Šodien, 24.oktobrī, iznāk žurnāla IFINANSES.LV oktobra izdevums Nr.10 (11)! Oktobra numurā lasiet: 

Par daudz likumu!

Jau pirms pāris gadiem kļuva skaidrs, ka dažādu likumdošanas normu Latvijā ir par daudz, ka tiek pieņemti ne tikai neskaitāmi likumi, bet arī to grozījumi, tādējādi radot problēmas gan, piemēram, uzņēmējiem, kuriem ikdienā jāspēj darboties atbilstoši visām iespējamajām tiesību normām, gan arī profesionāliem juristiem, kuru pienākums ir sekot līdzi visām tiesību normām un to izmaiņām. Par to plašāk - Andrejs Vaivars. 

Ja kaut kas netiek uzskaitīts, tam ir tendence viegli aiziet ne tos pareizākos ceļus

Atsevišķas valsts institūcijas jau līdz šim ir pamanījušās neatbilstošiem mērķiem izlietot Eiropas Savienības prezidentūras nodrošināšanai paredzētos līdzekļus. Savukārt vienā otrā pašvaldībā cilvēkiem nav skaidrs, ka par budžeta līdzekļiem kostīmus darbiniekiem nedrīkst pirkt. Intervijā stāsta Valsts kontroles vadītāja Elita Krūmiņa.

Pakalpojumu sniegšanas vieta un PVN piemērošana

Arvien vairāk uzņēmumiem attīstoties starptautiskā mērogā, palielinās to darījumu apmērs ar citu valstu personām. Tādējādi uzņēmuma grāmatvedim arvien biežāk nākas saskarties ar jautājumiem, kas saistīti ar nodokļu piemērošanu iepriekš nepieredzētiem darījumiem. Joprojām aktuāli ir arī jautājumi par pievienotās vērtības nodokļa piemērošanu sniegtajiem pakalpojumiem citu valstu personām. Autore - Rudīte Putniņa, SIA Deloitte Latvia nodokļu menedžere. 

Kā piemērot IIN, pārdodot nekustamo īpašumu? 

Šī gada 23.septembrī tika pieņemti grozījumi Ministru kabineta 21.09.2010. noteikumos Nr.899 Likuma Par iedzīvotāju ienākuma nodokli normu piemērošanas kārtība. Kā viens no grozījumiem, kas līdz šim jau raisīja diskusijas ne vienam vien nodokļu maksātājam, ir attiecībā uz gūtā ienākuma ieguldīšanu funkcionāli līdzīgā NĪ. Raksta autori - Gita Avotiņa, SIA BDO TAX vecākā nodokļu konsultante, sertificēta nodokļu konsultante, zvērināta advokāte un Edgars Vilnis, SIA BDO TAX nodokļu konsultants.

Ieguldījuma īpašumu uzskaite

IFINANSES.LV jūlija numurā sākām tēmu par nekustamā īpašuma klasifikāciju un uzskaiti. Pēc lasītāju lūguma šoreiz ar praktiskiem piemēriem izskatīsim, kuros gadījumos nekustamais īpašuma tiek klasificēts par ieguldījuma īpašumu, kā to novērtēt, uzskaitīt un atspoguļot gada pārskatā. Skaidro Ilga Matule, SIA Leinonen Audit valdes locekle, zvērināta revidente. 

Kas jāzina par bērna kopšanas atvaļinājumu? 

Bērna kopšanas atvaļinājumu piešķir, pamatojoties uz Darba likuma 156.panta 1.daļu, kurā noteikts, ka ikvienam darbiniekam ir tiesības uz bērna kopšanas atvaļinājumu sakarā ar bērna dzimšanu vai adopciju. Taču bieži vien rodas jautājums – cik ilgi jāgaida darbinieks pēc bērna kopšanas atvaļinājuma? Ar ko jārēķinās darba devējam? Uz šiem un citiem jautājumiem atbild Elīna Umbraško, zvērinātu advokātu biroja Eversheds Bitāns advokāta palīgs. 

Kā iemīlēt savu darbu? 

Mīlams darbs nav sapnis, tā ir sasniedzama realitāte.Vai jautāsiet, kāpēc darbs būtu jāmīl? Varam arī “atstrādāt” un godprātīgi izdarīt to, ko sagaida vadītājs, un saņemt par to pelnītu atlīdzību. Par šo tēmu plašāk - Jūlija Lobanovska, SIA CVO Recruitment Latvia vadošā konsultante.

Finanšu plāna izstrāde – soli pa solim 

Šoreiz Justīna Hudenko piedāvā paskatīties uz gada nogali nevis kā uz laiku rezultātu apkopošanai, bet gan kā uz laiku, kurš būtu jāvelta nākamā perioda darbības plānošanai.

Kam jāpierāda darījumu tirgus vērtība?

Aktuāls ir uzņēmēju jautājums Vai mūsu situācijā ir jāpierāda darījumu tirgus vērtība? Jāsaka, ka bieži vien uzņēmumiem, kuri uzskata, ka uz viņiem attiecas transfertcenu risks, šī riska nav un otrādi. Artūrs Breicis, SIA AAT partneris, sertificēts nodokļu konsultants, rakstā ilustrē tipiskās situācijas, kurās ir transfertcenu risks. 

Atcelta valde. Ko darīt? 

Latvijas biznesa videi raksturīgi, ka ievērojama daļa uzņēmumu vadītāju slikti orientējas juridiskajos un nodokļu jautājumos. Taču nezināšana var radīt visai nepatīkamas sekas, piemēram, valdes atcelšanu vai pat nokļūšanu Valsts ieņēmumu dienesta “melnajā sarakstā”. Kā rīkoties šādos gadījumos, atbild Raivis Leimanis, zvērinātu advokātu biroja Glimstedt un partneri zvērināts advokāts. 

Vai novērstas reiderisma iespējas?

Andris Lazdiņš, zvērinātu advokātu biroja LAWIN zvērināts advokāts, aplūko veiktās Civilprocesa likuma izmaiņas prasības nodrošināšanas regulējumā un meklē atbildes, vai šie Civilprocesa likuma grozījumi uzskatāmi par reālu līdzekli reiderisma ierobežošanai un prasības nodrošināšanas problemātikas risināšanai.

Darba samaksas aprēķins un ieturējumu veikšana 

Ņemot vērā lasītāju ierosinājumus, sākam jaunu virzienu - grāmatvežu shēmas! Šajā numurā - darba samaksas aprēķins un ieturējumu veikšana no tās. Sagatavojusi Maija Grebenko.

Tāpat IFINANSES.LV oktobra numurā lasi aktuālās ekspertu atbildes uz lasītāju iesūtītajiem jautājumiem, jaunumus likumdošanas aktos, VID svarīgāko informāciju un praktiskus padomus.

Žurnāls IFINANSES.LV iznāk vienu reizi mēnesī katra mēneša pirmspēdējās nedēļas piektdienā un to abonēt jau šodien var interneta žurnāla iFinanses.lv www.ifinanses.lv sadaļā Abonēšana. Turklāt tagad žurnālu var iegādāties arī Narvesen tirdzniecības vietās. Vairāk informācijas un IFINANSES.LV arhīvu skatiet sadaļā IFINANSES.LV

Vairāk informācijas:

67280693, 28602885

info@ifinanses.lv