Šā gada 1. jūlijā spēkā stāsies grozījumi Komerclikumā, kas paredz vairākas būtiskas izmaiņas līdzšinējā regulējumā.
Saimnieciskā darbība
15:16, 6. Jūn. 2013
2013.gada 1.martā stājās spēkā Euro ieviešanas kārtības likums, kas nosaka galvenās aprises pārejai uz eiro. Publiskajā telpā šobrīd tiek plaši diskutēti eiro ieviešanas praktiskie aspekti – kā norādīt preču cenas pārejas periodā, kādā veidā notiks bezskaidras naudas konvertācija uz eiro, un cik ilgi pēc eiro ieviešanas varēs apmainīt skaidru naudu no latiem uz eiro. Līdz ar eiro ieviešanu kapitālsabiedrībām būs jāveic izmaiņas arī savos korporatīvajos dokumentos, jo likums paredz, ka daļas vai akcijas nominālvērtība no 2014.gada būs eiro.
Saimnieciskā darbība
14:10, 22. Mai. 2013
Sabiedrībai ar ierobežotu atbildību ir dividendes, kuras uzņēmumā aprēķinātas un neizmaksātas ir jau vairāk kā 10 gadus. Saskaņā ar Komerclikuma 161.panta 6.punktu dividendes, kas nav izņemtas 10 gadu laikā, pāriet sabiedrības īpašumā. Kā noteik šī pāriešana? Dividendes grāmato uz ienākumiem un apliek ar uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN) 15% (tā man skaidroja pa Valsts ieņēmumu dienesta konsultatīvo tālruni)? Vai vienkārši pārgrāmato no bilances kreditoru posteņa Dividendes uz, piemēram, pašu kapitāla posteni Rezerves vai posteni Iepriekšējo gadu nesadalītā peļņa? Ja īpašumu pārceļ uz iepriekšējo gadu nesadalīto peļņu, vai turpmākajos gados var piemērot likuma par UIN 6.panta 17.punktu?
Saimnieciskā darbība
11:50, 2. Mai. 2013
Drīz būs pagājis gads kopš Saeima pieņēma grozījumus likumā "Par nodokļiem un nodevām" (Likums), kas būtiski izmainīja saimnieciskās darbības apturēšanas kārtību un tās sekas kā pašam nodokļu maksātājam, tā arī viņa darījumu partneriem.
Saimnieciskā darbība
10:17, 2. Mai. 2013
Ņemot vērā, ka iFinanses.lv redakcijā saņemti atšķirīgi pieredzējušu nodokļu ekspertu skaidrojumi jautājumā par saistītām personām, un konkrēti – vai uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācijas 2. pielikumā, kur norādāmi darījumi ar saistītām personām, ir jānorāda darījumi starp individuālo komersantu (IK) un zemnieku saimniecību (ZS), kura ir UIN maksātāja, ja ZS īpašnieks un IK ir brāļi? – lūdzām Ņemot vērā, ka iFinanses.lv redakcijā saņemti atšķirīgi pieredzējušu nodokļu ekspertu skaidrojumi jautājumā par saistītām personām, un konkrēti – vai uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācijas 2. pielikumā, kur norādāmi darījumi ar saistītām personām, ir jānorāda darījumi starp individuālo komersantu (IK) un zemnieku saimniecību (ZS), kura ir UIN maksātāja, ja ZS īpašnieks un IK ir brāļi? – lūdzām Finanšu ministrijai sniegt savu atbildi uz šo jautājumu, kā arī, ņemot vērā, ka likuma normas, kā noteikt, vai personas ir, vai nav saistītas savā starpā, ir neizprotamas lielum lielam lasītāju lokam, paskaidrot: 1. Kādēļ vispār bija un ir būtiski definēt likumā saistītos uzņēmumus vai personas, kādus riskus vai uzņēmējdarbības vides trūkumus ar šādu likumdevēja iniciatīvu paredzēts izskaust (vai uzlabot)? 2. Kā varētu raksturot saistīto uzņēmumu, t.sk., arī saistīto fizisko personu galvenās pamatpazīmes? Publicējam Finanšu ministrijas Tiešo nodokļu departamenta direktores Astras Kaļānes atbildi.
