Ceturtdien, 25.septembrī, Valsts sekretāru sanāksmē tika izsludināti grozījumi Mikrouzņēmumu nodokļa likumā (MUN likums), ar kuriem tiks palielināta mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) kontā ieskaitāmā daļa un samazināsies minimālais MUN maksājums nodokļa maksātājiem, kuriem pārejošas darba nespējas, grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma gadījumā taksācijas gadā nav apgrozījuma vai apgrozījums ir niecīgs.

Kā norādīts noteikumu projektu anotācijā, personām, par kurām nodokļi tiek maksāti, piemērojot MUN režīmu, ir neliels valsts sociālās apdrošināšanas pakalpojumu apmērs salīdzinājumā ar pakalpojumu apmēru, kas tiek piešķirti personām, kuras veikušas VSAOI vispārējā kārtībā.

Mikrouzņēmumu darbinieku sociālo iemaksu objekts pensiju un apdrošināšanas atlīdzību apmērus negatīvi ietekmēs pakāpeniski – ilgtermiņā. Savukārt ietekme uz īslaicīgo pakalpojumu (slimības, maternitātes, paternitātes, vecāku un bezdarbnieku pabalstu) apmēriem ir ievērojama.

Lai vismaz daļēji uzlabotu situāciju, kas izveidojusies saistībā ar MUN maksātāja darbinieku valsts sociālo apdrošināšanu, MUN likuma 8.pantā paredzēts veikt grozījumus attiecībā uz MUN sadalījumu pa konkrēto nodokļu budžetiem, lielāko daļu novirzot sociālajām iemaksām:

  • 2015.gadā – 69,4%,
  • 2016.gadā – 72,4%, 
  • sākot ar 2017.gadu– 74,5%.

MUN likuma 6.panta 5.daļā ir noteikts, ka MUN maksātājs ne vēlāk kā 15 dienu laikā no šajā likumā noteiktās deklarācijas par taksācijas gada pēdējo ceturksni iesniegšanas dienas iemaksā budžetā nodokli 50 EUR apmērā, ja taksācijas periodā (kalendāra gadā) mikrouzņēmumam nav bijis apgrozījuma vai aprēķinātā MUN summa nepārsniedz 50 EUR.

Likumprojekts paredz papildināt MUN likuma 6.pantu ar jaunu 5.1daļu, kas paredz, ka MUN maksātājs no nodokļa, ja tas noteikts atbilstoši MUN likuma 6.panta 5.daļai, atskaita proporcionālu daļu par pārejošas darbnespējas, grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma kalendāra dienām, par kurām ir izsniegta darbnespējas lapa B, vai par taksācijas gada kalendāra dienām, kad persona saņem maternitātes vai paternitātes pabalstu.

Minēto nosacījumu nav paredzēts attiecināt uz personām, kurām izsniegta darbnespējas lapa A, jo attiecīgais periods ir salīdzinoši īss salīdzinājumā ar taksācijas periodu un objektīvi nekavē gūt ieņēmumu pārējā taksācijas perioda laikā.

Plānots, ka grozījumi MUN likumā stāsies spēkā 01.01.2015.

Likumprojekts vēl jāapstiprina valdībā un Saeimā.