JAUNUMI
Nodokļu un grāmatvedības jaunumi īsumā
Pagarināts nodokļa atbrīvojums precēm, kas nepieciešamas cīņai ar Covid-19. Daži jauni atvieglojumi kases aparātu lietošanā. Viesstrādniekiem veiks Covid-19 analīzes. Izmaiņas rezidentu apliecību izsniegšanā.
INTERVIJA
Apspriežam jaunās kadastrālās vērtības.
Tieslietu ministrija jūlijā publiskoja prognozētās jaunās nekustamo īpašumu kadastrālās vērtības likmes, kas nu nodotas sabiedriskajai apspriešanai. Taču lielākās bažas iedzīvotāju un uzņēmēju vidū radušās par no tā izrietošo nekustamā īpašuma nodokļa strauju palielināšanos. Vai no 2022. gada nekustamā īpašuma nodoklis būs daudzkārt lielāks? Jautājām Aldim Bukšam, tieslietu ministra biroja vadītājam.
Autore: Linda Tunte
EKONOMIKA
Mikrouzņēmumu nodoklis – nemīlēts, bet bez skaidras alternatīvas
Pirms vairāk nekā 10 gadiem, globālās ekonomiskās krīzes laikā, kas smagi skāra arī Latviju, toreizējā valdība vienojās par mūsu valstī vēl nebijuša nodokļu režīma – mikrouzņēmumu nodokļa – ieviešanu. Šis režīms bija paredzēts kā atbalsta mehānisms mazajiem uzņēmējiem, lai tādējādi atbrīvotu viņus no lielā nodokļu sloga un atvieglotu to darbību. Kas ar to notiks tālāk?
Autors: Andrejs Vaivars
NODOKĻI
Covid-19 ietekme uz nodokļiem šodien un 2021. gadā
Lai gan šī gada galvenais notikums – ārkārtējās situācijas izsludināšana un tās sekas – jau šķiet pārvarēts, un uzņēmumi pakāpeniski atgriežas ierastajā darba režīmā, tomēr tas vēlreiz būs jāatceras un jāņem vērā 2021. gadā, sagatavojot nodokļu deklarācijas un transfertcenu dokumentāciju par 2020. gadu.
Autore: Alise Berlinberga
Par izmaiņām nodokļu atvieglojumu piemērošanā
Valsts sekretāru sanāksmē jūlija sākumā tika izsludināti grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr. 178 “Kārtība, kādā piemērojami starptautiskajos līgumos par nodokļu dubultās uzlikšanas un nodokļu nemaksāšanas novēršanu noteiktie nodokļu atvieglojumi”. Aplūkosim plānotās izmaiņas!
Autore: Ina Spridzāne
GRĀMATVEDĪBA
Kā noteikt nekustamā īpašuma nākotnes vērtību?
Grāmatvežiem, kārtojot uzņēmumu grāmatvedību, ir virkne pienākumu. Viens no tiem – jānosaka grāmatvedības uzskaitē esošā nekustamā īpašuma nākotnes vērtība, lai aprēķinātu pareizu nolietojumu tā kalpošanas laikā. Kā grāmatvedim to izdarīt?
Autori: Evita Stuce un Sandis Kurilovičs
Finansiālais atbalsts grāmatvedībā
Uzņēmumam uzsmaidījusi veiksme – piešķirts finansējums pamatlīdzekļa iegādei. Nauda saņemta, pamatlīdzeklis nopirkts, bet kā to iegrāmatot?
Autore: Ilga Beča
Peļņas vai zaudējumu aprēķins. Izdevumi
Turpinām rakstu sēriju par grāmatvedības organizācijas un kārtošanas pamatlietām. Žurnāla “iFinanses” augusta numurā aplūkojām divas peļņas vai zaudējumu aprēķina shēmas un kā tajās atspoguļot dažādus ieņēmumus. Turpinot tēmu, apskatīsim, kā abās shēmās grupējami dažādi izdevumu veidi.
Autore: Laila Kelmere
DARBINIEKI
Par mikrouzņēmuma darbinieku apdrošināšanu
Darbinieku apdrošināšana ir viens no labumiem, ko darba devējs var piedāvāt, lai vairotu darbinieku labsajūtu un lojalitāti. Tāpēc arī likumdevējs ir paredzējis nodokļu atvieglojumus apdrošināšanas prēmiju iegādei, protams, ievērojot noteiktos ierobežojumus. Bet vai šie atvieglojumi piemērojami arī mikrouzņēmumiem un to darbiniekiem? Analizējam, par pamatu ņemot lasītāja jautājumu!
Autors: Aivars Ludboržs
VADĪBA
Blokķēdes tehnoloģijas ienāk kases aparātos
Kas ir blokķēdes tehnoloģija, kā to izmantot kases aparātos, lai tajos reģistrētos datus sasaistītu ar Valsts ieņēmumu dienesta sistēmām, kā tā spēj transformēt biznesa procesus un kā tā ietekmēs grāmatveža un revidenta profesijas ilgtermiņā, apskatīsim šajā rakstā.
Autore: Natālija Kostrikova
NACE kodi nodokļu administrēšanas vajadzībām
Likumā noteikts pienākums sniegt Valsts ieņēmumu dienestam informāciju par pamatdarbības veidu, norādot atbilstošu NACE kodu. Vai jāpaziņo visi darbības veidi vai arī tikai pamatdarbība? Un kādas ir sekas, ja darbības veids netiek paziņots? Vai šādu saimniecisko darbību nedrīkst veikt?
Autores: Zane Eglīte-Fogele un Tatjana Sinkeviča
Jaunā sodu sistēma – kas jāzina grāmatvedim
Stimulēt, ne sodīt – tā varētu raksturot izmaiņas sodu sistēmā, kas stājās spēkā šī gada 1. jūlijā. Izskatīsim svarīgākās izmaiņas, kas attiecas uz grāmatvežiem!
Autore: Modrīte Johansone
TIESU PRAKSE
Jaunākie tiesas nolēmumi PVN lietās
Šajā laika periodā Eiropas Savienības Tiesa pieņēma vairākus nolēmumus pievienotās vērtības nodokļa piemērošanas lietās. Par divām no tām informēšu sīkāk, jo tās varētu būt noderīgas arī Latvijas nodokļu maksātājiem.
Autore: Ina Spridzāne
Nozīmīgs spriedums muitas lietā – ievešana pārstrādei
Šoreiz izskatīsim Latvijas tiesu praksē nesen izskatītu muitas lietu – Senāta 2020. gada 28. maija spriedumu lietā SKA-54/2020. Tajā izvērtēta virkne apstākļu: pareiza muitas procedūras – ievešana pārstrādei – piemērošana, muitas parāda rašanās, ja netiek ievērota procedūra, un tas, vai muitas parāds ietver arī pievienotās vērtības nodokli.
Autore: Dace Everte
TU JAUTĀ, EKSPERTS ATBILD
Uz lasītāju iesūtītajiem jautājumiem atbild “ifinanses” eksperti
Vai jāatmaksā PVN par nesaņemtu preci? Kas jāiekļauj bēru pabalsta summā? Vai grāmatvedim jāmaksā par savu kļūdu? Kuru darba periodu izmantot vidējās izpeļņas aprēķinam? Kā peļņu sadalīt dividendēs?
ZELTA GRAUDI
Grāmatveža kalendārs 2020. gada septembrim
Autore: Lilita Beķere