Publicējam Valsts ieņēmumu dienesta (VID) sagatavotā metodiskā materiāla "Par īpašo pievienotās vērtības nodokļa aprēķināšanas un maksāšanas režīmu piemērošanu elektronisko sakaru, apraides un elektroniski sniegtiem pakalpojumiem" 2. daļu - VID sniedz skaidrojumus, kā nodokļa maksātājiem reģistrēties, lai izmantotu īpašo pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksāšanas režīmu no 2021. gada 1. jūlija.

Vispārīga informācija

Nodokļa maksātājam, kas vēlas izmantot īpašos PVN režīmus elektronisko sakaru, apraides un elektroniski sniegtiem pakalpojumiem, pirms šo pakalpojumu sniegšanas ir jāreģistrējas identifikācijas dalībvalstī.

Savienības režīma gadījumā identifikācijas dalībvalsts ir tā dalībvalsts, kurā nodokļa maksātājam ir saimnieciskās darbības mītnes vieta vai, ja tas veic saimniecisko darbību ārpus Eiropas Savienības (ES), tā dalībvalsts, kurā tam ir pastāvīgā iestāde.

Ja nodokļa maksātājs neveic saimniecisko darbību ES, bet tam tajā ir vairākas iestādes, identifikācijas dalībvalsts ir tā dalībvalsts, kurā atrodas pastāvīgā iestāde un kuru nodokļa maksātājs ir norādījis kā dalībvalsti, kurā tas izmanto savienības režīmu.

Ārpussavienības režīma gadījumā identifikācijas dalībvalsts ir tā dalībvalsts, kurā attiecīgais nodokļa maksātājs izvēlējies reģistrēties ārpussavienības režīma izmantošanai.

Ja nodokļa maksātājs īpašo PVN režīmu piemērošanai elektronisko sakaru, apraides un elektroniski sniegtu pakalpojumu sniegšanai par identifikācijas dalībvalsti izvēlas Latviju, tam pirms šo pakalpojumu sniegšanas obligāti nav jāreģistrējas VID PVN maksātāju reģistrā.

Nodokļa maksātāju reģistrācija

Nodokļa maksātājam, kurš ES teritorijā sniedz elektronisko sakaru, apraides un elektroniskos pakalpojumus personai, kas nav nodokļa maksātāja, ir tiesības reģistrēties iekšzemē ārpussavienības režīma vai savienības režīma izmantošanai.

Ja nodokļa maksātājs vēlas reģistrēties iekšzemē ārpussavienības režīma vai savienības režīma izmantošanai, tas VID iesniedz iesniegumu, izmantojot VID elektroniskās deklarēšanas (EDS) sistēmu.

Šajā iesniegumā norāda:

  • ārpussavienības režīma izmantošanai – ES regula 2020/194, ar ko paredz sīki izstrādātus noteikumus Padomes Regulas (ES) Nr. 904/2010 attiecībā piemērošanai attiecībā uz īpašajiem režīmiem nodokļa maksātājiem, kas sniedz pakalpojumus personām, kuras nav nodokļa maksātājas, un kas veic preču tālpārdošanu un konkrētas preču piegādes iekšzemē, I pielikuma "Identifikācijas informācija" B slejas 2.–12. punktā minēto informāciju, norāda 17. punktā minēto informāciju, ja pakalpojumi pirmo reizi tiek sniegti, ņemot vērā regulas 282/2011, ar ko nosaka īstenošanas pasākumus Direktīvai 2006/112/EK par kopējo pievienotās vērtības nodokļa sistēmu, 57.d panta otrajā rindkopā minēto nosacījumu, kā arī apliecina, ka tam ES nav saimnieciskās darbības mītnes vietas un pastāvīgās iestādes;
  • savienības režīma izmantošanai – regulas 2020/194 I pielikuma C slejas 3. punktā līdz 15.1. apakšpunktā minēto informāciju, norāda 17. punktā minēto informāciju, ja pakalpojumi pirmo reizi tiek sniegti, ņemot vērā regulas 282/2011 57.d panta otrajā rindkopā minēto nosacījumu, kā arī atzīmē 20. punktā minēto informāciju.

Vispārīgā gadījumā reģistrācija stāsies spēkā tā kalendāra ceturkšņa pirmajā dienā, kas seko kalendāra ceturksnim, kurā nodokļa maksātājs informējis par savu vēlmi sākt izmantot īpašos PVN režīmus.

1. piemērs

2020. gada 15. februārī nodokļa maksātājs informē VID, ka tas vēlas sākt izmantot savienības režīmu sniegtajiem apraides pakalpojumiem, un sniedz visu nepieciešamo informāciju. Šajā gadījumā no 2022. gada 1. aprīļa nodokļa maksātājs varēs izmantot savienības režīmu minēto pakalpojumu sniegšanai.

