Valsts ieņēmumu dienests (VID) ir sagatavojis informatīvo materiālu “Darba devēja nodokļu pārskati par nodarbinātajiem ārvalstīs”, kurā skaidrots, kā un kādos piemērojami atbrīvojumi no iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN), ja persona tiek nodarbināta ārzemēs.
Saskaņā ar likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” (likums par IIN) 24.panta 7.daļu ar IIN neapliek darbinieka (Latvijas rezidenta) algota darba ienākumus, kas saņemti par darbu citā Eiropas Savienības dalībvalstī vai Eiropas Ekonomikas zonas valstī, vai valstī, ar kuru Latvijai ir noslēgta un stājusies spēkā konvencija par nodokļu dubultās uzlikšanas un nodokļu nemaksāšanas novēršanu, ja:
- ienākumi šajā ārvalstī ir pakļauti aplikšanai ar IIN vai tam analoģisku nodokli;
- darbinieks nav iznomātais personāls.
Lai šādam ienākumam piemērotu atbrīvojumu no IIN Latvijā, atbilstoši likuma par IIN 24.panta 7.1daļai un Ministru kabineta noteikumu Nr.827 “Noteikumi par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veicēju reģistrāciju un ziņojumiem par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām un iedzīvotāju ienākuma nodokli” 8.2punktam Latvijas darba devējs par darbinieku (Latvijas rezidentu) iesniedz informāciju VID, aizpildot ziņas par darba ņēmējiem.
Darba devējam ir jāinformē arī darbinieks par šādas informācijas iesniegšanu.
Ziņas par darba ņēmējiem iesniedz ne vēlāk kā vienu dienu pirms darbinieks uzsāk vai beidz darbu ārvalstī, norādot:
- kodu 71 “Tāda darba ņēmēja statusa iegūšana, kurš uzsāk darbu ārvalstīs” un tās valsts kodu, kurā darba ņēmējs tiks nodarbināts, – darbiniekam uzsākot darbu;
- kodu 72 “Tāda darba ņēmēja statusa iegūšana, kurš izbeidz darbu ārvalstīs” – pārtraucot darbu.
Kodu 71 un 72 iesniedz tikai par Latvijas rezidentiem. Kods apliecina, ka Latvijas rezidenta algota darba ienākums ir atbrīvojams no IIN saskaņā ar likuma par IIN 24.panta 7.daļu.
Piemērs
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) “Ozols” 20XX.gada 14.novembrī noslēdz darba līgumus ar darbiniekiem Juri un Induli par darba tiesisko attiecību sākumu 20XX.gada 15.novembrī, uzsākot darbu Vācijā – SIA “Ozols” mātes uzņēmumā. Par Juri algas nodokli maksā Vācijā un arī sociālās iemaksas veic Vācijā. Par Induli sociālās iemaksas veic Latvijā, savukārt algas nodokli maksā Vācijā.
SIA “Ozols” 14.novembrī iesniedz elektroniskās deklarēšanas sistēmā šādas ziņas par darba ņēmējiem Juri un Induli:
- darba tiesisko attiecību sākuma datumu, tas ir, 20XX.gada 15.novembris;
- ziņu kodu (Jurim – 71; Indulim – 11 un 71);
- profesijas kodu atbilstoši profesiju klasifikatoram (šajā gadījumā jānorāda tikai Indulim, ailē, kurā norādīts ziņu kods 11);
- valsts kodu (ja algas nodoklis tiek maksāts ārzemēs), šajā gadījumā – DE –Vācija.
Juri deklarē pārskata mēneša darba devēja ziņojuma sadaļā “Personas, kuras nav obligāti sociāli apdrošināmas” un ailē “Darba attiecību veids” norāda – “DŅ dzīvo un strādā ārpus LR””. Ziņojumā uzrāda tikai par Juri veikto uzņēmējdarbības riska valsts nodevu.
Induli deklarē pārskata mēneša darba devēja ziņojuma sadaļā “Darba ņēmēji, kuri ir apdrošināmi atbilstoši visiem valsts sociālās apdrošināšanas veidiem” (darbinieku uzrāda sadaļā, kas atbilst tā statusam un piemērojamai sociālo iemaksu likmei) norāda ārvalstīs gūto ienākumu, obligātās sociālās iemaksas un uzņēmējdarbības riska valsts nodevu.
Paziņojumā par fiziskai personai izmaksātajām summām ārvalstī gūtos ienākumus, kas atbrīvojami no IIN Latvijā, uzrāda ar kodu 30505 “Algota darba ienākumi par darba pienākumu veikšanu citā Eiropas Savienības dalībvalstī vai Eiropas Ekonomikas zonas valstī, vai valstī, ar kuru Latvijai ir noslēgts un stājies spēkā starptautiskais līgums par nodokļu dubultās uzlikšanas un nodokļu nemaksāšanas novēršanu”.
Latvijas kompetentā iestāde jautājumos par to, kuras dalībvalsts tiesību akti sociālā nodrošinājuma jomā ir piemērojami, ir Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra. Darbinieka nosūtīšanas gadījumā, gan gadījumā, kad persona strādā divās vai vairāk dalībvalstīs, pēc attiecīgās personas vai darba devēja lūguma, tās dalībvalsts kompetentā iestāde, kuras tiesību akti ir piemērojami, nodrošina apliecinājumu – izsniedz A1 sertifikātu – ka šādi tiesību akti ir piemērojami (regulas 987/2009, ar ko nosaka īstenošanas kārtību regulai 883/2004 par sociālās nodrošināšanas sistēmu koordinēšanu 19.pants).