Kā VID pārbauda transfertcenu dokumentāciju?
2023-09-25
Edgars Hercenbergs, SIA "Sorainen ZAB", vecākais jurists
Šī publikācija ir paredzēta uzņēmumu galvenajiem grāmatvežiem un finanšu vadītājiem, kas plāno pārskatīt transfertcenu dokumentāciju, ņemot vērā esošo Valsts ieņēmumu dienesta (VID) praksi un atbalstītos risinājumus uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) risku mazināšanā. Autors izsaka pateicību VID ģenerāldirektorei Ievai Jaunzemei, VID Nodokļu nomaksas veicināšanas pārvaldes vadībai un kompetentajām VID ierēdnēm transfertcenu jomā par atbalstu šīs publikācijas tapšanā.
Statistika un VID prakses attīstība
Kā norāda VID, transfertcenu risku analīzei ir pakļauti visi UIN maksātāji, kuri veic darījumus ar saistītām personām. Pārbaudēm tiek izraudzīti tie uzņēmumi, kuriem konstatēti transfertcenu dokumentāciju iesniegšanas pārkāpumi un UIN nenomaksa saistībā ar transfertcenām.
Saskaņā ar VID sniegto statistiku no 2018.gada janvāra līdz 2023.gada jūlijam VID:
- veica vairāk nekā 50 UIN nomaksas veicināšanas pasākumu, tostarp, tematiskās pārbaudes;
- veica 14 auditus, no tiem septiņi ir apstrīdēti vai ierosināta tiesvedība. Tikai vienā lietā ir panākta vienošanās tiesvedības laikā, sešos gadījumos audita lēmums ir atstāts spēkā (patlaban viena lieta ir apstrīdēšanas procesā, viena – pārsūdzības procesā);
- saņemti 21 iesniegums par iepriekšējas vienošanās starp VID un UIN maksātāju par darījuma tirgus cenas noteikšanu:
- 18 gadījumos pieņemti lēmumi par procedūras uzsākšanu, bet divos gadījumos lēmumi nav pieņemti;
- 14 gadījumos noslēgti iepriekšējās vienošanās līgumi ar VID, četros gadījumos pieņemti nelabvēlīgi lēmumi (atteikts uzsākt līguma noslēgšanas procedūru, izbeigta līguma noslēgšanas procedūra, izbeigti iepriekšējās vienošanās līgumi).
Pēc SIA “Sorainen ZAB” rīcībā esošās informācijas 14 no 19 (jeb 74%) pabeigtajām transfertcenu strīdu tiesvedībām, tostarp auditiem pirms 2018.gada (par taksācijas periodiem no 2003.gada līdz 2018.gadam), 64% gadījumu VID ir uzvarējis. Šajos 64% gadījumu strīds ir zaudēts tiesā Latvijas UIN maksātājam par sliktu, tostarp ņemot vērā trūkumus transfertcenu tirgus cenas pamatošanas koncepcijā un izmantotajos datos, kurus izvēlējās Latvijas UIN maksātājs.
Laikā, kad līdz ar starpbanku aizņēmumu likmes EURIBOR paaugsināšanos tiek palielināti arī kredītu procenti, aktualizējas jautājums – kā piemērot procentu likumi aizdevumiem darījumos ar saistītajām personām? Kura šobrīd ir tirgus cenai atbilstoša likme?
Klausies
Saistītās personas
06:00, 20. Sep. 2023
Arvien biežāk starptautiskas uzņēmumu grupas uzņēmumi iesaistās kopprojektos, slēdzot izmaksu ieguldījuma vienošanās (cost contribution arrangements). Ar ko pakalpojumu izmaksu ieguldījuma vienošanās atšķiras no parasta uzņēmumu iekšgrupas sniegtā pakalpojuma? Kā jāpiemēro uzņēmumu ienākuma nodoklis, kādi transfertcenu riski var rasties un kas ir nozīmīgākie ieguvumi no šādas sadarbības formas? Izskatīsim šajā rakstā.
Saistītās personas
06:00, 31. Mai. 2023
Nereti nodokļu maksātājiem ir situācijas, kas rada nenoteiktību likuma normu piemērošanā, kā arī prasa vērā ņemamus papildus resursus. Informācijas pieprasījuma vai audita gadījumā tas rezultējas gan ar darbinieku papildus darba stundām, gan uzņēmuma izmaksām, piesaistot ārpakalpojumu sniedzējus situācijas atrisināšanai. Rakstā tiek apskatīti daži prakses aspekti, kas varētu tikt mainīti vai uzlaboti, sekmējot likuma normu piemērošanas noteiktību nodokļu maksātājiem.
Saistītās personas
06:00, 26. Mai. 2023
Viens no nodokļu maksātāju pienākumiem ir noteiktā termiņā un pilnā apmērā maksāt nodokļus savai valstij. Tomēr, ja uzņēmuma grupas struktūra ir sarežģīta un notiek darījumi saistītu personu starpā, kas ir reģistrētas dažādās valstīs, vai nodokļu maksātājs gūst ienākumu citā valstī, rodas pienākums nodot atskaites un maksāt nodokļus ne tikai savā valstī, bet arī tajā, kur ir reģistrēta saistītā persona vai veidojas ienākums.
