Lai iedzīvotāji smagu saslimšanu gadījumos varētu saņemt finansiālu atbalstu no sava darba devēja zāļu iegādei, 2025.gada 15.janvārī atbalstīti grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”. Šādām darbiniekam izmaksātajām naudas summām paredzēts nepiemērot iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN), informē Saeima.

Grozījumi rosināti, lai veicinātu darba devējus atbalstīt savus darbiniekus smagu saslimšanu gadījumos, kad ārstēšanai nepieciešamas dārgas zāles, ko paši darbinieki nevar atļauties nopirkt. Grozījumus Saeimā iesniedzis Valsts prezidents, akcentējot, ka patlaban šādu finansiālu atbalstu apliek ar IIN.

Izmaiņas paredz, ka darba devējs dārgu medikamentu iegādi varēs kompensēt ne tikai saviem darbiniekiem, bet arī viņu apgādājamajiem, tostarp bērniem.

Lai personai piešķirtu palīdzību naudā, darbiniekam būs nepieciešams ārstu konsīlija atzinums par konkrēto medikamentu nepieciešamību un apliecinājums, ka šādas zāles valsts nekompensē.

Tāpat paredzēts, ka darba devēja piešķirtā nauda zāļu iegādei nedrīkstēs pārsniegt summu, ko nekompensē valsts, kā arī dokumenti par medikamentu iegādi nav iesniegti un netiks iesniegti apmaksai apdrošināšanas sabiedrībai vai Valsts ieņēmumu dienestam kā attaisnoto izdevumu pamatojums.

Tādējādi gadījumos, kad pacientam, kuram ir diagnosticēta smaga saslimšana un par kuru ārsta konsīlijs ir pieņēmis lēmumu par noteiktu zāļu lietošanu vai citu medicīnisko tehnoloģiju nepieciešamību, taču valsts budžets šo tehnoloģiju iegādi nesedz vai sedz tikai daļēji, darba devējs varēs brīvprātīgi izvēlēties apmaksāt to iegādi pilnībā vai daļēji un palīdzēt savam darbiniekam atveseļoties.

Lai gan Latvijā šobrīd tiek īstenoti pasākumi zāļu cenu mazināšanai un ir būtiski paplašināts kompensējamo medikamentu saturs un palielināts kompensācijas apmērs, pacientu finansiālās vajadzības joprojām ir daudz lielākas, teikts grozījumu anotācijā.

Lai izmaiņas stātos spēkā, grozījumi vēl trijos lasījumos jāskata Saeimas sēdē.