Uzņēmums novembrī reģistrējas par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāju un izvēlas piemērot PVN likuma 137. pantā noteikto īpašo nodokļa maksāšanas kārtību (t.s. kases metodi). Ja par periodu no 2012. gada oktobra līdz 2013. gada septembrim (ieskaitot), sasummē izrakstītās pavadzīmes par pārdoto produkciju, ir pārsniegts LVL 35 000 slieksnis. Ja vērtē iepriekšējo 12 mēnešu laikā saņemto samaksu par pārdoto produkciju (t.i., apliekamos darījumus saskaita pēc kases principa), tad LVL 35 000 slieksnis vēl nav pārsniegts. Un attiecīgi jautājums - vai, nosakot LVL 35 000 apliekamo darījumu kopsummu, vienmēr ir jāvadās pēc parastās PVN kārtības, vai var tomēr vērtēt pēc īpašās kārtības (ja nodokļu maksātājs to ir izvēlējies)?
Pievienotās vērtības nodoklis
09:09, 28. Dec. 2013
Mūsu uzņēmuma darbinieki dodas komandējumos uz Lietuvu, Igauniju, Vāciju. Par naktsmītni – viesnīcas pakalpojumiem uzņēmums saņem rēķinu bez attiecīgās valsts pievienotās vērtības nodokļa (PVN). Maksājums parasti tiek veikts ar pārskaitījumu. Vai šādiem rēķiniem ir jārēķina PVN reversā kārtībā? Ja jārēķina reverss – vai jāpiemēro PVN 21% likme vai tomēr 12%? Un kur šādas summas uzrādīt PVN deklarācijā?
Pievienotās vērtības nodoklis
08:27, 28. Dec. 2013
Apkopoti būtiskākie pasākumi, kas būtu veicami šogad vai nākamā gada pirmajā pusē attiecībā uz nodokļu izmaiņām, kas stāsies spēkā no 2014. gada 1. janvāra.
Citi
11:38, 27. Dec. 2013
Man ir radies jautājums par svētku izdevumiem: kā pareizi grāmatvedībā uzskaitīt un kādi nodokļi jāpiemēro dažādiem iegādātiem Ziemassvētku rotājumiem, saldumu paciņām darbinieku bērniem, dāvanām sadarbības partneriem un Ziemassvētku pasākumu organizēšanai darbiniekiem?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis
13:20, 20. Dec. 2013
Mums ir radusies šāda situācija - darbinieks, kurš vēl nav sasniedzis vecuma pensiju, bet kopš 27.12.2012. atrodas militārpersonas izdienas pensijā, turpina gūt ienākumu no algota darba. Persona ir arī III grupas invalīds. Algas nodokļa grāmatiņa ir iesniegta darba vietā. Kā apliekams darbinieka ienākums no algota darba, un kādi atvieglojumi viņam pienākas darba vietā?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis
12:36, 20. Dec. 2013
Lai arī vienīgās izmaiņas Transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa un uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa likumā (UVTN likums) un likumā Par vieglo automobiļu un motociklu nodokli, kas mūs sagaida 2014.gadā, ir saistītas ar pāreju uz eiro, latos izteiktās nodokļu likmes atbilstoši Eiropas Savienības Padomes noteiktajam maiņas kursam pārrēķinot eiro un centos, tas nenozīmē, ka nebūs pārmaiņu t.s. dienesta auto izmantošanas regulējumā.
Transportlīdzekļa nodokļi
08:21, 20. Dec. 2013
Uzņēmums saņem pakalpojumus no Eiropas Savienības (ES) partnera. Pievienotās vērtības nodoklis (PVN) ir jāaprēķina reversā kārtībā. Ja izdevumi par saņemto pakalpojumu nav saistīti ar uzņēmuma saimniecisko darbību, vai uzņēmumam ir pienākums aprēķināt PVN iemaksāšanai budžetā?
Pievienotās vērtības nodoklis
14:56, 17. Dec. 2013
No 01.01.2014. likums Par iedzīvotāju ienākuma nodokli (likums par IIN) kārtējo reizi piedzīvos apjomīgas izmaiņas, un paredzams, ka tās skars plašu nodokļa maksātāju loku. Šajā rakstā tiks apskatītas tikai atsevišķas jaunās likuma normas, kuru mērķis ir pastiprināt cīņu ar ēnu ekonomiku un novērst situācijas, kad samaksa par algotu darbu vai pakalpojumu tiek aizstāta ar aizdevumu fiziskajai personai, tādējādi izvairoties no algas nodokļa un valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu samaksas.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis
15:00, 13. Dec. 2013
Uzņēmums, pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, 2007. un 2008. gadā ir saņēmis avansus par precēm un, saskaņā ar normatīvo aktu prasībām, avansa saņemšanas brīdī šos darījumus ir arī uzrādījis attiecīgajās PVN deklarācijās. 2013. gadā uzņēmums šos avansus atmaksā, jo preču piegāde par šiem avansiem tomēr nav veikta. Jautājums – vai 2013. gadā uzņēmumam ir tiesības PVN deklarācijas 67. rindā Iepriekšējos taksācijas periodos samaksai valsts budžetā aprēķinātā nodokļa samazinājums norādīt summas korekciju par atpakaļ saņemto avansu?
