Ja uzņēmumā ir transportlīdzeklis, pareizi jāaizpilda dokumentācija un jāuzskaita degvielas patēriņš. Tas pats jāievēro arī tad, ja uzņēmums lieto elektromobili. Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis metodisko materiālu “Elektromobilis uzņēmumā – elektroenerģijas uzskaite un dokumentācija”, kurā skaidro, kā uzskaitīt patērēto elektroenerģiju un sakārtot dokumentāciju.

Grāmatvedības uzskaites vispārīgās prasības

Transportlīdzekļiem, kuriem transportlīdzekļu reģistrā kā degvielas veids norādīta elektrība vai elektrība un benzīns, ir piemērojamas nodokļu un grāmatvedības reglamentējošo normatīvo aktu normas, tāpat kā jebkuriem citiem transportlīdzekļiem.

Uzņēmuma pienākums ir kārtot grāmatvedību atbilstoši Grāmatvedības likumā (GL) un Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.877 “Grāmatvedības kārtošanas noteikumi” noteiktajām prasībām, nodrošinot:

  • visu saimniecisko darījumu uzskaiti;
  • patiesu informāciju;
  • iespēju izsekot saimniecisko darījumu norisei;
  • darījumu iegrāmatošanu atbilstoši darījuma ekonomiskajai būtībai un saturam, pamatojoties uz attaisnojuma dokumentā ietverto informāciju.

Saskaņā ar GL 11.panta 1.daļu attaisnojuma dokuments ir dokuments, kurš apliecina uzņēmuma saimnieciskā darījuma esību un kurā ietverti GL minētie rekvizīti un informācija par saimniecisko darījumu.

Atbilstoši MK noteikumu Nr.877 60.punktam uzņēmuma pienākums ir grāmatvedības organizācijas dokumentos noteikt kārtību:

  • kādā uzņēmums dokumentē un uzskaita uzņēmuma transportlīdzekļu, tajā skaitā elektromobiļu, izmantošanas izdevumus;
  • kādā sagatavo ārējos un iekšējos attaisnojuma dokumentus (piemēram, konkrēta dokumenta saturs vai forma, sagatavojamais eksemplāru skaits).

Grāmatvedības organizācijas dokumentus izstrādā, apstiprina un par to saturu atbild uzņēmuma vadītājs.

UIN piemērošana

Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma (UIN likums) piemērošanai ar saimniecisko darbību saistīti izdevumi ir izdevumi par transportlīdzekļa (izņemot reprezentatīvo automobili) degvielu neatkarīgi no tā, vai attiecīgais transportlīdzeklis ir izmantots tikai saimnieciskajā darbībā, pamatojoties uz faktiski nobraukto kilometru skaitu katrā mēnesī saskaņā ar transportlīdzeklim noteikto degvielas patēriņa normu uz 100 kilometriem, kas nepārsniedz izgatavotājrūpnīcas norādīto pilsētas cikla degvielas patēriņa normu vairāk nekā par 20%, ja ir izpildīts viens no UIN likuma 8.panta 5.daļas 5.punkta kritērijiem. 

Nosacījums “pilsētas cikla degvielas patēriņa norma” ir balstīts uz to, lai dotu iespēju vērtēt augstāko no patēriņa rādītājiem, kāds noteikts automobiļiem ar degvielas patēriņu.

Elektroenerģijas patēriņa normas noteikšana

Ņemot vērā, ka elektromobilis saskaņā ar ražotāja tehniskajos datos norādīto pilsētas režīmā var nobraukt vairāk kilometrus nekā parastā režīmā, tad UIN likuma 8.panta 5.daļas 5.punkta piemērošanai elektromobiļiem un no elektrotīkla uzlādējamiem hibrīdiem ņem vērā augstāko no:

  • ražotāja noteiktajiem elektrības patēriņa rādītājiem;
  • publiski pieejamā vidējā patēriņa rādītājiem;
  • publiski veikta testa rādītājiem.

Piemērs

Izgatavotāja izsniegtā transportlīdzekļa atbilstības sertifikātā (EC Certificate of Conformity jeb CoC) elektroauto “M-e” elektroenerģijas patēriņa norma ir norādīta atbilstoši pasaulē saskaņotās vieglo transportlīdzekļu testēšanas procedūras (World Harmonized Light Vehicle Test Procedure jeb WLTP) – standarta režīmiem: zems (low) – pie maksimālā ātruma līdz 56,5 kilometriem/stundā; vidējs (medium) – līdz 76,6 kilometriem/stundā; augsts (high) – līdz 97,4 kilometriem/stundā; īpaši augsts (extra-high) – līdz 131,3 kilometriem/stundā; kombinēts (combined).

Elektroauto “M-e” elektroenerģijas patēriņš zema ātruma režīmā, kas pēc būtības atbilst pilsētas ciklam, ir zemākais no pieciem COC sertifikātā uzrādītajiem patēriņiem – 114 vati/kilometrā, savukārt pārējos režīmos elektroenerģijas patēriņš ir: vidējs – 125 vati/kilometrā, augsts – 153 vati/kilometrā, īpaši augsts – 231 vati/kilometrā, kombinēts – 170 vati/kilometrā.