Tomēr ir iespējama situācija, kad nodokļa maksātājs var sākt izmantot īpašo PVN režīmu arī agrāk nekā no nākamā ceturkšņa pirmās dienas, t.i., jau no pirmās pakalpojumu sniegšanas dienas, ja nodokļa maksātājs par tādu darbību uzsākšanu, uz kurām jāattiecas īpašajam PVN režīmam, paziņo VID ne vēlāk kā tā mēneša desmitajā dienā, kas seko mēnesim, kurā šie pakalpojumi tika sniegto pirmo reizi.

2. piemērs

Nodokļa maksātājs 2022. gada 1. martā pirmo reizi sniedz elektroniskos pakalpojumus citas dalībvalsts personai, kas nav nodokļa maksātāja. Līdz 2022. gada 10. aprīlim nodokļa maksātājs informē VID par to, ka ir uzsākta savienības režīma piemērošana minēto pakalpojumu sniegšanai. Šajā gadījumā nodokļa maksātājam ir tiesības piemērot savienības režīmu sniegtajiem elektroniskajiem pakalpojumiem jau no 2022. gada 1. marta.

Nodokļa maksātājam, kurš reģistrēts iekšzemē īpašo PVN režīmu izmantošanai, ir pienākums:

  • paziņot elektroniski VID par savas darbības izmaiņām, kuru rezultātā vairs netiek izpildīti attiecīgie nosacījumi, lai tas varētu izmantot kādu no īpašiem PVN režīmiem, kā arī to, kad šo darbību izbeidz un citām ar reģistrācijas datiem saistītām izmaiņām;
  • nodrošināt detalizētu uzskaiti par darījumiem, uz kuriem attiecas ārpussavienības vai savienības režīms;
  • lai pierādītu nodokļa aprēķinu pareizību, glabāt uzskaiti 10 gadus pēc tā gada 31. decembra, kad veikti darījumi;
  • pēc VID pieprasījuma, izmantojot VID EDS, iesniegt uzskaiti par katru atsevišķu darījumu veidu.

Nodokļa maksātāju izslēgšana no ārpussavienības režīma vai savienības režīma izmantošanas

VID izslēdz nodokļa maksātāju no ārpussavienības režīma vai savienības režīma izmantošanas, ja tas atbilst vismaz vienam no šādiem nosacījumiem:

  • nodokļa maksātājs, izmantojot VID EDS, paziņo, ka vairs nesniedz elektronisko sakaru, apraides vai elektroniski sniegtus pakalpojumus;
  • nodokļa maksātājs, izmantojot VID EDS, paziņo, ka vēlas pārtraukt īpašo PVN režīmu izmantošanu;
  • ir citas pazīmes, kas liek uzskatīt, ka nodokļa maksātāja darbība, par kuru uzliek nodokli un uz kuru attiecas īpašie PVN režīmi, ir beigusies;
  • nodokļa maksātājs vairs neatbilst nosacījumiem, kas nepieciešami īpašo PVN režīmu izmantošanai;
  • nodokļa maksātājs pastāvīgi neievēro noteikumus attiecībā uz īpašajiem PVN režīmiem.

Lai nodokļa maksātājs brīvprātīgi varētu izstāties no savienības vai ārpussavienības režīma izmantošanas, tam vismaz 15 dienas pirms kalendārā ceturkšņa beigām, kurš ir pirms tā kalendārā ceturkšņa, kurā nodokļa maksātājs plāno pārtraukt īpašā PVN režīma izmantošanu, jāinformē VID par savas darbības izmaiņām, kuru dēļ vairs netiek īstenoti attiecīgie nosacījumi, lai tas varētu izmantot ārpussavienības vai savienības režīmu, kā arī paziņot par to, kad izbeidz izmantot minēto režīmu.

3. piemērs

Nodokļa maksātājs ar 2022. gada 1. jūliju vēlas izstāties no savienības režīma izmantošanas. Nodokļa maksātājam līdz 2022. gada 15. jūnijam ir jāiesniedz iesniegums VID ar lūgumu izslēgt to no savienības režīma izmantošanas.

Ja nodokļa maksātājs vairs nevēlas izmantot īpašo PVN režīmu par elektronisko sakaru, apraides un elektroniski sniegtiem pakalpojumiem, kas sniegti ES teritorijā personai, kas nav nodokļa maksātāja, šim nodokļa maksātājam pēc izslēgšanas no savienības vai ārpussavienības režīma izmantošanas ir jāreģistrējas šo pakalpojumu sniegšanai katrā patēriņa dalībvalstī.

Izņēmums, ja iepriekš minēto sniegto pakalpojumu un tālpārdošanas darījumu kopējā vērtība bez nodokļa iepriekšējā vai kārtējā kalendāra gadā nepārsniedz 10 000 eiro, PVN ES reģistrēts komersants var piemērot vispārīgā kārtībā.

Nodokļa maksātājam, kas izslēgts no kāda no īpašajiem PVN režīmiem ar minēto režīmu saistīto noteikumu pastāvīgas neizpildes dēļ, nav atļauta neviena īpašā PVN režīma izmantošana nevienā dalībvalstī divus gadus pēc tā deklarācijas pārskata perioda, kurā nodokļa maksātājs ir izslēgts.