Valsts ieņēmumu dienests (VID) ir sagatavojis metodisko materiālu “Īpašais PVN režīms maziem uzņēmumiem”, kurā skaidrots, kādos gadījumos pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs ir tiesīgs piemērot mazu un vidēju uzņēmu (MVU) režīmu citās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs. Materiāls sagatavots saistībā ar grozījumiem Pievienotās vērtības nodokļa likumā no 2025.gada 1.janvāra.

Kas drīkst piemērot MVU režīmu?

Latvijas nodokļa maksātāji neatkarīgi no tā, vai tie iekšzemes darījumiem ir vai nav reģistrējušies VID PVN maksātāju reģistrā, par darījumiem, kas veikti citās ES dalībvalstīs, ir tiesīgi piemērot MVU režīmu citās ES dalībvalstīs, ja izpildās šie abi nosacījumi: 

  • gada apgrozījums ES nav pārsniedzis 100 000 eiro;
  • attiecīgajā ES dalībvalstī, kurā ir vēlme izmantot MVU režīmu, veikto preču piegāžu un sniegto pakalpojumu kopējā vērtība bez nodokļa nav pārsniegusi robežvērtību, ko šajā dalībvalstī piemēro attiecībā uz nodokļa atbrīvojumu šīs dalībvalsts nodokļa maksātājiem (dalībvalsts reģistrācijas slieksni). 

Piemērs

Latvijā reģistrācijas slieksnis ir 50 000 eIro, un šī vērtība turpmāk attieksies arī uz citu ES dalībvalstu nodokļa maksātājiem, ja tie gribēs izmantot Latvijā MVU režīmu.

ES dalībvalstīs reģistrācijas sliekšņa vērtības nav vienādas (katrā ir sava), turklāt atsevišķās ES dalībvalstīs tā ir atšķirīga pa darījumu veidiem – preču piegādei ir viens reģistrācijas slieksnis un pakalpojumu sniegšanai cits reģistrācijas slieksnis (piemēram, Francijā).

Piemērs

Lietuvā reģistrācijas slieksnis ir 45 000 eIro. Tātad Latvijas nodokļa maksātājs būs tiesīgs izmantot MVU režīmu Lietuvā, ja tam iepriekšējā kalendāra gadā darījumu apmērs Lietuvā nepārsniedza 45 000 eIro un 100 000 eIro visā ES. 

Ja Latvijas nodokļa maksātājs Latvijā ir pārsniedzis Latvijas reģistrācijas slieksni – 50 000 eiro, un tādēļ ir reģistrējies Latvijā kā PVN maksātājs, tas neliedz šim nodokļa maksātājam pieteikties MVU režīma izmantošanai citās ES dalībvalstīs, ja tam nav pārsniegts gada apgrozījums ES un attiecīgās dalībvalsts (vai dalībvalstu) reģistrācijas slieksnis. 

Jauns termins – gada apgrozījums ES

Gada apgrozījums ES ir kalendāra gadā ES teritorijā (tai skaitā iekšzemē) veikto preču piegāžu un sniegto pakalpojumu kopējā vērtība bez nodokļa.

Gada apgrozījumu ES aprēķina tāpat kā reģistrācijas slieksni, summējot kopā darījumus visā ES, ieskaitot Latvijas darījumus. 

Piemērs

Sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) "C", kas ir reģistrēta VID PVN maksātāju reģistrā, šuj sporta apģērbu, kuru pārdod Latvijā un citās ES valstīs.

"C" 2024.gadā veikto darījumu kopsavilkums pa dalībvalstīm:

Dalībvalsts (DV)

Reģistrācijas slieksnis, EUR

Kopējā preču piegāžu vērtība, EUR

Latvijā

50 000

51 000

DV 1

45 000

10 000

DV 2

65 000

6000

DV 3

30 000

31 000

Kopā

 –

98 000

Tā kā kopējais "C" gada apgrozījums ES 2024.gadā ir mazāks par 100 000 EUR, tā var pieteikties MVU režīma piemērošanai DV 1 un DV 2. "C" nav tiesību piemērot MVU režīmu DV 3, kā arī tai jābūt reģistrētai VID PVN maksātāju reģistrā, jo tās darījumu apmērs pārsniedz reģistrācijas slieksni Latvijā un DV 3. 

