Rīgas pašvaldība pakāpeniski sāk piemērot paaugstināto nekustamā īpašuma nodokli (NĪN) 3% apmērā būvobjektiem, kuriem ir izsniegta būvatļauja un būvniecības ieceres realizācijas laiks ir pārsniedzis maksimālo termiņu. Lai izvairītos no paaugstinātās nodokļa likmes, pašvaldība aicina izvērtēt būvprojekta realizācijas pakāpi un iespēju nodot būvdarbus ekspluatācijā. Gadījumā, ja būvprojektā paredzētie būvdarbi nav pabeigti un vēl ir paredzēti – pagarināt maksimālo būvdarbu veikšanas ilgumu, savukārt, ja būvniecība nav sākusies un nav plānota – būvatļauja jāanulē, informē Rīgas dome.
Rīgas pašvaldībā ir reģistrētas vairāk nekā 15 tūkst. būvniecības lietu un atbilstoši Ministru kabineta (MK) noteikumiem Nr.500 “Vispārīgie būvnoteikumi” maksimālais būvdarbu veikšanas ilgums no būvatļaujas izsniegšanas līdz būves nodošanai ekspluatācijā ir 8 gadi. Bet tām būvatļaujām, kurās maksimālais būvdarbu veikšanas termiņš nebija norādīts, 8 gadu termiņu skaita no 2014.gada 1.oktobra, kad stājās spēkā MK noteikumi Nr.500, kas nozīmē, ka šīm būvatļaujām maksimālais būvdarbu veikšanas termiņš beidzās 2022.gada 1.oktobrī.
Ņemot vērā, ka dažādu apstākļu dēļ būvniecības darbi var tikt atcelti, apturēti, kā arī ieilgt, pašvaldība aicina iedzīvotājus, uzņēmumus un organizācijas pārbaudīt būvatļaujās norādīto maksimālo būvdarbu veikšanas ilgumu. Jo gadījumos, ja būvniecība norādītajā termiņā nav pabeigta, pašvaldībai saskaņā ar likumu “Par nekustamā īpašuma nodokli” ir tiesības ar nākamo mēnesi piemērot paaugstināto NĪN 3% apmērā no būves vai būvei piekritīgās zemes kadastrālās vērtības.
Pašvaldības būvinspektori iespēju robežās veic būvniecības lietu kontroli, tomēr iedzīvotāji un uzņēmēji aicināti paši izrādīt iniciatīvu par savu objektu vēl pirms īpašums tiek aplikts ar paaugstināto NĪN. Pērn tika apzināti 2154 objekti, kuriem bija beidzies būvatļaujā norādītais maksimālais būvdarbu veikšanas ilgums. Pēc brīdinājuma saņemšanas 1050 objekti tika nodoti ekspluatācijā vai būvatļaujas tika anulētas. 836 objektu īpašnieki sāka būvniecības lietu sakārtošanu vai pārreģistrāciju, savukārt 268 objektiem tika piemērots paaugstinātais NĪN.
Būvatļaujas, kurām ir beidzies maksimālais būvdarbu veikšanas ilgums, tiek konstatētas dažādiem objektiem – privātmājām, dzīvokļiem, sabiedriskas nozīmes ēkām, kafejnīcām un citiem. Populārākais objekts ir bēniņi, kuros izveidotas telpu grupas un dzīvokļi, bet kuri faktiski nav nodoti ekspluatācijā. Visbiežāk būvatļauja šiem objektiem izsniegta pirms vairāk kā 10 gadiem, un, mainoties īpašniekiem, jaunie nav informēti, ka objektā ir aktīva būvniecības lieta.
Ja būvdarbi atbilstoši būvprojektam ir noslēgušies, pašvaldība aicina būvobjektu nodot ekspluatācijā, savukārt, ja būvniecība nav notikusi, būvatļauja jāanulē. Ja maksimālais būvdarbu veikšanas ilgums ir beidzies, bet būvniecība vēl ir paredzēta, pašvaldība aicina to pagarināt, iesniegumam pievienojot MK noteikumu Nr.529 “Ēku būvnoteikumi” 97.punktā norādītos dokumentus. Šādā gadījumā pašvaldība būvatļaujas termiņu pagarinās uz apdrošināšanas polisē norādīto laiku. Ja maksimālais būvdarbu veikšanas ilgums vēl nav iestājies, tad nepieciešamības gadījumā tā savlaicīgi jāpagarina.
Pirms paaugstinātā NĪN piemērošanas, pašvaldība pārbauda, vai būvniecības lietā ir virzība, vai objektam nav mainījies īpašnieks, kā arī pēc nepieciešamības veic būvobjektu pārbaudi klātienē. Ja īpašnieks nav mainījies un būvniecības lietā ilgstoši nav virzības, ar nākamo mēnesi pēc pašvaldības atzīmes sistēmā objektam tiek piemērots paaugstināts NĪN. Ja personas ir aktīvas un ieinteresētas būvniecības lietu sakārtot, pašvaldība nāk pretī un paaugstināto nodokļa likmi nepiemēro.
Ja objektu īpašnieki ignorēs pašvaldības prasības, pašvaldība izmantos tiesības aizliegt būves ekspluatāciju, jo saskaņā ar Būvniecības likumu būvi aizliegts izmantot līdz tās pieņemšanai ekspluatācijā un ekspluatācijā pieņemto būvi izmanto tikai atbilstoši projektētajam lietošanas veidam. Būvniecības noteikumu pārkāpšana, tajā skaitā būves, tās daļas vai telpu grupas izmantošana pirms nodošanas ekspluatācijā ir administratīvs pārkāpums, par ko attiecīgā persona saucama pie administratīvās atbildības.