Ko sola grozījumi likumā par VSA?
2016-05-11
Lilita Bērziņa, SIA "NUMERI", valdes locekle
Grozījumi likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu" tika pieņemti 30.11.2015. Ir laiks sākt "zīlēt", ko tie sola. Sākumā gan gribu precizēt, kas vispār jāsaprot ar vārdu salikumu "sociālās iemaksas". Gan sabiedrība, gan likumdevējs pieņem, ka tas ir nodoklis, un tā arī tiek uztverts. Man gribētos tulkot to mazliet citādi.
Likums "Par valsts sociālo apdrošināšanu" (likums par VSA) nosaka: "Sociālā apdrošināšana ir pasākumu kopums, ko organizē valsts, lai apdrošinātu personas vai tās apgādībā esošo personu risku zaudēt darba ienākumu sakarā ar sociāli apdrošinātās personas slimību, invaliditāti, maternitāti, bezdarbu, vecumu, nelaimes gadījumu darbā vai saslimšanu ar arodslimību, bērna kopšanu, kā arī papildu izdevumiem sakarā ar sociāli apdrošinātās personas vai tās apgādībā esošās personas nāvi. Sociālā apdrošināšana ir valsts sociālās drošības sistēmas sastāvdaļa."
Darbinieks noslēdzis darba līgumu ar Lietuvā reģistrētu uzņēmumu, kura galvenais birojs atrodas Latvijā, par darbu, kas pārsvarā tiks veikts komandējumos Polijā. Darba līgumā nav norādīta darbinieka darba vieta. Kurā valstī darbiniekam tiek nodrošinātas sociālās iemaksas?
Sociālais
09:00, 16. Mai. 2024
2023.gada oktobrī tika pieņemti grozījumi likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu” (likums par VSA), kas nosaka izmaiņas minimālo valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (minimālās iemaksas) veikšanā no 2024.gada 1.janvāra. Apskatām galvenās izmaiņas!
Šogad apritēs jau divi gadi, kopš likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu” ieviestas normas par minimālo obligāto sociālo iemaksu objektu, tā noteikšanu un iemaksu veikšanu. Šīs normas tika ieviestas ar mērķi iesaistīt sociālās apdrošināšanas sistēmā iespējami vairāk iedzīvotāju, domājot par viņu nākotni un sociālo aizsardzību. Tomēr to aprēķināšana ir radījusi diezgan lielas neskaidrības un nenoteiktību uzņēmumiem, plānojot budžetu.
Sociālais
06:00, 2. Mai. 2023
Arvien biežāk, it īpaši pēdējos gados, palielinās interese par attālinātā darba iespējām citās Eiropas Savienības dalībvalstīs, un attālinātais darbs kā darba izpildes veids kļūst arvien populārāks gan darba devēju, gan darbinieku vidū. Tādējādi gan darba devējiem, gan pašiem darbiniekiem ir aktuāli jautājumi par sociālo drošību, proti, kurā valstī ir jāveic sociālās apdrošināšanas iemaksas un kuram tās jāveic?
Sociālais
18:00, 14. Okt. 2022
Pērnā gada nogalē daudzi darba devēji ir saņēmuši pirmo aprēķinu par papildus veicamām valsts sociālās apdrošināšanas iemaksām saviem darbiniekiem. Kā tiek aprēķinātas minimālās sociālās iemaksas? Kuram ir pienākums tās samaksāt? Un kas ir atbrīvots no minimālo iemaksu veikšanas?
Sociālais
07:00, 31. Jan. 2022
Vai Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA) īpašniekam aprēķinās minimālās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, ja viņš savā mikrouzņēmumā saņems mazāk par 500 eiro vai kādu mēnesi algu nesaņems vispār, saņemot algu citā SIA?
Sociālais
07:00, 13. Aug. 2021
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību strādā vispārējā nodokļu režīmā. Vai šai sabiedrībai par darbinieku, kurš 2021. gada jūlijā un augustā būs bezalgas atvaļinājumā, būs jāmaksā minimālās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas?
Sociālais
07:17, 21. Jūn. 2021
Lūdzu izskaidrot, kādas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas būs jāveic mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātājam, sabiedrībai ar ierobežotu atbildību, līdz atļautā perioda beigām, proti, 2021. gadā! Vai bez paredzētajiem 25% no MUN maksātāja apgrozījuma, no kuriem 80% tiks novirzīti sociālajām iemaksām, vēl būs jārēķina kaut kas atbilstoši minimālajai algai?
