Autorizēties
iFiT augusts 2024
Pie lasītājiem dodas 5. augustā
Tēmas šajā numurā:
SARUNA AR PERSONĪBU
Visiem vieni spēles noteikumi
Par darbaspēka problēmām tiek runāts daudz un plaši – gan par darbinieku trūkumu un labbūtības jautājumiem, gan par transformāciju darba tirgū vispār. Tāpēc par svarīgākajiem izaicinājumiem personāla vadībā uz sarunu aicinājām Latvijas Personāla vadīšanas asociācijas valdes priekšsēdētāju Evu Selgu. Intervēja: Kristiāna Rancāne
EKONOMIKA
Latvijas eksports kļuvis ekonomiski ilgtspējīgāks
Neraugoties uz nepārliecinošo ārējo ekonomisko fonu, Latvijas uzņēmumu investīcijas ir radījušas iespēju mūsu produkcijai nonākt aizvien jaunos un tālākos tirgos, turklāt pieaugot arī šīs produkcijas pievienotajai vērtībai. Tas mazinājis dažādus ekonomiskos riskus, ļaujot mūsu tautsaimniecībai kļūt noturīgākai pret krīzēm. Autors: Konrāds Reinveters
NODOKĻI
Palielinātu procentu maksājumi deklarācijā
Sākoties Covid-19 pandēmijai, tika pieņemti atvieglojumi palielināto procentu maksājumiem, kas noteikti Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 10.pantā. Pieņemto atvieglojumu dēļ daļa no grāmatvežiem, aizpildot 2023.gada uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarāciju, bija par to aizmirsusi. Tādēļ kopīgi atkārtosim, kā veikt palielināto procentu maksājumu aprēķinu, kas pirms pandēmijas tika aktīvi pielietots. Autore: Ildze Alksnīte, SIA "Grant Thornton Baltic Audit" projektu vadītāja.
PVN uzskaite pēc naudas plūsmas
Pievienotās vērtības nodokļa likumā ir paredzēti gadījumi, kad nodokli var piemērot pēc “naudas līdzekļu uzskaites” principa. Kas šo principu var piemērot? Kā pusēm tas jāsaskaņo? Kam grāmatvežiem jāpievērš uzmanība? Kādos gadījumos būtu izdevīgi piemērot šo principu? Autore: Ņina Podvinska, sertificēta nodokļu konsultante, Latvijas nodokļu konsultantu asociācijas valdes locekle.
GRĀMATVEDĪBA
Preču kustība noliktavās
Jūlija “iFiT” numurā apskatījām, kā organizēt noliktavas darbu, lai būtu ērti veikt preču uzglabāšanu, saglabāšanu un tālāku izplatīšanu. Tomēr tikpat svarīgi atcerēties, ka pastāv dažādi noliktavu veidi, kas atšķiras pēc to funkcijām un darbībām. Apskatām iespējamos noliktavu veidus un ar tiem saistītās darbības, tostarp grāmatvedības nianses. Autore: Laila Kelmere, grāmatvede, Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes viesdocente, Ekonomikas un kultūras augstskolas viesdocente, Grāmatvedības un finanšu koledžas docente.
Kā turpmāk sniegt ziņas par darbiniekiem?
Grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.827 “Noteikumi par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veicēju reģistrāciju un ziņojumiem par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām un iedzīvotāju ienākuma nodokli”, kas stājās spēkā 26.aprīlī, ieviesuši izmaiņas ziņu par darba ņēmējiem sagatavošanā un iesniegšanā. Apskatām būtiskākās! Autore: Linda Puriņa SIA “Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs” Grāmatvedības un finanšu nodaļas vadītāja.
Vaicā redakcija: Kā apstiprināt pavadzīmes?
Šī gada aprīļa “iFiT” numurā rubrikā “Pētām!” skaidrojām, vai un kā ir iespējams pavadzīmes nosūtīt elektroniskā formātā. Toreiz Valsts ieņēmumu dienesta sniegtā atbilde radīja neizprati un raisīja jautājumus, tāpēc "iFiT" redakcija lūdza sniegt papildu skaidrojumus. Šobrīd atbilde ir sniegta, un domājams, ka tā ieviesīs skaidrību un pārliecību, kuros gadījumos un kādā veidā preču piegādes dokumentus var nosūtīt/saņemt elektroniski un apstiprināt vadītāja noteiktajā kārtībā. Atbild: Valsts ieņēmumu dienests.
