Lai mūsu vietne pilnvērtīgi darbotos, mēs izmantojam obligātās sīkdatnes. Bet ar Tavu piekrišanu var tikt izmantotas vēl citas — funkcionālās,
mārketinga un analītikas. Lai pielāgotu sīkdatnes savām vēlmēm, dodies uz "Pielāgot izvēli". Tu jebkurā brīdī vari manīt savu izvēli, atgriežoties
šajā vietnē. Vairāk informācijas sīkdatņu noteikumos.
Pielāgot izvēli
Piekrītu
PIEŅEMT VISUS
NORAIDĪT VISUS
Obligātās sīkdatnes
IESLĒGTS
Šie sīkfaili nodrošina pamata funkcionalitāti, piemēram, drošību, identitātes pārbaudi un tīkla pārvaldību. Šos sīkfailus nevar atspējot.
Mārketinga sīkdatnes
IESLĒGTS
IZSLĒGTS
Šie sīkfaili tiek izmantoti, lai izsekotu reklāmas efektivitāti un nodrošinātu jums personalizētu saturu un reklāmas.
Funkcionālās sīkdatnes
IESLĒGTS
IZSLĒGTS
Šie sīkfaili apkopo datus, lai atcerētos lietotāju izvēles, lai uzlabotu un sniegtu personalizētu pieredzi.
Analītiskās sīkdatnes
IESLĒGTS
IZSLĒGTS
Šie sīkfaili palīdz mums saprast, kā apmeklētāji mijiedarbojas ar mūsu vietni, atklāt kļūdas un nodrošināt labāku vispārējo analīzi.
Svarīgi! Reģistrējies vienreiz un lasi visus iŽurnālus – iFinanses, iTiesības un iBizness!
Ja esi jau reģistrējies kādā no tiem, autorizējies ar savu e-pastu un paroli.
Ja neizdodas, sazinies ar mums 67280693 vai info@iZurnali.lv.
Svarīgi! Reģistrējies vienreiz un lieto visus iŽurnālus – iFinanses, iTiesības, iBizness un iAudio!
Ja esi jau reģistrējies kādā no tiem, autorizējies ar savu e-pastu un paroli.
Ja neizdodas, sazinies ar mums 67280693 vai info@iZurnali.lv.
Turpinām aizsākto tēmu par dažādiem nomas līgumiem un to atspoguļošana grāmatvedībā. Šajā publikācijā lasiet par operatīvās nomas līgumu un stimulu nosacījumiem un to atspoguļošanu nomnieka un iznomātāja finanšu pārskatā.
Operatīvās nomas līgumu un stimulu nosacījumi
Piemērs
1.variants, kad piešķirtais stimuls ir pārcelšanās kompensācija nomniekam
01.01.2010. tiek noslēgts telpu nomas līgums uz 3 gadiem ar ikmēneša nomas maksu 200 Ls jeb gada maksu 2400 Ls (bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN)). Ikmēneša maksājumi veicami līdz aktuālā mēneša pēdējai dienai. Lai stimulētu jauno nomnieku slēgt nomas līgumu, iznomātājs piekrīt atmaksāt nomniekam pārcelšanās izmaksas 540 Ls (bez PVN).
2025.gada 1.aprīlī stājas spēkā izmaiņas likumā “Par nodokļiem un nodevām”, kas paredz, ka uzņēmumiem būs jāievieš bezskaidras naudas norēķini, ja uzņēmumu juridiskajā adresē vai tā struktūrvienībā, vai tirdzniecības automātā, kura uzstādīšanas vietas adrese nesakrīt ar juridisko adresi vai struktūrvienības adresi, iepriekšējā gada apgrozījums pārsniedz 50 000 eiro. Līdz ar to radies jautājums – vai maksājumi ar kartēm tiek uzskatīti par bezskaidras naudas maksājumiem?
