2024.gads straujiem soļiem tuvojas izskaņai, kas nozīmē, ka ir pienācis laiks atskatīties uz šī gada "iFinanses" lasītāko rakstu TOP3!
1.vieta – e-rēķini ienāk uzņēmumos
Viena no 2024.gada karstākajām tēmām, nenoliedzami, bija e-rēķinu ieviešana uzņēmumos. Lai arī runas par e-rēķina kā obligāta formāta ieviešanu no 2025.gada 1.janvāra klīda jau vairākus gadus, tomēr nekas neliecināja, ka tas patiešām notiks. Un tikai šī gada oktobrī tika pieņemti grozījumi Grāmatvedības likumā, nosakot, ka daļai uzņēmumu e-rēķini ir obligāti jau no 2025.gada 1.janvāra, pārējiem – gadu vēlāk.
Skaidrs, ka fundamentālas izmaiņas nevar veikt mēneša vai trīs laikā, tāpēc saprotama ir publikācijas “E-rēķini ienāk uzņēmumos” (iFinanses.lv, 01.10.2024.) iekļūšana topa 1.vietā.
Uz kuriem uzņēmumiem un darījumiem īsti attieksies šī prasība? Kas ir budžeta iestāde? Kā noformēt preču piegādes dokumentus? Ko darīt ar vecajiem līgumiem? Un šie nebūt nav visi jautājumi. Atbildes atradīsiet iFinanses.lv speciāli izveidotā rubrikā “Strukturētie e-rēķini”.
2.vieta – skaidrās naudas darījumi
2024.gada lasītāko rakstu topa 2.vietu ieņem Andas Ziemeles publikācija “Darījumi ar skaidro naudu uzņēmuma kasē” (iFinanses.lv, 08.01.2024.).
Mūsu ikdiena ir bankas karte un elektroniskie maksājumi. Arī valstiskā mērogā ar normatīvajiem aktiem cenšas iegrožot skaidras naudas apriti, tomēr pilnībā ignorēt skaidras naudas esamību ir pāragri. Daļa no uzņēmumiem var visus maksājumus veikt elektroniski, tomēr ir arī uzņēmumi, kuriem jārēķinās ar skaidras naudas esamību saimnieciskās darbības procesos.
Būtiski norādīt, lai nepieņemtu skaidro naudu, uzņēmumiem jānorāda likumīgs iemesls, piemēram, grūtības nodrošināt pietiekamas skaidras naudas rezerves atlikuma izdošanai vai konkrētus fiziskās drošības riskus, ko rada liels skaidras naudas apjoms. Arī valsts iestādes, kas nodrošina iedzīvotājiem būtiskus pakalpojumus, bez atbilstoša iemesla nevar noteikt ierobežojumus vai pavisam atteikties pieņemt maksājumus skaidrā naudā. Tā tiktu apdraudēts Eiropas Savienības tiesību aktos noteiktais eiro banknošu un monētu likumīga maksāšanas līdzekļa statuss.
Autore publikācijā skaidro, kurš uzņēmumā atbildīgs par skaidrās naudas uzraudzību un kā pareizi to glabāt.
3.vieta – atvaļinājums jāizmanto!
2024.gadā 3.vietu ieņem publikācija “Kā turpmāk sniegt ziņas par darbiniekiem?” (iFinanses.lv, 11.10.2024.), kurā skaidrotas galvenās izmaiņas ziņu par darba ņēmējiem, kā arī darba devēja ziņojumu iesniegšanas kārtībā. Tās izriet no grozījumiem Ministru kabineta noteikumos Nr.827 “Noteikumi par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veicēju reģistrāciju un ziņojumiem par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām un iedzīvotāju ienākuma nodokli”.
Turpmāk ziņas par personām, kuras uzsāk darbu, var iesniegt ne ātrāk kā mēnesi pirms darba attiecību uzsākšanas, bet joprojām ne vēlāk kā 1 stundu pirms darba attiecību uzsākšanas. Kā arī ziņas par darba ņēmējiem var iesniegt ne ātrāk kā mēnesi pirms darba ņēmēja statusa maiņas vai zaudēšanas un ne vēlāk kā 3 darbdienas pēc statusa maiņas vai zaudēšanas, bērna kopšanas atvaļinājuma sākuma vai beigām, bezalgas atvaļinājuma, atvaļinājuma bērna tēvam, dīkstāves darbinieka vainas.
Šī gada nogale mūs lutina ar daudzām brīvām dienām, tāpēc iFinanses redakcija jau laicīgi novēl izbaudīt katru atpūtas mirkli, ko sniedz gada nogale!