Iestādes un institūcijas turpmāk drīkstēs iznīcināt tos publiskos papīra dokumentus, kas saglabāti elektroniskā vidē, paredz Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijā trešdien, 9.aprīlī, konceptuāli atbalstītie grozījumi Arhīvu likumā.

Ierosinājumu šodien konceptuāli atbalstījām, taču uz otro lasījumu aicinām arhīvu speciālistus, atbildīgās ministrijas un citus iesaistītos pievērst uzmanību diskutējamiem jautājumiem, piemēram, pēc kādiem kritērijiem nozares vērtēs, vai dokuments ir iznīcināms, ja saglabāts elektroniski. Tāpat jādomā, kā novērst risku, ja dokumenta oriģināls vairs nav pieejams un tādēļ nevar pierādīt tā elektroniskās kopijas viltojumu, pauž Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas priekšsēdētājs Sergejs Dolgopolovs.

Grozījumi nosaka, ka tos papīra dokumentus, kas noteiktā kārtībā pārvērsti elektroniskā formā glabāšanai elektroniskā vidē un kuru oriģinālu uzrādīšana nebūs nepieciešama, iestādes varēs iznīcināt. Tādējādi valsts pārvaldē būs iespēja atbrīvoties no liela daudzuma, piemēram, grāmatvedības vai statistikas papīra dokumentu.

Ar grozījumiem tiek precizēts, ka elektroniski pārvērstais dokuments glabāšanai elektroniskā vidē ir oriģinālā dokumenta atvasinājums (kopija) un tam ir tāds pats juridiskais spēks kā oriģinālam.

Par grozījumiem Arhīvu likumā trijos lasījumos vēl lems Saeima.

Avots: Saeima