Nu jau otro gadu "laužam šķēpus" – ko un kā darīt ar slimības jeb darbnespējas lapām — prasīt ārstam papīra formātā un nest uz grāmatvedību vai nelikties ne zinis un cerēt, ka grāmatvedis visu uzzinās no kaut kādām interneta dzīlēm?

Sāksim ar to, ka noskaidrosim, vai ir kāds likumdošanas akts, kas reglamentē darbnespējas lapu (DNL) izsniegšanas kārtību. Jā, tāds ir, tie ir Ministru kabineta (MK) noteikumi Nr.152 "Darbnespējas lapu izsniegšanas kārtība", kuros 01.12.2015. bija grozījumi, kas stājās spēkā ar 18.12.2015. un ir spēkā līdz 30.11.2016.

MK noteikumi Nr.152 "Darbnespējas lapu izsniegšanas kārtība"

Redzot, ka MK pieņem noteikumu jaunu redakciju, kas stājas spēkā 18.(!) datumā, kļūst pilnīgi skaidrs, ka neviens no 100 deputātiem DNL nav ne acīs redzējis, ne saprot, ko ar to dara un kādam nolūkam to izmanto. Pretējā gadījumā spēkā stāšanās datums būtu ielikts loģisks – 1.janvāris.

Lasot noteikumus un to grozījumus, saprotu, ka es kaut ko nesaprotu. Piemēram, grozījumi paredz svītrot noteikumu 8.punktu, kurā teikts: "Ja persona ir darba ņēmējs pie vairākiem darba devējiem, darbnespējas lapu A izsniedz vairākos eksemplāros, ņemot vērā personas pieprasījumu. Darbnespējas lapu B par vienu un to pašu darbnespējas periodu izsniedz tikai vienā eksemplārā." Redakcijā, kas stājas spēkā 18.decembrī, šī punkta vairs nav, un man rodas jautājums, ko darīt, ja persona ir darba ņēmējs pie vairākiem darba devējiem? Kas notiek ar DNL A? To izsniedz tikai 1 eksemplārā? Un kā šī persona citiem darba devējiem pierādīs savu darbnespēju? Kā jārīkojas? Jākopē vienīgā izsniegtā DNL?