūn. 2021
Šogad daudziem grāmatvežiem mulsinošs varētu šķist atvaļinājuma naudas aprēķins, jo daudzi uzņēmumi ir pieteikušies dīkstāves pabalstiem, tāpēc rodas jautājums, kā aprēķināt atvaļinājuma naudu par dīkstāves mēnešiem?
Vidējā izpeļņa 07:00, 30. Jūn. 2021
Uzņēmumā ir pieņemts, ka atvaļinājuma naudu aprēķina, stundas vidējo izpeļņu reizinot ar darba stundu skaitu atvaļinājuma laikā (saskaņā ar Darba likuma 75. panta 8. daļu). Bet kā atvaļinājuma naudu aprēķināt, ja darbiniekam tiek samazināta slodze? Atvaļinājuma nauda līdz ar to arī samazinās. Vai darba devējs drīkst noteikt apmaksājamo darba stundu skaitu atvaļinājuma laikā, ņemot vērā vidējo noslogotību attiecībā pret normālo darba laiku, lai aprēķins būtu godīgs?
Vidējā izpeļņa 11:07, 21. Jūl. 2020
Vasara tradicionāli daudziem ir atpūtas laiks, tāpēc šoreiz par svarīgāko atvaļinājumu aprēķinos. Kā Covid-19 izraisītā dīkstāve ietekmē vidējās izpeļņas aprēķinus? Kā piešķirt atvaļinājumu, kurā iekrīt Līgo un Jāņu diena vai arī pārceltā darba diena? Par visu pēc kārtas!
Atvaļinājums 07:00, 26. Mai. 2021
Jautājums par ieturējumu, ko veic zvērināts tiesu izpildītājs, no darbiniekam izmaksājamās darba samaksas. Ir noslēgta ģenerālvienošanās par minimālās algas noteikšanu 780 eiro apmērā būvniecības nozarē strādājošajiem. Vai, izdarot ieturējumu, par pamatu jāņem uz ģenerālvienošanās pamata noteiktā minimālā darba samaksa, proti, 780 eiro vai valstī noteiktā minimālā darba samaksa 430 eiro?
Tiesības 07:00, 25. Jūn. 2020
Kā darbiniekam, kas saskaņā ar grafiku darbu var veikt jebkurā nedēļas dienā, aprēķināt normas stundas mēnesī? Kā tās mainītos, ja, piemēram, saskaņā ar koplīguma nosacījumiem darba devējs darbiniekam apmaksātu trīs dienas – piektdiena, sestdiena, svētdiena?
Vai darbiniekam, kas strādā maiņu darbu pa 24 stundām, dodoties mēnesi ilgā atvaļinājumā no 2020. gada 3. decembra (1. un 2. decembris saskaņā ar grafiku ir brīvdienas), normas stundas decembrī būtu 16 (8 + 8)? Vai šīs stundas būtu jāapmaksā, jo nav strādāts?
Darba laiks 07:00, 16. Mar. 2021
Gatavojot gada pārskatu, grāmatvežiem nākas atcerēties normatīvos aktus, kuros nepieciešams ielūkoties vien reizi gadā, kā arī veikt aprēķinus, pēc kuriem ikdienā nav nekādas nepieciešamības, tāpēc, iespējams, kādi aspekti var piemirsties. Viens no šādiem gadījumiem varētu būt uzkrāto saistību darbinieku neizmantotajiem atvaļinājumiem aprēķini.
Grāmatvedība 07:00, 26. Apr. 2021
Vai pārsnieguma summas, kas rodas, darbiniekiem saņemot dāvanas, apdrošināšanu, ēdināšanas izdevumus, jāpieskaita bruto darba algai un jārēķina nodokļi, vai arī tās uzskatāmas par neto summu un nodokļi jāaprēķina virs šīs summas?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 31. Mar. 2021
Atvaļinājuma periodu var noteikt dažādi – kā konkrētu nedēļu vai dienu skaitu vai konkrētus datumus. Jāņem vērā, ka atkarībā no tā, kā rīkojumā noformēts atvaļinājuma periods, veidojas dažāds atvaļinājuma dienu un līdz ar to arī apmaksājamo dienu skaits. Sevišķi rūpīgi aprēķini jāveic, ja atvaļinājuma laikā iekrīt svētku dienas.
Atvaļinājums 07:00, 10. Feb. 2021
Darba likumā ir veikti grozījumi, un ir radušās neskaidrības par darbinieku nosūtīšanu uz Eiropas Savienību. Vai saskaņā ar Darba likuma 14.2 panta 3. daļas 5. apakšpunktu darbiniekam ir jāmaksā tās valsts noteiktā alga, uz kur viņš ir nosūtīts? Piemēram, ja darbinieks dodas uz Zviedriju, tad jāmaksā Zviedrijas normatīvos aktos noteiktā darba alga?
Darba samaksa 07:00, 28. Jan. 2021
Vidējās izpeļņas aprēķināšana, kad darbinieks atradies ilgstošā prombūtnē, grāmatvežiem sagādā daudz neskaidrību. Situācijas var būt dažādas, un katrā jāpiemeklē pareizais risinājums, kas noteikts Darba likumā. Izskatīsim dažādus piemērus!
Vidējā izpeļņa 07:00, 22. Jan. 2021
Darba likums nereglamentē, kā jāaprēķina ikgadējā atvaļinājuma samaksa katram darba laika veidam, tas ir darba devēja kompetences jautājums. Darba devējam atliek vien līgumā ierakstīt atbilstošo darba laika veidu, tomēr praksē redzam, ka to noteikt reizēm nav nemaz tik vienkārši.
Atvaļinājums 07:00, 7. Feb. 2020
Tuvojas 2020. gada Ziemassvētku un Jaunā gada brīvdienas, kurās daļa darbinieku izmanto savu ikgadējo atvaļinājumu. Piemēram, darbinieks vēlas no 2020. gada 21. decembra doties atvaļinājumā uz 1 nedēļu – kurā datumā viņam ir jāatgriežas darbā un par cik dienām jāaprēķina atvaļinājuma nauda? Izskatīsim dažādus variantus!
