Autorizēties
iFiT oktobris 2024
Pie lasītājiem dodas 4. oktobrī
Tēmas šajā numurā:
SARUNA AR PERSONĪBU
Elektronizācija kā mūsdienu konveijers
Straujā tehnoloģiju attīstība uzņēmējiem sniedz vairāk iespēju biznesa procesu automatizācijai, kas ļauj panākt lielāku produktivitāti un efektivitāti. Elektronizācija, digitālā transformācija, mākslīgais intelekts – šos terminus dzirdam arvien biežāk. Lai uzzinātu, kā uzņēmējiem izmantot šo pārmaiņu laiku savā labā, ar ko būtu jāsāk sava uzņēmuma elektronizācija un kādi priekšnoteikumi tam nepieciešami, uz sarunu aicinājām programmatūras uzņēmuma SIA “SAP Latvia” vadītāju, Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācijas padomes locekli digitālās transformācijas jautājumos Aināru Bemberi. Intervē: Roberts Reinkops.
EKONOMIKA
Dārgo kredītu un apmātības ietekmē
Tuvojošās Amerikas Savienoto Valstu prezidenta vēlēšanas var mainīt politisko un ekonomisko līdzsvaru pasaulē, tomēr pagaidām finanšu tirgus dalībnieki vairāk uztraucas par augstajām procentu likmēm un no tām izrietošajām sekām. Turklāt iepriekšējā apmātība ar mākslīgā intelekta uzņēmumiem šobrīd ir viens no varbūtējiem iemesliem, kas var veicināt masveida izpārdošanu akciju tirgos. Autors: Konrāds Reinveters.
NODOKĻI
Faster direktīva ērtākiem nodokļu atvieglojumiem
2024.gada 14.maijā Eiropas Komisija pieņēma direktīvu par ātrāku un drošāku atvieglojumu piemērošanu pārmērīgiem ieturējuma nodokļiem jeb Faster direktīvu, kuras mērķis ir padarīt ieturējuma nodokļa procedūras Eiropas Savienībā drošākas un efektīvākas pārrobežu ieguldītājiem, valstu nodokļu iestādēm un finanšu starpniekiem, piemēram, bankām vai investīciju platformām. Ko direktīvas pieņemšana nozīmē Latvijai? Autore: Svetlana Nesinova.
Plānotās nodokļu izmaiņas 2025.gadā
2025.gadā plānots atteikties no diferencētā un ieviest fiksēto neapliekamo minimumu, vienlaikus paaugstinot iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmes. To paredz šī gada 19.septembrī valdības atbalstītais informatīvais ziņojums par valsts budžeta ieņēmumu un nodokļu politikas pārskatīšanu 2025.–2027.gadā. Kādas izmaiņas ir plānotas?
Jauniešu darbs un nodokļu atvieglojumi
Vasara ir periods, kad skolēni un pusaudži labprāt strādā, lai gūtu pirmo darba pieredzi un nopelnītu naudu, tādā veidā iegūstot pirmo finansiālo neatkarību no vecākiem. Turklāt tajā pašā laikā vienam no vecākiem arī ir ieguvums – iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojums. Bet vai vecāki var saņemt nodokļa atvieglojumu arī tad, ja viņu atvase turpina strādāt pēc vasaras sezonas beigām? Autore: Laila Kelmere.
GRĀMATVEDĪBA
Kas ir un kas nav avansa norēķinu personas?
Par avansa norēķinu personām ikdienā saņemu diezgan daudz jautājumus, tāpēc uzskatu, ka šī tēma ir pietiekami aktuāla, lai par to runātu vairāk. Konkrētajā rakstā tiks izskatītas nestandarta situācijas, kuras maldīgi tiek uzskatītas par avansa norēķinu darījumiem. Autore: Inga Pumpure.
Vaicā lasītājs: Kā veidot slēguma bilanci?
Uzņēmums iesniedzis Uzņēmumu reģistrā pieteikumu par uzņēmuma slēgšanu. Ir tikai pašu kapitāls un zaudējumi. Kreditoru nav, visi parādi ir nomaksāti. Ir tikai paša īpašnieka iemaksa, lai varētu nosegt parādus. Pamatlīdzekļu nav, jo tie jau sen nolietojušies. Kā veidot slēguma bilanci? Autore: Ilga Beča.