Saistītās personas
10:46, 29. Apr. 2013
Saeimā trešajā, galīgajā lasījumā ir pieņemti grozījumi Autortiesību likumā, kas groza publiska izpildījuma definīciju; paredz mantisko tiesību kolektīvā pārvaldījuma organizācijām pienākumu savā mājas lapā izvietot likumā noteiktu informāciju; atlīdzības noteikšanā ievērot noteiktus kritērijus, kā arī Kultūras ministrijas tiesības pieprasīt dokumentus un informāciju, lai efektīvāk veiktu uzraudzību pār mantisko tiesību kolektīvā pārvaldījuma organizāciju darbību.
Saimnieciskā darbība
09:04, 29. Apr. 2013
2013. gada 10. aprīlī spēkā stājās grozījumi likumā "Par nodokļiem un nodevām", saskaņā ar kuriem tika precizēta struktūrvienības definīcija attiecībā uz interneta vietnēm. Jaunā struktūrvienības definīcija paredz, ka par struktūrvienību uzskata arī tīmeklī izvietotas preču vai pakalpojumu tirdzniecības un pasūtījumu pieņemšanas vai komplektēšanas sistēmas, kurām ir tīmekļa vietne un lietotāju reģistrācijas sistēma, pasūtījumu sistēma vai norēķinu sistēma, kuras uzturētājs atrodas Latvijas Republikā vai ārpus tās.
Saimnieciskā darbība
13:13, 15. Apr. 2013
Kopš 2011.gada 1.novembra spēkā ir grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā (PTAL), ieviešot 8.panta 1.1 daļu, kurā teikts, ka kreditēšanas pakalpojumu patērētājam drīkst sniegt kapitālsabiedrība, kura saņēmusi speciālu atļauju (licenci) patērētāja kreditēšanas pakalpojuma sniegšanai. Ņemot vērā, ka minētie grozījumi vēl arvien izraisa virkni jautājumu, iFinanses.lv redakcija ir lūgusi Patērētāju tiesību aizsardzības centram (PTAC) sniegt skaidrojumu – vai sabiedrība, kuras saimnieciskā darbība nav patērētāju kreditēšana, drīkst izsniegt aizdevumus saviem darbiniekiem, valdes locekļiem un īpašniekiem – fiziskām personām, ja šīm sabiedrībām nav izņemta attiecīga licence? Vai arī ar veiktajiem grozījumiem jāsaprot, ka darbinieku kreditēšana turpmāk ir liegta? Publicējam PTAC Patērētāju tiesību uzraudzības departamenta Finanšu pakalpojumu uzraudzības daļas vadītāja Anda Priedīša skaidrojumu.
Saimnieciskā darbība
15:59, 12. Apr. 2013
Nauda pievelk naudu. Daudz naudas pievelk vēl vairāk naudas. Bet ko darīt, ja naudas nav? Tad jāmaina slotas pret automašīnām. Tā savas bagātības vairošanu sāk Krievijas kulta filmas Oligarhs galvenie varoņi. Arī Latvijā ir dzirdēti stāsti, kā uzņēmēji Latvijas neatkarības pirmajos gados no Austrumiem veduši metālu, naftu un citas preces, lai Eiropā tās mainītu pret sadzīves tehniku, tādējādi nopelnot pirmos miljonus.
Līgumi
14:08, 10. Apr. 2013
Uzņēmumam taksācijas gadā bija ienākums no procentiem par izsniegto aizdevumu saistītai personai (fiziskā persona), proti, uzņēmums aizdeva savus naudas līdzekļus, par to saņemot procentu ienākumu. Šis ienākums tika aprēķināts pēc likmes 3% gadā. Kāds rādītājs ir jāpiemēro, nosakot šī darījuma tirgus vērtību - 1) banku piesaistīto noguldījumu likme (piemēram, 2%), jo šo naudu uzņēmums varētu saņemt, noformējot noguldījumu bankā, vai 2) banku izsniegto kredītu likme (piemēram, 4%), jo ar šo likmi kredītus izsniedz nefinanšu uzņēmumiem vai privātpersonām?
