Autorizēties
iFiT jūlijs 2024
Pie lasītājiem dodas 5. jūlijā
Tēmas šajā numurā:
SARUNA AR PERSONĪBU
Ceļā uz patīkamu nodokļu maksāšanu
Kopš gada sākuma Valsts ieņēmumu dienestu (VID) vada Baiba Šmite-Roķe – pieredzējusi VID darbiniece ar sapni iestādi pārveidot par nemanāmu un uzticamu sadarbības partneri ikvienam Latvijas iedzīvotājam un uzņēmējam. Aicinājām jauno ģenerāldirektori plašāk pastāstīt par iestādes attīstības vīziju, izaicinājumiem, sadarbību ar uzņēmējiem un gaidāmajām pārmaiņā. Intervēja: Roberts Reinkops
EKONOMIKA
Šogad izaugsmei var pietrūkt jaudas
Lai arī šī gada 1.ceturksnī atsevišķi ekonomikas dati ir bijuši iepriecinoši, valsts ekonomiskā izaugsme šogad var būt visai neizteiksmīga un balansēt nedaudz virs nulles atzīmes. Autors: Konrāds Reinveters
NODOKĻI
Nodokļu režīmi mazajam biznesam
Vērtējot nodokļu maksātāju struktūru, redzams, ka gan Latvijā, gan arī citās valstīs dominē mazo uzņēmēju īpatsvars. Nodokļu politikas veidotāji visā pasaulē lauza galvas par to, kā motivēt mazos uzņēmējus darboties legāli, mazinot ēnu ekonomiku, vienlaikus saglabājot visiem vienādu, maksimāli vienkāršu nodokļu režīmu. Autore: Aija Lasmane, SIA "Sorainen ZAB" partnere.
PVN lietotām mantām
Pārdodot lietotu preci, pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs preces vērtībai piemēro PVN. Tomēr ir gadījumi, kad lietotām precēm nodokli var nepiemērot vai piemērot īpašā režīmā. Kādām precēm to drīkst darīt? Kādi nosacījumi jāievēro? Autore: Ņina Podvinska, sertificēta nodokļu konsultante, Latvijas nodokļu konsultantu asociācijas valdes locekle.
Vaicā lasītājs: Ģimeņu saliedēšanās pasākums – personāla ilgtspē
Vasara ir laiks, kad tradicionāli uzņēmumos tiek rīkoti dažādi pasākumi, tostarp kopā ar ģimenes locekļiem, lai saliedētos un savstarpēji iepazītos. Vai izdevumi, kas saistīti ar šīs izklaides organizēšanu, kurai nepieciešama gan dažādu priekšmetu iegāde, gan atrakciju noma, uzskatāmi par saimnieciskās darbības vai reprezentācijas izdevumiem? Atbild: Madlena Drozdova, SIA “ZAB Ellex Kļaviņš” vecākā nodokļu konsultante.
GRĀMATVEDĪBA
Skaidrās naudas darījumi zem lupas
Skaidras naudas aprite uzņēmumā vienmēr saistīta ar palielinātu risku, kas var izpausties gan kā soda sankcijas par nedeklarēšanu un atļautā sliekšņa pārkāpumu, gan kā papildus aprēķināti nodokļi – uzņēmumu ienākuma nodoklis par nesaimnieciskiem izdevumiem, pievienotās vērtības nodoklis par nepamatota priekšnodokļa atskaitīšanu vai darba spēka nodokļi. Kā Valsts ieņēmumu dienests kontrolē skaidrās naudas apgrozījumu uzņēmumos? Autore: SIA “Borovkovs & Grandāne” valdes locekle, sertificēta nodokļu konsultante.
Kā organizēt noliktavu?
Noliktavas darba organizēšanas veids norāda uz uzņēmuma procesu izpratni, piemēram, izmaksu pozīciju noteikšanu, krājumu uzskaiti un krājumu pārvaldību, kurā ietilpst arī iepirkumu un pārdošanas process. Kas jāņem vērā, organizējot noliktavas darbu? Autore: Laila Kelmere, grāmatvede, Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes viesdocente, Ekonomikas un kultūras augstskolas viesdocente, Grāmatvedības un finanšu koledžas docente.
