Publicējam Valsts ieņēmumu dienests sagatavotā metodiskā materiāla "Par īpašo pievienotās vērtības nodokļa aprēķināšanas un maksāšanas režīmu piemērošanu elektronisko sakaru, apraides un elektroniski sniegtiem pakalpojumiem" 4. daļu - VID skaidrojumus par īpašo pievienotās vērtības nodokļa (PVN) režīmu deklarāciju sagatavošanu un iesniegšanu.

Vispārīga informācija

Nodokļa maksātājs, kas ir reģistrēts iekšzemē īpašo PVN režīmu piemērošanai, par elektronisko sakaru, apraides un elektroniski sniegtajiem pakalpojumiem tāpat kā par citiem darījumiem, kas veikti īpašajos PVN režīmos, sagatavo un iesniedz VID nodokļa deklarāciju par PVN, kas maksājams par citās dalībvalstīs sniegtajiem pakalpojumiem (savienības režīma īpašā PVN deklarācija, ārpussavienības režīma īpašā PVN deklarācija vai īpašo PVN režīmu deklarācijas).

Īpašo PVN režīmu deklarācijas ir ziņojums, kurā iekļauta informācija, kas nepieciešama, lai noteiktu katrā dalībvalstī maksājamā nodokļa summu.

Īpašo PVN režīmu deklarācijām tiek piešķirti unikāli atsauces numuri.

Šie unikālie atsauces numuri, kas piešķirti īpašo PVN režīmu deklarācijām, norādāmi arī, veicot attiecīgos PVN maksājumus katrai patēriņa dalībvalstij.

Īpašo PVN režīmu deklarācijas sagatavo eiro valūtā.

Ja pakalpojumu sniegšana veikta citās valūtās, iekšzemē reģistrēts nodokļa maksātājs, aizpildot īpašo PVN režīmu deklarācijas, izmanto valūtas maiņas kursu, kas bija spēkā taksācijas perioda pēdējā dienā.

Deklarācijās norādāmā informācija

Īpašo PVN režīmu deklarācijas aizpilda saskaņā ar regulas 2020/194, ar ko paredz sīki izstrādātus noteikumus Padomes Regulas (ES) Nr. 904/2010 piemērošanai attiecībā uz īpašajiem režīmiem nodokļa maksātājiem, kas sniedz pakalpojumus personām, kuras nav nodokļa maksātājas, un kas veic preču tālpārdošanu un konkrētas preču piegādes iekšzemē, nosacījumiem.

Iesniedzot īpašo PVN režīmu deklarāciju, attiecīgais nodokļa maksātājs tajā norāda regulas 2020/194 III pielikumā "PVN deklarācijas" minēto informāciju:

  • ārpussavienības režīma īpašajā PVN deklarācijā – regulas 2020/194 III pielikuma B slejā minēto informāciju;
  • savienības režīma īpašajā PVN deklarācijā – regulas 2020/194 III pielikuma C slejā minēto informāciju.

Iekšzemes reģistrēts nodokļa maksātājs, kurš sniedz elektronisko sakaru, apraides un elektroniski sniegtus pakalpojumus Latvijā un citās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs un izmanto savienības režīmu, iesniedz VID:

  • savienības režīma īpašo PVN deklarāciju, norādot savienības režīmā sniegtos elektronisko sakaru, apraides un elektroniski sniegtus pakalpojumus;
  • PVN deklarāciju saskaņā ar Pievienotās vērtības nodokļa likuma (PVN likums) 116. –118. pantu, norādot Latvijā sniegtos elektronisko sakaru, apraides un elektroniski sniegtus pakalpojumus.

Nodokļa maksātājs, kas reģistrējies iekšzemē ārpussavienības režīma piemērošanai, šī režīma īpašajā PVN deklarācijā norāda visus ES teritorijā sniegtos pakalpojumus (elektronisko sakaru, apraides un elektroniski sniegtos pakalpojumus un pārējos šī īpašā PVN režīma pakalpojumus) personām, kas nav nodokļa maksātājas (arī tos pakalpojumus, kas sniegti iekšzemē).

Nodokļa maksātājs, kas reģistrējies iekšzemē savienības režīma piemērošanai, šī režīma deklarācijā norāda tos darījumus (elektronisko sakaru, apraides un elektroniski sniegtos pakalpojumus un pārējos šī īpašā PVN režīma darījumus), kas sniegti patēriņa dalībvalstī.