Sociālais
07:00, 16. Feb. 2021
Darba ņēmējs ir nodarbināts pie sešiem darba devējiem, no katra saņemot atalgojumu 75,60 eiro apmērā, kas kopā ir 453,60 eiro mēnesī. Darbinieks strādā līdz 28 stundām mēnesī, bet alga par vienu stundu ir 2,70 eiro. Kā šādā gadījumā būs jāveic minimālās sociālās iemaksas? Kuram no darba devējiem tas būs jādara?
Sociālais
07:00, 28. Dec. 2020
Gadu mijas likumdošanas izmaiņas skārušas arī sociālo jomu. 2020. gada 1. janvārī stājas spēkā vairāki grozījumi likumā “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu”. Vairāki no tiem piemērojami jau no 1. janvāra.
Sociālais
07:00, 12. Feb. 2020
Pēdējā laikā sabiedrībā vērojama jauna tendence – pieaug interese par sociālajām iemaksām. Un nav nekāds brīnums! Liela daļa darba ņēmēju ir uz savas ādas izbaudījuši, ko nozīmē mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statuss brīdi, kad ir vēlēšanās saņemt slimības vai maternitātes pabalstu. Vai vēl vairāk – kādas ir sekas, ja nodokļus darba devējs nav maksājis vispār. Tāpēc šoreiz mēģināsim noskaidrot, kur tad paliek mūsu veiktās sociālās iemaksas, uz kādiem pabalstiem varam pretendēt, un visbeidzot – cik lielu pensiju nopelnīsim, godīgi samaksājot nodokļus?
Sociālais
07:00, 29. Mai. 2019
Pērnā gada izskaņā tika apstiprināti grozījumi likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu”, kuri novembra beigās jau stājušies spēkā un nedaudz maina ierasto kārtību sociālās apdrošināšanas jomā. Esam apkopojuši būtiskāko informāciju par pārmaiņām, kuras nu jau ir kļuvušas par realitāti.
Sociālais
07:00, 7. Jan. 2019
Nereti darījumos ar nerezidentiem rodas neskaidrības, kā piemērot valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas – vai par nerezidentu-autoru ir jāveic sociālās iemaksas pensiju apdrošināšanai? Vai pašam nerezidentam ir jāveic sociālās iemaksas kā pašnodarbinātai personai? Un kurā valstī šīs iemaksas veicamas?
Sociālais
07:00, 21. Nov. 2018
Individuālā komersanta (IK) grāmatvedība tiek kārtota divkāršā ieraksta sistēmā. IK ienākums gadā pārsniedz 55 000 EUR. Vai IK īpašniekam 5% valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) pensiju apdrošināšanai tiek aprēķinātas no ieņēmumu un izdevumu pārskatā iegūtās starpības par katru mēnesi pārskata ceturksnī?
Sociālais
06:00, 22. Mai. 2018
Ministru kabineta noteikumu Nr.899 "Likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" normu piemērošanas kārtība" 96.21.apakšpunktā noteikts: "Ja nodokļa maksātājs taksācijas gada laikā pie viena ienākuma izmaksātāja saņem gan algota darba ienākumus, gan ienākumus no autoratlīdzības līguma vai uzņēmuma līguma (vai ienākumus no autoratlīdzības līguma un uzņēmuma līguma) un pie ienākuma izmaksātāja tam ir iesniegta algas nodokļa grāmatiņa, tad, nosakot nodokļa maksātāja mēneša apliekamo ienākumu, papildus algota darba ienākumam (nodokļa aprēķinam no tā) no ienākuma no autoratlīdzības līguma tiek atskaitīti šo noteikumu 57.punktā minētie autoru izdevumi un tiek piemērota likuma 15.panta astoņpadsmitajā daļā noteiktā nodokļa likme 20% apmērā." Vai šajā apakšpunktā aplūkotajā situācijā 5% valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI), kas veiktas no autoratlīdzības, nav jāatņem no autoratlīdzības summas, t.i., vai iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) jāaprēķina arī no VSAOI?
Sociālais
09:16, 10. Jan. 2018