SARUNA AR PERSONĪBU
Jāvienojas par vīziju
Konsultāciju uzņēmuma “PricewaterhouseCoopers” (PwC) veiktā Baltijas valstu uzņēmumu vadītāju aptauja uzrāda biznesa vides noskaņojuma uzlabošanos, tādēļ uz sarunu par izmaiņu iemesliem, jauniem izaicinājumiem, transformāciju, nodokļiem un citiem tautsaimniecībai svarīgiem aspektiem aicinājām PwC valdes priekšsēdētāju un vadošo partneri Latvijā Zlatu Elksniņu-Zaščirinsku. Intervē: Roberts Reinkops.
EKONOMIKA
Bankas kāpina gan peļņu, gan kreditēšanu
Straujais procentu likmju pieaugums, ko pērn inflācijas apkarošanai turpināja realizēt Eiropas Centrālā banka, pretēji daudzu gaidītajam nav bijis par šķērsli banku izsniegtā finansējuma apjoma kāpumam. Procentu likmju paaugstināšanās ir veicinājusi strauju peļņas apjoma pieaugumu, kas šogad, visticamāk, apstāsies. Autors: Konrāds Reinveters.
NODOKĻI
Informācijas iegūšana vai nodokļu kontrole?
Kopš jaunās kārtības ieviešanas nodokļu administrēšanā arvien biežāk tiek saņemtas ziņas no uzņēmumiem, kas pauž neizpratni par to, kur ir robeža starp Valsts ieņēmumu dienesta īstenoto informācijas iegūšanu un nodokļu kontroli vai auditu? Tāpēc apskatīsim informācijas iegūšanas kā nodokļu administrēšanas posma tiesiskos aspektus. Autore: Alisa Leškoviča, SIA "RockBridge Legal ZAB" partnere, zvērināta advokāte.
Klupšanas akmens – PVN darījumiem Eiropā
Uzņēmumam veiksmīgi attīstoties, rodas vēlme savu preču vai pakalpojumu noietu paplašināt arī ārpus Latvijas robežām. Uzsākot sadarbību ar ārvalstu partneriem un patērētājiem, ir svarīgi apdomāt, kādas potenciālas nodokļu sekas šī turpmākā sadarbība varētu radīt. Tāpēc apskatām tipiskākos gadījumus, kad uzņēmumiem, nosūtot preces uz citu Eiropas Savienības dalībvalsti vai sniedzot pakalpojumus citas dalībvalsts personai, varētu rasties pienākums reģistrēties kā pievienotās vērtības nodokļa maksātājam attiecīgajā valstī (vai vismaz pienākums darījumam piemērot šīs valsts nodokli). Autores: Īva Šaicāne, SIA "PricewaterhouseCoopers" Nodokļu konsultāciju nodaļas projektu vadītāja, un Kristīne Skrastiņa, SIA "PricewaterhouseCoopers" Nodokļu konsultāciju nodaļas vecākā konsultante.
VID uzziņa par dāvinājumu un IIN
Pēdējā laikā Valsts ieņēmumu dienests publiku ar jaunām anonimizētām uzziņām lutina reti, tāpēc ir prieks par katru publicēto uzziņu. Šoreiz īsumā par 2023.gada 30.jūnija uzziņu P005-17/8.5.1/73082, kurā tiek sniegta atbilde, vai par dāvinājumu, kuru fiziska persona saņēmusi kā atlīdzību par pakalpojumu sniegšanu, ir jāmaksā nodokļi. Autore: Karlīna Stāmere, nodokļu konsultante.
GRĀMATVEDĪBA
Aktīvu vērtības izaicinājums
Aktīvu vērtības samazinājums parasti nav pirmās prioritātes jautājums grāmatvežiem vai finanšu ekspertiem. Tiek uzskatīts, ka šī tēma ir jārisina auditoriem un uzņēmuma vadībai. Var piekrist, ka tieši vadība ir atbildīga par grāmatvedības aplēsēm un vērtības samazinājums ir viens no būtiskiem finanšu uzskaites jautājumiem. Tomēr no pieredzes jāatzīst, ka vadībai ne vienmēr ir pietiekamas zināšanas šajā jomā, un tā paļaujas uz grāmatvežu, finansistu iesaisti. Līdz ar to apskatīsim būtiskākos aspektus un arī biežāk pieļautās kļūdas vērtības samazinājuma pārbaudēs. Autors: Ēriks Bahirs, AS “Baker Tilly Baltics” audita partneris, zvērināts revidents.