Atvaļinājums 07:00, 22. Dec. 2020
Lai darbinieku darbu padarītu produktīvāku, veicot dažādus uzlabojumus darba vietās, var automatizēt vai mehanizēt procesus, ieviest jaudīgākas un modernākas datora programmas u.tml. Kā viens no rīkiem, kas atvieglos dažādu speciālistu, tai skaitā, grāmatvežu, darbu, darba devējiem tiek ieteikts jaunais darba laika kalendārs 2020.gadam, kuru var uzskatīt par metodisko materiālu.
Darba laiks 07:07, 30. Dec. 2019
Šis ir noslēdzošais raksts ēnu ekonomikas apkarošanai veltītajā ciklā, kurā Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedras mācībspēki – asociētais profesors Māris Jurušs un docente Justīna Hudenko – apskata nereģistrēto ieņēmumu tematiku. Savā sarunā Māris un Justīna analizē studenšu Inesas Gromas, Agneses Varlamovas, Lindas Leščinskas un Alīnas Tropinas pētījumus.
Nodokļu smilšu kaste 07:00, 27. Nov. 2020
Uzņēmums maijā atradās dīkstāvē. Sakiet, lūdzu, kā šis dīkstāves laiks ietekmē atvaļinājuma dienu skaitu un vidējo izpeļņu? Kā aprēķināt atvaļinājuma naudu?
Atvaļinājums 07:00, 1. Okt. 2020
Latvijā ir daudz un dažādas saimnieciskās darbības formas – katra ar savu specifiku – un pietiekami komplicēta nodokļu sistēma, ko nākas izpētīt fiziskai personai pirms saimnieciskās darbības reģistrēšanas. Vai tam ir ietekme uz ēnu ekonomiku? Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedras mācībspēki – asociētais profesors Māris Jurušs un docente Justīna Hudenko – analizē studentes Tatjanas Galkinas maģistra darbā savāktos materiālus un apspriež viņas secinājumus.
Nodokļu smilšu kaste 07:00, 30. Okt. 2020
Saskaņā ar likumu “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, ja ir noslēgts koplīgums, darba devējs drīkst apmaksāt darbinieku ēdināšanas izdevumus, kas netiek aplikti ar nodokļiem, ja netiek pārsniegti 480 eiro gadā. Sakiet, lūdzu, vai šādi izdevumi var rasties arī brīvdienās? Darbiniekiem ir normālais darba laiks (8 stundas dienā, 5 darba dienas nedēļā).
Izdevumi 07:00, 20. Jūl. 2020
Līdz ar jauno Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumu ieviests jauns termins – personāla ilgtspējas pasākumi. Doma visnotaļ lieliska, tomēr definīcija ir tik plaša, ka vairs nav saprotams, kas tad īsti tiek uzskatīts par ilgtspējas pasākumu, bet kas – par ikdienišķiem saimnieciskās darbības izdevumiem, bez kuriem sabiedrības darbība nav pat iedomājama.
Izdevumi 07:00, 9. Sep. 2019
Darbiniekam piešķir ikgadējo atvaļinājumu no 27. maija – 28 kalendāra dienas. Šajā periodā ir trīs svētku dienas. Tātad apmaksājamas darba dienas – 21 diena. Bet saskaņā ar Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likuma 41. panta 1. daļu aizliegts palielināt apmaksājamo darba dienu skaitu. Iestādes iekšējās kārtības noteikumos nav atrunāts, ka nedrīkst apmaksāt vairāk par 20 darba dienām. Kā rīkoties šajā gadījumā?
Atvaļinājums 07:00, 9. Jūn. 2020
Pastāv vairākas iespējas, kā nodrošināt darbiniekiem lielākus labumus, nekā paredzēts Darba likumā u.c. darba attiecības regulējošos normatīvajos aktos. Viens no tiem ir noslēgt darba koplīgumu. Šobrīd darba koplīguma noslēgšana ir kļuvusi aktuālāka, jo atbilstoši jaunajam Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumam par personāla ilgtspējas izdevumiem uzskatāmi arī darba koplīgumā paredzēto pasākumu izdevumi, kas nav personificējami. Tāpat koplīgumu jautājumu aktualizē ģenerālvienošanās būvniecības nozarē.
Tiesības 07:00, 3. Aug. 2018
Saeima galīgajā lasījumā kā steidzamus pieņēma grozījumus likumā "Par valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem saistībā ar Covid-19 izplatību", kas paredz ieviest atvieglotākus nosacījumus nodarbinātības jomā, lai uzņēmumi vīrusa pandēmijas izraisītās ārkārtējās situācijas laikā varētu saglabāt savu darbību un esošās darbavietas.
Likumdošana 16:50, 7. Mai. 2020
Darbinieks ir pieņemts darbā 2019.gada 1.martā uz 40 stundām nedēļā ar akordalgu. Sākot ar 2.martu, darbiniekam ir atvērta slimības lapa A (10 kalendāra dienas). Kā aprēķināt slimības naudu darbiniekam? Vai vidējā izpeļņa jāaprēķina par šo vienu nostrādāto darba dienu?
Darba laiks 11:46, 25. Jūn. 2019
Nodokļu piemērošanas jautājumi ārkārtējās situācijas laikā nes dažādus izaicinājumus uzņēmumu vadībai, grāmatvežiem un Valsts ieņēmumu dienesta ierēdņiem. Uzņēmumiem rodas izmaksas saistībā ar darbiniekiem un ikdienas saimnieciskās darbības pielāgošanu jaunajiem apstākļiem, kas bez Covid-19 izraisītiem blakusapstākļiem nebūtu radušās. Kā kvalificēt šīs izmaksas un kā piemērot nodokļus?