TIESU PRAKSE
Saistītās personas aizdevuma procenti
Eiropas Savienības Tiesas izskatīšanā šobrīd ir lieta C-585/22, kurā tiek analizēts jautājums par to, vai Nīderlandē reģistrētai komercsabiedrībai ir tiesības procentus, kas aprēķināti par saņemto aizdevumu, uzskatīt par saimnieciskās darbības izmaksām, aprēķinot uzņēmumu ienākuma nodokli. Apskatām lietu! Autore: Karlīna Stāmere, nodokļu eksperte.
Preču zīmju saime
Šī gada martā stājās spēkā galīgais nolēmums gandrīz 8 gadus ilgušajā preču zīmju strīdā starp akciju sabiedrību “Air Baltic Corporation” un sabiedrību ar ierobežotu atbildību “Baltic Taxi” par preču zīmēm “Baltic Taxi”. Senāta spriedumā šajā lietā tika izteiktas vairākas būtiskas atziņas, kas visdrīzāk tiks citētas turpmākās preču zīmju strīdu tiesvedībās. Senāta atziņas tostarp attiecas arī uz tādu Latvijas tiesu praksē visai reti analizētu jēdzienu kā preču zīmju “saime” jeb “sērija”. Autore: Brigita Tērauda, SIA “ZAB VILGERTS” partnere, zvērināta advokāte.
Sankciju pārbaudēm jābūt dokumentētām
Attīstoties noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas tiesību normu piemērošanas praksei, arvien vairāk pieaug tiesu spriedumu loma šajā jomā. Senāta 2023.gada 29.decembra spriedums lietā SKA-204/2023 ir kā papildu skaidrojums šīs jomas tiesību normu iztulkošanas jautājumos, apstiprinot vairākus iepriekš praksē zināmus pamatprincipus klienta izpētē, kā arī precizējot strīdīgu jautājumu zema riska klienta izpētē. Autors: Krišjānis Bušs, SIA “ZAB COBALT” vecākais speciālists, zvērināts advokāts.
RUNĀ UZŅĒMĒJS
Sezonā darba pilnas rokas
Tuvojas vasaras pilnbrieds, kad graudu audzētājiem sāksies kulšanas laiks, lopkopjiem jāsagādā siens nākamajai ziemai, bet dārzeņu, ogu un augļu audzētājiem jārosās, lai novāktu ražu. Tāpēc jautājām lauksaimniekiem par vasaras darbiem, izaicinājumiem ceļā uz zaļo kursu un citām svarīgām lietām. Autore: Kristiāna Rancāne.
VADĪBA
Jaunas kadastrālās vērtības
Nekustamā īpašuma kadastrālās vērtības noteikšanas principi nav pārskatīti kopš 2005.gada. Jau labu laiku notiek diskusijas, ka šo vērtību noteikšanas kārtību nepieciešams aktualizēt atbilstoši reālajai situācijai. 2024.gada 30.maijā trešajā lasījumā ir pieņemti grozījumi Nekustamā īpašuma valsts kadastra likumā, nosakot masveida kadastrālās vērtēšanas mērķus un principus. Kas mainīsies, vai un kā šīs izmaiņas ietekmēs nekustamā īpašuma nodokļa maksājumus? Autors: Dr. sc. comp. Marats Golovkins, GOLOVKINS, SIA “ZAB Ellex Kļaviņš” zvērināta advokāta palīgs.
Kā Zibmaksājumu regula ietekmēs uzņēmējus Latvijā?
2024.gada 8.aprīlī stājās spēkā tā sauktā Zibmaksājumu regula, kas paredz, ka turpmāk bankas klientu maksājumi pie to saņēmējiem nonāks zibenīgi ātri. Tomēr regulas pirmās obligātās prasības būs jāsāk piemērot no 2025.gada 9.janvāra. Kā tas ietekmēs uzņēmējdarbību Latvijā? Autors: Armands Onzuls, Finanšu nozares asociācijas padomnieks.
Vienkāršiem vārdiem par rūpības pienākumu
No 2025.gada daļai uzņēmumu ilgtspējas ziņojumos būs jāapraksta rūpības pienākuma procesi. Šādu prasību noteiks topošais Ilgtspējas informācijas atklāšanas likums. Kas jāņem vērā uzņēmumiem? Autore: Alise Artamonova, Tiesībsarga biroja juridiskā padomniece.
