No šī gada 1. marta paredzētais akcīzes nodokļa likmes kāpums alkoholiskajiem dzērieniem plānots mērenāks. To paredz Saeimā 20. februārī galīgajā lasījumā pieņemtie grozījumi likumā “Par akcīzes nodokli”.

Akcīzes nodokļa likme no 1. marta tiks paaugstināta vidēji par 5%. Līdzīgs kāpums plānots arī 2021. gadā. Valsts budžets kopā no akcīzes nodokļa un pievienotās vērtības nodokļa (PVN) salīdzinājumā pret plānoto 2017. gadā apstiprinātajās nodokļu pamatnostādnēs nezaudēs apmēram 6 milj. eiro šogad un 27 milj. eiro 2021. gadā, teikts grozījumu anotācijā.

Par grozījumu virzību Saeimā atbildīgās Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētāja biedre Iveta Benhena-Bēkena iepriekš atzīmēja, ka akcīzes nodokļa likme alkoholiskajiem dzērieniem, no 1. marta stājoties spēkā iepriekš pieņemtajiem lēmumiem, būtiski pieaugtu, kas mazinātu nozares konkurētspēju starp Baltijas valstīm. “Lēmumiem ir jābūt pragmatiskiem, izsvērtiem un samērīgiem. Šie grozījumi ir svarīgi, jo pēdējā ceturkšņa dati uzrāda tiešu samazinājumu iekšējā tirgus pārdošanas apjomiem. Tas nozīmē, ka jāreaģē uz Igaunijas akcīzes nodokļu politiku,” pauda I. Benhena-Bēkena, atzīmējot, ka atbalstīts ierosinājums likmes celt vienmērīgāk.

Likuma grozījumi rosināti, jo no 1. marta visstraujāk likme pieaugtu stiprajam alkoholam (par 29,5%), savukārt alum, vīnam, raudzētajiem dzērieniem ar spirta saturu virs sešiem tilpumprocentiem un starpproduktiem likmes palielinājums būtu vidēji par 10%. Saglabājot šādu likmju paaugstinājumu, plānotie budžeta ieņēmumi samazinātos par apmēram 30 milj. eiro ik gadu, norādīts grozījumu anotācijā.

Vīnam, raudzētajiem dzērieniem ar absolūtā spirta saturu virs sešiem tilpumprocentiem un starpproduktiem ar absolūtā spirta saturu līdz 15 tilpumprocentiem nodokļa likme no 1. marta plānota 106 eiro apmērā par 100 litriem dzēriena. Iepriekš šiem dzērieniem likme bija paredzēta 111 eiro. 

Alum akcīzes nodoklis par katru absolūtā spirta tilpumprocentu par 100 litriem plānots 7,8 eiro apmērā līdz šim paredzētā 8,1 eiro apmērā, bet starpproduktiem ar absolūtā spirta saturu virs 15 un līdz 22 tilpumprocentiem nodoklis par 100 litriem plānots 176 eiro apmērā. Iepriekš tas tika paredzēts 185 eiro apmērā.

Savukārt pārējiem alkoholiskajiem dzērieniem nodokļa pieaugums par 100 litriem absolūtā spirta paredzēts
1642 eiro apmērā iepriekš plānoto 2025 eiro vietā.

Plānots, ka akcīzes nodokļa likmju paaugstināšana stiprā alkohola viena litra nodokļu daļu – akcīzes nodokli kopā ar PVN – palielinās par 0,38 eiro šogad un 0,40 eiro 2021.gadā, bet vīnam nodokļu daļa katrā gadā pieaugtu par 0,06 eiro par litru. Savukārt nodokļu daļa alum pieaugtu par 0,03 eiro par litru.

Akcīzes nodokļa likuma grozījumi stāsies spēkā nākamajā dienā pēc izsludināšanas.