Ņemot vērā, ka iFinanses.lv redakcijā saņemti atšķirīgi pieredzējušu nodokļu ekspertu skaidrojumi jautājumā par saistītām personām, un konkrēti – vai uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācijas 2. pielikumā, kur norādāmi darījumi ar saistītām personām, ir jānorāda darījumi starp individuālo komersantu (IK) un zemnieku saimniecību (ZS), kura ir UIN maksātāja, ja ZS īpašnieks un IK ir brāļi? – lūdzām Finanšu ministrijai sniegt savu atbildi uz šo jautājumu, kā arī, ņemot vērā, ka likuma normas, kā noteikt, vai personas ir, vai nav saistītas savā starpā, ir neizprotamas lielum lielam lasītāju lokam, paskaidrot: 1. Kādēļ vispār bija un ir būtiski definēt likumā saistītos uzņēmumus vai personas, kādus riskus vai uzņēmējdarbības vides trūkumus ar šādu likumdevēja iniciatīvu paredzēts izskaust (vai uzlabot)? 2. Kā varētu raksturot saistīto uzņēmumu, t.sk., arī saistīto fizisko personu galvenās pamatpazīmes? Publicējam Finanšu ministrijas Tiešo nodokļu departamenta direktores Astras Kaļānes atbildi.
Likuma "Par uzņēmumu ienākuma nodokli" (likums par UIN) 1.panta 5.daļa nosaka, ka ar uzņēmumu saistīta persona ir persona, kurai (fiziskās personas gadījumā — tās radiniekiem līdz trešajai pakāpei vai laulātajam, vai ar šo personu svainībā esošiem līdz otrajai pakāpei) pieder vairāk nekā 50 procenti no komercsabiedrības pamatkapitāla vai daļu vērtības vai kooperatīvās sabiedrības paju vērtības vai kurai (fiziskās personas gadījumā — tās radiniekiem līdz trešajai pakāpei vai laulātajam, vai ar šo personu svainībā esošiem līdz otrajai pakāpei) ar līgumu vai citādi ir nodrošināta izšķiroša ietekme komercsabiedrībā vai kooperatīvajā sabiedrībā.
Ņemot vērā, ka ZS nav komercsabiedrība un tai nav kapitāldaļas, tad Jūsu vēstulē minētajā gadījumā darījumi starp IK un ZS nav vērtējami kā darījumi ar uzņēmumu saistītām personām.
Attiecībā uz vēstulē uzdoto 1.jautājumu norādām, ka speciāla kārtība attiecībā uz saistītajiem uzņēmumiem un ar uzņēmumu saistītajām personām ir paredzēta, lai novērstu nodokļu plānošanu. Likuma 12.panta normas paredz ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekamo ienākumu attiecīgi palielināt vai samazināt par starpību starp darījuma cenu un tirgus cenu, ja darījumi notiek starp saistītiem uzņēmumiem vai ar uzņēmumu saistītām personām. Minētās normas novērš situāciju, kur divas vai vairākas personas, par iepriekš sarunātām cenām, kas atšķiras no tirgus cenām, veicot savstarpējus darījumus vienam nodokļa maksātājam mākslīgi palielina un otram attiecīgi mākslīgi samazina ar UIN apliekamo ienākumu.
Atbildot uz vēstulē uzdoto 2.jautājumu attiecībā uz saistīto uzņēmumu vai ar uzņēmumu saistīto personu pamatpazīmēm, skaidroju, ka, nosakot, vai darījumu cenas ir jāvērtē, nodokļa maksātājam ir jāpārbauda, vai pastāv saistība ar darījuma partneri, t.i., jāizskata:
- vai uzņēmumam (vai uzņēmumā), ar kuru notiek darījums, pieder šī darījuma partnera kapitāla daļas vai tam (tajā) ir izšķirošana ietekme darījumu partnera pārvaldes institūcijā;
- vai fiziskai personai, ar kuru notiek darījums, vai tās radiniekiem līdz trešajai pakāpei vai laulātajam, vai ar šo personu svainībā esošiem līdz otrajai pakāpei pieder vairāk nekā 50 procenti no uzņēmējsabiedrības, ar kuru notiek darījums, kapitāla daļām;
- vai starp darījuma partneriem ir vienošanās vai tiek veikta saskaņota darbība nodokļu samazināšanas nolūkā.
Zemāk publicējam nodokļu ekspertu sniegtās atbildes.
Atbild Aija Kļavinska:
UIN deklarācijas 2.pielikumā ir jānorāda darījumi ar saistītiem uzņēmumiem un personām taksācijas periodā, un IK dotajā situācijā atbilst ar uzņēmumu saistītas personas definīcijai pēc UIN regulējošiem normatīvajiem aktiem:
"Ar uzņēmumu saistīta persona - persona, kurai (fiziskās personas gadījumā — tās radiniekiem līdz trešajai pakāpei vai laulātajam, vai ar šo personu svainībā esošiem līdz otrajai pakāpei) pieder vairāk nekā 50 procenti no komercsabiedrības pamatkapitāla vai daļu vērtības vai kooperatīvās sabiedrības paju vērtības vai kurai (fiziskās personas gadījumā — tās radiniekiem līdz trešajai pakāpei vai laulātajam, vai ar šo personu svainībā esošiem līdz otrajai pakāpei) ar līgumu vai citādi ir nodrošināta izšķiroša ietekme komercsabiedrībā vai kooperatīvajā sabiedrībā" (likuma par UIN 1.panta 5.daļa).
Savukārt Komerclikuma normas apstiprina, ka IK ir fiziska persona.
Šiem kritērijiem atbilstot, ZS ir UIN deklarācijas 2.pielikumā jānorāda visa veida darījumi ar šo IK, t.i., gan transporta nomas, gan ekspedīcijas pakalpojumi.
Atbild Aļona Irmeja:
No abu likumu - "Par nodokļiem un nodevām" un likuma "Par uzņēmumu ienākuma nodokli", definējuma par saistītām personām šis jautājums par IK uz ZS īpašnieku radniecību neattiecas uz ZS UIN deklarācijas 2.pielikumu, jo jautājumā nekas netiek minēts par IK īpašnieka līdzdalību arī ZS kā ZS līdzīpašniekam. Līdz ar to šie darījumi nav saistīti un neattiecas uz ZS UIN deklarācijas 2. pielikumu.