ELEKTRONIZĀCIJA
Datorprogrammas izstrādes līguma nianses
Izstrādājot datorprogrammas, katrai no iesaistītajām pusēm ir savas intereses. Pasūtītājs vēlas sev neierobežotas tiesības, lai datorprogrammu pilnvērtīgi varētu izmantot tālāk savā saimnieciskajā darbībā, savukārt programmatūras izstrādātājs ir ieinteresēts saglabāt autortiesības sev un izstrādāto produktu piedāvāt pēc iespējas plašākam lietotāju lokam. Kā līgumā sabalansēt abu pušu intereses? Autores: Līga Fjodorova, SIA “ZAB COBALT” zvērināta advokāte, un Agnese Gerharde, SIA “ZAB COBALT” zvērināta advokāta palīdze.
Datu analīze un vākšana ar MI
Mākslīgais intelekts (MI) jau šobrīd ir pārāks par cilvēku daudzējādā ziņā, un tā attīstība notiek stabili un nepārtraukti eksponenciālā ātrumā, un tā apstāšanās nav gaidāma. Kā viens no nozīmīgākajiem MI pielietojumiem ir mērķtiecīga datu vākšana un analīze, kas ļauj daudzu operāciju izpildi uzticēt tehnoloģijām, padarot datu apstrādi efektīvāku un precīzāku. Kā, izmantojot MI, mērķtiecīgi vākt un analizēt datus? Autore: Ilze Palmbaha-Zvirbule, mākslīgā intelekta entuziaste un grāmatvedības eksperte.
DARBINIEKI
Materiāli atbildīgās personas iecelšana
Ikvienas komercdarbības neatņemama sastāvdaļa ir dažāda veida aktīvi jeb materiālās vērtības, piemēram, iekārtas, pamatlīdzekļi, inventārs, krājumi un naudas līdzekļi. Dažkārt ikdienas darba procesā apzinātas vai neapzinātas personu rīcības dēļ materiālās vērtības tiek bojātas, salauztas vai veiktas kādas citas darbības, kas samazina to apjomu un/vai vērtību. Kurš par to atbildīgs? Autors: Oto Kristiāns Abrams, SIA “Abrams Business Services” valdes loceklis un atbildīgais grāmatvedis.
Ja izsniegtā slimības lapa raisa aizdomas
Darba devējam radušās aizdomas, ka darbiniekam ir nepamatoti izsniegta slimības lapa. Vai darba devējs drīkst prasīt slimības lapas anulēšanu? Kādas ir darba devēja tiesības? Autore: Ph.d. Dace Tarasova, juriste.
ATBILD EKSPERTS
Uz lasītāju iesūtītajiem jautājumiem atbild "iFiT" eksperti
Kam pieder bankas konts? Kā grāmatot depozīta maksu? Kā PVN deklarācijā norādīt "Google" rēķinu? Vai čeks apliecina preces saņemšanu? Kā aprēķināt darba samaksu, strādājot konkrētu stundu skaitu nedēļā? Vai uz rēķina jābūt parakstam?
PĒTĀM!
Avansa izsniegšana un atmaksa – vai pārkāpums?
Likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 8.panta 2.7daļā teikts: "Algota darba ienākumam pielīdzina arī izsniegto skaidrās vai bezskaidrās naudas avansu, ko darbiniekam, valdes loceklim, padomes loceklim, īpašniekam [..] piešķir komercsabiedrības, [..], ja par to vai tā daļu nav veikts norēķins 90 dienu laikā no skaidrās vai bezskaidrās naudas avansa izsniegšanas dienas." Vai avansu nepārtraukta izsniegšana un atgriešana, lai izvairītos no nodokļu sloga, var tikt uzskatīta par pārkāpumu? Kāds ir juridiskais pamatojums? Autore: Modrīte Johansone, SIA “JOHANSONE UN PARTNERI” valdes locekle, zvērināta revidente.
Izsniegtā avansa slēptā puse
Darba attiecībās darbinieks uzņemas pildīt savus darba pienākumus. Piemēram, biroja administratoram ir pienākums nodrošināt, lai birojā vienmēr ir tēja, kafija, ūdens un citas lietas. Ir divi varianti, ko darba devējs var darīt, – izmaksāt darbiniekam naudu saimnieciskās darbības mērķiem avansā vai apmaksāt jau radušos saimnieciskās darbības izdevumus, kad darbinieks iesniedz čekus. Autore: Elīna Putniņa, SIA “Deloitte Latvia” Nodokļu departamenta direktore.
Piesakies jaunumu e-pastam!
Paroles atjaunošana
e-pasts nav pareizs!
Neesi reģistrējies?