JAUNUMI
Nodokļu un grāmatvedības jaunumi īsumā
Grozījumi UIN piemērošanas noteikumos. No 2020.gada ārpakalpojuma grāmatvežiem vajadzēs licenci. Palielinās komandējumu dienas naudas apmēru.
INTERVIJA
Naudai jābūt ar skaidru izcelsmi
Kādas ir populārākās kontrabandas preces Latvijā, ar kādām problēmām ikdienā saskaras tās apkarotāji, kā tiek ierobežota nelikumīgas skaidras naudas plūsma Latvijā un ar ko jārēķinās, ja notiks tā dēvētais bezvienošanās breksits – par to saruna ar šogad Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Muitas pārvaldes vadītāja amatā iecelto Raimondu Zukulu.
Autors: Andrejs Vaivars
EKONOMIKA
Jauno dzīvokļu tirgus attīstās, bet “pārkaršana” nedraud
Šā gadsimta pirmajā desmitgadē jaunu dzīvokļu namu būvniecība Latvijā piedzīvoja vēl nebijušu bumu, un tam bija savs iemesls – bankas bija gatavas kreditēt īpašuma iegādi, bet dzīvojamais fonds reāli trūka. Situācija mainījās, sākoties globālajai krīzei, kad daudzi dzīvokļi nonāca kreditētāju rīcībā, bet ne viens vien projekts pat netika pabeigts.
Autors: Andrejs Vaivars
NODOKĻI
Grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā
Šī gada vasarā Saeima beidzot pieņēma ilgi (jau no 2018.gada rudens) gatavotos grozījumus Pievienotās vērtības nodokļa likumā. Ir laiks noskaidrot, kas ir mainīts, kāda tam nozīme un ko šie likuma grozījumi ietekmēs!
Autore: Sabīne Vuškāne
Kad ārvalstnieks sniedz pakalpojumus
Kā var nodarbināt citas valsts pilsoni, kādi nodokļi un kam būtu jāmaksā, kādas atskaites jāiesniedz Valsts ieņēmumu dienestam? Atbildi meklēsim, izskatot lasītāja jautājumu!
Autore: Signe Zīgela
Atgūstam citās valstīs samaksāto PVN!
Pieaugot iespējām iegūt sadarbības partnerus, veikt darbinieku apmācības, piedalīties izstādēs un pasākumos starptautiskajā biznesa vidē, Latvijas uzņēmēji dažādu komandējumu rezultātā arvien vairāk saņem rēķinus, kurus izraksta pakalpojumu sniedzēji un preču piegādātāji ārvalstīs. Daudzi no tiem tiek izrakstīti ar citas valsts pievienotās vērtības nodokli. Vai to var atskaitīt kā priekšnodokli? Kā to izdarīt?
Autore: Dace Everte
GRĀMATVEDĪBA
Degvielas uzskaite atkarībā no tās izmantošanas
Cilvēki, kuri ikdienā pārvietojas ar transportlīdzekļiem, reti aizdomājas, cik plašas zināšanas nepieciešamas uzņēmumu vadītājiem un grāmatvežiem, lai grāmatvedības sistēmā korekti uzskaitītu degvielas iegādi un atskaitītos uzraugošajām iestādēm. Tādēļ vēlreiz par būtiskākajiem jautājumiem, kas jāņem vērā, iegādājoties un uzskaitot degvielas izmaksas!
Autore: Lelde Cīrule
Darba braucieni = personāla ilgtspējas pasākumi?
Līdz ar jauno Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumu ieviests jauns termins – personāla ilgtspējas pasākumi. Doma visnotaļ laba, tomēr definīcija ir tik plaša, ka vairs nav saprotams, kas tad īsti tiek uzskatīts par ilgtspējas pasākumu, bet kas – par ikdienišķiem saimnieciskās darbības izdevumiem, bez kuriem sabiedrības darbība nav pat iedomājama.
