SARUNA AR PERSONĪBU
Mainīt vēsturi šodien
Februārī aprit trīs gadi kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā. Tāpēc uz sarunu aicinājām fonda “Uzņēmēji mieram”
direktori Lauru Skrodeli – par to, kā izveidojies fonds “Uzņēmēji mieram”, kura darbības apjomi nu jau mērāmi
daudzos miljonos eiro, gan arī par šodien tik svarīgo Latvijas biznesa ētikas pusi. Joprojām Latvijā ir ne mazums uzņēmumu, kuri turpina tieši vai netieši sadarboties un tādējādi atbalstīt agresorvalsti. Kā atbildība tā ir – valsts vai sirdsapziņas? Intervē: Roberts Reinkops.
EKONOMIKA
Darbaspēka un algu prognozes 2025
Latvijas darba tirgū 2025.gads sola ievērojamas izmaiņas un izaicinājumus. Straujā tehnoloģiju attīstība, demogrāfiskās izmaiņas un globālie ekonomiskie faktori ietekmēs gan darbaspēka pieprasījumu, gan algu līmeni. Kurās nozarēs gaidāmi lielākie izaicinājumi un izmaiņas? Kuri amati kļūs arvien pieprasītāki un kuri zaudēs savu aktualitāti? Kuras nozares piedzīvos algu pieaugumu vai samazinājumu? Autors: Māris Silinieks.
NODOKĻI
Transportlīdzekļa nodokļi arvien pieaug
Vēl nesen veiklākie Latvijas uzņēmēji vieglos transportlīdzekļus reģistrēja Igaunijā, jo šī bija vienīgā valsts Eiropas Savienībā, kur nebija jāmaksā auto reģistrācijas un ekspluatācijas nodoklis. Kopš vasaras tas ir mainījies, savukārt no 1.janvāra arī Latvijā tiek paaugstinātas transportlīdzekļu nodokļu likmes. Kur tagad izdevīgāk reģistrēt transportlīdzekli? Autore: Jadviga Neilande.
Kā pārdot nekustamo īpašumu?
Uzņēmumam, pārdodot nekustamo īpašumu Latvijā, jāievēro vairākas nodokļu normatīvo aktu prasības. Pārdošanas darījumā vislielākā uzmanība jāpievērš tieši pievienotās vērtības nodoklim, turklāt atsevišķos gadījumos nodoklis var būtiski ietekmēt uzņēmuma peļņu no šī darījuma. Skaidrojam nianses pievienotās vērtības nodokļa piemērošanas jautājumus dzīvokļa īpašuma pārdošanas darījumos! Autors: Emīls Lisovskis.
“Apple” nodokļu atvieglojumiem nebija pamata
Eiropas Savienības Tiesa 2024.gada 10.septembrī pieņēma galīgo spriedumu un apstiprināja Eiropas Komisijas lēmumu par to, ka Īrijas piešķirtais nodokļu atvieglojums “Apple” grupas uzņēmumiem ir nepamatots. Rezultātā “Apple” jāatmaksā Īrijas budžetam 13 mljrd. eiro. Autors: iFiT.
GRĀMATVEDĪBA
Ilgtspējas ziņojumu rāmis
Pieņemtais Ilgtspējas informācijas atklāšanas likums nosaka ziņošanas rāmi ilgtspējas jautājumiem, respektīvi – kas, kam, kā un kad ir jāziņo. Apskatām likumā noteiktās prasības. Autore: Jekaterina Novicka.
Svarīgi jautājumi uzņēmumu finanšu pārskatos
Veicot gada pārskata auditu, aktualizējas būtiski jautājumi, kas var ievērojami ietekmēt uzņēmumu finanšu rezultātus. Viens no izplatītākajiem jautājumiem, kas rada bažas uzņēmējiem, ir aktīvu vērtības samazinājuma pārbaude. Kāpēc tas ir satraucoši? Aktīvu vērtības samazinājums tieši ietekmē uzņēmuma peļņas vai zaudējumu aprēķinu, palielinot izdevumus, un attiecīgi samazina pašu kapitālu bilancē. Tas savukārt var ierobežot spēju izmaksāt dividendes, pasliktināt pašu kapitāla īpatsvaru un, sliktākajā gadījumā, izraisīt bankas aizdevuma līguma pārkāpumu. Autors: Reinis Ceplis.
