Vai pašnodarbinātam jāreģistrējas par PVN maksātāju?
2021-05-11
Ņina Podvinska, sertificēta nodokļu konsultante, Latvijas Nodokļu konsultantu asociācijas valdes locekle
Vai pašnodarbinātai personai ir pienākums reģistrēties pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāju reģistrā, ja saimnieciskā darbība ir grafiskā dizaina pakalpojums un šis pakalpojums tiks sniegts ne tikai Latvijā reģistrētiem uzņēmumiem, bet arī Eiropas Savienībā, piemēram, Vācijā reģistrētam uzņēmumam – PVN maksātājam? Kāda PVN atsauce jāliek, izrakstot rēķinu par grafiskā dizaina pakalpojumu veikšanu Vācijā reģistrētam uzņēmumam? Pakalpojums tiek sniegts Latvijā, izmantojot internetu.
Fiziska persona, kas nav reģistrējusies kā saimnieciskās darbības veicēja, vēlas izīrēt savu dzīvokli platformās Booking.com un Airbnb.com. Vai tā drīkst nereģistrēties kā saimnieciskās darbības veicēja, bet izmantot tā saukto paziņoto saimniecisko darbību, kad no ieņēmumiem maksā iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) 10% apmērā? Vai ir pienākums kļūt par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāju, ja tiek saņemti pakalpojumi no citas Eiropas Savienības dalībvalsts uzņēmuma (Booking.com), ja ir atļauta paziņotā saimnieciskā darbība? Ja ir jākļūst par PVN maksātāju, vai IIN no dzīvokļa izīrēšanas ieņēmumiem aprēķina un maksā no summas ar PVN? Vai ir tiesības atskaitīt priekšnodokli par izdevumiem, kas saistīti ar dzīvokļa izīrēšanas ieņēmumu gūšanu?
Nodokļi
09:00, 1. Nov. 2024
Pašnodarbināta persona plāno pārdot preces “eBay” platformā. Ir piešķirts pievienotās vērtības nodokļa (PVN) numurs, jo pamatdarbībā, kas nav saistīta ar pārdošanu, notiek sadarbība ne tikai ar Latvijas, bet arī ar Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu PVN maksātājiem. Pamatā plānots pārdot lietotas preces, piemēram, grāmatas, DVD diskus, privātpersonām ES dalībvalstīs. Kādos gadījumos iespējams piemērot 0% PVN likmi kā pārdevējam? Vai to pašu ir iespējams attiecināt arī uz pašnodarbināto – PVN maksātāju –, kurš pārdod preci ES valsts privātpersonai, kas nav PVN maksātājs? Vai, pārdodot lietotas grāmatas Latvijas un citu ES dalībvalstu privātpersonām, starpībai ir piemērojama samazinātā 5% PVN likme?
Nodokļi
09:00, 6. Sep. 2024
Vai pašnodarbinātais, kurš ir pievienotās vērtības nodokļa maksātājs, var priekšnodoklī atskaitīt 10 eiro rēķinu, ja šis rēķins izrakstīts uz sievas vārda, bet apmaksa veikta no pašnodarbinātā bankas konta?
Nodokļi
09:00, 26. Apr. 2024
Fiziska persona strādā algotā pilnas slodzes darbā, kurā saņem algu, kas ir krietni lielāka par minimālo. Papildus persona veic arī uzņēmējdarbību, viņai pieder sabiedrība – hobija uzņēmums ar nelielu apgrozījumu. Persona tajā ir vienīgā darbiniece – valdes locekle, tāpēc algu neaprēķina, bet reizi gadā izmaksā sev dividendes, ja tādas ir nopelnītas. Vai šajā gadījumā ir jāmaksā sociālās iemaksas no minimālās algas – valdes locekļa domājamā ienākuma?
Iznomātājs (fiziska persona – paziņotās saimnieciskās darbības veicējs) iznomā telpu citai fiziskai personai, kas tajā veic savu saimniecisko darbību. Līgumā noteikts, ka telpu nomas maksa ir 100 eiro mēnesī. Iznomātājs maksā iedzīvotāju ienākuma nodokli 10% apmērā no nomas maksas. Savukārt nomnieks veic komunālos maksājumus un maksā nekustamā īpašuma nodokli. Vai nomniekam kā saimnieciskās darbības veicējam ir pienākums no nomas maksas ieturēt nodokli 10% apmērā un pārskaitīt to valsts budžetā? Vai nodokli 10% apmērā jāietur arī no komunālajiem maksājumiem?
Nodokļi
09:00, 8. Mar. 2024
Esam parūpējušies par galveno izmaiņu apkopojumu un aicinām iepazīties ar tām, lai pārliecinātos, ka savu grāmatvedību kārtojat atbilstoši jaunajām prasībām!