Saistītās personas
13:29, 22. Mar. 2013
Man ir aktuāls jautājums par dividenžu aprēķināšanu un izmaksāšanu. Vai ir tā, ka dividendes par iepriekšējo gadu var aprēķināt (un attiecīgi izmaksāt) tikai pie attiecīgā gada pārskata apstiprināšanas neatkarīgi no tā, vai uzņēmumam ir nauda to izmaksai? Un vai ir iespējams izmaksāt dividendes (sanāk, ka avansā) par pārskata gadu? Jo priekš kam tad kontu plānā ir konts Norēķini par pārskata gada dividendēm?
Dalībnieks un valdes loceklis
13:33, 19. Mar. 2013
Mans uzņēmums paplašinās, un es nezinu, ko darīt ar amatiem pašam sev. Esmu vienīgais īpašnieks SIA (nav mikrouzņēmums), esmu valdes loceklis, galvenais grāmatvedis, pārdevējs (strādāju ar elektronisko kases aparātu), braucu ar uzņēmuma vieglo automašīnu darba darīšanās, kā arī vadāju preci ar uzņēmuma busu. Jautājums: kādu darba līgumu lai es ar sevi noslēdzu? Kā valdes locekli es sevi darbā neesmu pieņēmis. Visur, kur vajag uzņēmuma vadītāju parakstu – parakstos kā valdes loceklis (darba līguma nav, atalgojumu nesaņemu). Man ir darba līgums (stundu likme) par galvenā grāmatveža amatu. Tajā pašā darba līgumā esmu ielicis sev papildamatu – pārdevējs. Vai ar to pietiek? Sāku apsvērt, vai man nevajadzētu sevi pieņemt darbā arī par uzņēmuma vadītāju, kravas busa vadītāju, varbūt vēl kādu amatu sev jāiedala? Būtu ļoti pateicīgs, ja jūs šo jautājumu izskatītu no Valsts ieņēmumu dienesta (VID) viedokļa, ko viņi prasa no šādiem maziem uzņēmumiem? Varbūt varu ielikt minimālo algu un norādīt, ka par to daru pilnīgi visu?
Dalībnieks un valdes loceklis
10:46, 6. Mar. 2013
Latvijā reģistrēta sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) nodarbojas ar grāmatvedības pakalpojumu sniegšanu. SIA strādā viens darbinieks - valdes loceklis, kas pats ir arī grāmatvedis. Valdes loceklis strādā savās mājās - 3 istabu dzīvoklī. Šī adrese komercreģistrā ir noformēta kā uzņēmuma juridiskā adrese. Darbs tiek veikts vienā istabā, šeit atrodas tikai plaukti ar mapēm, galds, dators, printers u.c. darbam nepieciešamais - viss nopirkts par SIA līdzekļiem. Vai ir tiesības norakstīt kādu daļu no summas rēķinā par dzīvokļa apkuri un komunālajiem pakalpojumiem uzņēmuma saimnieciskās darbības izdevumos, ja rēķins izrakstīts uz fizisko personu nevis uz uzņēmumu, jo katru dienu grāmatvedis strādā 7-8 stundas, izmanto elektrību, stacionāro telefonu utt.?
Dalībnieks un valdes loceklis
12:42, 1. Mar. 2013
Ja autordarbi gada (vairāku gadu robežās) laikā ir regulāri, piemēram, video semināru vadīšana interneta vidē (mainās temati), ir nepieciešams autoratlīdzības līgums katram semināram atsevišķi vai pietiekt ar vienu līgumu uz nenoteiktu laiku? Vai pēc katra novadītā semināra ir nepieciešams pieņemšanas-nodošanas akts?
Līgumi
13:58, 26. Feb. 2013
Uzņēmums pērk lietotu automašīnu no fiziskas personas, kas ir uzņēmuma vienīgais īpašnieks. Kā uz šādu darījumu attiecas preces tirgus vērtība un darījumi ar saistītām personām?
Dalībnieks un valdes loceklis
14:02, 21. Feb. 2013