Izdevumi 07:00, 18. Mai. 2020
Būvniecības uzņēmuma darba līgumos noteikts summētais darba laiks ar trīs mēnešu pārskata periodu (periods ietver oktobri, novembri, decembri). Beidzoties pārskata periodam, tiek aprēķinātas darbinieka virsstundas, faktiski nostrādātās stundas pārskata periodā, salīdzinot ar normālā darba laika stundām. Par virsstundām, pamatojoties Darba likuma (DL) 68. panta 1. daļā, maksā divkāršā apmērā. DL 68. panta 3. daļā iekļauta arī atsauce uz DL 18. pantu par ģenerālvienošanos. No 3. novembra ģenerālvienošanās būvniecības nozarē paredz piemaksu par virsstundu darbu 50% apmērā. Kā pareizi veikt virsstundu uzskaiti un apmaksu, ja pārskata periodā mainās samaksas nosacījumi par virsstundām?
Darba samaksa 10:30, 5. Mar. 2020
Vai krīzes skartajam uzņēmumam, pieprasot dīkstāves pabalstu Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskās deklarēšanās sistēmā, jānoformē kādi dokumenti grāmatvedībā un personāldaļā (iesniegumi, rīkojumi utt.)? Vai dīkstāves periods un pabalsts jāatspoguļo grāmatvedībā? Vai un kā tas turpmāk ietekmēs vidējās izpeļņas aprēķinu?
Tiesības 07:00, 23. Apr. 2020
Šķetināsim darba devēja un darbinieka domstarpības par darba samaksas aprēķiniem! Kuram taisnība?
Darba samaksa 07:00, 18. Mar. 2020
Daudzās nozarēs nodarbinātie jau šobrīd saņem valsts apmaksātu dīkstāves pabalstu, tomēr tikpat daudz ir arī neatbildētu jautājumu un neskaidrību par kvalificēšanos pabalstam, tā apmēru, atteikuma iemesliem un citiem dīkstāves aspektiem. Žurnāls "iTiesības" sadarbībā ar ZAB "BDO Law" apkopojis aktuālos problēmjautājumus par dīkstāves pabalstu piešķiršanu un izmaksu Covid-19 laikā. Piedāvājam to arī saviem lasītājiem!
Tiesības 10:00, 28. Apr. 2020
Kā dīkstāve ietekmē vidējo izpeļņu? Vai dīkstāves pabalsts tiek ieskaitīts vidējā izpeļņā? Un, ja šis pabalsts tiek piešķirts no valsts (dīkstāves pabalsts, kas tiek finansēts no valsts budžeta 75% apmērā no darbinieka algas), tas tiek ieskaitīts vidējā izpeļņā?
Vidējā izpeļņa 07:00, 31. Mar. 2020
Publicējam Valsts ieņēmumu dienesta sagatavotos skaidrojumus par uzņēmumu ienākuma nodokļa, pievienotās vērtības nodokļa un algas nodokļa piemērošanu saistībā ar ārkārtas situāciju “Covid-19” dēļ.
VID informācija 12:48, 25. Mar. 2020
Darba likumā sagatavoti grozījumi, ar kuriem paredzēts precizēt neskaidrības vidējās izpeļņas aprēķinā. Tāpat grozījumi sagatavoti attiecībā uz darbinieku nosūtīšanu, attālināto darbu un citiem darba attiecību jautājumiem.
Likumdošana 20:58, 17. Jan. 2020
Darbinieks no 2020. gada 20. janvāra līdz 16. februārim dodas ikgadējā atvaļinājumā. Darba samaksa par janvāri un atvaļinājuma samaksa par janvāri tiek izmaksāta 2020. gada 10. februārī, jo darbinieks to vēlas saņemt kopā ar janvāra algu 10. datumā. Arī februāra atvaļinājuma naudu viņš vēlas saņemt kopā ar februāra algu – 10. martā. Kura perioda vidējā izpeļņa jāņem, lai aprēķinātu atvaļinājuma naudu? Par janvāri skaidrs – vidējās izpeļņas aprēķina periods būs no 2019. gada jūlija līdz decembrim. Bet vai par februāri vidējās izpeļņas aprēķina periods būs no 2019. gada augusta līdz 2020. gada janvārim vai no 2019. gada jūlija līdz decembrim?
Atvaļinājums 08:45, 26. Feb. 2020
Kas ir darba samaksa un kas – cita veida atlīdzība saistībā ar darbu? To ir būtiski saprast gadījumos, kad darbiniekam tiek aprēķināta vidējā izpeļņa. Izskatīsim jaunākās tiesu prakses atziņas!
Darba tiesības 07:00, 22. Jan. 2020
Darbiniekam ir noteikta mēneša alga (8 stundu darba diena, 5 dienas nedēļā). Darbinieks uzrakstījis iesniegumu par konkrētām atvaļinājuma dienām – 2019. gada 23. decembri, 27. decembri un 30. decembri. Kā aprēķināt darba algu, ja svētku dienas neiekrīt atvaļinājumā? Vai par šīm svētku dienām arī jāmaksā darba alga?
Darba samaksa 08:50, 22. Jan. 2020
Darba devējam ir tiesības savam darbiniekam noteikt papildu brīvu dienu kādu iemeslu dēļ, un šo dienu, saprotams, ir jāapmaksā. Tomēr rodas jautājums, kāda samaksa šajā gadījumā ir jāaprēķina – darba samaksa vai vidējā izpeļņa? Analizējam lasītāja jautājumu!
Darba samaksa 07:00, 23. Dec. 2019
Valsts ieņēmumu dienests publicējis jaunu informatīvo materiālu, kurā skaidroti uzņēmumu ienākuma nodokļa atvieglojumi ārvalstu investoriem.
VID informācija 14:50, 9. Jan. 2020
Ja darbinieks kā papildu darbu pilda vakanta amata pienākumus, vai piemaksu aprēķina no vakantā amata algas?
Darba samaksa 09:45, 30. Dec. 2019
Šī gada 5.jūlijā Senāta Administratīvo lietu departaments izskatīja administratīvo lietu SKA‑433/2019 saistībā ar darba devēja pieteikumu par Valsts darba inspekcijas lēmuma Nr.2015‑04/248‑2016-05-05/164 atcelšanu. Tiesas spriedumā iekļautas vairākas nozīmīgas atziņas par Darba likuma piemērošanu, ja darbinieks netiek nodarbināts svētku dienās. Šis spriedums sniedz atbildes uz iepriekš no prakses izrietošiem jautājumiem un diskusijām.