Autore: Ina Spridzāne
DARBINIEKI
Patīkamais bonuss – papildatvaļinājums
Vasara ir aizvadīta un daudziem septembris saistās tieši ar 1.septembri, kad vecāki vēlas pavadīt savu atvasi uz skolu, jo īpaši, ja šī ir bērna pati pirmā skolas diena dzīvē. Tāpēc aktuāls ir jautājums – vai šajā dienā vecākiem pienākas papildu atvaļinājuma diena un darba devējiem ir pienākums tādu piešķirt? Ko nosaka likums? Un kādos gadījumos vēl var izmantot papildatvaļinājumu?
Autors: Māris Linga
Promejošā darbinieka aptauja
Kā korekti izbeigt darba tiesiskās attiecības, lai ne darbiniekam, ne darba devējam nepaliktu rūgtums – tas ir jautājums, kas nereti rodas personāla daļas pārstāvjiem un vadītājiem. Jāatzīmē, ka nereti atvadīties no darbinieka ir daudz grūtāk, nekā pieņemt jaunu.
Autore: Inese Sila
VADĪBA
Valdes locekļu atalgojumi būs jāpublisko
Finanšu instrumentu tirgus likumā pieņemti grozījumi, kas nosaka akcionāru tiesības pilnībā pārzināt un kontrolēt sabiedrību valdes un padomes atalgojumu sistēmu un vienlaikus visai būtiski skar sabiedrību valdes un padomes locekļu tiesības uz privāto dzīvi un konfidencialitāti.
Autors: Rolands Valdemārs
Naudas plūsmas pārskata nozīme
Domājot par finansēm un dažādām atskaitēm, var rasties virkne jautājumu par to jēgu un nozīmi. Piemēram, kāpēc gatavot naudas plūsmas pārskatu? Vai tā ir tikai formāla prasība, kas noteikta likumā, vai tomēr naudas plūsmas pārskatam ir dziļāka nozīme sabiedrības saimnieciskās darbības plānošanā? Kādu informāciju sniedz naudas plūsma un kā to pielietot praksē?
Autore: Terēze Labzova-Ceicāne
TIESU PRAKSE
Valdes locekļu atbildība par neizdevīgiem darījumiem
Šī gada aprīlī Latvijas Republikas Senāts pieņēma spriedumu lietā SKC-46/2019, kuru būtu vērtīgi izlasīt to sabiedrību pārstāvjiem, kuras saviem valdes locekļiem vai ar sabiedrību saistītām personām izsniedz aizdevumus ar nosacījumiem, kas neatbilst pastāvošajiem tirgus noteikumiem vai kuru izsniegšanas gaitā nav ievērota sabiedrībā noteiktā kārtība.
Autores: Sintija Radionova un Kristīne Skripkauska
NODOKĻU SMILŠU KASTE
Nodokļu izaicinājumi sadarbības ekonomikā
Žurnāla “iFinanses” iepriekšējos numuros (aprīlis–jūlijs) rubrikā “Nodokļu smilšu kaste” sadarbībā ar Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedras mācībspēkiem un studentiem pētījām kriptovalūtu jautājumus, sākot ar kriptovalūtu ieviešanu un izmantošanu dažādās valstīs, tostarp Latvijā, un beidzot ar nodokļu aspektiem. Kā nākamo tēmu piedāvājam izpētīt nodokļu piemērošanas izaicinājumus sadarbības ekonomikā, kas galvenokārt asociējas ar tādām digitālajām platformām kā “Airbnb” un “Uber”.
Autori: Justīna Hudenko un Māris Jurušs
TU JAUTĀ, EKSPERTS ATBILD
Uz lasītāju iesūtītajiem jautājumiem atbild “iFinanses” eksperti
Ja darbinieks neizmanto atvaļinājuma pagarinājumu. Iepriekšējo gadu nesegtie zaudējumi UIN deklarācijā. Vai sabiedrības līdzekļus var izmantot savas mājas būvniecībai? Vai dokumenta nosaukumam ir nozīme? Summa degvielas rēķinā un čekā nesakrīt – kā grāmatot? Vai transportlīdzekļa iegādes vērtībā drīkst iekļaut PVN?
ZELTA GRAUDI
Grāmatveža kalendārs 2019.gada septembrim
Autore: Lilita Beķere