Augstākā tiesa ar 15.05.2014. lēmumu ir atteikusi ierosināt kasācijas tiesvedību saistībā ar SIA Forvards-V kasācijas sūdzību par Administratīvās apgabaltiesas 10.02.2014. spriedumu, informē Valsts ieņēmumu dienests (VID). Tas nozīmē, ka ir stājies spēkā 10.02.2014. Administratīvās apgabaltiesas spriedums, ar kuru tiesa atzina, ka SIA Forvards-V nebija tiesību uz priekšnodokļa atskaitījumiem 42 583,85 latu apmērā no grāmatvedības uzskaitē iegrāmatotajiem darījumiem, nebija tiesību 2005.gada peļņas vai zaudējumu aprēķinā iekļaut un uzskaitīt izmaksas 94 477 latu apmērā, kā arī aprēķināt nolietojumu nodokļu vajadzībām 116 038 524 latu apmērā. Tiesa savā spriedumā arī atzina, ka SIA Forvards-V zināja vai tam būtu vajadzējis zināt, ka minētais darījums ir saistīts ar pievienotās vērtības nodokļa (PVN) krāpšanu.

Pirms tam, skatot minēto lietu Augstākās tiesas Senātā, tas vērsās Eiropas Savienības (ES) Tiesā ar jautājumiem par ES normu interpretāciju saistībā ar tiesībām liegt PVN atskaitīšanu, jo Senātam pastāvēja šaubas par ES normas interpretāciju un VID praksi šāda veida lietās, un tā ir izšķiroša šīs lietas izspriešanā.

Senāts vērsās ES tiesā ar 2 galvenajiem jautājumiem:

  1. vai nodokļu maksātājam, kas atbilst visiem būtiskajiem PVN atskaitīšanas nosacījumiem, nekonstatējot tā ļaunprātīgu rīcību, var tikt liegtas PVN atskaitīšanas tiesības, kas samaksāts, iegādājoties preces tādos darījumos, kuros darījuma partneris tiesisku vai faktisku apstākļu dēļ nav spējīgs preču piegādi veikt - darījuma partneris ir fiktīvs vai arī tā amatpersonas noliedz saimnieciskās darbības vai konkrētā darījuma esību un tam nav resursu līguma izpildei;
  2. vai PVN atskaitīšanas tiesību liegšanas pamats pats par sevi var būt apstāklis, ka darījuma partneris - nodokļu rēķinā norādītā persona - ir atzīts par fiktīvu - tādu, kura darbības mērķis nav saimnieciskā darbība; vai priekšnodokļa atskaitīšanas tiesības šādā gadījumā var liegt, arī nekonstatējot priekšnodokļa atskaitītāja ļaunprātīgu rīcību.

Atbilstoši ES Tiesas judikatūrai, lai liegtu PVN priekšnodokļa atskaitīšanas tiesības, nodokļu administrācijai ir jāpierāda, ka rēķina saņēmējs (šajā gadījumā pieteicējs SIA Forvards-V) zināja vai tam būtu vajadzējis zināt, ka minētais darījums ir saistīts ar PVN krāpšanu. Nodokļa maksātājs, kurš zināja vai kuram bija jāzina, ka, slēdzot darījumu, tas piedalās ar krāpšanos ar PVN saistītā darbībā, atbilstoši ES Tiesas norādītajiem motīviem, ir jāuzskata par krāpšanās dalībnieku, turklāt neatkarīgi no tā, vai viņš gūst labumu vai nē. Šādos gadījumos atskaitīšanas tiesību izmantošana ir atsakāma.

No lietā esošajiem pierādījumiem Administratīvā apgabaltiesa secināja, ka SIA Forvards-V fiziski nevarēja saņemt konkrēto preci un attiecīgi nevarēja nezināt, ka preču piegādes līgumā norādītā SIA preci nav piegādājusi un ka nauda, ko SIA Forvards-V pārskaitīja otrai līguma pusei, netika izmantota preču iegādei.

Pamatojoties uz to, Administratīvā apgabaltiesa savā spriedumā atzina, ka SIA Forvards-V nav tiesību uz priekšnodokļa atskaitījumiem un VID lēmums ir pamatots.