Mans uzņēmums paplašinās, un es nezinu, ko darīt ar amatiem pašam sev. Esmu vienīgais īpašnieks SIA (nav mikrouzņēmums), esmu valdes loceklis, galvenais grāmatvedis, pārdevējs (strādāju ar elektronisko kases aparātu), braucu ar uzņēmuma vieglo automašīnu darba darīšanās, kā arī vadāju preci ar uzņēmuma busu. Jautājums: kādu darba līgumu lai es ar sevi noslēdzu? Kā valdes locekli es sevi darbā neesmu pieņēmis. Visur, kur vajag uzņēmuma vadītāju parakstu – parakstos kā valdes loceklis (darba līguma nav, atalgojumu nesaņemu). Man ir darba līgums (stundu likme) par galvenā grāmatveža amatu. Tajā pašā darba līgumā esmu ielicis sev papildamatu – pārdevējs. Vai ar to pietiek? Sāku apsvērt, vai man nevajadzētu sevi pieņemt darbā arī par uzņēmuma vadītāju, kravas busa vadītāju, varbūt vēl kādu amatu sev jāiedala? Būtu ļoti pateicīgs, ja jūs šo jautājumu izskatītu no Valsts ieņēmumu dienesta (VID) viedokļa, ko viņi prasa no šādiem maziem uzņēmumiem? Varbūt varu ielikt minimālo algu un norādīt, ka par to daru pilnīgi visu?
Dalībnieks un valdes loceklis
10:46, 6. Mar. 2013
Latvijā reģistrēta sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) nodarbojas ar grāmatvedības pakalpojumu sniegšanu. SIA strādā viens darbinieks - valdes loceklis, kas pats ir arī grāmatvedis. Valdes loceklis strādā savās mājās - 3 istabu dzīvoklī. Šī adrese komercreģistrā ir noformēta kā uzņēmuma juridiskā adrese. Darbs tiek veikts vienā istabā, šeit atrodas tikai plaukti ar mapēm, galds, dators, printers u.c. darbam nepieciešamais - viss nopirkts par SIA līdzekļiem. Vai ir tiesības norakstīt kādu daļu no summas rēķinā par dzīvokļa apkuri un komunālajiem pakalpojumiem uzņēmuma saimnieciskās darbības izdevumos, ja rēķins izrakstīts uz fizisko personu nevis uz uzņēmumu, jo katru dienu grāmatvedis strādā 7-8 stundas, izmanto elektrību, stacionāro telefonu utt.?
Dalībnieks un valdes loceklis
12:42, 1. Mar. 2013
Ja autordarbi gada (vairāku gadu robežās) laikā ir regulāri, piemēram, video semināru vadīšana interneta vidē (mainās temati), ir nepieciešams autoratlīdzības līgums katram semināram atsevišķi vai pietiekt ar vienu līgumu uz nenoteiktu laiku? Vai pēc katra novadītā semināra ir nepieciešams pieņemšanas-nodošanas akts?
Līgumi
13:58, 26. Feb. 2013
Uzņēmums pērk lietotu automašīnu no fiziskas personas, kas ir uzņēmuma vienīgais īpašnieks. Kā uz šādu darījumu attiecas preces tirgus vērtība un darījumi ar saistītām personām?
Dalībnieks un valdes loceklis
14:02, 21. Feb. 2013
Kopš 2012.gada novembra jauna komersanta, uzņēmuma, organizācijas vai līguma reģistrāciju var veikt elektroniski. Tāpat elektroniski var veikt izmaiņu, reorganizācijas, maksātnespējas, likvidācijas un līguma izbeigšanas reģistrāciju un dažādu izziņu saņemšanu. Par Uzņēmuma reģistra (UR) izveidotajiem e-pakalpojumiem un to izmantošanas iespējām vairāk lasiet šajā publikācijā.
Saimnieciskā darbība
09:17, 14. Feb. 2013
Uzņēmums - kreditors nodod prasījumu citai personai, noslēdzot cesijas līgumu. Vai vecais kreditors pēc cesijas līguma noslēgšanas drīkst ar parādnieku vienoties par citiem līguma nosacījumiem, piemēram, mainīt procentu likmi? Un vai šādi grozījumi būs saistoši jaunajam kreditoram?
Līgumi
14:47, 1. Feb. 2013
Ar 2013.gada 1. janvāri ir stājušās spēkā transfertcenu dokumentācijas prasības, saskaņā kuriem nodokļu maksātājiem, kas atbilst likumā "Par nodokļiem un nodevām" (Likums) noteiktajiem kritērijiem, pēc Valsts ieņēmumu dienesta (VID) pieprasījuma ir jāiesniedz Likuma 15.2 panta 2. daļā noteiktā informācija latviešu valodā viena mēneša laikā pēc šāda pieprasījuma saņemšanas.
