JAUNUMI
Nodokļu un grāmatvedības jaunumi īsumā
No 1. jūlija spēkā stājas Administratīvās atbildības likums. Ārvalstu komersantu filiālēm un pārstāvniecībām būs jāatklāj patiesie labuma guvēji.
INTERVIJA
Uzvar jaunas pieejas
Nupat piedzīvotā Covid-19 krīze ir izmainījusi pasauli, ar to jārēķinās gan dažādās nozarēs strādājošajiem uzņēmējiem, gan arī valstīm un reģioniem, intervijā saka personāla atlases kompānijas “Fontes” dibinātāja, vadītāju atlases eksperte Inese Kamarūte.
Autors: Andrejs Vaivars
EKONOMIKA
Starptautiskais degvielas incidents un tā sekas
Ārkārtējās situācijas izsludināšana Latvijā saistībā ar Covid-19 krīzi radīja noteiktas sekas tautsaimniecībā. Kad vairākās nozarēs darbība ievērojami samazinājās, radās virkne neskaidrību par ekonomiku un nākotni, daudziem iedzīvotājiem tomēr bija arī viena laba ziņa – samazinājās degvielas cena.
Autors: Andrejs Vaivars
NODOKĻI
Atbalsts uzņēmumiem pēc ārkārtējās situācijas
2020. gada 10. jūnijā ārkārtējā situācija saistībā ar Covid-19 izplatību tika izbeigta. Tomēr arī pēc tās beigām daļa nodokļu un citu atvieglojumu uzņēmumiem tiek saglabāti Covid-19 radīto seku novēršanai. Kam un kādi atvieglojumi turpmāk paredzēti?
Autors: Valts Stūrmanis
Zaudētie parādi caur nodokļu prizmu
Nesaņemt samaksu par izpildītu darbu – tā būtu tikai daļa no bēdas. Bet ko darīt ar nodokļiem? Kā rīkoties, lai atgūtu samaksāto pievienotās vērtības nodokli un par šo parādu varētu neaprēķināt uzņēmumu ienākuma nodokli? Nodokļu piemērošana zaudētajiem parādiem ir komplicēta, jo tā atkarīga gan no parāda rašanās brīža, gan parādnieka statusa, gan uzkrājumu veidošanas politikas, gan virknes vēl citu aspektu. Izskatīsim lasītāja situāciju!
Autors: Matīss Kodoliņš
Aizdevums uzņēmumam, kas reģistrēts ofšorā
Nodokļu administrāciju vidū valda viedoklis, ka zemu nodokļu teritorijas tiek izmantotas darījumos, lai izvairītos no nodokļu nomaksas savā rezidences valstī vai samazinātu rezidences valstī maksājamos nodokļus. Rezultātā virkne valstu, tostarp arī Latvija, izveidojušas tā sauktos ofšoru sarakstus, norādot tajos zemu nodokļu vai beznodokļu valstis vai teritorijas, un speciālu nodokļu regulējumu darījumiem ar tām.
Autore: Lidija Nitiša
GRĀMATVEDĪBA
Peļņas vai zaudējumu aprēķins
Turpinām rakstu sēriju par grāmatvedības organizācijas un kārtošanas pamatlietām. Šajā rakstā par peļņas vai zaudējumu aprēķinu – divas shēmas, kas tām kopīgs un atšķirīgs, sagatavošanas pamatprincipi.
Autore: Laila Kelmere
Kas ir uzkrājumi?
Šajā rakstā pievērsīšos ar grāmatvedības uzskaiti saistītajiem uzkrājumiem, to ekonomiskajai būtībai un attiecībām ar uzņēmumu ienākuma nodokli.
Autore: Modrīte Johansone
Pamatlīdzekļu nolietojumam ir nozīme
Vai pamatlīdzekļa nolietojumu var nerēķināt tikai tāpēc, ka ir vēlēšanās uzlabot uzņēmuma finanšu rādītājus? Analizējam lasītāja jautājumu!
Autore: Ļubova Ovsjaņņikova
DARBINIEKI
Attālinātā darba aktualitātes
Līdz šim nevienā likumā Latvijā nebija iekļauta attālinātā darba definīcija, taču 1. jūlijā, stājoties spēkā grozījumiem Darba aizsardzības likumā, tas ir mainījies. Kas ir attālinātais darbs, kā to noformēt, kā veikt darba laika uzskaiti un nodrošināt darba aizsardzības prasību ievērošanu – atbildes uz pieciem būtiskākajiem jautājumiem šajā publikācijā.
Autore: Ivita Samlaja
VADĪBA
Darījumi starp saistītām personām – Latvijas rezidentiem
Jau pagājis vairāk nekā gads kopš stājies spēkā pārskatītais transfertcenu dokumentācijas standarts, nosakot būtiskas izmaiņas, kad nodokļu maksātājam rodas pienākums sagatavot un sniegt Valsts ieņēmumu dienestam noteiktas formas (līmeņa) transfertcenu dokumentāciju.
Autores: Zane Smutova un Līga Dobre-Jakubone
Patieso labuma guvēju paziņošanas praktiskie aspekti
Likums nosaka juridisku personu pienākumu atklāt savu patieso labuma guvēju, iesniedzot Uzņēmumu reģistram noteiktu informāciju. Savukārt Uzņēmumu reģistrs, nesaņemot pietiekamu informāciju, var uz laiku atlikt pieteikto reģistrāciju. Apskatīsim praktiskos aspektus, kā sekmīgi iesniegt informāciju Uzņēmumu reģistrā un izvairīties no atbildības par paziņošanas pienākuma savlaicīgu neizpildi.
Autores: Zane Eglīte-Fogele un Tatjana Sinkeviča
DAC 6: jaunas ziņošanas prasības
Lai izpildītu Eiropas Padomes direktīvas 2018/822 jeb DAC 6 prasības, Ministru kabinets pieņēmis noteikumus Nr. 210 “Noteikumi par automātisko informācijas apmaiņu par ziņojamām pārrobežu shēmām”, kas stājas spēkā šī gada 1. jūlijā, bet piemērojami ar atpakaļejošu datumu.
Autore: Anna Vilka
TIESU PRAKSE
Ieskats 2020. gada tiesas spriedumos nodokļu lietās
Lai gan pirmais 2020. gada pusgads bija piepildīts ar notikumiem, kas saistīti ar ārkārtējo situāciju, tiesvedības neapstājās, un pirmajos sešos mēnešos nākuši klājā vairāki Latvijas Republikas Senāta Administratīvo lietu departamenta spriedumi par nodokļu strīdiem – šajā rakstā īss ieskats interesantākajos spriedumos un svarīgākās atziņas.
Autore: Alise Berlinberga
TU JAUTĀ, EKSPERTS ATBILD
Uz lasītāju iesūtītajiem jautājumiem atbild “ifinanses” eksperti
Par bezalgas atvaļinājuma ilgumu. Vai darbinieku ēdināšanas izdevumi var rasties brīvdienās? Kā pierādīt preču nodošanu, ja nav paraksta? Vai var piemērot PVN 0%, preci pārdodot uz ASV? Vai drīkst samazināt rezerves kapitālu?
ZELTA GRAUDI
Grāmatveža kalendārs 2020. gada augustam
Autore: Lilita Beķere