No pirmdienas, 11. oktobra, Latvijā uz trim mēnešiem izsludina ārkārtējo situāciju, lai apstādinātu Covid-19 infekcijas izplatības ātrumu, nepārslogotu veselības aprūpi un glābtu iespējami vairāk cilvēku dzīvības. Veselības aprūpes resursu izsīkums, jaunu Covid-19 gadījumu lielais skaits pēdējās dienās, zemā vakcinācijas aptvere un epidemioloģijas ekspertu prognozes ir apstākļu kopums, kas liek valdībai nekavējoties pieņemt lēmumu par stingriem drošības pasākumiem visā Latvijas teritorijā, ziņo Ministru kabinets.

11. oktobrī stājas spēkā nosacījums publiskās iekštelpās nēsāt sejas maskas gan pret Covid-19 vakcinētiem un izslimojušiem, gan nevakcinētiem iedzīvotājiem. Pareizi uzlikta maska nosedz gan degunu, gan muti.

Visiem darbiniekiem publiskajā pārvaldē un pašvaldībās būs jāstrādā attālināti, bet, ja darba pienākumi to nepieļauj, klātienē tikai ar vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu un atsevišķos gadījumos – ar negatīvu testu. Darbinieka pienākums būs uzsākt vakcināciju ne vēlāk kā 10 dienu laikā, ja darba devējs būs noteicis, ka darba pienākumi veicami tikai ar vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu. Sertifikāts būs jāiegūst līdz 15. novembrim.

Arī privātā sektora darbiniekiem ir pienākums vakcinēties. Turklāt stingri tiek rekomendēts attālināto darbu kā būtisku drošības pasākumu īstenot arī privātajā sektorā, kur darba specifika to ļauj.

No 11. oktobra pakalpojumus varēs saņemt un sniegt tikai epidemioloģiski drošā vidē. Līdz ar to visiem jābūt ar derīgu Covid-19 sertifikātu, jāvalkā pareizi uzliktas sejas maskas un telpā vienlaikus drīkstēs uzturēties mazāks cilvēku skaits, kā arī jāparedz 15 m2 no telpas patības vienai personai. Pakalpojumi, kas saistīti ar izklaidi un atrakcijām iekštelpās nebūs atļauti. Tomēr atsevišķus pakalpojumus joprojām varēs sniegt individuāli.

Kultūras jomā epidemioloģiskās drošības prasības paredz pārsvarā darbību “zaļajā” – drošajā – režīmā, bet ar stingrākām prasībām (sejas maskas, distance, mazāks cilvēku skaits un citām). Jaunie nosacījumi stāsies spēkā 19. oktobrī, jo līdz 18. oktobrim noteikts pārejas posms, un tas ir saistīts ar jau iepriekš izsludinātiem pasākumiem, uz kuriem biļetes jau izpārdotas.

No 11. oktobra nevakcinētiem cilvēkiem būs pieejami tikai būtiskāko preču veikali – pārtikas, aptiekas, optikas, dzīvnieku barības, preses tirdzniecības, higiēnas preču, telekomunikācijas preču veikali un degvielas uzpildes stacijas. Cilvēki ar vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu drīkstēs apmeklēt arī citas tirdzniecības vietas, kurās jānodrošina apmeklētāju kontrole. Lai mazinātu tā saukto brīvā laika pavadīšanu tirdzniecības centros, plānots ierobežot to darbību brīvdienās visiem iedzīvotājiem.

Sabiedriskajā ēdināšanā plānots saglabāt iespēju cilvēkiem ar derīgu vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu ieturēt maltīti klātienē ar darba laika ierobežojumu līdz plkst. 21.00. Ēdienu varēs izsniegt līdzņemšanai gan vakcinētiem, gan nevakcinētiem cilvēkiem.

Ņemot vērā, ka izglītības process klātienē ir valdības un sabiedrības prioritāte, skolēni turpinās apmeklēt skolu, tomēr visiem iekštelpās būs jānēsā pareizi uzliktas sejas maskas (izņemot pirmsskolās). Skolās aizvien saglabāsies rutīnas Covid-19 skrīnings vismaz vienu reizi nedēļā. Taču interešu izglītības norises klātienē ārkārtējās situācijas laikā nevakcinētām personām nenotiks, izņemot vienas klases vai grupas ietvaros un individuāli. Vakcinētiem un pārslimojušiem interešu izglītībā ierobežojumu nebūs.

Detalizēta informācija Ministru kabineta 2021. gada 8. oktobra rīkojumā “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu”.