TIESU PRAKSE
Bez atlīdzības nodotu aktīvu cena
Preču piegādei vai pakalpojuma sniegšanai bez atlīdzības ir jāpiemēro pievienotās vērtības nodoklis. Bet kā noteikt šādu bez atlīdzības nodotu aktīvu vērtību? Atbildes meklējamas Eiropas Savienības Tiesas spriedumā. Autors: Krišjānis Volfs.
Kad valdes atsakās reģistrēt dalībnieku
Ja uzņēmuma labprātīgas pārejas rezultātā jaunie īpašnieki iegūst daļas, valdes pienākums ir sagatavot izmaiņas dalībnieku reģistrā un iesniegt tās Uzņēmumu reģistrā. Bet kā rīkoties, ja valde šo pienākumu neveic? Vai pats dalībnieks var reģistrēt izmaiņas? Un kādas ir Uzņēmumu reģistra tiesības? Autores: Krista Caune un Baiba Kūle.
Datubāzes izmantošanas juridiskais novērtējums
Šī gada 4.jūnijā Senāts pieņēma spriedumu lietā SKC-23/2024 par tādas datubāzes aizsardzību, ko veido tīmekļvietnē publicēti darba sludinājumi. Senāta spriedums palīdz novērtēt juridiski sarežģītu situāciju, kas tika izšķirta ar savstarpēji pretējiem zemākas instances tiesas spriedumiem, turklāt tās izskatīšanas gaitā Rīgas apgabaltiesa uzdeva prejudiciālos jautājumus Eiropas Savienības Tiesai. Autore: Līga Fjodorova.
RUNĀ UZŅĒMĒJS
Grāmatveži ārpus ierastās ikdienas
Septembra sākumā, kad vēl vasara spītīgi turēja savas pozīcijas, 22 grāmatvežu komandas pulcējās uz “iFinanses” organizēto nu jau trešo “Grāmatvežu čempionātu 2024”. Par to, kā veicies čempionātā un ar kādiem izaicinājumiem grāmatvežiem nākas saskarties darba ikdienā, iztaujājām čempionāta dalībniekus. Pieredzē dalās Dana Korņejeva, SIA “Bucher Municipal”, komandas “BUCHER ķirši” dalībniece; Kristīne Mičule, SIA “KAMELOTA” komandas “H.I.P” kapteine; Daina Baranovska, SIA “ELVA BALTIC” komandas kapteine; Rūdolfs Krēsliņš, SIA “Flex BI” komandas “Flexozauri” kapteinis, un Rūta Kļava, SIA “Smartlynx Airlines” komandas “Gudrie lūši” kapteine. Autore: Marta Treifelde.
VADĪBA
VID metodisko materiālu juridiskais spēks
Bieži nākas dzirdēt un lasīt, ka konkrētās jomas eksperti atsaucas uz Valsts ieņēmumu dienesta materiāliem, norādot – ja Valsts ieņēmumu dienests tā ir noteicis, tad tas tā arī ir. Tomēr – cik saistoši ir šie materiāli? Un vai uzņēmumi tomēr var darīt pēc savas izpratnes, ja viņu viedoklis atšķiras no Valsts ieņēmumu dienesta skaidrotā? Autore: Gabriela Šantare.
Auto valdes loceklim
Atbilstoši Komerclikumam valdes locekļi vienmēr ir darbā, un viņu atbildība par uzņēmuma darbību ir pastāvīga. Bet kā ir ar valdes locekļa transportlīdzekli? Vai var uzskatīt, ka arī tas vienmēr tiek izmantots darba vajadzībām, līdz ar to visi transportlīdzekļa izdevumi ir saimnieciskās darbības izdevumi un pievienotās vērtības nodoklis ir atskaitāms 100% apmērā? Autors: Rūdolfs Vilsons.