Darba tiesības 07:00, 1. Nov. 2019
Vai šāds formulējums darba līgumā - "darbiniekam tiek noteiks nepilns summētais darbalaiks" - atbilst Darba likumam, ja nav noteikts ne dienas, ne nedēļas darba laiks un pārskata periods? Vai, nosakot darbiniekam nepilnu summēto darba laiku, darba alga jānosaka kā stundas tarifa likme vai var arī kā mēneša alga? Kā noteikt virsstundas, ja darbiniekam tiek noteiks nepilns summētais darba laiks - 20 stundas mēnesī un trīs mēnešu pārskata periods?
Darba samaksa 07:00, 30. Jan. 2019
Izaicinājums, ar kuru jau tagad ir jāsastopas darba devējiem un kas tuvākajā nākotnē kļūs tikai aktuālāks, ir darbaspēka trūkums. Šādos apstākļos darba devējam jo svarīgāk ir racionāli plānot darbinieku darba laiku un izvērtēt viņu funkcijas.
Darba laiks 07:00, 31. Dec. 2018
Darba devējs organizē personāla ilgtspējas pasākumus, izdevumu summa nepārsniedz 5% no bruto algas par pagājušo gadu. Vai obligāti jābūt noslēgtam darba koplīgumam ar darbiniekiem, lai varētu nemaksāt uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN) par izdevumiem, kas saistīti ar šo pasākumu organizēšanu? Un tas pats jautājums arī par reprezentācijas izdevumiem. Ja darba devējs paredz izdevumus kafijai un tējai u.tml., kas domāti gan klientiem, gan personālam, vai obligāti jābūt darba koplīgumam ar darbiniekiem, lai šos izdevumus varētu neiekļaut ar UIN apliekamajā bāzē?
Personāla vadība 07:00, 2. Nov. 2018
Vai darba devējam ir pienākums 1.septembrī piešķirt papildatvaļinājumu darbiniekiem, kuriem jālaiž skolā bērni, sevišķi – pirmklasnieki?
Atvaļinājums 07:00, 26. Aug. 2019
Vasara ir aizvadīta un daudziem septembris saistās tieši ar 1.septembri, kad vecāki vēlas pavadīt savu atvasi uz skolu, jo īpaši, ja šī ir bērna pati pirmā skolas diena dzīvē. Tāpēc aktuāls ir jautājums – vai šajā dienā vecākiem pienākas papildu atvaļinājuma diena un darba devējiem ir pienākums tādu piešķirt? Ko nosaka likums? Un kādos gadījumos vēl var izmantot papildatvaļinājumu?
Atvaļinājums 07:00, 19. Aug. 2019
Viena no izplatītākajām problēmām darba vidē, ar kuru sastopas lielākā daļa strādājošo, ir smēķēšana. Jautājums ir aktuāls kā smēķētājiem, kuri vismaz pāris reizes darba dienas laikā vēlas “izskriet uzpīpēt”, tā arī nesmēķētājiem, kuri negrib nonākt smacīgā cigaretes dūmu mākonī. Kādas ir smēķētāju un nesmēķētāju tiesības darbavietā, un kādi – darba devēja pienākumi?
Personāla vadība 07:00, 5. Okt. 2018
Darbinieks strādā no 18.09.2018., normālais darba laiks 5 dienu darba nedēļā ar algu 700 EUR. Tātad septembrī nostrādātas 8 darba dienas. Kā ir jāveic darba algas aprēķins par septembri, ņemot vērā, ka pāvesta Franciska vizītes diena (24.09.) tika paziņota par svētku dienu? Grāmatvedības programmā aprēķins tiek veikts, pieņemot, ka šī ir kompensējamā brīvdiena, bet, manuprāt, septembrī alga ir jārēķina pēc fakta, ka tajā bija 19 darba dienas, nostrādātas 8. Kā būtu pareizi?
Darba samaksa 09:00, 19. Okt. 2018
Darbinieks jau ir izlietojis 14 kalendāra dienas no ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma, pagājuši četri mēneši kopš darbinieka pēdējās atvaļinājuma dienas, un viņš, vienojoties ar darba devēju, piesaka nākamo atvaļinājumu no 1. līdz 5.maijam. No Darba likuma izriet, ka atvaļinājums jāpagarina par divām svētku dienām (1. un 4.maiju) un darbiniekam darbā jāatgriežas 8.maijā, tomēr viņš labprātīgi ierodas darbā jau 6.maijā. Kāds ir atlikušais atvaļinājuma uzkrājums, ja darbinieks nav izmantojis atvaļinājuma pagarinājumu?
Atvaļinājums 07:00, 11. Jūl. 2019
Uzņēmumā, kas organizē dažādu specialitāšu ārstu izbraukumu konsultācijas, ārsti tiek pieņemti darbā uz darba līguma pamata, bet neiesniedz algas nodokļu grāmatiņas. Alga tiek rēķināta procentuāli no ieņēmumiem konkrētajā dienā, kad sniegtas konsultācijas, kas notiek reizi mēnesī, piecu līdz sešu stundu garumā. Kā pareizi aprēķināt atvaļinājuma naudu? Piemēram, ārsta ieņēmumi vienā dienā ir 300 eiro, no tiem 65% jeb 195 eiro tiek izmaksāti ārstam algā, ieturot visus likumdošanā paredzētos nodokļus.
Atvaļinājums 07:00, 11. Jūn. 2019
Kā rīkoties situācijā, kad jāmaksā vidējā izpeļņa, taču periodā, par kuru tā tiek aprēķināta, ir nostrādātas tikai divas darba dienas, bet pārējā laikā ir darbnespējas lapa, turklāt izmaksāta naudas balva un prēmija? Šādos gadījumos vidējā izpeļņa, rēķinot atbilstoši Darba likumam un Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumam, palielinās pat 10 reizes!
