Pirmdien, 10.novembrī, Ministru kabineta sēdē tika izskatītas iespējas pārskatīt akcīzes nodokļa likuma normas, informē Finanšu ministrija.

Tika piedāvāts piemērot akcīzes nodokli tabakas lapām, nosakot tādu pašu akcīzes nodokļa likmi kā smēķējamai tabakai -  55,49 eiro par 1000 gramiem. Tabakas lapas ir augsts riska avots nelegālu cigarešu ražošanai. Tādējādi, neparedzot kontroles mehānismu, pastāv risks, ka tabakas lapu izmantošana varētu radīt nelegālu tabakas izstrādājumu ražošanu.  

Tāpat tika piedāvāts paaugstināt akcīzes nodokļa likmi biodīzeļdegvielai B30 no 233,35 eiro līdz 332,95 eiro par 1000 litriem un biodīzeļdegvielai B100, kurai līdz šim tika piemērota likme 0 eiro, turpmāk piemērot samazinātu akcīzes nodokļa likmi 75,9 eiro par 1000 litriem. Savukārt, ja to izmanto kā kurināmo, noteikt akcīzes nodokļa likmi 6,6 eiro / 1000 litriem. 

Tāpat tika rosināts noteikt lauksaimniecības tehnikas veidus, piemēram, traktortehniku un lauksaimniecības pašgājējmašīnas, kuros atļauts izmantot dīzeļdegvielu, piemērojot akcīzes nodokļa atvieglojumu (izslēdzot vieglās automašīnas).

Pēc Valsts ieņēmumu dienesta (VID) sniegtās informācijas ir secināms, ka biodegvielas B30 patēriņš katru gadu samazinās. Tas nozīmē, ka samazinātās akcīzes nodokļa likmes piemērošana atbilstoši sākotnējam mērķim stimulēt vietējo biodegvielas ražošanu un patēriņu, radot mazāku akcīzes nodokļa piemērošanas slogu, nav attaisnojusies. Līdz ar to, tā kā minētā akcīzes nodokļa samazinātās likmes biodegvielai B30 ieviešanas mērķis nav sasniegts, tas būtu jāatceļ.

Tāpat VID sniegtā informācija liecina, ka arī biodīzeļdegvielas B100 patēriņš katru gadu samazinās, tāpēc akcīzes nodokļa 0 eiro likmes piemērošana arī biodīzeļdegvielai B100 atbilstoši sākotnējam mērķim stimulēt vietējo biodīzeļdegvielas ražošanu un patēriņu, radot mazāku akcīzes nodokļa piemērošanas slogu, nav attaisnojusies.

Par šo priekšlikumu vēl turpināsies diskusijas nākamā gada valsts budžeta veidošanas laikā gan valdībā, gan Saeimā, kā arī ar valdības sociālajiem un sadarbības partneriem.