TIESU PRAKSE
Iespēja atgūt PVN – joprojām spēkā
Senāta 2023.gada 9.oktobra spriedums lietā SKA-171/2023 raisīja ne vien publisku diskusiju juristu un nodokļu konsultantu starpā, bet arī nodokļu maksātāju bažas par to, ka turpmāk vairs nebūs iespējams iesniegt atkārtotu pievienotās vērtības nodokļa atmaksas pieteikumu. Tomēr pavisam nesen stājies spēkā pirmās instances tiesas spriedums, kas bažas kliedē. Autore: Gabriela Šantare, SIA “ZAB COBALT” vecākā speciāliste.
Piekrīti vai maksā – jaunā sociālo tīklu prakse
Publiskajā telpā plaši izskanējusi kritika par sociālo tīklu “Facebook” un “Instagram” jauno praksi – maksas piemērošanu par pakalpojuma lietošanu bez reklāmām. Kā vērtējama šī prakse? Vai sociālie tīkli drīkst šādi rīkoties? Autori: Gunta Bambāne, juriste, un Krišjānis Knodze, SIA “SORAINEN ZAB” jurista palīgs.
EST atziņas darba tiesībās
Eiropas Savienības Tiesa pagājušā gada laikā izskatījusi vairākas lietas, kurās gūtās atziņas varētu interesēt lielu daļu uzņēmēju. Apskatām lietas par brīvas pārvietošanās ierobežojumu, neitrālas vides nodrošināšanu darbavietā un atvaļinājuma uzkrājumu, ja darbinieks ir ilgstoši slimojis. Autors: Kaspars Rācenājs, Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības jurists.
Atziņas no "būvnieku karteļa lietas"
Konkurences padome 2021.gada jūlijā nāca klajā ar vienu no pēdējo gadu skandalozākajiem paziņojumiem – tika atklāts kartelis, kas ilgstoši pastāvējis starp vadošajiem būvniecības uzņēmumiem. Izskatām svarīgākās atziņas, kas tirgus dalībniekiem būtu jāņem vērā savā darbībā. Autores: Māra Stabulniece, SIA “TGS Baltic zvērinātu advokātu birojs” zvērināta advokāte, un Baiba Kūle, SIA “TGS Baltic zvērinātu advokātu birojs” jurista palīdze.
Tiesāties vai izlīgt?
Jādomā, ka strīdi ir tikpat seni kā pati cilvēce, tādēļ cilvēki jau izsenis ir gremdējušies pārdomās par to, kas tad ir vērtīgāk – strīdēties vai noslēgt mieru. Strīdu dalībnieki ne vienmēr spējuši racionāli un ar vēsu prātu tos atrisināt paši saviem spēkiem, jo cilvēks tomēr ir emocionāla būtne, un bieži vien tā rīcību nosaka dažādi principi, aizspriedumi vai kādi iracionāli apsvērumi. Tomēr izlīgums ir lielisks veids, kā ietaupīt finanšu un laika resursus. Autors: Olavs Cers, SIA “Zvērinātu advokātu birojs CersJurkāns” partneris, zvērināts advokāts.
RUNĀ UZŅĒMĒJS
Ieteikumi valdībai, plānojot 2025.gada budžetu
Valdība pavisam nesen ir apstiprinājusi 2025.gada budžeta sagatavošanas grafiku, tādēļ jautājām uzņēmumu organizācijām, kādi būtu viņu ieteikumi valdībai, lemjot par nākamā gada budžetu. Autore: Kristiāna Rancāne.
VADĪBA
Atbildīga pārvaldība
Atbildīga pārvaldība ir viens no uzņēmuma attīstības pamatnoteikumiem. Tas parāda uzņēmuma rūpes par pārskatāmiem un godīgiem procesiem. Aizsāktās rakstu sērijas par ilgtspēju noslēgumā apskatām atbildīgu pārvaldību kā ilgtspējas ticamības pamatu. Autore: Viktorija Jefremova, SIA “Orients Audit & Finance” starptautisko projektu vadītāja.
Maksā tikai skaidrā naudā!