Vidējā izpeļņa 07:00, 10. Mai. 2019
Visticamāk, atvaļinājumu grafiks jūsu darbavietā jau ir izveidots un apstiprināts. Ja tomēr nav, ir beidzamais brīdis to izdarīt, jo atvaļinājumu laiks ir klāt. Darbiniekiem, kuri ir atbildīgi par atvaļinājumu piešķiršanu un naudas aprēķiniem, laiks atkārtot pamata informāciju un uzzināt par potenciālajiem klupšanas akmeņiem.
Atvaļinājums 07:00, 31. Mai. 2019
Darbiniekam ir noteikts summētais darba laiks ar pārskata periodu – trīs mēneši. Darbinieks piesaka atvaļinājumu no 2019.gada 22. līdz 24.martam, tas ir, trīs dienas, no kurām divas (23. un 24.marts) ir sestdiena un svētdiena. Kuras no šīm dienām tiks apmaksātas? Kā aprēķināt atvaļinājuma naudu, ja darbinieks piesaka tikai 23. un 24.martu, kas attiecīgi ir sestdiena un svētdiena?
Atvaļinājums 07:00, 26. Apr. 2019
Jautājumi, kas nav precīzi atrunāti Darba likumā (DL), rada interpretācijas iespējas. Viens no tādiem ir – vai darbinieka vidējā izpeļņā ir jāiekļauj darba samaksa par svētku dienu, kas iekrīt darbiniekam noteiktajā darba dienā, ja viņš tajā neveic darbu. Vaicājam darba samaksas un vidējās izpeļņas aprēķināšanas ekspertam Mārim Lingam.
Vidējā izpeļņa 07:00, 3. Apr. 2019
Kā aprēķināt atvaļinājuma naudu, ja darbinieks, kurš strādā normālu darba laiku, atradies ilgstošā prombūtnē no 2018.gada 1.augusta līdz 2019.gada 15.februārim, viņam piešķirts ikgadējais atvaļinājums no 2019.gada 22. līdz 25.februārim, papildatvaļinājums no 26. līdz 28.februārim, bet no 1. līdz 14.martam – ikgadējais atvaļinājums. Kāds periods jāņem katram atvaļinājumam vidējās izpeļņas aprēķināšanai?
Vidējā izpeļņa 07:00, 16. Apr. 2019
Darbinieks, kas strādā normālo darba laiku, izņem papildatvaļinājumu no 2019.gada 29. līdz 31.maijam, bet no 3. līdz 16.jūnijam viņš dodas ikgadējā atvaļinājumā. Kura perioda vidējā izpeļņa ir jāņem, lai aprēķinātu atvaļinājuma naudu?
Atvaļinājums 08:38, 11. Apr. 2019
Darbinieks tiek nosūtīts uz vienas dienas apmācībām (kursiem). Darbiniekam ir noteikta darba alga 1000 eiro apmērā un piemaksa 50 eiro apmērā. Kā aprēķināt samaksu par šo vienu dienu, kad darbinieks ir mācībās? Vai par šo dienu jāmaksā arī piemaksa?
Darba samaksa 07:00, 15. Mar. 2019
Darba devējs koplīgumā vienojas par degvielas izdevumu apmaksu darbinieka braucienam ar privāto automašīnu no vienas mazpilsētas uz otru, katru darba dienu 80 kilometrus. Sabiedriskais transports, protams, kursē, bet ne tik bieži un ne tajos laikos, kas sakrīt ar darba laika sākumu un beigām. Kas tad īsti ir izmaksas par degvielu, ja tās kompensē vai apmaksā darba devējs: saimnieciskās darbības izdevumi, personāla ilgtspējas izdevumi vai personīgais labums darbiniekam, kas jāapliek ar darbaspēka nodokļiem? Pagājušā gada 20.novembrī sertificētais nodokļu konsultants Matīss Kodoliņš sniedza atbildi uz šo jautājumu, norādot, ka šādus izdevumus pie noteiktiem kritērijiem ir iespēja klasificēt par personāla ilgtspējas pasākumu izdevumiem, tomēr lasītāju komentāros tika pausts, ka Valsts ieņēmumu dienestam un Finanšu ministrijai šajā jautājumā ir cits viedoklis, norādot, ka:
Izdevumi 11:55, 18. Feb. 2019
Darbinieks pēc paša vēlēšanās beidz strādāt 28.februārī un uzraksta atlūgumu, norādot, ka vēlas pārtraukt darba attiecības pēc paša vēlēšanās ar 1.martu. Vai nesanāk tā, ka par pēdējo darba dienu ir uzskatāms 1.marts? Tā kā rīkojums nav jāsastāda šajā gadījumā, jo darbinieks aiziet pēc paša vēlēšanās, tad šis atlūgums ir vienīgais dokuments, pēc kura veikt gala norēķinus. Kā pareizi norādīt datumu atlūgumā - pēdējo darba dienu, kad vēl strādā, vai pirmo darba dienu, ar kuru nestrādā?
Tiesības 07:47, 12. Apr. 2018
Laikā, kad ne vien privātajās organizācijās brīvprātīgi, bet arī valsts institūcijās obligāti aizvien vairāk tiek izmantota informācijas sniegšana, vākšana un apkopošana elektroniskā formā, ir savādi saņemt “pagājušā gadsimta” domu gājienam raksturīgu reglamentējumu dokumentu glabāšanai, taču diemžēl tas ir obligāts visām organizācijām un tātad – jāievēro.
Lietvedība 07:00, 8. Mar. 2019
Vai, aprēķinot virsstundas summēto darba laiku strādājošajiem, ir jāņem vērā tikai Darba likuma 140.panta 4.daļas ierobežojums – aizliegums nodarbināt darbinieku ilgāk par 24 stundām pēc kārtas un 56 stundām nedēļā –, vai arī 136.panta 5.daļas ierobežojums – virsstundas nedrīkst pārsniegt vidēji 8 stundas 7 dienu periodā, ko aprēķina pārskata periodā, kas nepārsniedz 4 mēnešus?