Piemērs

SIA "D", kas nav reģistrēta VID PVN maksātāju reģistrā, pārdod Latvijā un citās ES valstīs kokmateriālus. 

Dalībvalsts (DV)

Reģistrācijas slieksnis, EUR

Kopējā preču piegāžu vērtība, EUR

Latvijā

50 000

45 000

DV 1

45 000

20 000

DV 2

65 000

38 000

DV 3

30 000

15 000

Kopā

 –

118 000

Tā kā kopējais "D" gada apgrozījums ES 2024.gadā ir lielāks par 100 000 EUR, "D" nav tiesību pieteikties MVU režīma piemērošanai, kaut arī katrā atsevišķā dalībvalstī reģistrācijas slieksnis nav pārsniegts. "D" ir tiesības nereģistrēties Latvijā VID PVN maksātāju reģistrā, tai ir jāseko līdzi apgrozījumam Latvijā un jāreģistrējas VID PVN maksātāju reģistrā, ja 2025.gadā darījumu apmērs pārsniegs reģistrācijas slieksni Latvijā. 

Ar ko sākt, ja vēlas piemērot atbrīvojumu?

Lai iekšzemes nodokļa maksātājs varētu izmantot atbrīvojumu citā dalībvalstī, tam ir jāaizpilda iesniegums (pirmreizējais paziņojums) VID elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS). Proti, nav jāvēršas katrā atsevišķā ES dalībvalstī, lai tur saņemtu atbrīvojumu. 

Pirmreizējā paziņojumā norāda šādu informāciju: 

  • fiziskā persona – vārdu un uzvārdu; juridiskā persona – nosaukumu;
  • juridisko adresi vai deklarētās dzīvesvietas adresi;
  • nodokļu maksātāja reģistrācijas numuru, reģistrācijas numuru citas dalībvalsts nodokļa maksātāju reģistrā; 
  • saimnieciskās darbības veidu;
  • dalībvalsti vai dalībvalstis, kur iekšzemes nodokļa maksātājs plāno izmantot atbrīvojumu citā dalībvalstī;
  • iepriekšējā kalendāra gadā iekšzemē veikto preču piegāžu un sniegto pakalpojumu kopējo vērtību;
  • katrā no citās dalībvalstīs veikto preču piegāžu un sniegto pakalpojumu kopējo vērtību iepriekšējā kalendāra gadā vai divos iepriekšējos kalendāra gados atkarībā no citas dalībvalsts normatīvā regulējuma;
  • kārtējā kalendāra gadā līdz iesnieguma iesniegšanas dienai iekšzemē veikto preču piegāžu un sniegto pakalpojumu kopējo vērtību;
  • kārtējā kalendāra gadā līdz iesnieguma iesniegšanas dienai katrā no citās dalībvalstīs veikto preču piegāžu un sniegto pakalpojumu kopējo vērtību. 

Iesniegumā norādāmo darījuma vērtību aprēķināšanai ir pielietojami tie paši noteikumi, kā aprēķinot reģistrācijas slieksni. Apstiprinājumu vai atteikumu VID paziņos 35 darbdienu laikā pēc pirmreizējā paziņojuma saņemšanas. Minētais termiņš var tikt pagarināts, ja citas ES dalībvalsts nodokļu administrācija informē par šādu nepieciešamību. 

Atbrīvojuma citā ES dalībvalstī (vai dalībvalstīs) piemērošanai nodokļa maksātajam tiek piešķirts reģistrācijas numurs ar kodu “EX”, kas izmantojams vienīgi minētā atbrīvojuma piemērošanai. Piemēram, Latvijas nodokļa maksātājs, kam būs piešķirts šāds numurs, to varēs izmantot tikai darījumiem citā ES dalībvalstī (vai dalībvalstīs), bet ne darījumiem Latvijā. 

Ja nodokļa maksātājs veic darījumus tikai Latvijā un izmanto tiesības nereģistrēties VID PVN maksātāju reģistrā līdz reģistrācijas sliekšņa sasniegšanai, tad tam nav jāreģistrējas MVU režīma piemērošanai, proti, nav jāiesniedz iesniegums VID, nav jāsaņem reģistrācijas numurs ar kodu “EX”, kā arī nav jāiesniedz ceturkšņa pārskati. 