Ņemot vērā, ka augstākais elektroenerģijas patēriņš ir ļoti augsta ātruma (šosejas) režīmā, tad UIN likuma 8.panta 5.daļas 5.punkta piemērošanai izmanto augstāko no ražotāja noteiktajiem elektrības patēriņiem, tas ir, ļoti augsta režīma norādīto vērtību – 231 vats/kilometrā.

Piemērs

Izgatavotāja izsniegtā transportlīdzekļa atbilstības sertifikātā CoC elektroauto “C-e” ir norādīts elektroenerģijas patēriņš pilsētas (city), šosejas (highway) un kombinētajā (combined) režīmā.

Elektroauto “C-e” elektroenerģijas patēriņš pilsētas (city – cold weather) režīmā ir 168 vati/kilometrā, šosejas (highway – cold weather) režīmā – 232 vati/kilometrā un kombinētajā (combined – cold weather) režīmā – 197 vati/kilometrā.

UIN likuma 8.panta 5.daļas 5.punkta piemērošanai izmanto augstāko no ražotāja noteiktajiem elektroenerģijas patēriņiem, tas ir, šosejas režīmā norādīto vērtību – 232 vati/kilometrā.

Piemērs

Izgatavotāja izsniegtā transportlīdzekļa atbilstības sertifikātā CoC elektroauto “K-e” ir norādīta tikai viena elektroenerģijas patēriņa norma (electric energy consumption) – 202 vati/kilometrā.

UIN likuma 8.panta 5.daļas 5.punkta piemērošanai izmantot šo vienīgo norādīto vērtību – 202 vati/kilometrā.

Piemērs

Izgatavotāja izsniegtā transportlīdzekļa atbilstības sertifikātā CoC no elektrotīkla uzlādējamam (plug-in) hibrīdauto “N-e” ir norādīta tikai viena svērtā kombinētā degvielas (benzīna) patēriņa norma (weighted combined) – 38 grami/kilometrā – un viena elektroenerģijas patēriņa norma (ECAC weighted) – 132 vati/kilometrā.

UIN likuma 8.panta 5.daļas 5.punkta piemērošanai jāizmanto minētās vērtības.

Elektroenerģijas uzskaite un dokumentācija

Transportlīdzekļiem, kuriem transportlīdzekļu reģistrā kā degvielas veids norādīta elektrība, ir piemērojamas UIN likuma 8.panta 5.daļas 5.punkta normas, tāpat kā jebkuriem citiem transportlīdzekļiem, proti, ir jāuzskaita nobrauktie kilometri un patērētā elektroenerģija. 

Ar saimniecisko darbību saistīti ir izdevumi par degvielu (elektroenerģiju) neatkarīgi no tā, vai attiecīgais elektromobilis ir izmantots tikai saimnieciskajā darbībā (ievērojot UIN likuma 8.panta 5.daļas 5.punktā noteiktos limitus), ja izpildās viens no kritērijiem:

  • par transportlīdzekli tiek maksāts uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu (UVTN) nodoklis;
  • transportlīdzeklis ir atbrīvots no aplikšanas ar UVTN saskaņā ar Transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa un uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa likuma 14.panta 1.daļas 5. un 6.punktu;
  • nodokļa maksātājs ir atbilstīga lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrība vai atbilstīga mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrība, vai zvejnieka saimniecība.

Ja izpildās kāds no minētajiem kritērijiem, nav jāveic detalizēta braucienu uzskaite (piemēram, ar ceļazīmēm vai maršruta lapām), lai pamatotu elektroenerģijas izmantošanu saimnieciskās darbības nodrošināšanai. Vienlaikus, lai noteiktu, vai patērētā elektroenerģija uz nobrauktajiem 100 kilometriem nepārsniedz augstāko no izgatavotājrūpnīcas norādītajām elektroenerģijas patēriņa normām vairāk kā par 20%, jānodrošina faktiski nobraukto kilometru un patērētās elektroenerģijas (daudzums un vērtība) uzskaite.

Ja neizpildās kāds no minētajiem kritērijiem, jāveic detalizēta braucienu uzskaite (piemēram, ar ceļazīmēm vai maršruta lapām) grāmatvedības organizācijas dokumentos noteiktajā kārtībā, lai pamatotu, ka elektroauto ekspluatācijas izdevumi ir tieši saistīti ar personas saimniecisko darbību un izdevumi par elektroenerģiju nepārsniedz izgatavotājrūpnīcas norādīto elektroenerģijas patēriņa normu vairāk kā par 20%.

Grāmatvedības organizācijas dokumentos saskaņā ar MK noteikumu Nr.877 60.4.apakšpunktu nosaka kārtību, kādā dokumentē un uzskaita transportlīdzekļa izmantošanas izdevumus, tostarp jāparedz:

  • attaisnojuma dokumentu noformēšanas un grāmatvedības reģistru kārtošanas kārtība, lai tiktu uzskaitīts faktiski nobrauktais kilometru skaits un patērētās elektroenerģijas daudzums un vērtība (pamatojoties uz transportlīdzekļa odometra rādījumiem mēneša sākumā un beigās, un kuros tiks konstatēts elektroenerģijas patēriņš);
  • kārtība, kādā aprēķina un grāmatvedības reģistros norāda starpību starp elektroenerģijas vērtību, kas aprēķināta, ņemot vērā UIN likumā noteikto nosacījumu, un konkrētajā mēnesī faktiski patērētās elektroenerģijas vērtību.