Saistītās personas
21:31, 22. Jan. 2013
2013. gada 1. janvārī stājas spēkā grozījumi Komerclikumā, kas paredz būtiskus jauninājumus – par tiem vairāk lasiet šajā publikācijā.
Saimnieciskā darbība
14:33, 22. Jan. 2013
Uzņēmums plāno iegādāties nekustamo īpašumu Rīgā - dzīvokli, lai to pēc tam izīrētu. Pārdevējs piedāvā līgumu, kurā atsevišķi norāda nekustamā īpašuma cenu – 15 000 Ls un kustamo mantu - mēbeles un elektrotehniku -5000 Ls, kopsummā 20 000 Ls.Vai šis būtu jāuzskata viss kopā par pamatlīdzekli - nekustamo īpašumu? Vai būs jāsniedz ziņas Valsts ieņēmumu dienestā (VID), jo pirkts tiks no fiziskas personas? Un vai šajā gadījumā pietiks ar līgumu? Vai arī būs vajadzīgs iepirkuma akts un izziņa par personīgo mantu?
Līgumi
10:17, 18. Jan. 2013
Cesija. Par cesiju ir dzirdējuši daudzi. Arī saskārušies ir daudzi – jo īpaši tad, kad ir izveidojies parāds, piemēram, laikā neatmaksāts kredīts vai rēķins. Tādos gadījumos bieži parāda samaksu sāk pieprasīt cita persona, apgalvojot, ka parāds ir jāmaksā šai personai, nevis sākotnējam kreditoram, jo tiesības prasīt parāda samaksu tā ir ieguvusi cesijas rezultātā (vai arī apgalvojot, ka parādu ir nopirkusi).
Līgumi
10:29, 9. Jan. 2013
Jau pirms kāda laika aktualizējies jautājums par transferta cenu dokumentēšanu, kam par pamatu bija grozījumi likumā "Par nodokļiem un nodevām". Saskaņā ar grozījumiem no 2013. gada 1. janvāra sabiedrībai, kuras neto apgrozījums pārsniedz 1 miljonu latu un darījumu vērtība ar saistīto uzņēmumu pārsniedz 10 000 latu gadā, ir nepieciešams sagatavot noteikta satura dokumentāciju, kas pamato darījumos ar saistītajām personām piemērotās cenas. Papildus minētajam ar grozījumiem tika ieviesta iespēja noslēgt vienošanos ar nodokļu administrāciju par piemērojamo transferta cenu.
Līgumi
16:21, 4. Jan. 2013
SIA A 100 % pieder J.Kalniņam, un SIA B 100% pieder J.Kalniņa meitai - A.Kalniņai. SIA A ir izsniegusi SIA B bezprocentu aizdevumus 10 000 LVL un 25 000 EUR apmērā. Jautājumi: 1. Vai SIA B attiecībā pret SIA A ir ar uzņēmumu saistīta persona likuma Par uzņēmumu ienākuma nodokli (likums par UIN) 12.panta izpratnē?
Saistītās personas
10:27, 20. Dec. 2012
Mans jautājums ir šāds - pašlaik ar kultūras centra pašdarbības kolektīvu vadītājiem ir noslēgti uzņēmuma līgumi par kolektīvu vadīšanu, jo pamatdarbā viņi strādā citur - skolās u.tml. – un, lai nebūtu virstundas, izvēlējāmies slēgt uzņēmuma līgumus. Uzņēmuma līgumi tika noslēgti par konkrētu mēģinājumu vadīšanu, lai mēneša beigās būtu konkrētas lietas, ko norādīt nodošanas pieņemšanas aktā. Problēma ir tajā, ka kolektīvu vadīšana notiek kultūras centra telpās, izmanto, piemēram, pamatlīdzekli - klavieres. Vēlamies noskaidrot, vai, šādi rīkojoties, Valsts ieņēmumu dienests, pārbaudot, nevar pārmest likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" 8.panta 2.2 daļā noteiktās pazīmes? Kādu līgumu būtu labāk slēgt šajā konkrētajā gadījumā?
Līgumi
16:47, 17. Dec. 2012
Turpinām 15.10.2012. publikāciju Tiesiskās aizsardzības process: ieskats likumā un praksē. Šajā daļā lasiet par tiesiskās aizsardzības procesa (TAP) plāna saskaņošanas kārtību.
Saimnieciskā darbība
15:07, 13. Dec. 2012
Uzņēmums plāno uz laiku apturēt savu saimniecisko darbību, iesniedzot Valsts ieņēmumu dienestā (VID) atbilstošu veidlapu. Šajā sakarā jautājums - ja uzņēmumam ir nodokļu parādi, vai to drīkst darīt?
Saimnieciskā darbība
15:00, 3. Dec. 2012