Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2024.gada novembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.

Normatīvā akta nosaukums

Komentārs/skaidrojums

Pieņemšanas datums

Spēkā stāšanās datums

Grozījumi likumā “Par nodokļiem un nodevām” (likums par NN)

Grozījumi veikti, lai nodrošinātu Latvijas saistību izpildi pret Eiropas Savienību (ES), nodrošinot nacionālā regulējuma atbilstību direktīvai 2019/1023 par preventīvās pārstrukturēšanas regulējumu, parādsaistību dzēšanu un diskvalifikāciju un ar pārstrukturēšanu, maksātnespēju un parādsaistību dzēšanu saistīto procedūru efektivitātes palielināšanas pasākumiem, un savstarpēji salāgotu likumu par NN ar Maksātnespējas likuma regulējumu.

24.10.2024.

20.11.2024.

Grozījumi Grāmatvedības likumā (GL)

GL 1.panta 1.daļas 9.punkts tiek izteikts jaunā redakcijā, nosakot, ka strukturēts elektroniskais rēķins ir rēķins, kurš sagatavots, nosūtīts un saņemts strukturētā elektroniskā formātā, kas ļauj to automātiski un elektroniski apstrādāt, un kurš atbilst ES standartam. Uzņēmumam noteikts pienākums, sākot ar 2025.gada 1.janvāri, attaisnojuma dokumentu, kuru izsniedz samaksāšanai citam uzņēmumam – budžeta iestādei, noformēt kā strukturētu elektronisko rēķinu. Tātad ar 2025.gada 1.janvāri rēķinu aprite starp uzņēmumiem un budžeta iestādēm notiks, izmantojot strukturētus e-rēķinus. Prasība lietot strukturētu e-rēķinu darījumiem ar budžeta iestādēm attieksies arī uz fiziskām personām, kuras veic saimniecisko darbību. Sākot ar 2026.gada 1.janvāri, uzņēmums (un arī fiziskā persona, kura veic saimniecisko darbību), izsniedzot attaisnojuma dokumentu citam Latvijā reģistrētam uzņēmumam, kas nav budžeta iestāde, preces vai pakalpojuma saņēmējam samaksāšanai (rēķinu), to noformē kā strukturētu elektronisko rēķinu. Likums nosaka arī gadījumus, kad iespējams atkāpties no prasības par strukturētu elektronisko rēķinu noformēšanas. Strukturētu elektronisko rēķinu dati iesniedzami VID, sākot ar 2026.gada 1.janvāri.

31.10.2024.

01.01.2025.

Nodokļu un muitas policijas likums

Likuma mērķis ir nodrošināt valsts un sabiedrības drošību un drošumu, aizsargāt valsts finansiālās un ekonomiskās intereses, lai veicinātu sabiedrības uzticību valsts pārvaldei, godprātīgu nodokļu nomaksu un muitas saistību izpildi. Likums nosaka Nodokļu un muitas policijas tiesisko statusu un darbību, veicot kontroles, uzraudzības un novēršanas pasākumus, kā arī nodrošinot izmeklēšanu un operatīvo darbību valsts ieņēmumu un muitas lietu jomā.

31.10.2024.

01.01.2026.

Valsts ieņēmumu dienesta likums (VID likums)

Likuma mērķis ir nodrošināt tiesisku, taisnīgu, efektīvu un uz sadarbību vērstu VID darbību, veicinot sabiedrības uzticēšanos valsts pārvaldei. Likums nosaka VID tiesisko statusu, funkcijas, uzdevumus, ierēdņiem un darbiniekiem izvirzāmās prasības, VID valsts informācijas sistēmas un tajās veicamo fizisko personu datu apstrādi, kā arī būtiskākos VID darbību reglamentējošos nosacījumus. Ar šī likuma spēkā stāšanos spēku zaudē likums “Par Valsts ieņēmumu dienestu”.

31.10.2024.

01.01.2026.

Grozījumi likumā par NN

Ar 2026.gada 1.janvāri stāsies spēkā jaunais VID likums, kurā koncentrētā veidā ir atrunāti tikai būtiskākie ar iestādes darbību saistītie aspekti. Tādējādi ar grozījumiem tiek pārņemtas likuma “Par Valsts ieņēmumu dienestu” tiesību normas, kas ir saistītas ar vispārējo nodokļu administrēšanu.

31.10.2024.

01.01.2026.

Grozījumi likumā “Par skaidras naudas deklarēšanu uz valsts robežas”

Grozījumi likumā veikti saistībā ar VID reorganizāciju. Tā kā reorganizācijas ietvaros no VID struktūras tiek nodalīta Nodokļu un muitas policija, precizētas likuma normas saistībā ar turpmākajām VID un Nodokļu un muitas policijas funkcijām saistībā ar skaidras naudas kontroli uz iekšējām un ārējām robežām.

31.10.2024.

01.01.2026.

Grozījumi Muitas likumā

Grozījumi likumā veikti saistībā ar VID reorganizāciju. Ar grozījumiem likumā tiek pārņemtas atsevišķas normas muitas jomā, kuras netiek no likuma “Par Valsts ieņēmumu dienestu” pārņemtas jaunajā VID likumā.

07.11.2024.

04.12.2024.

Grozījumi Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā

Grozījumi likumā veikti, lai līdz ar Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā atsevišķiem atbalsta pasākumiem noteiktā paplašinātās pieejamības spēkā esamības termiņa (2024.gada 31.decembris) beigām netiktu pārtraukts Ukrainas civiliedzīvotājiem Latvijā sniedzamais atbalsts (piemēram, atlīdzība par Ukrainas civiliedzīvotāju izmitināšanu un citi atbalsta veidi). Tādējādi atbalsta pasākumi Ukrainas civiliedzīvotājiem pagarināti līdz 2025.gada 31.decembrim.

21.11.2024.

11.12.2024.

Grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.969 “Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi”

Lai nostiprinātu vienotu interpretāciju par personāla komandējuma izdevumu aprēķinu, grozījumi veikti noteikumu 30.punktā. Nosakot, ja ar komandējumu saistītos izdevumus atlīdzina no šim mērķim paredzētajiem ārvalstu finanšu palīdzības līdzekļiem vai ES institūcijas finanšu līdzekļiem un palīdzības sniedzējs vai ES institūcija ir noteikusi šo līdzekļu izmantošanas kritērijus un normas vai par to ir panākta vienošanās, tad institūcijas, kas tiek finansētas no budžeta, šīs normas piemēro, aprēķinot darbinieka komandējuma izdevumus.

12.11.2024.

15.11.2024.