Mūsdienās, kad esam pieraduši norēķināties ne vien ar maksājumu kartēm, bet arī ar viedtālruņiem, sporta pulksteņiem un pat gredzeniem, mēdz gadīties situācijas, kad pakalpojumu sniegšanas vai preču tirdzniecības vietās tomēr nav iespējams veikt bezskaidras naudas maksājumus. Vai tirgotājs drīkst atteikties tos pieņemt? Autore: Sigita Vāce-Vecvagare, SIA “WALLESS zvērinātu advokātu birojs” vecākā juriste.
ELEKTRONIZĀCIJA
E-rēķinu skaistums un posts
Vēl pirms dažiem gadiem biju diezgan entuziastiska par e-rēķinu ieviešanu uzņēmumu grāmatvedībā, lai veicinātu rēķinu apstrādes procesu automatizāciju. Tomēr, darbojoties starptautiskā vidē, saskaros ar apstākļiem, kuros mans entuziasms ir stipri mazinājies. Autore: Ilona Strode, SIA “Agile Finance Advisors” īpašniece.
DARBINIEKI
Privātais telefons = darba telefons?
Darbiniekam darba vajadzībām ir nepieciešams telefons – ne tikai sarunām, bet arī audio/video ierakstu veikšanai. Vai darba devējs par to drīkst maksāt kompensāciju, piemēram, amortizācijas vērtībā, nepiemērojot nodokļus? Vai labāk iegādāties atsevišķu telefona aparātu darba vajadzībām? Ikdienā nēsāt līdzi abus aparātus tomēr nav īsti ērti, toties šajā gadījumā visi kontakti un darba materiāli paliktu darba telefonā pēc darba attiecību beigām. Kā vislabāk organizēt telefona lietošanu darba vajadzībām? Autore: Anda Ziemele, sertificēta grāmatvede, Latvijas Republikas grāmatvežu asociācijas valdes locekle, SIA “Jumis Pro” vecākā grāmatvedības sistēmu analītiķe.
Vai atvaļinājumu drīkst piešķirt uz nepilnu dienu?
Maiju iesākam ar valsts noteiktajām brīvdienām, tomēr straujiem soļiem tuvojas vasara – aktīvākais atvaļinājumu laiks. Pirms aktīvā perioda mēģinām noskaidrot, vai atvaļinājumu var dalīt! Autori: Marta Bādere, SIA “KPMG Law ZAB" jurista palīdze, un Antons Zagdajs, SIA “KPMG Law ZAB" vecākais jurists.
Kā nodarbināt ārzemnieku?
Ja darba devējs vēlas nodarbināt personas, kas nav Eiropas Savienības dalībvalstu rezidenti, tas prasa zināmas pūles gan no darbinieka, gan darba devēja puses. Process ir laikietilpīgs, jo saistīts ar imigrācijas jautājumiem, proti, iecerētajam darbiniekam pirms darba uzsākšanas vispirms jāiegūst uzturēšanās un nodarbinātības tiesības. Kādi nosacījumi jāizpilda, lai varētu pieņemt darbinieku no ārzemēm? Autori: Māra Beķere, zvērināta advokāte, un Imants Kreičmanis, jurists.
ATBILD EKSPERTS
Uz lasītāju iesūtītajiem jautājumiem atbild "iFiT" eksperti
Kā grāmatot saņemto drošības naudu par telpu nomu? Vai darba devējs var atcelt atvaļinājumu? Vai jāsaglabā degvielas čeki? Vai rēķiniem par darbinieku ēdināšanu var atskaitīt pievienotās vērtības nodokli? Kā aprēķināt virsstundas, ja nav nostrādāts pilns pārskata periods?
PĒTĀM!
Kā iegādāties auto?
Dzīves laikā cilvēks pieņem dažādus svarīgus un pārdomātus lēmumus. Viens no tiem ir automobiļa iegāde, kas saistās ar rūpīgu un izsvērtu analīzi par to, kāds auto ir vispiemērotākais. Kas būtu jāņem vērā, lai iegādātos tiešām labu automašīnu? Kas būtu jānodrošina pārdevējam un kādas tiesības ir pircējam? Autores: Hannelora Voiciša, SIA “Sorainen ZAB” jurista palīdze, un Dace Everte, SIA “Sorainen ZAB” vecākā nodokļu menedžere.