Ja internetveikals preci nepiegādā laikā
Mūsdienu pasaulē arvien vairāk pirkumu tiek veikti internetā. Tas ir ērti un ekonomiski izdevīgi, tomēr pirkumi internetā ir saistīti arī ar zināmu risku. Pirms darījuma veikšanas pircējs neredz konkrēto preci un nezina, vai piedāvātā prece patiesi atrodas internetveikala noliktavā. Līdz ar to juristiem, konsultējot klientus, nereti nākas sastapties ar šādiem jautājumiem – kā rīkoties, ja preces netiek piegādātas apsolītajā termiņā? Autors: Arturs Smirjagins.
ELEKTRONIZĀCIJA
“Adobe” piekāpjas lietotājiem
Pavisam nesen Latviju pāršalca vēsts, ka “Adobe” vienpersoniski veicis izmaiņas savos vispārīgajos lietošanas noteikumos, paredzot brīvu pieeju lietotāju radītajam saturam. Tas darīts ar mērķi mācīt mākslīgā intelekta moduļus. Programmatūras pakalpojumu lietotājos tas izraisīja sašutumu – vai tas vispār ir likumīgi? Autores: Alīna Lepere un Karīna Deksne.
Grāmatvedības dokumentu elektroniskais un digitālais arhīvs
Jau vairākus gadus grāmatvedībā dokumentus saņemam gan papīra, gan elektroniskā formā. Katrā uzņēmumā ir noteikta dokumentu aprites kārtība. Kad gads noslēdzies, gada pārskats sagatavots un iesniegts, tad kārtējo reizi domājam par arhīvu. Autore: Līga Alberliņa.
DARBINIEKI
Latvijas imigrācijas regulējuma reforma
Gada sākumā plaši izskanēja, ka Latvijas valdība lēmusi pārskatīt imigrācijas regulējumu par labu tā vienkāršošanai, kā arī spert soļus, lai atvieglotu ārzemju darbinieku piesaisti un mazinātu birokrātisko slogu. Tika iecerēts grozīt un papildināt virkni normatīvo aktu. Ievērojot, ka imigrācijas jautājumi Latvijā vēsturiski bijuši stingri vai pat pārregulēti, šāda apņēmība izraisīja lielu interesi. Autori: Tomass Hodosevičs un Alise Valdemāre.
Personāla saliedēšanas pasākumi darba koplīgumā
Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā ir noteikti vairāki personāla ilgtspējas pasākumi, kuru izdevumus var uzskatīt par saistītiem ar saimniecisko darbību un kuri netiek iekļauti ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekamajā ienākumā. Cita starpā tie ir arī darba koplīgumā paredzēto pasākumu izdevumi, kuri nav personificējami. Kas ir šie koplīgumā paredzētie pasākumi? Autore: Baiba Grandāne.
ATBILD EKSPERTS
Uz lasītāju iesūtītajiem jautājumiem atbild "iFiT" eksperti
Valdes locekļa alga – pēc nopelniem; Preču pavaddokumentu parakstīšana dažādos formātos; Darba samaksa par nepilnu pēcsvētku dienu; Kam drīkst uzticēt dokumentu tulkojumu?; Kā jāgrāmato pamatkapitāla daļu iegāde?; Kāds ir ienākumu gūšanas periods?
PĒTĀM!
E-rēķini ienāk uzņēmumos
Uzņēmumiem, uz kuriem attiecas obligātā prasība no 2025.gada 1.janvāra rēķinus izrakstīt un saņemt strukturētā formātā, ir pēdējais brīdis sākt pielāgot savas sistēmas, ja līdz šim tas vēl nav izdarīts. Tomēr vispirms jāsaprot – uz kuriem uzņēmumiem īsti attieksies šī prasība? Un uz kuriem darījumiem? Lai rastu atbildi, pētām sagatavotos grozījumus Grāmatvedības likumā, to anotāciju, kā arī žurnāla “iFinanses” organizētajā izstādē-forumā “Uzņēmuma elektronizācija 2024”, kas notika šī gada 17.septembri, izskanējušo.
Piesakies jaunumu e-pastam!
Paroles atjaunošana
e-pasts nav pareizs!
Neesi reģistrējies?