Vaicā lasītājs: Ko darīt, ja kavējas lidojuma reiss?
Kā uzskaita prombūtni darbiniekam, kura lidojuma reiss, lai atgrieztos no komandējuma vai darba brauciena, tiek pārcelts, piemēram, par trīs dienām vēlāk? Autore: Irina Rozenšteina.
Nodokļu režīma izvēle zemnieku saimniecībām
Zemnieku un zvejnieku saimniecības, kā arī individuālie uzņēmumi drīkst izvēlēties, kuru nodokli piemērot ienākumiem – iedzīvotāju ienākuma nodokli vai uzņēmumu ienākuma nodokli. Kā izdarīt izvēli? Kas jāņem vērā? Autore: Linda Puriņa.
INVESTĪCIJAS
Mītiem apvītās investīcijas
Lai veiksmīgi investētu, nepieciešamas ne tikai zināšanas, bet arī pieredze, kļūdas un vilšanās. Pēc šiem gadiem un neskaitāmām sarunām ar citiem investoriem ir izveidojušās vairākas atziņas, kas būtu jāņem vērā, investējot. Autors: Aleksis Riguns.
KOMERCDARBĪBA
Eiropas Komisija sāk izmeklēšanu pret "Temu"
Līdz ar Halovīnu Ķīnas interneta tirdzniecības platformu milzi “Temu” piemeklēja baiss pārsteigums – Eiropas Komisijas lēmums uzsākt izmeklēšanu par iespējamiem Digitālo pakalpojumu akta pārkāpumiem. Kur “Temu” kļūdījās, un kādus iespējamos pārkāpumus tas pieļāva? Kāda ir Digitālo pakalpojumu akta ietekme uz uzņēmumiem Latvijā? Autore: Agate Dērveniece.
VID atbild par kriptovalūtu darījumiem
Pieaugot kriptovalūtu popularitātei un cilvēku interesei par investīcijām, aktuāli kļūst jautājumi par to, kā pareizi un atbilstoši likumam deklarēt ienākumus no kriptovalūtu darījumiem. Līdz ar to apskatām Valsts ieņēmumu dienesta 2022.gada 20.oktobra uzziņu 31.1/8.5.1/114882 par fiziskas personas plānotajiem kriptovalūtas darījumiem kriptovalūtu biržā. Autore: Svetlana Nesinova.
Vai kratīšanas laikā drīkst izņemt datoru?
Daudzās profesijās darbs nav iedomājams bez datora un tajā uzglabātās informācijas un dokumentiem. Juristi, grāmatveži, lietveži, loģistikas speciālisti un daudzi citi savu profesionālo ikdienu pavada, strādājot datorā un nereti arī uzglabājot informāciju datora cietajā diskā. Vai ir pieļaujams, ka kriminālprocesa ietvaros šāds dators tiek izņemts, aizvests un aizturēts uz vairākiem mēnešiem, tādējādi liedzot iespēju turpināt darbu un pelnīt iztiku? Šis jautājums pavisam nesen tika izskatīts Eiropas Cilvēktiesību tiesā. Autore: Inga Bite.
