Turpmāk iedzīvotāju ienākuma nodokli ienākumu pārsniegumam par darījumiem, kuri ir uzsākti līdz 2024.gada 31.decembrim, bet ienākums tiek saņemts pēc šī datuma, 2025., 2026. un 2027. gadā piemēros nodokļa likmi 20% apmērā, paredz sagatavotie grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”.
Šobrīd likums nosaka – ja ienākumi pārsniedz 200 000 eiro taksācijas gadā, nodokļa maksātājs maksā iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) 3% apmērā par summu, kas pārsniedz šo ienākumu, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju. Savukārt ienākumam no kapitāla pieauguma darījumos ar kapitāla aktīviem, kuri ir uzsākti līdz 2024.gada 31.decembrim, bet nav pabeigti uz šo datumu un par kuriem ir iesniegta deklarācija par ienākumu no kapitāla pieauguma piemēro IIN likmi 20% apmērā.
Praksē nākas saskarties ar atšķirīgām interpretācijām par to, vai 3% IIN ir attiecināms uz kapitāla pieauguma ienākumu, ja darījums uzsākts līdz 2024.gada 31.decembrim, bet ienākums tiek saņemts pēc šī datuma. Ar grozījumiem likumā plānots novērst atšķirīgo interpretāciju.
Grozījumi likumā šobrīd ir saskaņošanas procesā.