Valsts ieņēmumu dienests (VID) ir sagatavojis informatīvo materiālu “Mikrouzņēmumu nodoklis”, kurā skaidrots, kas ir mikrouzņēmumu nodoklis (MUN) un kas var kļūt par MUN maksātāju, kā reģistrēties un pieņemt darbiniekus mikrouzņēmumā un citi aspekti.

MUN un mikrouzņēmums

MUN kā vienots nodokļa maksājums ietver šādus nodokļus:

  • valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) par mikrouzņēmuma īpašnieku – 80%;
  • mikrouzņēmuma īpašnieka iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) par saimnieciskās darbības ieņēmumu daļu – 20%.

MUN maksātājs aprēķina un maksā MUN, nevis atsevišķi IIN un VSAOI.

Tiesības kļūt par mikrouzņēmumu un izvēlēties maksāt MUN ir:

  • individuālajam komersantam (IK);
  • individuālajam uzņēmumam, zemnieka vai zvejnieka saimniecībai;
  • fiziskajai personai, kas reģistrēta VID kā saimnieciskās darbības veicēja.

Minētās personas nav reģistrētas vai tām nebija jāreģistrējas kā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājām.

MUN maksātājs ir mikrouzņēmumu īpašnieks, kas ieguvis MUN maksātāja statusu.

Ja fiziskā persona ir zemnieka vai zvejnieka saimniecības īpašnieks un IK vai individuālais uzņēmums, vai fiziskā persona, kas reģistrēta VID kā saimnieciskās darbības veicēja, tad MUN statuss var būt tikai vienai no šīm saimnieciskās darbības formām.

Piemērs

Jānis ir zemnieka saimniecības “A” īpašnieks, kā arī IK “Jānis”. Ja zemnieka saimniecība “A” ir izvēlējusies maksāt MUN un saņēmusi VID lēmumu par reģistrēšanu MUN maksātāja statusā, IK “Jānis” nav tiesīgs kļūt par MUN maksātāju.

Mikrouzņēmums, kas ir izvēlējies maksāt MUN, vienlaikus par ienākumiem no saimnieciskās darbības nevar maksāt IIN vai samazināto patentmaksu. Tas neattiecas uz MUN maksātāju, kas izmanto tiesības nereģistrēt saimniecisko darbību, paziņojot VID par to, ka saimnieciskās darbības ienākumu nosaka saskaņā ar likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 11.panta 12.daļu, kas paredz nepiemērot izdevumus, un ienākumam piemērot 10% likmi.

Mikrouzņēmuma īpašnieks nevar vienlaikus būt IIN maksātājs no saimnieciskās darbības, tostarp maksāt IIN par sava individuālā uzņēmuma vai zemnieka vai zvejnieka saimniecības ienākumiem.

Tātad MUN var attiecināt tikai uz vienu personu – mikrouzņēmuma īpašnieku – un vienu reģistrēto saimnieciskās darbības formu.

MUN maksātāja reģistrācija

Mikrouzņēmums, reģistrējoties Uzņēmumu reģistrā vai VID, vienlaikus var pieteikties MUN maksātāja statusa iegūšanai, apliecinot, ka pārskata gadā:

  • vēlas maksāt MUN;
  • paredzamais apgrozījums nepārsniegs PVN reģistrācijas slieksni un mikrouzņēmums neplāno kļūt par reģistrētu PVN maksātāju līdz PVN reģistrācijas sliekšņa sasniegšanai.

Lai ar nākamo gadu varētu sākt maksāt MUN, līdz iepriekšējā gada 15.decembrim iesniedz VID pieteikumu, kurā apliecina, ka:

  • nodokļa maksātājs atbilst Mikrouzņēmumu nodokļa likumā noteiktajiem kritērijiem;
  • prognozējamais apgrozījums attiecībā uz nākamo gadu nepārsniegs PVN reģistrācijas slieksni un mikrouzņēmums neplāno kļūt par reģistrētu PVN maksātāju līdz PVN reģistrācijas sliekšņa sasniegšanai.

Lai pieteiktos MUN maksātāja statusa iegūšanai, ir jāaizpilda iesniegums VID elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS).

Tad MUN maksātāja statuss tiks piešķirts ar saimnieciskās darbības reģistrācijas brīdi. 