Piemērs

Individuālais komersants (IK), kas nav reģistrēts VID PVN maksātāju reģistrā, sniedz friziera pakalpojumus Liepājā. 2024.gadā IK apgrozījums nepārsniedza iekšzemes reģistrācijas slieksni. Tādējādi IK ir tiesības nereģistrēties VID PVN maksātāju reģistrā, un tam nav pienākuma reģistrēties MVU režīma piemērošanai. 

Turpmākā rīcība, kad ir saņemta atļauja atbrīvojumam 

Kad ir saņemts apstiprinājums no VID MVU režīma piemērošanai citā ES dalībvalstī (vai dalībvalstīs), t. i., ir piešķirts numurs ar kodu “EX”, nodokļa maksātājs ir tiesīgs veikt darījumus attiecīgajās ES dalībvalstīs, nepiemērojot darījumiem PVN. 

Atbrīvojumu citā dalībvalstī piemēro no dienas, kad VID ir informējis nodokļa maksātāju par tā tiesībām piemērot atbrīvojumu citā dalībvalstī un piešķirto reģistrācijas numuru ar kodu “EX”. 

Turpmāk šādam nodokļa maksātājam ir pienākums ziņot par jebkurām izmaiņām pirmreizējā paziņojumā minētajos datos, tai skaitā par: 

  • nodomu izmantot atbrīvojumu vēl arī kādā citā dalībvalstī vai dalībvalstīs, kas nebija minētas, iesniedzot pirmreizējo paziņojumu;
  • lēmumu izbeigt atbrīvojuma piemērošanu dalībvalstī vai dalībvalstīs, kas bija minētas, iesniedzot pirmreizējo paziņojumu. 

Pēc minētās informācijas saņemšanas VID 35 darbdienu laikā informē nodokļa maksātāju par tā tiesībām piemērot atbrīvojumu citā dalībvalstī vai par atbrīvojuma citā dalībvalstī piemērošanas izbeigšanu. Minētais termiņš var tikt pagarināts, ja citas dalībvalsts nodokļu administrācija informē par šādu nepieciešamību. 

Atbrīvojumu citā dalībvalstī izbeidz piemērot no nākamā kalendāra ceturkšņa pirmās dienas pēc tam, kad nodokļa maksātājs ir paziņojis par savu lēmumu izbeigt atbrīvojuma piemērošanu dalībvalstī vai – ja šāda informācija saņemta ceturkšņa pēdējā mēnesī – no nākamā kalendāra ceturkšņa otrā mēneša pirmās dienas. 

Ceturkšņa pārskati 

Nodokļa maksātājam, kurš piemēro atbrīvojumu citā dalībvalstī par katru kalendāra ceturksni līdz attiecīgajam ceturksnim sekojošā mēneša beigām, izmantojot VID EDS, jāiesniedz šāda informācija (ceturkšņa pārskats): 

  • iekšzemē veikto preču piegāžu un sniegto pakalpojumu kopējā vērtība;
  • katrā no citās dalībvalstīs veikto preču piegāžu un sniegto pakalpojumu kopējā vērtība. 

Darījumu vērtību aprēķina, iekļaujot gan apliekamo darījumu vērtību, gan neapliekamo darījumu vērtību, pēc tādiem pašiem noteikumiem, kā aprēķinot reģistrācijas slieksni. 

Ceturkšņa pārskati jāiesniedz arī, ja darījumi nav veikti, norādot vērtību “0”. 

Ja ir pārsniegts gada apgrozījums ES, 15 darbdienu laikā par to ir jāinformē VID, izmantojot EDS. Vienlaikus ir jāiesniedz ceturkšņa pārskats par periodu no kārtējā kalendāra ceturkšņa sākuma līdz dienai, kad pārsniegts gada apgrozījums ES. 

MVU režīma piemērošanas pārtraukšana 

Iekšzemes nodokļa maksātājam, kurš bija saņēmis reģistrācijas numuru ar kodu “EX” MVU režīma piemērošanai, vairs nav tiesību piemērot minēto režīmu, ja kalendāra gada laikā ir pārsniegts gada apgrozījums ES. 