Pievienotās vērtības nodoklis
14:00, 13. Dec. 2013
Uzņēmuma darbinieks ir devies darījumu pusdienās ar klientu. Grāmatvedībā tiek iesniegts čeks un iesniegums ar lūgumu kompensēt reprezentācijas izdevumus. Kā rīkoties, ja čekā ir uzrādīti alkoholiskie dzērieni? Vai par šo izdevumu pozīciju drīkst atskaitīt priekšnodokli Pievienotās vērtības nodokļa likuma (PVN likums) 100.panta 1.daļā norādītajā kārtībā?
Pievienotās vērtības nodoklis
15:46, 11. Dec. 2013
No Eiropas Savienībā (ES) nereģistrētas personas ir saņemts pakalpojums, kas saistīts ar preču eksportu uz trešajām valstīm (komisijas maksa). Kā tas jāparāda pievienotās vērtības nodokļa (PVN) deklarācijā? Vai PVN ir jārēķina reversā un jānorāda deklarācijas 54. un 63.rindā?
Pievienotās vērtības nodoklis
15:35, 11. Dec. 2013
Meitas kompānija (Latvijas rezidents) no 1997.gada 100% pieder mātes kompānijai (Latvijas rezidents). Taksācijas periods abām kompānijām sakrīt. 2013.gada jūlijā uzsākts meitas kompānijas likvidācijas process. Uzņēmuma likvidācijas pabeigšana un izslēgšana no komercreģistra paredzēta 2014.gadā. 2013.finanšu gadā meitas kompānijai ir prognozējama peļņa, savukārt mātes kompānijai – zaudējumi. Jautājumi: 1. Vai, pamatojoties uz likuma Par uzņēmumu ienākuma nodokli (likums par UIN) 14.1pantu mātes uzņēmums drīkst pārnest savus zaudējumus (meitas uzņēmuma 2013.gada peļņas apmērā) uz likvidējamo meitas uzņēmumu? 2. Vai 2014.gadā nav plānotas izmaiņas likumā par UIN tieši par zaudējumu pārnešanu uzņēmumu grupā?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis
15:22, 11. Dec. 2013
Ar Lietuvas uzņēmumu (pievienotās vērtības nodokļa (PVN) nemaksātāju) ir noslēgts līgums par pakalpojumu sniegšanu Latvijā - dzīvojamās daudzdzīvokļu mājas ārdurvju piegādi un montāžu. Samaksa ir veikta avansā – novembrī. Tā kā šie darbi attiecas uz neapliekamiem apsaimniekošanas pakalpojumiem, domāju, ka mums jāaprēķina PVN, bet priekšnodoklī to likt nedrīkst. Kā šāds darījums jāatspoguļo PVN deklarācijā un kurš pielikums jāaizpilda? Vai varbūt vispār darījums PVN deklarācijā nav jānorāda?
Pievienotās vērtības nodoklis
13:07, 9. Dec. 2013
Raksta tēma izvēlēta saistībā ar lasītāja uzdoto jautājumu par nosakāmo vērtību preču paraugiem (par preču paraugiem konkrētajā gadījumā samaksa netiek saņemta) un kompensācijas sūtījumiem (gadījumos, ja transportēšanas laikā prece tiek bojāta), kurus plānots sūtīt ārpus Eiropas Savienības (ES) - uz trešajām valstīm, kā arī pievienotās vērtības nodokļa (PVN) piemērošanu attiecīgajai situācijai. Minētais jautājums varētu būt aktuāls gan ražotājiem, gan tirgotājiem, tādēļ rakstā tiks apskatīti dažādi nodokļu aspekti un analizētas muitas prasības attiecībā uz nosūtāmo/saņemamo paraugu vērtību.
Pievienotās vērtības nodoklis
14:32, 6. Dec. 2013
Ņemot vērā portālā iFinanses.lv izvērsušos diskusiju pie Maijas Grebenko publikācijas Kā maksāt auto nodokli par līzingā iegādātu mašīnu? par uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa (UVTN) piemērošanu nomātajiem transportlīdzekļiem gadījumā, ja šis transportlīdzeklis nav reģistrēts uzņēmuma turējumā Ceļu satiksmes drošības direkcijā (CSDD), ir lūgts skaidrojums Valsts ieņēmumu dienestam (VID). Turpinājumā publicējam VID skaidrojumu.
Transportlīdzekļa nodokļi
11:26, 4. Dec. 2013