Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko novembrī publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.

SKA-115/2024 Iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) no fiziskās personas saimnieciskās darbības ienākumiem

IIN maksātājs, kas ienākumu gūst no saimnieciskās darbības, taksācijas gada laikā maksā nodokļa avansa maksājumus, taču nodokli tas maksā rezumējošā kārtībā atbilstoši gada ienākumu deklarācijai.

IIN gadījumā nodokļa avanss ir iepriekšēja nodokļa samaksa par fiziskas personas saimnieciskās darbības ienākumiem, kas tiek noteikti uz prognozes pamata, ievērojot iepriekšējā taksācijas gadā gūto ienākumu apmēru. Tā kā nodokļa avanss ir nesaraujami saistīts ar pašu nodokli, tad, skaidrojot, vai personai ir izveidojies nodokļa parāds, jāpievēršas ne tikai kārtībai, kādā tiek aprēķināts un maksāts nodokļa avanss, bet arī kārtībai, kādā tiek aprēķināts un maksāts nodoklis.

IIN var tikt aprēķināts tikai par faktiski gūtajiem ienākumiem. Ja ienākumi nav gūti, nodokļa samaksas pienākums nerodas.

IIN parāds rodas, ja rezumējošā kārtībā aprēķinātā nodokļa summa ir lielāka par avansā samaksātā (ieturētā) nodokļa summu un persona nodokļa piemaksu nav veikusi likumā noteiktajā termiņā un pilnā apmērā. Savukārt, ja rezumējošā kārtībā aprēķinātā nodokļa summa ir mazāka par nodokļa avansu, personai izveidojas nodokļa pārmaksa.

SKA-353/2024 Brīdinājums par nodokļu maksātāja saimnieciskās darbības apturēšanu ir starplēmums ar būtisku ietekmi

Brīdinājums par personas saimnieciskās darbības apturēšanu ir starplēmums, kas pats par sevi skar būtiskas personas tiesības un tiesiskās intereses, jo brīdinājumā norādīto pārkāpumu nenovēršana acīmredzami noved pie personas saimnieciskās darbības apturēšanas, kas attiecīgi personai – komersantam – liedz nodarboties ar tā pamatmērķi – veikt saimniecisko darbību peļņas gūšanas nolūkā.