Sabiedriskā labuma organizācijas (SLO), tāpat kā biedrības un nodibinājumi, var saņemt ziedojumus, kurus var izmantot tikai norādītajiem mērķiem. Kā tos norādīt grāmatvedībā? Kādi ir SLO mantas un finanšu līdzekļu izlietošanas ierobežojumi? Skaidrojam!
Sagatavojot gada pārskatu, uzņēmumiem ir pareizi jānovērtē uzņēmuma krājumi, lai varētu noteikt bilances aktīvu vērtību. Attiecīgi krājumiem kā vienam no apgrozāmo līdzekļu posteņiem gada pārskatā jābūt novērtētiem zemākajās iegādes izmaksās. Līdz ar to apskatām, kā aprēķināt krājumu iegādes izmaksas un kā grāmatot iegādātos krājumus.
Uzņēmums, kas ir pievienotās vērtības nodokļa maksātājs, uzbūvējis un nodevis ekspluatācijā dvīņu māju, kas paredzēta pārdošanai. Viena ēkas daļa ir jau pārdota, taču otra vēl atrodas pārdošanas procesā un saņem dažādus komunālos pakalpojumus. Kā grāmatvedībā uzskaitīt komunālos maksājumus objektam, kas tiek piedāvāts pārdošanai? Turklāt, ja ēkas daļa netiks pārdota noteiktā laika periodā, uzņēmums plānot to izīrēt. Vai šādā gadījumā ēka jāpārklasificē par pamatlīdzekli?
Kā grāmatot pamatkapitāla daļu iegādi? Kapitāldaļas tiek pārdotas par zemāku vērtību un rada negatīvu vērtību. Kā šāds darījums ietekmē peļņu? Piemēram, sabiedrība “A” pieder diviem īpašniekiem, tās pamatkapitāls ir 3000 eiro, katras daļas vērtība – 1 eiro, kopā ir 3000 daļas: sabiedrībai “B” 2400 daļas ar vērtību 2400 eiro; Jānim 600 daļas ar vērtību 600 eiro. Jānis vēlas savas daļas pārdot sabiedrībai “B” par 1 eiro.
Uzņēmumam iegādājoties transportlīdzekli finanšu līzingā, grāmatvedībā tas tiek uzrādīts kā pamatlīdzeklis, kuram tiek aprēķināts nolietojums. Paredzēts, ka transportlīdzeklis tiks izpirkts līdz ar pēdējo līzinga maksājumu, proti, tajā brīdī nomnieks iegūs pilnas īpašumtiesības uz transportlīdzekli, par ko tiks izrakstīts preces pirkšanas-pārdošanas rēķins. Atbilstoši iznomātāja izrakstītajiem rēķiniem priekšnodoklis tiek atskaitīts katru mēnesi. Vai nomnieks ir tiesīgs uzskatīt šādu līzinga objektu par pamatlīdzekli pirms visas summas nomaksas? Kā atbilstoši Pievienotās vērtības nodokļa likuma normām norādīt transportlīdzekļa finanšu līzinga darījumu grāmatvedībā?
Stājoties spēkā grozījumiem Ministru kabineta noteikumos Nr.439 “Noteikumi par biedrību, nodibinājumu un arodbiedrību gada pārskatiem un grāmatvedības kārtošanu vienkāršā ieraksta sistēmā”, aktualizējies jautājums par biedrību un nodibinājumu grāmatvedības kārtošanas un gada pārskata sagatavošanas prasībām. Vairāku rakstu ciklā izskatīsim visu par un ap biedrību grāmatvedības un gada pārskata niansēm. Sākam ar vispārējām grāmatvedības kārtošanas prasībām biedrībām.
Uzņēmums iegādājās zemi 2012.gadā. 2024.gadā zemes vērtība ir palielinājusies. Kā pareizi norādīt zemes vērtības starpību bilancē? Kādi dokumenti nepieciešami?
