Lai varētu veikt izmaiņas Valsts ieņēmumu dienesta (VID) darbībā, tostarp īstenot principu “nodokļu administrācija – partneris”, 2024.gada 31.oktobrī galīgajā lasījumā pieņemts jauns Valsts ieņēmumu dienesta likuma (VID likums) projekts, kā arī attiecīgi grozījumi vēl trijos likumos, informē Saeima.

Saskaņā ar reorganizāciju no VID paredzēts nodalīt tās struktūrvienības, kuras nesniedz pakalpojumus klientiem, un turpmāk nodokļu administrācijas galvenais uzdevums būs pakalpojumu, konsultāciju un atbalsta sniegšana nodokļu maksātājiem nodokļu un muitas jomā.

Ņemot vērā, ka VID kompetencē vairs nebūs noziedzīgu nodarījumu finanšu jomā novēršana, atklāšana un izmeklēšana, šīs funkcijas un uzdevumus paredzēts nodot finanšu ministra pārraudzībā jaunveidojamajai Nodokļu un muitas policijai. Savukārt VID Iekšējās drošības pārvaldes operatīvās un izmeklēšanas funkcijas un uzdevumus veiks Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs.

Vienlaikus ar izmaiņām VID struktūrā paredzēts pilnveidot nodokļu administrācijas un sabiedrības sadarbības modeli, tostarp izmantojot digitālās transformācijas iespējas, kā arī ciešāk sadarbojoties ar nevalstiskajām organizācijām nodokļu administrācijas kompetencē esošo jautājumu izvērtēšanā. Tāpat ar grozījumiem pilnveidots regulējums par VID pārziņā esošo informācijas sistēmu un datu bāzu izmantošanu.

Jauns VID likums izstrādāts un pieņemts, jo plānotās izmaiņas skartu lielāko līdzšinējā likuma “Par Valsts ieņēmumu dienestu” teksta daļu un regulējums kļūtu grūti uztverams.

Jaunais VID likums stāsies spēkā 2026.gadā.

Saeima 2024.gada 31.oktobrī pieņēma arī Nodokļu un muitas policijas likumu, kā arī saistītus grozījumus likumā “Par nodokļiem un nodevām”, likumā “Par skaidras naudas deklarēšanu uz valsts robežas” un Kriminālprocesa likumā.