Saglabājoties salīdzinoši spēcīgai ekonomikas izaugsmei, nodarbināto iedzīvotāju skaits šā gada 1.ceturksnī, salīdzinot ar attiecīgo ceturksni pērn, pieaudzis par 3,2 tūkstošiem jeb 0,4%, veidojot 871,2 tūkstošus. Vienlaikus bezdarba līmenis gada laikā samazinājies par 0,3 procentpunktiem līdz 7,1%, atsaucoties uz Centrālās statistikas pārvaldes jaunākajiem darbaspēka apsekojuma datiem, informē Finanšu ministrija.
Kopumā darba tirgus situācija pēdējos gados bijusi salīdzinoši stabila. To nav būtiski ietekmējis ne Krievijas uzsāktais karš Ukrainā, ne sekojošā energokrīze un straujais cenu kāpums, ne ASV paziņojumi par tarifu celšanu. Arī šis ceturksnis nav bijis izņēmums, un pašlaik nav prognozējama arī būtiska ietekme, ko varētu radīt konflikts Persijas līcī, naftas cenu kāpums un inflācijas paaugstināšanās. Situāciju turpina noteikt darbaspējas vecuma iedzīvotāju skaita samazināšanās, kas ierobežo nodarbinātības pieaugumu, ekonomikas izaugsmei paātrinoties, kā arī samazina bezdarba līmeni.
Līdz ar ierobežotajiem darbaspēka resursiem pēdējo ceturkšņu laikā palielinās arī iedzīvotāju iesaiste darba tirgū, un ekonomiski aktīvo iedzīvotāju īpatsvars šogad 1.ceturksnī veidojis 68,7%, kas ir par 0,4 procentpunktiem vairāk nekā pagājušā gada 1.ceturksnī. Vienlaikus jāatzīmē, ka šim līdzdalības līmenim vēl ir iespējas augt, jo pagaidām tas vēl ir zemāks nekā pārējās Baltijas valstīs un vēl nav atgriezies arī līmenī, kādā tas bija 2019.gadā pirms Covid-19 pandēmijas, kas būtiski samazināja iedzīvotāju aktivitāti darba tirgū.
Arī turpmākajos mēnešos gaidāms, ka bezdarba līmenis turpinās samazināties, neskatoties uz vairs ne tik labvēlīgo ekonomisko situāciju. Nodarbinātības valsts aģentūras dati par reģistrēto bezdarbu liecina, ka reģistrētā bezdarba līmenis aprīļa beigās noslīdējis līdz 4,7% un ir par 0,4 procentpunktiem zemāks nekā attiecīgajā laikā pirms gada, kamēr reģistrēto bezdarbnieku skaits maija vidū samazinājies līdz vēsturiski zemākajam līmenim - 40,7 tūkstošiem.
Savukārt pēc Finanšu ministrijas februāra sākumā izstrādātajām makroekonomisko rādītāju prognozēm bezdarba līmenis pēc darbaspēka apsekojuma datiem šogad kopumā varētu pazemināties līdz 6,6%, salīdzinot ar 6,9% pērn, bet nodarbināto skaits saglabāties pērnā gada līmenī. Darbaspēka apsekojuma pirmā ceturkšņa dati būtiskas novirzes no prognozētā neuzrāda.