TIESU PRAKSE
Likstas ar nepareizi piemērotu PVN
Kā rīkoties situācijā, ja uzņēmums par saviem sniegtajiem pakalpojumiem nav pareizi piemērojis pievienotās vērtības nodokli, kā rezultātā budžetā samaksājis lielāku nodokļa summu, nekā noteikts likumā? Vai šādā gadījumā nodokļa starpību var atprasīt? Vai ir jākoriģē iepriekš izrakstītie dokumenti un tie jānosūta pakalpojumu saņēmējiem? Izskatām, ko par šo jautājumu teikusi Eiropas Savienības Tiesa. Autore: Kristīne Erele, SIA “Sorainen ZAB” vecākā nodokļu menedžere.
Kad darbinieks negrib atdot naudu
Praksē samērā bieži sastopama darba devēja kļūda patvaļīgi bez saskaņošanas ar darbinieku un bez darbinieka rakstveida piekrišanas ieturēt pārmaksāto algu vai veikt citus ieturējumus, kas izriet no darba devēja atprasījuma tiesībām. Gadījumos, kad darba devējam ir tiesības veikt ieturējumus no darbiniekam izmaksājamās darba samaksas, jāievēro noteikta kārtība – par to atgādina Senāts spriedumā lietā SKC-107/2024. Autore: Ance Renāte Pundure, SIA “Zvērinātu advokātu birojs BDO Law” jaunākā juriste.
Dzīvnieku nogalināšana kažoku dēļ neatbilst Satversmei
Viens no pēdējā laika progresīvākajiem Satversmes tiesas spriedumiem ir lieguma aizliegt audzēt dzīvniekus kažokādas ieguvei atzīšana par atbilstošu Satversmei. Lasot šo spriedumu, daļai lasītāju būs grūti valdīt asaras, tomēr tas parāda gan tiesnešu, gan visas sabiedrības morālo un ētisko vērtību maiņu, un ceram, ka tā ir neatgriezeniska. Analizējam spriedumu! Autores: Kristīne Ilga Budkēviča, SIA “Sorainen ZAB” jurista palīdze, un Katrīna Bičevska, SIA “Sorainen ZAB” juriste.
RUNĀ UZŅĒMĒJS
Kā pielāgoties piekļūstamības prasībām?
2023.gada martā tika pieņemts Preču un pakalpojumu piekļūstamības likums, tāpēc uzņēmumiem līdz 2025.gada jūnija beigām būs jānodrošina preču lietošana, izmantojot citu maņu. Augustā jautājām uzņēmējiem, kādu ietekmi šis likums atstās uz viņu uzņēmumu, kādas prasības būs jāievēro un kādi būs lielākie izaicinājumi prasību ieviešanā. Autore: Kristiāna Rancāne.
VADĪBA
Kā sagatavoties biznesa partneru prasībām ilgtspējas jomā?
Šī raksta ietvaros aplūkosim gan teorētisko pieeju ilgtspējas risku vadībai, ņemot vērā SIA “PricewaterhouseCoopers” gūto pieredzi sadarbībā ar uzņēmumiem, gan SIA “Reitan Convenience Latvia” praktisko pieredzi, apzinot savas ietekmes mērogu attiecībā uz vidi. Autores: Maija Orbidāne, SIA “PricewaterhouseCoopers” Ilgtspējas pakalpojumu vadītāja, un Agnese Bankava, SIA “PricewaterhouseCoopers” Risku pārvaldības pakalpojumu vadītāja.
Loterija vai konkurss – kā atšķirt?
Uzņēmumi atpazīstamības un peļņas palielināšanai izmanto dažādas metodes, tostarp loterijas un konkursus, kas notiek ne tikai televīzijā un radio, bet arī sociālajos tīklos. Kas jāņem vērā uzņēmējam, ja tas vēlas organizēt loteriju? Kāda ir atšķirība starp loteriju un konkursu? Autore: Kristīne Patmalniece, SIA “ZAB COBALT”, zvērināta advokāte.
Deriskēšana – kā ietekmē banku klientus?