Lai pieteiktos mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statusa iegūšanai jau reģistrētam saimnieciskās darbības veicējam, līdz tekošā gada 15.decembrim jāiesniedz iesniegums VID EDS.

Ja mikrouzņēmums arī nākamajā gadā turpina maksāt MUN, nodokļu maksātājs par to neiesniedz pieteikumu VID. Nodokļu maksātājs zaudē MUN maksātāja statusu ar nākamo gadu, ja:

  • mikrouzņēmums kļūst vai tam jākļūst par reģistrētu PVN maksātāju;
  • MUN maksātājam nav apgrozījuma divus taksācijas periodus pēc kārtas;
  • mikrouzņēmums ir reģistrēts kā MUN maksātājs, sākot ar gada otro ceturksni, un tam nav apgrozījuma trīs taksācijas periodus pēc kārtas (ieskaitot taksācijas periodu, kurā tas ir reģistrēts kā MUN maksātājs).

Piemērs

MUN maksātājs 2025.gada jūlijā kļūst par reģistrētu PVN maksātāju. MUN maksātāja statusu tas zaudēs ar 2026.gada 1.janvāri.

Piemērs

MUN maksātājam 2024. un 2025.gadā nav apgrozījuma. MUN maksātāja statusu tas zaudēs ar 2026.gada 1.janvāri.

Piemērs

MUN maksātājam, kas reģistrēts 2024.gada maijā, nav apgrozījuma 2024., 2025. un 2026.gadā. MUN maksātāja statusu tas zaudēs ar 2027.gada 1.janvāri.

MUN maksātājs, kurš ir pārtraucis saimniecisko darbību un nodokļa maksāšanu, un vēlāk tajā gadā atsāk saimniecisko darbību, kļūstot par IIN vai uzņēmumu ienākuma nodokļa maksātāju, nevar atkārtoti izvēlēties maksāt MUN tajā pašā gadā un nākamajā gadā.

Piemērs

Jānis Bērziņš 2024.gadā bija reģistrēts VID kā saimnieciskās darbības veicējs. 2024.gadā maksāja MUN. 2024.gada maijā izbeidz saimniecisko darbību. Jānis Bērziņš nolemj atsākt savu saimniecisko darbību 2024.gada jūlijā, tomēr viņš vairs nevar izvēlēties maksāt MUN. Viņš kļūst par IIN maksātāju. Tā kā viņš ir pārtraucis saimniecisko darbību un pēc tam to atsācis tajā pašā 2024.gadā, Jānis Bērzinš vairs nevar atkārtoti izvēlēties maksāt MUN, ne 2024.gadā, ne 2025.gadā.

Darbinieki mikrouzņēmumā

Mikrouzņēmumam ir tiesības savas saimnieciskās darbības veikšanai algot darbiniekus.

Fiziskā persona, pieņemot darbā darbinieku, kļūst par darba devēju. No darbinieku algām nodokļus (IIN un VSAOI) maksā vispārējā kārtībā tāpat kā citi darba devēji.

Ar nodokli apliekamais objekts un likme

MUN objekts ir mikrouzņēmuma apgrozījums, tas ir – saimnieciskās darbības ieņēmumi, no kuriem neatskaita izdevumus. MUN likme ir 25%.

Piemērs

2025.gadā mikrouzņēmuma 1.ceturkšņa apgrozījums ir 3000 EUR. Mikrouzņēmumu nodoklis ir 750 EUR (3000 x 25% = 750).

Deklarācijas aizpildīšana, iesniegšana un precizēšanas ierobežojumi

Mikrouzņēmums iesniedz EDS MUN deklarāciju līdz ceturksnim sekojošā mēneša 15.datumam.

Deklarācijā norāda ceturkšņa apgrozījumu sadalījumā pa ceturkšņa mēnešiem un no tā aprēķināto MUN.

Mikrouzņēmums iesniedz VID deklarāciju tikai par to pārskata ceturksni, kurā ir bijis apgrozījums (arī tad, ja apgrozījums ir bijis vienā vai divos pārskata ceturkšņa mēnešos). Ja mikrouzņēmumam konkrētajā ceturksnī nav apgrozījuma, tad deklarāciju nesniedz.