Ja nodokļa maksātājs veic saimniecisko darbību arī kādā citā dalībvalstī, visus šā nodokļa maksātāja sniegtos elektronisko sakaru, apraides vai elektroniski sniegtos pakalpojumus ārvalstu personām, kas nav nodokļa maksātājas, deklarē īpašo PVN režīmu deklarācijās.

1. piemērs

Nodokļa maksātāja saimnieciskās darbības veikšanas vieta atrodas Latvijā, un tam ir pastāvīgās iestādes Francijā un Beļģijā. Nodokļa maksātājs ir reģistrējies savienības režīma izmantošanai Latvijā. Nodokļa maksātājs no saimnieciskās darbības veikšanas vietas Latvijā sniedz telesakaru pakalpojumus privātpersonām Francijā un Vācijā. Pastāvīgā iestāde Beļģijā sniedz telesakaru pakalpojumus privātpersonām Francijā un Vācijā.

Nodokļa maksātājs visus minētos pakalpojumus, kas sniegti Francijā un Vācijā, iekļauj savienības režīma īpašajā PVN deklarācijā.

Ja kādā ceturksnī nodokļa maksātājs nav sniedzis īpašo PVN režīmu pakalpojumus nevienā ES dalībvalstī, tas iesniedz "nulles" deklarāciju.

Iesniedzot "nulles" deklarāciju, gan savienības režīma, gan ārpussavienības režīma gadījumā nodokļa maksātājs tajā norāda individuālo PVN identifikācijas numuru, taksācijas periodu un kopā maksājamā PVN summu – nulli.

Īpašo PVN režīmu deklarāciju veidlapas sniegtas metodiskā materiāla pielikumā.

Taksācijas periods un iesniegšanas termiņi

Nodokļa maksātājs, kas izmanto kādu no īpašajiem PVN režīmiem elektronisko sakaru, apraides un elektroniski sniegtiem pakalpojumiem, par minētajiem pakalpojumiem VID elektroniskā veidā iesniedz ceturkšņa īpašo PVN režīmu deklarācijas.

Ja norādītais datums ir brīvdienā vai valsts svētkos, deklarāciju iesniegšanas termiņu nemaina.

Īpašo PVN režīmu deklarācijas nodokļa maksātājs nevar iesniegt, pirms nav beidzies attiecīgais taksācijas periods.

Ja nodokļa maksātājs nav iesniedzis savienības vai ārpussavienības režīma īpašo PVN deklarāciju līdz tā mēneša beigām, kurš seko taksācijas periodam, uz kuru attiecas deklarācija, VID desmitajā dienā pēc dienas, kurā būtu jāiesniedz deklarācija, nosūta nodokļa maksātājam elektronisku atgādinājumu par pienākumu iesniegt deklarāciju un elektroniski informē pārējās dalībvalstis, ka ir izdots atgādinājums.

Turpmākus atgādinājumus sūta attiecīgā patēriņa dalībvalsts.

Gadījumos, kad nodokļa maksātājs saņem atgādinājumu trīs ceturkšņus pēc kārtas un nesniedz deklarāciju 10 dienu laikā pēc katra atgādinājuma saņemšanas, jāuzskata, ka šis nodokļa maksātājs pastāvīgi neievēro īpašo PVN režīmu nosacījumus un tas ir izslēdzams no savienības vai ārpussavienības režīmu izmantošanas.

Ja nodokļu maksātājs, neraugoties uz atgādinājumiem, nav iesniedzis īpašo PVN režīmu deklarācijas, šim nodokļa maksātājam joprojām ir iespēja iesniegt tās identifikācijas dalībvalstī trīs gadus pēc obligātās iesniegšanas dienas. Ja nodokļa maksātājs iesniedz īpašo PVN režīmu deklarācijas pēc šī datuma, tās ir iesniedzamas tieši attiecīgajai patēriņa dalībvalstij.

Labojumu veikšana

Jebkuras korekcijas īpašo PVN režīmu deklarācijās ir veicamas, izdarot labojumus tikai oriģinālajā (tekošā perioda) deklarācijā.

Labojumus drīkst veikt trīs gadu laikā pēc datuma, kurā bija jāiesniedz sākotnējās īpašo PVN režīmu deklarācijas.