Darba laiks 07:00, 13. Feb. 2019
Ministru kabineta rīkojums Nr.211 "Par darbadienas pārcelšanu 2018.gadā" paredz, ka 30.04.2018. (pirmdiena) darbadiena, kas iekrīt starp svētku dienu un brīvdienu, no valsts budžeta finansējamās institūcijās, kurās noteikta 5 dienu darba nedēļa no pirmdienas līdz piektdienai, tiek pārcelta uz sestdienu, 21.04.2018., atgādina Labklājības ministrija.
Svarīgi 14:23, 18. Apr. 2018
Darbinieks, kuram ir fiksēta mēnešalga, ir pieprasījis kārtējo atvaļinājumu no 2018.gada 19.decembra līdz 2019.gada 2.janvārim (ieskaitot). Šajā periodā iekrīt piecas svētku dienas (24.-26.decembris, 31.decembris un 1.janvāris), un no Darba likuma izriet, ka atvaļinājums ir jāpagarina par piecām dienām. Kurā dienā darbiniekam jāierodas darbā – 8. vai 10.janvārī? Respektīvi, vai nedēļas nogale ietilpst pagarinājumā, vai arī jāpiešķir papildu piecas apmaksātas darba dienas?
Atvaļinājums 07:00, 10. Dec. 2018
Darbinieks uzsācis darbu 2018.gada 2.maijā. Darbinieks lūdz piešķirt ikgadējo atvaļinājumu no šī gada 22.oktobra līdz 28.oktobrim. Darba devējs piešķir šo ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu par nostrādāto laika periodu. Kā tiek aprēķināta vidējā izpeļņa - par periodu no 2.maija līdz 30.septembrim vai no 2.maija līdz 21.oktobrim?
Vidējā izpeļņa 11:20, 16. Nov. 2018
Lai atvieglotu dažādu speciālistu, tostarp grāmatvežu, darbu, piedāvājam Darba laika kalendāru 2018.gadam, kuru var uzskatīt par metodisko materiālu.
Darba laiks 08:00, 2. Jan. 2018
Uzņēmumā daļai darbinieku noteikts summētais darba laiks un no 2017.gada oktobra ieviests 2 mēnešu pārskata periods. Tādējādi virsstundas darbiniekiem aprēķina pārskata perioda beigās, kas ir konkrētajā gadījumā ir novembra beigas. Kā noteikt virsstundas, ja darbinieks pārtrauc darba attiecības pirms pārskata perioda beigām, piemēram, 10.novembrī? Vai šajā gadījumā kā pārskata periods jāpiemēro laiks no 1.oktobra līdz 10.novembrim un attiecīgi visas darba stundas, kas pārsniedz 240 stundas, jāuzskata par virsstundām?
Darba laiks 08:00, 8. Jan. 2018
Kā pareizi aprēķināt izmaksājamo summu par svētku dienu - no vidējā darba dienu skaita mēnesī vai no vidējās izpeļņas? Abos gadījumos sanāk, ka darbiniekam septembrī tiks samaksāts vairāk nekā parastā mēnesī.
Darba samaksa 07:00, 31. Okt. 2018
Tuvojoties gada beigām, uzņēmumi vairāk domā par dažādiem kolektīviem pasākumiem un svinībām. Ja iepriekš darbinieku izklaides pasākumi un kopīgas svinības sev līdzi nesa papildu nodokļa sekas, tad kopš 2018.gada 1.janvāra, kad stājās spēkā jaunais Uzņēmumu ienākuma nodokļa likums, ir ieviesti labvēlīgāki nosacījumi, kas šādus izklaides izdevumus atļauj uzskatīt par saimnieciskiem, ja tie atbilst noteiktiem kritērijiem.
Personāla vadība 07:00, 28. Nov. 2018
Darbiniekam darba līgumā ir noteikts summētais darba laiks. Lielākoties viņš strādā pēc grafika - 3 dienas strādā (10,50 vai 11,50 stundas) un 3 dienas brīvas. Alga veidojas no mēnešalgas un piemaksas. Darba laiks parasti nepārsniedz normālo darba laiku, ja kādreiz pārsniedz, tad tiek apmaksātas virsstundas. Kā šādam darbiniekam aprēķināt atvaļinājuma naudu, ja darbiniekam pēc grafika nākamajā mēnesī būtu jāstrādā 15 dienas, bet viņš izmanto pilnu atvaļinājumu - 28 kalendārās dienas?
Atvaļinājums 07:00, 23. Aug. 2018
Karstās vasaras dienās aktuāli kļūst jautājumi par mikroklimatu darba telpās – kāda ir maksimālā temperatūra, kad telpās vēl drīkst strādāt, kā organizēt darbu karstākajās (burtiskā nozīmē) darba stundās.
Darba drošība 06:00, 18. Jūl. 2018
Šovasar, 13. un 27.jūnijā, Ministru kabinetā (MK) tika izskatīti un pieņemti lēmumi uz Saeimu paralēli virzīt 2 Darba likuma (DL) grozījumu likumprojektus. Tajos paredzētas līdzšinējās kārtības izmaiņas, kas vienlaikus ietekmēs gan darba devēju, gan darbinieku tiesības un intereses.
Tiesības 08:00, 14. Aug. 2017
Kas jāzina darba devējam, pastāvīgi nodarbinot personas Igaunijā? Kā slēgt darba līgumu, kas jāņem vērā, izmaksājot algas, un, visbeidzot, kā pārtraukt darba attiecības?
Tiesības 08:00, 25. Aug. 2017
Darbinieks atgriezās darbā pēc bērna kopšanas atvaļinājuma 2017.gada oktobrī. No 06.11.2017. līdz 07.05.2018. darbiniekam ir slimības lapa. Slimības lapas laikā darbiniekam tiek noteikta arodslimība un piešķirta invaliditāte. Darba devējs uzteica darba līgumu saskaņā ar Darba likuma (DL) 101.panta 1.daļas 7.punktu. Darbiniekam 2017.gada novembrī aprēķināta darba alga 80 EUR apmērā un decembrī - prēmija 518 EUR apmērā. Vai un kādā apmērā prēmija ir jāiekļauj vidējā izpeļņā?
