Šī gada 9.decembrī Ministru kabinets (MK) pieņēma grozījumus MK noteikumos Nr.1478 Noteikumi par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto un brīvprātīgo iemaksu objekta minimālo un maksimālo apmēru, kas 19.12.2014. publicēti oficiālajā izdevumā Latvijas Vēstnesis Nr.253 (5313) un stājas spēkā 01.01.2015., informē Valsts ieņēmumu dienests (VID).

Valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) objekta maksimālais apmērs ir 48 600 EUR gadā.

Ja fiziskā persona kalendāra gada laikā bijusi vairākos apdrošinātas personas statusos (darba ņēmēja, pašnodarbinātā, brīvprātīgi apdrošinātās personas, mikrouzņēmuma darbinieka statusā), iemaksu objekta maksimālais apmērs tiek saskaitīts visos statusos kopā.

Normatīvie akti neparedz tiesības darba devējam vai pašnodarbinātajam pārtraukt sociālo iemaksu veikšanu gadījumā, kad pie cita darba devēja vai citā sociālo iemaksu veicēja statusā (piemēram, pašnodarbinātā statusā) fiziskajai personai ir sasniegts sociālo iemaksu maksimālais objekts.

Sociālo iemaksu norādīšana darba devēja ziņojumā

Darba ņēmēja ienākumiem, sasniedzot sociālo iemaksu objekta maksimālo apmēru pie konkrētā darba devēja, darba devējs pārtrauc sociālo iemaksu veikšanu par minēto darba ņēmēju.

Par darba ņēmēju, kura ienākumi ir sasnieguši sociālo iemaksu objekta maksimālo apmēru, darba devēja ziņojuma 4.ailē norāda visus darba ienākumus un 5.ailē ieraksta

Sociālo iemaksu objekta norādīšana pašnodarbinātā vai darba ņēmēja, kuru nodarbina darba devējs ārvalstnieks, ziņojumā

Pašnodarbinātie, sasniedzot sociālo iemaksu objekta maksimālo apmēru, sociālo iemaksu ceturkšņa ziņojuma attiecīgā mēneša ailē Valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu objekts (eiro) norāda to izvēlētā ienākuma – sociālo iemaksu objekta – daļu, kas kopā ar citu gada mēnešu iemaksu objektu nav lielāka par 48 600 EUR.

Darba ņēmējs, kuru nodarbina darba devējs ārvalstnieks, tā ceturkšņa ziņojuma attiecīgā mēneša ailē Valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu objekts (eiro), kad sasniegts iemaksu objekta maksimālais apmērs, norāda saņemtā darba ienākuma daļu, kas kopā ar citu gada mēnešu iemaksu objektu nav lielāka par 48 600 EUR.

Pārmaksāto sociālo iemaksu atmaksāšanas kārtība

Katru gadu līdz kalendāra gadam sekojošā gada 1.aprīlim fiziskās personas pārmaksātās sociālās iemaksas aprēķina Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) (MK noteikumu Nr.164 Kārtība, kādā tiek aprēķinātas un atmaksātas pārmaksātās valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas (MK noteikumi Nr.164) 8.punkts).

Fiziskās personas pārmaksātās sociālās iemaksas atmaksā VSAA pašai personai. VSAA līdz kalendāra gadam sekojošā gada 31.jūlijam nosūta fiziskajai personai informāciju par pārmaksātajām sociālajām iemaksām, norādot attiecīgo summu, kā arī par nepieciešamību informēt par pārmaksāto iemaksu ieskaitīšanu kredītiestādes kontā (MK noteikumu Nr.164 13.punkts).

No izmaksātajām pārmaksātajām sociālajām iemaksām VSAA ietur iedzīvotāju ienākuma nodokli pārmaksas izmaksas brīdī (MK noteikumu Nr.164 16.2.apakšpunkts).

VSAA viena mēneša laikā no pārmaksāto sociālo iemaksu aprēķināšanas dienas (ne vēlāk kā līdz kalendāra gadam sekojošā gada 1.maijam) iesniedz VID informāciju par katra darba devēja pārmaksātajām iemaksām (MK noteikumu Nr.164 16.1.apakšpunkts).

VID 15 dienu laikā no minētās informācijas saņemšanas dienas pārmaksu ieskaita darba devēja citu nodokļu parādu segšanai vai nākamo periodu maksājumos vai pārskaita darba devējam uz kredītiestādes kontu.