Papildu maksājumu, kas pienākas patēriņa dalībvalstij, nodokļa maksātājs samaksā identifikācijas dalībvalstij, kura sadala maksājumu. Ja labojumu rezultātā patēriņa dalībvalstij jāatmaksā noteikta naudas summa, dalībvalsts atmaksā šo summu tieši nodokļa maksātājam.

Tomēr patēriņa dalībvalsts var pieņemt labojumus pēc triju gadu perioda beigām atbilstoši attiecīgās valsts noteikumiem. Šādā gadījumā nodokļa maksātājs sazinās tieši ar patēriņa dalībvalsti.

Nodokļa maksāšana

PVN maksā tad, kad tiek iesniegta īpašo PVN režīmu deklarācijas, norādot deklarāciju īpašos atsauces numurus.

Gadījumā, ja maksājumi netiek veikti līdz ar īpašo PVN režīmu deklarāciju iesniegšanu, tie jāveic ne vēlāk kā deklarāciju obligātās iesniegšanas datumā.

2. piemērs

Reģistrēts nodokļa maksātājs savienības režīma īpašo PVN deklarāciju par kalendāra gada pirmo ceturksni iesniedz 10. aprīlī, bet deklarācijā norādīto PVN nesamaksā. Nodokļa maksātājam šajā deklarācijā norādītais PVN obligāti ir jāsamaksā līdz 30. aprīlim.

Nodokļa summu, kas maksājama saskaņā ar īpašo PVN režīmu deklarācijām, uzskata par samaksātu tad, kad tā ir iemaksāta valsts budžetā. Turklāt nodokļu administrācijām nepastāv iespēja nodokļa maksātājiem piedāvāt maksāšanas grafiku vai līdzīgu maksāšanas mehānismu kavētiem maksājumiem.

Ja nodokļa maksātājs nesamaksā PVN vai samaksā to nepilnā apmērā, tam elektroniski tiek nosūtīts atgādinājums desmitajā dienā pēc maksājuma obligātā veikšanas datuma.

Ja nodokļa maksātājs saņem atgādinājumu trīs ceturkšņus pēc kārtas un neveic PVN pilno maksājumu 10 dienu laikā pēc katra atgādinājuma datuma, uzskata, ka nodokļa maksātājs pastāvīgi neatbilst īpašo PVN režīmu nosacījumiem un tas ir izslēdzams no tiem, ja vien atlikusī nesamaksātā PVN summa nav mazāka par 100 eiro katrā ceturksnī. Par turpmākiem atgādinājumiem un pasākumiem PVN iekasēšanai atbild patēriņa dalībvalsts.

Ja reģistrēts nodokļa maksātājs valsts budžetā ir iemaksājis lielāku PVN summu, nekā norādīts īpašo PVN režīmu deklarācijās, šo pārmaksāto nodokļa summu atmaksā nodokļa maksātājam.

PVN atmaksāšana

Nodokļa maksātājam, kurš izmanto ārpussavienības režīmu, PVN summu par iekšzemē iegādātajām precēm un saņemtajiem pakalpojumiem savu elektronisko sakaru, apraides un elektroniski sniegtu pakalpojumu nodrošināšanai atmaksā no valsts budžeta PVN likuma 112. pantā noteiktajā kārtībā, izņemot gadījumus, kad attiecīgais nodokļa maksātājs iekšzemē veic arī darbības, uz kurām neattiecas minētais īpašais PVN režīms un saistībā ar kurām nodokļa piemērošanas nolūkā nodokļa maksātājs ir reģistrēts VID PVN maksātāju reģistrā.

Citas dalībvalsts reģistrētam nodokļa maksātājam, kurš izmanto savienības režīmu, PVN summu par iekšzemē iegādātajām precēm un saņemtajiem pakalpojumiem savu elektronisko sakaru, apraides un elektroniski sniegtu pakalpojumu nodrošināšanai atmaksā no valsts budžeta PVN likuma 113. pantā noteiktajā kārtībā, izņemot gadījumus, kad attiecīgais nodokļa maksātājs iekšzemē veic arī darbības, uz kurām neattiecas minētais īpašais PVN režīms un saistībā ar kurām nodokļa piemērošanas nolūkā nodokļa maksātājs ir reģistrēts VID PVN maksātāju reģistrā.