Vidējā izpeļņa 05:28, 21. Jūn. 2018
Saskaņā ar līdz 01.01.2018. spēkā esošo uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) piemērošanas principu izdevumus par kafiju un tēju darbiniekiem visbiežāk uzskatīja par izdevumiem, kas nav saistīti ar maksātāja saimniecisko darbību. Pašlaik, Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā iekļautās normas ļauj plašāk vērtēt personāla izdevumus kā ar saimniecisko darbību saistītus. Līdz ar to šādus izdevumus, ja tie nav personificēti, varētu klasificēt kā izdevumus darbinieku kolektīva motivēšanai?
Tiesības 06:00, 12. Jūn. 2018
Darbiniekam noteikts normālais darba laiks, 5 dienu darba nedēļa, 8 stundu darba diena, bruto alga mēnesī – 430 EUR. Darbinieks maijā strādāja 6 dienas: 02., 07., 08., 09., 10.05. – 8 h dienā, bet 03.05. – 7h. Kurš bruto darba algas aprēķina variants ir pareizs?
Darba samaksa 06:00, 25. Mai. 2018
No šī gada ir spēkā jauna kārtība reprezentācijas un personāla ilgtspējas pasākumu izdevumu attiecināšanai uz saimniecisko darbību, proti, tie ir saimnieciskās darbības izdevumi, ja vien nepārsniedz 5% no iepriekšējā gada bruto darba samaksas. Līdz ar to šie izdevumi precīzi jāuzskaita un jānodala grāmatvedībā, jo par šī ierobežojuma pārsnieguma daļu jāmaksā uzņēmumu ienākuma nodoklis (UIN).
Izdevumi 07:00, 28. Mai. 2018
Mūsdienās cilvēku ikdiena nav iedomājama bez sociālajiem tīkliem, piemēram, "Facebook", "Twitter" u.c. Šajās vietnēs pieejama dažāda informācija un tiek pavadīts daudz laika. Kādus sociālo tīklu lietošanas ierobežojumus darba devēji drīkst noteikt darbiniekiem? Kad darbinieku viedoklis sociālajos tīklos var tikt uzskatīts par uzņēmuma vai iestādes oficiālo viedokli?
Tiesības 07:00, 9. Mai. 2018
Ņemot vērā darbinieku mobilitāti un arvien biežāk izplatīto darbinieku nosūtīšanu darba veikšanai ārpus ierastās darba vietas, aktuāls ir jautājums, kā pareizi noformēt darbinieku nosūtīšanu darbā uz ārvalstīm un kādas ir darbinieku tiesības un darba devēja pienākumi pret darbinieku, kā arī darba devēja saistības valstī, uz kuru darbinieks tiek nosūtīts.
Tiesības 08:00, 26. Jūn. 2017
Ir sagatavoti iespaidīgi grozījumi Darba likumā (DL), ar kuriem paredzēts pilnveidot atsevišķas DL normas, tostarp par stundas algas likmes aprēķināšanu, konkurences ierobežojumiem, tiesībām slēgt līgumu ar vairākiem darba devējiem, virsstundu darba apmaksu u.c. Grozījumi apstiprināti 27.06.2017. Ministru kabineta (MK) sēdē.
Likumdošana 12:23, 30. Jūn. 2017
Darbinieks pie darba devēja ir nostrādājis 6 mēnešus, un pēc viņa lūguma (iesnieguma) darba devējs ir piešķīris atvaļinājumu par pilnu periodu (4 nedēļas) un izmaksājis atvaļinājuma naudu. Kā rīkoties, ja darbinieks nenostrādā pilnu gadu? Kā pārrēķināt pārmaksāto atvaļinājuma naudu par nenostrādāto periodu?
Atvaļinājums 06:00, 29. Mai. 2018
Dienas kļūst arvien siltākas – nepārprotami tuvojas atvaļinājumu laiks, tāpēc saprotams, ka darbinieki gribēs saņemt pareizi aprēķinātu atvaļinājuma naudu. Atgādināsim dažas vidējās izpeļņas aprēķinu nianses, kas atvieglos grāmatvežu darbu šajā laikā.
Vidējā izpeļņa 07:00, 21. Mai. 2018
Kā vajadzētu aprēķināt atvaļinājuma naudu, ja darbiniekam no 20.-26.04. ir piešķirts ikgadējais atvaļinājums, 27.04. un no 02.-03.05. - papildatvaļinājums, bet no 07.-14.05. - ikgadējais atvaļinājums? Vai sakarā ar šiem pārtraukumiem, kad iekrīt svētku dienas un brīvdienas, 6 mēnešu periods būtu jāņem no 2017.gada oktobra līdz 2018.gada martam visos minētajos gadījumos vai tomēr maijā piešķirtajam papildatvaļinājumam un ikgadējam atvaļinājumam izpeļņa būtu jārēķina no 2017.gada novembra līdz 2018.gada aprīlim?
Atvaļinājums 06:43, 30. Apr. 2018
Lasot Darba likuma (DL) 74.panta 1.daļas 8.punktu, kurā noteikts, ka darba devējam ir pienākums izmaksāt šā panta 3.daļā noteikto atlīdzību, ja darbinieks neveic darbu attaisnojošu iemeslu dēļ, īpaši gadījumos, kad darbinieks neveic darbu svētku dienā, kas iekrīt darbiniekam noteiktajā darba dienā, rodas jautājums, vai darbiniekam, kam ir noteikts normālais darba laiks ar stundas tarifa likmi, būtu jāapmaksā svētku dienas, kas iekrīt darba dienās? Piemēram, 1. un 4.maijs?