Mikrouzņēmumam ir tiesības ne vairāk kā divas reizes precizēt deklarāciju par pārskata ceturksni mēneša laikā pēc noteiktā deklarācijas iesniegšanas termiņa. Minētajā periodā ir tiesības iesniegt precizējumus, kas gan samazina, gan palielina maksājamā nodokļa apmēru.

Ja deklarāciju precizē vēlāk nekā mēneša laikā no noteiktā deklarācijas iesniegšanas termiņa, tad ir tiesības iesniegt tikai tādus precizējumus, kas palielina maksājamā nodokļa apmēru.

Deklarāciju iesniedz VID, izmantojot tikai EDS.

Deklarāciju iesniegšanai sagatavo no veidlapas “Mikrouzņēmumu deklarācija”, kas ir pieejama dokumentu grupā “Mikrouzņēmumu dokumenti”. EDS formas logā izvēlas taksācijas periodu, par kuru vēlas iesniegt deklarāciju, un aizpilda visus obligāti aizpildāmos laukus.

Piemērs

Jurijs ir saimnieciskās darbības veicējs – MUN maksātājs. Iesniedzot deklarāciju par 1.ceturksni, Jurijs norāda katra mēneša apgrozījumu (1.mēnesis – 2000 EUR, 2.mēnesis – 2000 EUR un 3.mēnesis – 2000 EUR) un no tā EDS automātiski aprēķina MUN – 6000 x 25%= 1500 EUR.

Nodokļa maksāšana

MUN maksā četras reizes gadā par katra ceturkšņa apgrozījumu, līdz ceturksnim sekojošā mēneša 23.datumam iemaksājot to vienotajā nodokļu kontā.

Minimālās obligātās iemaksas

Minimālās obligātās iemaksas aprēķina Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA). 

Likuma “Par valsts sociālo apdrošināšanu” izpratnē MUN maksātājs ir pašnodarbināta persona.

VSAA 3 mēnešu laikā pēc ceturkšņa beigām aprēķina minimālās obligātās iemaksas, kas papildus jāveic pašnodarbinātajam, un līdz trešā mēneša 20.datumam paziņo par šīm iemaksām VID, kas nekavējoties informē pašnodarbināto EDS.

Vienas darba dienas laikā pašnodarbinātais EDS un e-pastā saņem informāciju par VSAA aprēķinātajām minimālajām iemaksām.

Pašnodarbinātajam ir pienākums katru gadu līdz 23.oktobrim veikt minimālās iemaksas par iepriekšējo kalendāra gadu.

Ja pašnodarbinātais (kurš vienlaikus nav darba ņēmējs) prognozē, ka viņa ieņēmumi nesasniegs 2220 eiro ceturksnī (2025.gadā), pašnodarbinātais var iesniegt VID apliecinājumu par nākamā ceturkšņa vai gada plānotajiem ieņēmumiem, un tad minimālās iemaksas netiks aprēķinātas un nebūs jāmaksā.

Apliecinājumu par plānotajiem ienākumiem VID EDS sākot no 2025.gada 1.janvāra  iesniedz šādos termiņos:

  • līdz 2025.gada 17.janvārim par pilna 2025.gada plānotajiem ienākumiem;
  • līdz 2025.gada:
    • janvārim par 2025.gada 1.ceturksnī plānotajiem ienākumiem;
    • aprīlim par 2025.gada 2.ceturksnī plānotajiem ienākumiem;
    • jūlijam par 2025.gada 3.ceturksnī plānotajiem ienākumiem;
    • oktobrim par 2025.gada 4.ceturksnī plānotajiem ienākumiem;
  • vienlaikus ar saimnieciskās darbības reģistrēšanu.

VID apliecinājumu nodos VSAA, un tā, ņemot vērā pašnodarbinātā prognozes, minimālās obligātās iemaksas par konkrēto ceturksni neaprēķinās. Pēc kalendāra gada beigām VSAA 3 mēnešu laikā veiks minimālo obligāto iemaksu pārrēķinu, ņemot vērā minimālo obligāto iemaksu objektu gadam, un pašnodarbinātais saņems EDS informāciju par gada laikā pārmaksātajām minimālajām obligātajām iemaksām.