Deriskēšana jeb de-risking ir parādība, kad finanšu tirgus dalībnieki pārtrauc vai ierobežo darījuma attiecības ar klientiem vai noteiktām klientu kategorijām, lai izvairītos no riska uzņemšanās, nevis, lai risku atbilstoši pārvaldītu. Šis nav tikai Latvijas fenomens – problēma identificēta arī starptautiskā un reģionālā līmenī. Autori: Laima Letiņa, Uzņēmuma reģistra galvenā valsts notāre, bijusī Finanšu nozares asociācijas padomniece, un Edgars Pastars, Finanšu nozares asociācijas vecākais juridiskais padomnieks, SIA “ZAB COBALT” zvērināts advokāts, CAMS, CGSS.
ELEKTRONIZĀCIJA
Finanšu vadības sistēmas pārvaldība
Katrs vadītājs savā karjerā vismaz pāris reižu ieviesis kādu finanšu vadības sistēmu, kas uzņēmumā pārvalda ienākumus, izdevumus un pamatlīdzekļus (piemēram, “Horizon”, “Oracle E-Business Suite”, “SAP”, “Microsoft Dynamics 365”). Ņemot vērā, ka sistēmu piedāvājums ir visai plašs, tad var rasties situācija, ka uzņēmums finanšu vadībai izmanto pat vairākas sistēmas. Kā gudri pārvaldīt finanšu sistēmu ieviešanas procesu? Kādi nosacījumi jāievēro? Autore: Dr. dat. Baiba Apine, SIA “PricewaterhouseCoopers” IT konsultāciju direktore, CISA, PMP.
DARBINIEKI
Vaicā lasītājs: Vai var ierobežot valdes locekļu ārpusdarba akti
Vai drīkst noteikt aizliegumu uzņēmuma stratēģiski svarīgiem darbiniekiem – valdes locekļiem – ārpus darba nodarboties ar ekstrēmām aktivitātēm, kuru rezultātā tie var gūt smagu traumu? Šāds aizliegums tiek pamatots, ka tad, ja valdes loceklis veiks pārgalvīgas darbības un gūs traumu, viņam iestāsies darbnespēja, kas būtiski ietekmēs uzņēmuma darbību. Atbild: Nataļja Sergačova, SIA “DTA juridisko pakalpojumu birojs” juriste.
Advokāts darbiniekam
Nereti starp darba devēju un darbinieku rodas no darba tiesiskajām attiecībām izrietošas vai ar tām saistītas domstarpības, kuru atrisināšana var būt sarežģīta un laikietilpīga. Pamatprincips paredz, ka radies strīds vispirms ir jāmēģina risināt savstarpēju pārrunu ceļā, tomēr ne vienmēr tas izdodas. Kādi ir darba strīdu veidi un vai darbinieks ir tiesīgs ikvienā gadījumā piesaistīt advokātu strīda atrisināšanai? Autores: Nataļja Puriņa, SIA “ZAB PricewaterhouseCoopers Legal” Strīdu risināšanas un tiesvedības prakses grupas vadītāja, zvērināta advokāte, un Linda Gulbe-Štorha, SIA “ZAB PricewaterhouseCoopers Legal” juriste.
ATBILD EKSPERTS
Uz lasītāju iesūtītajiem jautājumiem atbild "iFiT" eksperti
Vai jāsniedz pašnodarbinātā ziņojums? Kā svētku dienas norādīt algas aprēķinā? UIN par dividendēm – kā grāmatot? Kādā laika periodā jānomaina rekvizīti rēķinā? Ārzemēs darba diena, Latvijā – svētku diena. Kā maksāt?
PĒTĀM!
Nākotnes grāmatvedis – kādas profesionālas izmaiņas gaidāmas?
Augustā jau trešo gadu norisināsies “Grāmatvežu čempionāts”, kurā grāmatvedības jomas profesionāļiem ir iespēja sacensties darbam nepieciešamajās prasmēs. Šodien grāmatvežiem jābūt gataviem ne tikai strādāt ar cipariem, bet arī pielāgoties jaunām tehnoloģijām, izprast plašākus biznesa kontekstus un būt ar izcilām komunikācijas prasmēm. Tāpēc šoreiz rubrikā “Pētām!” analizējam, kā mainās grāmatvedības darba ikdiena, prasības un pati profesijas būtība. Autore: Ilze Palmbaha-Zvirbule, mākslīgā intelekta entuziaste un grāmatvedības eksperte.
Piesakies jaunumu e-pastam!
Paroles atjaunošana
e-pasts nav pareizs!
Neesi reģistrējies?