Akvakultūra jeb zivkopība ir ūdens organismu audzēšana vai kultivēšana, izmantojot tehnoloģijas, kas paredzēta attiecīgo ūdens organismu ražošanas palielināšanai, pārsniedzot vides dabiskās iespējas. Ūdens organismi paliek fiziskas vai juridiskas personas īpašumā visu audzēšanas vai kultivēšanas laiku līdz pat to savākšanai. Izskatām, kā organizēt grāmatvedību akvakultūras uzņēmumos.
Kas tiek uzskatīti par sociālās infrastruktūras objektiem? Kādus izdevumus darbiniekiem var segt? Kādi nosacījumi jāievēro, lai šos izdevumus varētu uzskatīt par saimnieciskās darbības izdevumiem? Kādos gadījumos rodas nodokļu riski, izdevumi tiek personificēti vai tiek uzskatīti par nesaistītiem ar saimniecisko darbību?
Uzņēmums ir uzsācis sistēmas izveidi, kas ļaus klientiem veikt pasūtījumus un to apmaksu. Sākotnēji sistēmas programmēšanas pakalpojumi tika grāmatoti nemateriālā aktīva izveides kontā. Sistēma jau ir nonākusi līdz posmam, kurā klienti var sākt veikt pasūtījumus, tomēr paralēli turpinās tās uzlabošanas darbi. Vai sistēmas izveides izmaksas būtu jāpārgrāmato uz pamatlīdzekļa kontu? Kā palielināt nemateriālā aktīva vērtību, ja regulāri tiek veikti tā uzlabojumi?
Valdes loceklis komandējuma laikā Kanādā iegādājas pamatlīdzekļus un elektroniski pieejamu mācību grāmatu, kas nepieciešama saimnieciskās darbības veikšanai. Visi rēķini izrakstīti uz valdes locekļa kā fiziskas personas vārda ar Kanādas uzņēmumu rekvizītiem (nosaukumu, adresi, ID numuru) un bez informācijas par pievienotās vērtības nodokli. Apmaksa veikta ar uzņēmuma karti. Pamatlīdzekļi netika deklarēti muitā, to vērtība pārsniedz 150 eiro. Vai šādi rēķini atbilst Grāmatvedības likuma prasībām un var tikt uzskatīti par attaisnojuma dokumentiem? Kas šajā gadījumā notiek ar nodokļiem? Kā pareizi norādīt šos darījumus grāmatvedībā?
Vai apdrošināts klients, par kuru apdrošināšanas kompānija izmaksā tikai 85% no parāda, var tikt uzskatīts par šaubīgu vai bezcerīgu debitoru un atlikušo parādu norakstīt bez uzņēmumu ienākuma nodokļa aplikšanas, pat ja uzņēmums turpina darboties? Vai apdrošināšana ir pietiekams pierādījums?
Pieņemtie grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.827 “Noteikumi par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veicēju reģistrāciju un ziņojumiem par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām un iedzīvotāju ienākuma nodokli”, kas stājās spēkā 26.aprīlī, ieviesuši izmaiņas ziņu par darba ņēmējiem sagatavošanā un iesniegšanā. Kādas ir būtiskākās izmaiņas? (2024.gada 11.oktobrī publikācija papildināta ar pēdējo rindkopu.)
Covid-19 pandēmijas laikā radīto zaudējumu un nodokļu parādu dēļ šobrīd sabiedrības ar ierobežotu atbildību īpašnieks ik mēnesi veic iemaksas uzņēmuma kontā pamatdarbības nodrošināšanai. Tās grāmatvedībā tiek grāmatotas kā aizņēmums bez procentiem. Uzņēmuma īpašnieks vēlas veikt uzņēmumam piederoša pamatlīdzekļa, proti, darba auto, kas vairāk netiek lietots un kura atlikusī vērtība ir 0, apmaiņu pret aizdevuma samazinājumu. Vai uzņēmuma īpašnieks drīkst tā rīkoties? Kādi grāmatojumi būtu jāveic?