No 01.07.2016. graudaugu un tehnisko kultūru (tostarp eļļas augu sēklu), tai skaitā šo preču maisījumu, kuri neizmainītā stāvoklī parasti nav paredzēti galapatēriņam, piegādei piemēro pievienotās vērtības nodokļa (PVN) apgriezto maksāšanas kārtību. Lai šiem darījumiem pareizi piemērotu PVN, kā arī korekti tos atspoguļotu PVN deklarācijā, jāievēro vairākas būtiskas nianses, atgādina Valsts ieņēmumu dienests.

Īpašā PVN režīma piemērošanu graudaugu un tehnisko kultūru preču piegādēm paredz grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā, kas papildināts ar 143.2pantu. Grozījumi tika izstrādāti, pamatojoties uz nozares sniegto informāciju par krāpšanās risku attiecībā uz šīm precēm PVN jomā, ko varētu novērst, ieviešot īpašu PVN piemērošanas režīmu.

Ievērojot izmaiņas, no 1.jūlija PVN valsts budžetā par graudaugu un tehnisko kultūru preču piegādēm maksā šo preču saņēmējs, ja preču piegādātājs un preču saņēmējs ir reģistrēti PVN maksātāji, savukārt preču piegādātājs izraksta PVN rēķinu bez PVN ar atsauci "nodokļa apgrieztā maksāšana". Samaksu par iegādātajām precēm preču saņēmējs veic bez PVN, izmantojot bezskaidras naudas norēķinus (maksājumi ar kredītiestāžu maksājumu kartēm ir uzskatāmi par bezskaidras naudas norēķiniem).

Kādiem darījumiem piemēro PVN apgriezto maksāšanas kārtību?

PVN apgrieztā maksāšanas kārtība jāpiemēro šādu graudaugu un tehnisko kultūru piegādēm:

Kombinētās nomenklatūras kods

Produkts

 1001

 Kvieši

 1002

 Rudzi

 1003

 Mieži

 1004

 Auzas

 1005

 Kukurūza

 1008 10 00

 Griķi

 1008 60 00

 Tritikāle

 1201

 Sojas pupas, arī šķeltas

 1204

 Linsēklas, arī šķeltas

 1205

 Rapšu vai ripšu sēklas, arī šķeltas

Svarīgi ievērot, ka PVN apgrieztā maksāšanas kārtība ir piemērojama visiem produktiem, kas ir atšifrēti zem vispārējā kombinētās nomenklatūras koda, tai skaitā zem visiem attiecīgajiem apakškodiem.

Kā darījumus norāda PVN deklarācijā?

Darījumus, uz kuriem no 01.07.2016. attiecas PVN apgrieztā maksāšanas kārtība, PVN deklarācijā par taksācijas periodu un tās pielikumos uzrāda šādi:

  • preču pārdevējs piegādāto preču vērtību norāda PVN deklarācijas 41.1rindā ("Iekšzemē veiktie darījumi, par kuriem nodokli maksā preču vai pakalpojumu saņēmējs") un informāciju par darījumu PVN deklarācijas pielikuma PVN 1 pārskata "Pārskats par priekšnodokļa un nodokļa summām, kas norādītas nodokļa deklarācijā par taksācijas periodu" III daļā "Aprēķinātais nodoklis par piegādātajām precēm un sniegtajiem pakalpojumiem" (PVN 1 pārskata III daļa);
  • preču pircējs no saņemto preču vērtības pēc standartlikmes aprēķināto PVN summu norāda PVN deklarācijas 52. ("Aprēķinātais PVN ar PVN standartlikmi apliekamiem darījumiem" un 62.rindā ("PVN summa par precēm un pakalpojumiem iekšzemē"). Ja preces izmanto neapliekamo darījumu nodrošināšanai, PVN summu norāda arī PVN deklarācijas 66.rindā ("PVN summa, kas nav atskaitāma kā priekšnodoklis"). Informāciju par darījumu norāda PVN deklarācijas pielikuma PVN 1 pārskata I daļā "Nodokļa summas par iekšzemē iegādātajām precēm un saņemtajiem pakalpojumiem" (PVN 1 pārskata I daļa) ar kodu "R5";

Piemērs

Latvijā reģistrēta nodokļa maksātāja SIA “A" piegādā rudzus 2000 EUR vērtībā Latvijā reģistrētai nodokļa maksātājai SIA "B". Iegādātie rudzi paredzēti preču saņēmēja ar PVN apliekamo darījumu nodrošināšanai.