MVU režīmu nav tiesību piemērot no pārsnieguma līdz kalendāra gada beigām, kā arī visu nākamo kalendāra gadu. 

Taču vienlaikus šādam iekšzemes nodokļa maksātājam saglabājas tiesības piemērot atbrīvojumu no PVN Latvijā, ja tā iekšzemes darījumi iepriekšējā kalendāra gadā, kā arī kārtējā kalendāra gadā nepārsniedz reģistrācijas slieksni. 

MVU režīmu nav tiesību piemērot citā ES dalībvalstī, ja kalendāra gada laikā tiek pārsniegts šajā valstī noteiktais reģistrācijas slieksnis. 

Šādā gadījumā ir jāreģistrējas attiecīgās valsts PVN maksātāju reģistrā un jāmaksā PVN atbilstoši šīs dalībvalsts noteikumiem saskaņā ar saņemto informāciju no konkrētās dalībvalsts nodokļu administrācijas. 

Ja kalendāra gada laikā ir pārsniegts kādā no ES dalībvalstīm noteiktais reģistrācijas slieksnis un attiecīgi tajā vairs nav tiesību izmantot MVU režīmu, šādam nodokļa maksātājam tomēr joprojām ir tiesības turpināt piemērot MVU režīmu citās ES dalībvalstīs, kurās nav pārsniegts noteiktais reģistrācijas slieksnis, ja nav pārsniegts gada apgrozījums ES. 

Ja atbrīvojumu vēlas izmantot citas ES dalībvalsts nodokļa maksātājs

Citas dalībvalsts nodokļa maksātājam, tai skaitā citas dalībvalsts nodokļa maksātāja pastāvīgajai iestādei, iekšzemē ir tiesības piemērot Latvijā MVU režīmu, ja tam iepriekšējā kalendāra gadā nav pārsniegts gada apgrozījums ES 100 000 eiro un nav pārsniegts Latvijas reģistrācijas slieksnis 50 000 eiro. 

Lai saņemtu atbrīvojumu no PVN Latvijā, proti, piemērotu MVU režīmu, citas dalībvalsts nodokļa maksātājam ir jāizpilda iesniegums – pirmreizējais paziņojums savā dalībvalstī. 

Ja citas dalībvalsts nodokļa maksātājs ir reģistrēts VID PVN maksātāju reģistrā, bet tas vēlas piemērot Latvijā MVU režīmu un ir saņēmis tā piemērošanai reģistrācijas numuru ar kodu “EX”, tam ir jāiesniedz VID iesniegums par tā izslēgšanu no VID PVN maksātāju reģistra piecu darbdienu laikā no brīža, kad tam piešķirts reģistrācijas numurs ar kodu “EX”. 

Pēc reģistrācijas MVU režīma piemērošanai Latvijā citas dalībvalsts nodokļa maksātājam savā mītnes valstī regulāri jāiesniedz ceturkšņa pārskati par Latvijā veiktiem darījumiem. 

Citas dalībvalsts nodokļa maksātājam arī ir tiesības piemērot atlikto reģistrēšanos, ja tā kalendāra gadā veikto darījumu vērtība Latvijā pārsniedz Latvijā noteikto reģistrācijas slieksni ne vairāk par 10%.

Citas dalībvalsts nodokļa maksātājam vairs nav tiesību piemērot MVU režīmu Latvijā, ja tam kalendāra gadā veikto darījumu apmērs Latvijā pārsniedz Latvijā noteikto reģistrācijas slieksni vairāk par 10% vai tam ir pārsniegts gada apgrozījums ES. 

Ja citas dalībvalsts nodokļa maksātāja ES veikto darījumu vērtība bez nodokļa kalendāra gadā pārsniedz 100 000 eiro, ar PVN apliekamā darījuma vērtība līdz reģistrācijas brīdim VID PVN maksātāju reģistrā ir iekšzemē veikto darījumu vērtība, sākot ar nākamo dienu no minētās vērtības pārsniegšanas brīža. Aprēķinātā nodokļa summa ir iekļaujama darījuma vērtībā.