Reklāmraksts
Nodokļi
05:00, 6. Mar. 2024
Zemnieku saimniecība kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā, ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātāja. Tā nodarbina trīs darbiniekus. Koplīguma tai nav. Saimniecības īpašnieks vēlas iepriecināt savus darbiniekus, piemēram, Ziemassvētkos sarīkojot svētku pusdienas visam darba kolektīvam. Vai šo pusdienu izmaksas var attiecināt uz saimnieciskās darbības izdevumiem, ja plānots, ka to apmērs nepārsniegs 5% no iepriekšējā gada bruto algām? Vai tās būs jāapliek ar algas nodokļiem?
Zemnieku saimniecība (ZS), kas kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā, ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN), kā arī pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāja, iegādājas mobilo telefonu 500 eiro vērtībā no cita PVN maksātāja. Darījumam piemēro PVN apgrieztā kārtībā. ZS īpašnieks iegādāto telefonu plāno daļēji izmantot arī personīgajām vajadzībām. Ņemot vērā, ka nav iespējams precīzi noteikt, cik liela daļa no telefona izmantošanas būs saistīta ar saimniecisko darbību, ZS plāno attiecināt 70% no attiecīgajiem saimnieciskās darbības izdevumiem, piemērojot likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokļa” (likums par IIN) 11.5panta 5.punta nosacījumu. Vai par šiem izdevumiem var atskaitīt priekšnodokli?
Nodokļi
06:00, 17. Nov. 2023
Zemnieku saimniecība, iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātāja, kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā. Tās īpašnieks līdz šim valsts socialās apdrošināšanas iemaksas (VSAOI) maksāja kā pašnodarbinātais, bet no 2023.gada 1.septembra ir nolēmis kļūt par darba ņēmēju savā zemnieku saimniecībā un maksāt darba algas nodokļus. Tātad no tā brīža īpašnieks vairs nav pašnodarbinātais. Kad un kā ir jāiesniedz atskaite par 10% VSAOI, kas būtu aprēķināmas par gadu, ja īpašnieks nebūtu nolēmis dibināt darba attiecības ar savu saimniecību? Piebilde – dibinot darba attiecības, zemnieku saimniecībā pārvaldnieka nebūs.
Nodokļi
06:00, 8. Sep. 2023
Fiziskā persona iznomā zemi juridiskai personai. Abas personas ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājas. Līgums par zemes nomu ir reģistrēts Valsts ieņēmumu dienestā (VID) un ienākumiem tiek piemērota iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likme 10% apmērā. VID interpretē, ka ar IIN apliekamais ienākums esot nomas maksa plus PVN, bet tad veidojas situācija, ka tiek maksāts nodoklis par nodokli un fiziskā persona nav vienlīdzīgā pozīcijā ar personu, kas nav PVN maksātāja. Kā pareizi rīkoties šādā situācijā?
Nodokļi
06:00, 14. Mar. 2023
2022.gadā bija atcelti iedzīvotāju ienākuma nodokļa avansa maksājumi saimnieciskās darbības veicējiem saistībā ar Covid-19 infekcijas izplatību un seku pārvarēšanu, bet tos varēja veikt labprātīgi. Šogad beidzas noteiktais atvieglojums – līdz ar to 23.marts ir pirmais datums, līdz kuram jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodokļa avanss.
Nodokļi
06:00, 10. Feb. 2023
Kā fiziskai personai aprēķināt tās veikto ar pievienotās vērtības nodokli apliekamo darījumu vērtību, lai noteiktu, vai tiek sasniegts 40 000 eiro slieksnis?
Nodokļi
06:00, 20. Jūn. 2022
Pašnodarbināta persona nodarbojas ar reklāmas pakalpojumiem, kā arī ir noslēgti autoratlīdzības līgumi (ir izdotas vairākas grāmatas). Ir viens bankas konts, kurā ieskaita gan naudu par reklāmas pakalpojumiem, gan par autoratlīdzību, kā arī no šī konta tiek maksāti gan saimnieciskās darbības izdevumi, gan privātie. Vai šādi drīkst darīt?
Nodokļi
06:06, 22. Mar. 2022
Esmu darba ņēmējs un pašnodarbinātais vienlaicīgi. Ienākumi no algas kā darba ņēmējam pārsniedz 1500 eiro ceturksnī, un no tiem tiek veiktas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) un pensijas apdrošināšanas iemaksas. Saprotu, ka katru ceturksni sniedzu ziņojumu par gūtajiem ienākumiem (no saimnieciskās darbības), taču - vai man no ienākumiem, kuri gūti no saimnieciskās darbības, jāmaksā VSAOI, ja tās jau maksā mans darba devējs?
Nodokļi
06:35, 1. Feb. 2022
Valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu aprēķins pašnodarbinātajiem 2021. gadā piedzīvoja vairākas pārmaiņas – mainījās iemaksu aprēķināšanas kārtība lauksaimniekiem, palielinājās likme pensiju apdrošināšanai –, turklāt bija jāsaprot, kā, vai un cik lielā mērā pašnodarbinātos skars minimālās sociālās iemaksas.
Nodokļi
08:23, 14. Jan. 2022