SIA “A" (preču piegādātāja):

  • izraksta preču saņēmējai PVN rēķinu, kurā norāda piegādāto preču vērtību bez PVN - 2000 EUR;
  • iekļauj savas PVN deklarācijas 40. un 40.1rindā, norādot kopējo vērtību taksācijas periodā 2000 EUR, arī deklarācijas pielikuma PVN 1 pārskata III daļā, atsevišķi norādot katru nodokļa rēķinu.

Aizpildot deklarācijas pielikuma PVN 1 pārskata III daļas 5.aili ("PVN"), PVN summu tajā nenorāda.

SIA “B” (preču saņēmēja):

  • samaksā preču piegādātājai PVN rēķinā norādīto preču vērtību  - 2000 EUR;
  • aprēķina atbilstošu PVN summu no PVN rēķinā norādītās darījuma vērtības, piemērojot PVN. Aprēķinātais PVN ir 420 EUR (2000 EUR x 21%);
  • iekļauj aprēķināto PVN summu PVN deklarācijas 52. un 62.rindā.

Informāciju par darījumu norāda arī deklarācijas pielikuma PVN 1 pārskata I daļā. PVN 1 pārskata I daļā atsevišķi norāda katru nodokļa rēķinu, uz kura pamata maksā PVN par precēm, kurām piemēro īpašo nodokļa piemērošanas režīmuPVN 1 pārskata I daļā norāda darījuma veida kodu "R5".

Piemērs

Latvijā reģistrēta nodokļa maksātāja SIA “A" piegādā pupas un zirņus Latvijā reģistrētai nodokļa maksātājai SIA “B”.

Pupu un zirņu piegādei PVN ir piemērojams vispārējā kārtībā.

  • Ja brīdis, kad veikta preču piegāde un izrakstīts nodokļa rēķins (vai iestājies nodokļa rēķina izrakstīšanas termiņš), vai saņemta atlīdzība saskaņā ar nodokļa rēķinu, ir līdz 30.06.2016., PVN deklarācijā minētos darījumus norāda atbilstoši kārtībai, kas ir spēkā līdz iepriekš minētajam datumam (proti, nepiemērojot īpašo PVN piemērošanas režīmu).

Reģistrēti PVN maksātāji (pārdevējs un pircējs) PVN deklarācijas pielikuma PVN 1 pārskata I daļā un III daļā atsevišķi norāda katru attaisnojuma dokumentu (arī tad, ja preču vērtība bez PVN nepārsniedz 1430 EUR).

Kādiem pakalpojumiem nepiemēro īpašo PVN režīmu?

PVN apgrieztā maksāšanas kārtība nav piemērojama pakalpojumiem, kas saistīti minēto preču apstrādi (piemēram, kaltēšanu, tīrīšanu, nokodināšanu u.c.).

Piemērs

Latvijā reģistrēta nodokļa maksātāja SIA “A” sniedz rudzu attīrīšanas un kaltēšanas pakalpojumu Latvijā reģistrētai nodokļa maksātājai SIA “B”. Rudzu attīrīšanas un kaltēšanas pakalpojumam PVN ir piemērojams vispārīgā kārtībā.

Piemērs

Latvijā reģistrēta nodokļa maksātāja zemnieku saimniecība “A” piegādā rudzus kooperatīvajai sabiedrībai “B”. Iegādātie rudzi paredzēti preču saņēmēja ar PVN apliekamo darījumu nodrošināšanai. Kooperatīvā sabiedrība šai zemnieku saimniecībai “A” sniedz arī graudu attīrīšanas un kaltēšanas pakalpojumus.

Rudzu piegādei ir piemērojama PVN apgrieztā maksāšanas kārtība.

Rudzu attīrīšanas un kaltēšanas pakalpojumam PVN ir piemērojams vispārīgā kārtībā.