Jaunais gads strādājošajiem, kā arī daļai pensionāru un personām ar invaliditāti var sākties ar skarbu atklāsmi, ka jāsamaksā nodokļu starpība par 2018.gadu, brīdina SIA “TILDE”.

Saskaņā ar šā gada vērienīgās nodokļu reformas nosacījumiem mēneša ienākumi līdz 1667 eiro tiek aplikti ar 20% iedzīvotāju ienākumu nodokli (IIN). Taču tad, ja darba alga, pensija un citi papildu ienākumi kopumā pārsniedz šo slieksni jeb 20 004 eiro gadā, personai tiek piemērots 23% IIN. Darba devējs nezina visus strādājošā ienākumus, tādēļ nodokli aprēķina tikai no paša izmaksātās algas. Ja tā ir zemāka par valsts noteikto nodokļa likmes maiņas slieksni, tad parasti Valsts kasē tiek iemaksāts IIN 20% apmērā un par lielāka nodokļa nomaksu ir atbildīgs pats strādājošais.

"Ja strādājošais pensionārs vai persona ar invaliditāti visu gadu ir maksājusi IIN 20% apmērā no savas darba algas, bet janvārī izrādās, ka gada kopējie ieņēmumi pārsniedz 20 004 eiro, tad nāksies piemaksāt nodokļa starpību 3% apmērā. Nodokļa starpība var rasties tāpēc, ka 2018.gadā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra izmaksātajai pensijai piemēro neapliekamo minimumu 250 eiro mēnesī neatkarīgi no tā, kur pensionārs ir iesniedzis savu algas nodokļa grāmatiņu, un pensijai virs 250 eiro (līdz 1667 eiro) piemēro IIN 20% apmērā, tas ir, tikpat, cik darba devējs darba algai," skaidro Anda Ziemele, “Tildes Jumis” grāmatvedības sistēmu analītiķe, ISO Sertificēto grāmatvežu asociācijas valdes priekšsēdētāja. Viņa aicina strādājošos pārbaudīt aizejošā gada ienākumus, lai nekļūtu par nodokļu parādniekiem: "Pārbaudiet savu ienākumu līmeni un, ja esat algots darbinieks, Elektroniskās deklarēšanas sistēmā izņemiet pazīmi par elektronisko algas nodokļa grāmatiņu darba vietā, vai vismaz norādiet, ka ienākumiem jāpiemēro 23% likme decembra darba algai."

Dažos gadījumos var izveidoties vēl skarbāka situācija, kad jāpiemaksā nevis 3%, bet gan 11,4%. Tā var notikt, ja tiek pārdots nekustamais īpašums un ar nodokli apliekamā vērtība no īpašuma pārdošanas kopā ar algota darba ienākumiem gada laikā pārsniedz 55 tūkst. eiro. Šāda iespēja pastāv arī autoratlīdzības saņēmējiem, ja viņu kopējie ienākumi gada griezumā pārsniedz 55 tūkst. eiro. Aprēķins īsumā ir šāds: visi ienākumi tiks saskaitīti, un summai līdz 20 004 eiro tiks piemērota likme 20%, summai no 20 004,01 līdz 55 tūkst. eiro — 23% likme, bet pārsniegumam – 31,4%.

Savi ienākumi jāpārbauda arī azartspēļu cienītājiem. Ja cilvēks ir laimējis izložu vai azartspēļu laimestu, kas pārsniedz 3000 eiro, un tas izmaksāts vienā reizē vai summējot visā azartspēles organizēšanas vietas apmeklējuma laikā, izložu vai azartspēļu laimesta daļai, kas pārsniedz 3000 eiro, bet nepārsniedz 55 tūkst. eiro, taksācijas gada laikā tiek piemērota nodokļa likme 23% apmērā, bet izložu vai azartspēļu laimesta daļai, kas pārsniedz 55 tūkst. eiro, tiek piemērota nodokļa likme 31,4% apmērā.