Lai pilnveidotu gada pārskatu sagatavošanas kārtību budžeta iestādēm, saskaņošanai nodoti apjomīgi grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.652 “Gada pārskata sagatavošanas kārtība”.

Plānots, ka grozījumi tiks piemēroti jau no 2026.gada, sagatavojot gada pārskatu par 2025.gadu, izņemot atsevišķus jaunos elementus, kuru piemērošana uzsākama, sagatavojot 2026.gada pārskatu.

Grozījumos iekļautas prasības, kas nepieciešamas augstas atbilstības nodrošināšanai Starptautisko publiskā sektora grāmatvedības standartu (IPSAS) prasībām. EUROSTAT 2024.gadā konstatējis, ka Latvijas publiskā sektora grāmatvedības informācija IPSAS atbilst 91% apmērā.

Grozījumi paredz būtiskas izmaiņas gada pārskatu konsolidācijas pieejā – turpmāk no valsts budžeta daļēji finansētas atvasinātas publiskas personas un budžeta nefinansētas iestādes patstāvīgi iesniegs gada pārskatus Valsts kasei, līdzīgi kā to jau dara pašvaldības. Tāpat grozījumos paredzēts, ka visām minētajām iestādēm gada pārskatam pievienojams zvērināta revidenta atzinums, tādējādi stiprinot pārskatu ticamību.

Uzlabojumi paredzēti arī prasību un saistību salīdzināšanas procesā starp vispārējās valdības sektora darījumu partneriem. Turpmāk tiks salīdzināti tikai darījumi bez atlīdzības un prasību un saistību atlikumi, samazinot administratīvo slogu un uzlabojot datu kvalitāti. Iestādēm būs iespēja izmantot arī citus digitālos rīkus, ne tikai “ePārskatus”.

Grozījumos precizēts arī, kā gada pārskatos norādāma informācija par notikumiem pēc bilances datuma – informācija būs jāiesniedz mēnesi agrāk, nekā to paredzēja līdzšinējā kārtība, tādējādi nodrošinot efektīvāku konsolidētā saimnieciskā gada pārskata sagatavošanu.

Nozīmīgs uzlabojums paredzēts arī budžeta izpildes pārskata saturā – turpmāk valsts budžeta iestādes, līdzīgi kā pašvaldības, sniegs informāciju par izdevumiem funkcionālo un ekonomisko kategoriju griezumā, kā arī sasniegtajiem rezultatīvajiem rādītājiem. Pārskatā būs ietverts arī skaidrojums par būtiskām budžeta izmaiņām un budžeta izpildes ietekmējošiem faktoriem.

Lai nodrošinātu datu salīdzināmību un atbilstību, grozījumos paredzēts izmantot kapitālsabiedrību gada pārskatus līdzdalību uzskaites vērtības aprēķinam, kā arī informāciju par nākotnes saistībām zembilances pasīvā atbilstoši valsts budžeta likumā noteiktajam.