Saistītās personas
06:00, 15. Feb. 2023
Lai arī transfertcenu analīzē peļņas sadalīšanas metode netiek izmantota bieži, tomēr noteiktās situācijās tā var būt vienīgā praktiskā iespēja noteikt cenas saistīto pušu darījumos. Kādos gadījumos piemērot peļņas sadalīšanas metodi un kā to darīt?
Saistītās personas
07:00, 19. Mai. 2021
Paredzēts, ka jaunais DAC6 ziņošanas pienākums attiecas uz zinošiem un kompetentiem profesionālo pakalpojumu sniedzējiem, kas sniedz nodokļu padomus, izstrādā noteiktas pārrobežu darījumu shēmas un palīdz uzņēmējiem realizēt starptautiskus darījumus. Var šķist, ka uzņēmējiem pašiem par DAC6 nav jādomā, taču viss nav tik vienkārši. Par DAC6 regulējuma izpratni, darbinieku izglītošanu un atbilstības nodrošināšanu ir jādomā ikvienam uzņēmumam, kurš regulāri vai pat vienu reizi veic darījumus ārpus Latvijas.
Saistītās personas
07:00, 8. Jan. 2021
Iepriekšējā rakstā aplūkojām darījumus ar nerezidentiem no nodokļu skatpunkta. Turpinot rakstu sēriju, šoreiz par juridiskajiem aspektiem – kā Latvijas komersantam sagatavot darījumu dokumentāciju, lai izvairītos vai vismaz ierobežotu riskus, kas var radīt papildu uzņēmumu ienākuma nodokļa sekas.
Saistītās personas
07:00, 4. Dec. 2020
Vai meitas uzņēmums “A” drīkst pārdod mātes uzņēmumam “B” 0 eiro vērtībā dzīvojamo busiņu, kuram tirgus vērtība ir apmēram 2000 eiro? Kā tas ietekmē uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarāciju?
Saistītās personas
06:31, 6. Okt. 2020
Jau pagājis vairāk nekā gads kopš stājies spēkā pārskatītais transfertcenu dokumentācijas standarts, nosakot būtiskas izmaiņas, kad nodokļu maksātājam rodas pienākums sagatavot un sniegt Valsts ieņēmumu dienestam noteiktas formas (līmeņa) transfertcenu dokumentāciju.
Saistītās personas
07:00, 19. Aug. 2020
Likums nosaka juridisku personu pienākumu atklāt savu patieso labuma guvēju, iesniedzot Uzņēmumu reģistram noteiktu informāciju. Savukārt Uzņēmumu reģistrs, nesaņemot pietiekamu informāciju, var uz laiku atlikt pieteikto reģistrāciju. Apskatīsim praktiskos aspektus, kā sekmīgi iesniegt informāciju Uzņēmumu reģistrā un izvairīties no atbildības par paziņošanas pienākuma savlaicīgu neizpildi.
Saistītās personas
07:00, 14. Aug. 2020
SIA “A” ir meitas uzņēmums Dānijas uzņēmumam. Abi uzņēmumi savās valstīs ir pievienotās vērtības nodokļa maksātāji. Dānijas uzņēmumam kā juridiskai personai pieder 100% SIA “A” kapitāldaļas. SIA “A” sniedz pakalpojumus Dānijas uzņēmumam un ik mēnesi tam izraksta rēķinu, neskaidrības rodas brīdī, kad Dānijas uzņēmums izraksta rēķinu SIA “A”.
Saistītās personas
10:12, 20. Jan. 2020
Šī gada jūlijā uzņēmumu ienākuma nodokļa piemērošanas noteikumi papildināti ar terminu – zemas pievienotās vērtības pakalpojumi. Tiem ir noteiktas atvieglotas transfertcenu analīzes un dokumentācijas prasības. Kas ir zemas pievienotās vērtības pakalpojumi? Kam un kādi atvieglojumi ir paredzēti?
Saistītās personas
07:00, 23. Sep. 2019
Sabiedrības pamatdarbība ir būvniecība. Vai tās īpašnieks drīkst izmantot sabiedrības līdzekļus savas privātmājas būvniecībai? Iztērētie līdzekļi tiktu atmaksāti sabiedrībai pēc mājas reģistrācijas zemesgrāmatā un tās pārdošanas. Vai šādā darījumā veidojas kādi nodokļu riski?
Saistītās personas
07:00, 22. Jūl. 2019
Sabiedrība nodarbojas ar celtniecības pakalpojumu sniegšanu. Pieņemsim, ka 2019.gadā sabiedrība noslēdz līgumu ar sabiedrības īpašnieku (fizisku personu) par dzīvojamās ēkas celtniecību. Sabiedrība veic celtniecību saskaņā ar apstiprināto tāmi. Puses vienojas, ka īpašnieks norēķināsies pakāpeniski, teiksim, piecu gadu laika pēc objekta pabeigšanas. Kas jāņem vērā, nosakot darījuma cenu, un kādi šādā darījumā varētu būt nodokļu riski?
Saistītās personas
07:00, 26. Jūn. 2019