Grozījumi likumā “Par nodokļiem un nodevām” paredz izmaiņas skaidrās naudas darījumu ziņošanā, kas stāsies spēkā no 2025.gada 1.janvāra. Apskatām plānotās izmaiņas un to ietekmi.

Raksta līdzautore: Viktorija Lavrova, SIA “PricewaterhouseCoopers”Nodokļu nodaļas projektu vadītāja.

Šie grozījumi ir daļa no plašāka plāna ēnu ekonomikas apkarošanai un nodokļu nomaksas uzraudzības uzlabošanai.

Viens no būtiskākajiem grozījumiem paredz, ka kredītiestāžu un maksājumu pakalpojumu sniedzējiem būs pienākums līdz katra gada 1.februārim iesniegt Valsts ieņēmumu dienestam (VID) informāciju par klientiem – fiziskām personām, kuru maksājumu kontā iepriekšējā gadā ieskaitītās skaidras naudas kopējā summa pārsniedz 7000 eiro. Šis pasākums ir vērsts uz aplokšņu algu apkarošanu un nodokļu nemaksāšanas risku mazināšanu, ņemot vērā korelāciju starp ēnu ekonomiku un skaidras naudas apriti.

Atbilstoši, ja grozījumi tiks pieņemti esošajā redakcijā, VID saņems informāciju ne tikai par fiziskas personas kredītiestāžu un maksājumu iestāžu kontu apgrozījumiem, kas pārsniedz 15 000 eiro gadā, bet arī varēs identificēt skaidras naudas maksājumus, kas pārsniedz 7000 eiro, jo tiks saņemta informācija par maksājumu kontā ieskaitītās skaidrās naudas kopējo summu eiro. Tas radīs lielāku caurspīdību un, iespējams, papildu jautājumus no VID, ņemot vērā šogad plaši apspriesto VID iniciatīvu ar vēstuļu izsūtīšanu fiziskām personām, kam konta apgrozījuma vērtība būtiski atšķiras no deklarēto ienākumu summas.

Tāpat, lai stimulētu fiziskas personas norēķināties par precēm un pakalpojumiem bezskaidrā naudā, tiek noteikts pienākums uzņēmumiem, kuru iepriekšējā pārskata gada apgrozījums pārsniedz 50 000 eiro, nodrošināt iespēju saviem klientiem norēķināties ne tikai skaidrā, bet arī bezskaidrā naudā.

Šis solis ir vērsts uz digitālo maksājumu popularizēšanu un skaidras naudas izmantošanas ierobežošanu ilgtermiņā.