Otrdien, 14.novembrī, Ministru kabinets (MK) izskatīja grozījumus MK noteikumos Nr.17 "Pievienotās vērtības nodokļa likuma normu piemērošanas kārtība un atsevišķas prasības pievienotās vērtības nodokļa maksāšanai un administrēšanai", ar kuriem paredzēts no nākamā gada 1.janvāra noteiktas jaunas nozares, kurām piemērojama apgrieztā jeb reversā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksāšanas kārtība.

Nodokļu reformas ietvaros no 01.01.2018. spēkā stāsies būtiskas izmaiņas Pievienotās vērtības nodokļa likumā, tostarp paplašinātas darbības jomas, kurās tiek piemērots īpašais PVN maksāšanas režīms – apgrieztā jeb reversā PVN maksāšanas kārtība. MK noteikumos paredzēts preču saraksts, kurām tiks piemērota šī kārtība, tostarp metālizstrādājumu piegādei, piemēram, alumīnija caurulēm, stieplēm, stieņiem, kā arī nerūsējoša tērauda stieplēm un velmējumiem un ar to saistītiem pakalpojumiem. Tāpat šo kārtību piemēros sadzīves elektronisko iekārtu un sadzīves elektriskās aparatūras piegādei, piemēram, ledusskapjiem un televizoriem.

Lai cīnītos ar PVN krāpniecību, viens no efektīvākajiem ātras reakcijas mehānismiem ir t.s. apgrieztā jeb reversā PVN maksāšanas kārtība. Tas ir īpašs PVN piemērošanas režīms PVN aprēķināšanai un maksāšanai valsts budžetā par iekšzemē starp reģistrētiem PVN maksātājiem veiktiem darījumiem konkrētās nozarēs. PVN par preču piegādi vai sniegto pakalpojumu valsts budžetā iemaksā preču vai pakalpojumu saņēmējs. 1.reizi Latvijā šī kārtība tika ieviesta 01.07.1999. vienā no nozīmīgākajām un lielākajām tautsaimniecības nozarēm – kokrūpniecībā.

Līdz šim apgriezto jeb reverso PVN maksāšanas kārtību piemēro kokmateriālu piegādei un ar to saistītiem pakalpojumiem, metāllūžņu piegādei un ar to saistītiem pakalpojumiem, noteiktiem būvniecības pakalpojumiem, mobilo telefonu, klēpjdatoru, planšetdatoru un integrālās shēmas ierīču piegādei, neapstrādātu dārgmetālu, dārgmetālu sakausējumu un ar dārgmetālu plaķētu metālu piegādei, kā arī graudaugu un tehnisko kultūru piegādei.