RUNĀ UZŅĒMĒJS
Paaugstināt produktivitāti, vairāk kontrolējot
Lai sasniegtu lielāku produktivitāti publiskajā sektorā, tiks ieviests “DeskTime” risinājums dažādās valsts iestādēs. Ekonomikas ministrs Viktors Valainis norāda, ka šādi efektivitāti varētu paaugstināt par 30%. Žurnāla “iFiT” februāra numurā dažādu jomu ekspertiem jautājām, kā viņi vērtē šo ieceri. Pieredzē dalās Māris Millers,
SIA “MM STUDIJA”, uzņēmējs, biznesa treneris, moderators-konsultants, Andris Lazdiņš, SIA “Lazdiņš Gavars
ZAB” partneris, zvērināts advokāts, Dainis Gašpuitis, AS “SEB banka” ekonomists, Māris Paipa, SIA “LEADELL Vītols ZAB”, zvērināts advokāts, un Eva Selga, Latvijas Personāla vadīšanas asociācijas valdes priekšsēdētāja, sadarbībā ar “DeskTime” komandu. Autore: Kristiāna Rancāne.
ELEKTRONIZĀCIJA
E-zīmoga praktiska pielietošana
Zīmoga nospiedums dokumentos nav jaunums, tomēr šodien arvien vairāk aktualizējas jautājums par zīmoga elektroniskā formātā jeb e-zīmoga iespējām un plašāku izmantošanu. Kas un kādos gadījumos var lietot e-zīmogu? Vai tam ir juridiskais spēks? Autores: Zane Eglīte-Fogele un Konstance Krieviņa.
Skaidri noteikumi MI izmantošanai
Arvien vairāk uzņēmumu izvēlas ieviest mākslīgā intelekta rīkus, lai efektivizētu dažādus darba procesus. Tomēr šo rīku izmantošana palielina risku neapzināti pārkāpt, piemēram, autortiesības vai datu aizsardzības tiesības, kas var novest pie atbildības par neatļautu vai nepareizu mākslīgā intelekta izmantošanu darba laikā vai veicot
darba uzdevumus. Atbildība, visbiežāk, iestāsies tieši darba devējam, ja darba devējs būs saskaņojis mākslīgā intelekta izmantošanu. Autors: Ronalds Vītols.
DARBINIEKI
Kā saprast izpildrakstus?
Nereti uzņēmumi saņemt zvērinātu tiesu izpildītāju izpildrakstus par veicamo ieturējumu no darbinieka darba samaksa, un nereti šādi izpildraksti uzreiz tiek nosūtīti grāmatvedim ieturējumu veikšanai. Tomēr ne vienmēr izdotie rīkojumi ir saprotami grāmatvežiem. Skaidrojam, ko nozīmē iekļautā informācija zvērināta tiesu izpildītāja rīkojumā un kā tā izpildāma praksē. Autore: Guna Berlande.
Atvaļinājums skolēnu brīvlaikā
Atvaļinājuma piešķiršana skolēnu brīvlaikā ir aktuāls jautājums daudziem vecākiem, kuri vēlas pavadīt laiku kopā ar saviem bērniem, vēl jo vairāk, ja nav iespējams lūgt kādam pieskatīt bērnu. Vai darba devējam jārespektē šī vēlme? Vai un kādos gadījumos darba devējs drīkst atteikt šādu atvaļinājumu? Vai uz šādiem atvaļinājumiem attiecas kādi speciāli noteikumi? Autore: Ph.D. Dace Tarasova.
ATBILD EKSPERTS
Uz lasītāju iesūtītajiem jautājumiem atbild "iFiT" eksperti
Vai drīkst atteikties no darba e-vidē?; E-rēķina rindas informācijas norādīšana; Vai jāatmaksā priekšnodoklis par automašīnas iegādi?; Ziedojumi straumētājam un nodokļi; Kā PVN deklarācijā norādīt samaksāto avansu?
PĒTĀM!
Kapitāla aktīvi zem nodokļu sloga
2025.gada 1.janvārī stājās spēkā nozīmīgi grozījumi Latvijas nodokļu regulējumā. Šo izmaiņu centrā ir palielināta nodokļa likme ienākumam no kapitāla pieauguma un ienākumam no kapitāla, kas nav kapitāla pieaugums. Kādas ir izmaiņas, un kā tās ietekmēs darījumus ar nekustamo īpašumu, akcijām, ieguldījumiem, dividendēm u. c. darījumiem ar kapitālu? Pētām! Autore: Ksenija Koleda.