Saeima trešdien, 23.11.2016., ārkārtas sēdē galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Mikrouzņēmumu nodokļa likumā (MUN likums), kuros paredzēts, ka uzņēmējdarbības uzsācēji mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksāšanas režīmam varēs pieteikties līdz 30.06.2017. 

Grozījumi MUN likumā veikti, ņemot vērā, ka šobrīd Ekonomikas ministrija sadarbībā ar Finanšu ministriju un uzņēmējus pārstāvošām organizācijām izstrādā jaunu nodokļu režīmu uzņēmējdarbības uzsācējiem ar mazu ikgadēju apgrozījumu, lai paredzētu vienkāršotu grāmatvedības uzskaiti, deklarācijas iesniegšanu un nodokļu samaksu, teikts likumprojekta anotācijā. Plānots, ka jaunais nodokļu maksāšanas režīms stāsies spēkā 2018.gadā. 

Saskaņā ar grozījumiem esošajiem mikrouzņēmumiem, ja tie vēlēsies turpināt savu saimniecisko darbību, līdz 15.12.2018. būs jāpārreģistrējas kādā no citiem pastāvošajiem nodokļu maksāšanas režīmiem. Ja tas nebūs izdarīts, līdzšinējais MUN maksātājs atkarībā no juridiskās formas kļūs vai nu par uzņēmumu ienākuma nodokļa vai arī iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātāju. 

Ar grozījumiem no MUN likuma izslēgtas normas, ar kurām paredzēja noteikt nozares, kurās uzņēmums nav tiesīgs kļūt un būt par MUN maksātāju. 

Tāpat ar grozījumiem noteikta atbildība gadījumos, kad mikrouzņēmums kavējis budžetā iemaksājamā MUN termiņu vai samazinājis iemaksājamo apmēru. Soda naudu noteiks saskaņā ar likumu "Par nodokļiem un nodevām". Savukārt par ceturkšņa deklarācijas neiesniegšanu vai iesniegšanas kavējumu plānots piemērot Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā noteikto atbildību. 

MUN likuma grozījumi stāsies spēkā 01.01.2017.