Darba samaksa 08:00, 26. Mai. 2017
Kā no šī gada 1.janvāra aprēķināt vidējo izpeļņu, ja darbinieks atrodas uz slimības lapas “A”? Jāņem vērā pēdējie 6 mēneši vai 12 (neskaitot 2 mēnešus pirms slimības)? It kā bija grozījumi…
Darba samaksa 06:29, 30. Apr. 2018
Saskaņā ar Darba likumu (DL) darba devējam ir pienākums izmaksāt atlīdzību par visu periodu, par kuru darbinieks nav izmantojis ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu. Darbiniekam par darba gadu pienākas ne mazāk kā 4 kalendārās nedēļas ilgs atvaļinājums (28 kalendārās dienas). Vai, izmaksājot atlīdzību par neizmantoto atvaļinājumu, tā jāaprēķina par atvaļinājuma dienām, nosakot tās kā veselu skaitli, vai jāņem vērā 2 cipari aiz komata? Vai šo kārtību var noteikt uzņēmuma iekšējā kārtībā un aprēķinu vajadzībām paredzēt atvaļinājuma dienu noapaļošanu līdz veselam skaitlim?
Grāmatvedība 08:50, 14. Feb. 2018
Vai ar darba kārtības noteikumiem drīkst ierobežot darbinieka brīvo laiku, piemēram, nosakot, ka darbinieks brīvajā laikā nedrīkst nodarboties ar ekstrēmajiem sporta veidiem, lai nezaudētu darba spējas? Vai darbinieku drīkst atlaist, ja šādā gadījumā darba kārtības noteikumi pārkāpti? Piemēram, noteikumos ir aizliegts slēpot, bet darbinieks slēpo un lauž kāju, pēc tam izmantojot slimības lapu un līdz ar to neveicot darbu.
Tiesības 08:00, 15. Jan. 2018
Darbinieka slimība darba devējam nereti sagādā daudz problēmu, jo viņš nevar iepriekš plānot un paredzēt, kurš darbinieks saslims un cik ilgi darbnespēja turpināsies. Turklāt nereti ir gadījumi, kad kāds slimo ilgstoši, tāpat var saslimt vairāki darbinieki vienlaikus, kas ir raksturīgi, piemēram, gribas epidēmijas laikā.
Darba samaksa 08:00, 31. Jan. 2018
Vai darba koplīgums ir obligāta prasība, lai darbinieku ēdināšanas izdevumus izslēgtu no ienākumiem, par kuriem jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 08:00, 7. Feb. 2017
23.02.2017. Valsts sekretāru sanāksmē izsludināti grozījumi Darba likumā (DL), paredzot būtiskas izmaiņas virsstundu piemaksu, darbinieku atstādināšanas, blakus darba, uzteikuma un citu darba tiesību jautājumu regulējumā.
Likumdošana 09:49, 24. Feb. 2017
01.01.2018. stājas spēkā grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.899 "Likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" normu piemērošanas kārtība", informē Valsts ieņēmumu dienests. Grozījumi izdarīti, lai noteikumus precizētu atbilstoši likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" veiktajiem grozījumiem, kā arī paskaidrotu atsevišķu likuma normu piemērošanas kārtību.
Likumdošana 10:26, 2. Jan. 2018
Jaunais gads grāmatvežiem (arī uzņēmumu īpašniekiem) nesīs ne vienu vien pārsteigumu, jo, noslēdzot 2017.gadu, jāpiemērojas principiāli atšķirīgai sistēmai ne vien nodokļu samaksas, bet arī izmaksu klasifikācijas ziņā – piemēram, par reprezentācijas un personāla ilgtspējas izmaksām, kas regulētas jaunā Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 8.pantā. Lai gan atsevišķās nozarēs iespējamas samērā būtiskas atšķirības, piedāvājam kopsavilkuma tabulu par personāla un reprezentācijas izmaksām un aicinām "iFinanses" lasītājus nākotnē to papildināt un par to diskutēt!
Grāmatvedība 08:00, 4. Jan. 2018
Vai izdevumi par mazas vērtības dāvanām un darba devēja apmaksātām pusdienām darbiniekiem, kas atbilstoši likumam "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" (likums par IIN) nav apliekami ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) un valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām (VSAOI), ir saimnieciskās darbības izdevumi, vai arī par tiem ir jāpalielina apliekamais ienākums, uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācijā piemērojot koeficientu 1,5?
Saimnieciskā darbība 08:00, 21. Nov. 2017
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2017.gada novembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
Svarīgi 14:36, 5. Dec. 2017
Otrdien, 19.12.2017., Ministru kabinets (MK) izskatīja grozījumus MK noteikumos Nr.899 "Likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" normu piemērošanas kārtība" (Noteikumi), precizējot tos atbilstoši izmaiņām likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" (likums par IIN).
Likumdošana 16:12, 27. Dec. 2017
Veicot uzņēmuma reorganizāciju, nepieciešams veikt arī vairākas darbības, kas saistītas ar uzņēmuma darbiniekiem. Ir jāatrisina jautājums, kuri darbinieki tiks atlaisti, kuri paliks strādāt jaunajā uzņēmumā, tāpat arī jāparūpējas par gala norēķiniem, atskaišu iesniegšanu un citiem jautājumiem.
Saimnieciskā darbība 08:00, 17. Nov. 2017
Kā rīkoties darba devējam, ja darbinieks viņam noteiktajā darba dienā neierodas darbā un viņu nav iespējams sazvanīt?
Tiesības 09:18, 19. Okt. 2017
07.11.2017. izdoti un 01.01.2018. spēkā stāsies grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.677 "Noteikumi par iedzīvotāju ienākuma nodokļa paziņojumiem", informē Valsts ieņēmumu dienests (VID).
Likumdošana 16:17, 14. Nov. 2017
Pavisam drīz noslēgsies kārtējais gads, un darba devējiem būs jāizvērtē darbinieku paveiktais. Šis ir arī laiks, kad domāt par nepieciešamajiem uzlabojumiem darba vietās, lai nākamgad strādātu produktīvāk un ar lielāku pievienoto vērtību. Piedāvājam vienu no instrumentiem, kas palīdzēs.
Darba laiks 08:00, 28. Nov. 2016