Mātes sabiedrība “A” izveido nemateriālo aktīvu (datorprogrammu) un pārdod to meitas sabiedrībai “B”. Datorprogrammas cenu veido pašizmaksa (sabiedrības “A” programmētāju darba izmaksas) un uzcenojums 5% apmērā. Kā šo darījumu norādīt konsolidētajā finanšu pārskatā (bilancē un peļņas vai zaudējumu aprēķinā)?
Grāmatvedība
07:00, 21. Okt. 2019
Latvijā reģistrēta sabiedrība, pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāja, 2017. un 2018.gadā sniedza pakalpojumus uzņēmumiem Eiropas Savienībā. Pakalpojumiem tika piemērota PVN standartlikme, jo pakalpojumu saņēmēji nebija iesnieguši savus PVN maksātāju numurus. 2019.gada jūnijā viens pakalpojumu saņēmējs iesniedza savu PVN numuru, un tas ir derīgs no 2017.gada janvāra, proti, ar atpakaļejošu datumu. Līdz ar to Latvijas sabiedrība izrakstīja kredītrēķinu par 2017. un 2018.gadā sniegtajiem pakalpojumiem, kuriem bija piemērota PVN standartlikme, un jaunu rēķinu, PVN piemērojot apgrieztā maksāšanas kārtībā. Kā šos labojumus uzrādīt PVN deklarācijā?
Dokumenti
07:00, 18. Okt. 2019
Kā pareizi sabiedrības grāmatvedībā atspoguļot preču pārdošanu un saņemto naudu par pārdoto preci interneta platformās “Etsy” un “eBay”? Pārsvarā klienti ir fiziskas personas no Eiropas Savienības dalībvalstīm un trešajām valstīm. Vai tiešām katrai fiziskai personai jāizraksta rēķins par pārdoto preci? Vai tomēr var izrakstīt vienu kopējo rēķinu “Etsy” vai “eBay”?
Dokumenti
07:00, 16. Okt. 2019
Nomnieks uzteica telpu nomas līgumu. Saskaņā ar līguma nosacījumiem nomnieks, uzsākot telpu nomu, iemaksāja drošības naudu divu mēnešu īres maksas apmērā – 2402 eiro. Sagatavojot telpu pieņemšanas – nodošanas aktu, tika konstatēts, ka telpu iznomātājam jāremontē ēkas fasāde, uz kuras atradās nomnieka izkārtne. Ar nomnieku panākta vienošanās, ka šo darbu izmaksas 501 eiro apmērā tiks segtas no drošības naudas. Kā noformēt dokumentus, ja nomniekam tiks atmaksāta tikai daļa no drošības naudas? Kādi grāmatojumi būtu veicami?
Izdevumi
07:00, 15. Okt. 2019
Latvijas uzņēmums nodarbojas ar preču importu un eksportu uz Eiropas Savienību un trešajām valstīm. Šī gada septembrī sadarbības partneri/grupas pārstāvji no citām valstīm ieradās ciemos, lai iepazītos ar uzņēmuma darbību. Uzņēmums viesiem noorganizēja transporta pakalpojumus, lai nogādātu viņus uz uzņēmuma biroju un noliktavu un iepazīstinātu ar uzņēmuma darbību.Transporta pakalpojumu sniedzējs uzņēmumam izrakstīja rēķinu. Kā pareizi iegrāmatot rēķinu par šiem transporta pakalpojumiem, ja pārvadājumi nav saistīti ar preču pārvešanu.
Izdevumi
07:00, 11. Okt. 2019
Mikrouzņēmuma īpašnieks pats ir arī tā darbinieks. Viņam darba līgumā ir noteikta darba samaksa 720 eiro mēnesī, taču apgrozījums dažos mēnešos nav tik liels, lai izmaksātu algu pilnā apmērā. Vai šajā gadījumā veidojas saistības kontā “Norēķini par darba algu”?
Grāmatvedība
07:00, 8. Okt. 2019
Publikācijā “Sarežģītākie jaunie aspekti nomnieku grāmatvedībā” (“iFinanses”, 08.07.2019.) par nomas uzskaiti saskaņā ar starptautiskajiem finanšu pārskatu standartiem ieskicēju nepieciešamību noteiktos apstākļos veidot uzkrājumus atjaunošanas izmaksām. Šoreiz detalizētāk par šo uzkrājumu veidošanas pamatiem un noteikumiem.
Grāmatvedība
07:00, 7. Okt. 2019
Sabiedrība nodarbojas ar loteriju organizēšanu. Saņēmusi pasūtījumu loterijas rīkošanai, sabiedrība izraksta rēķinu, kur norādīta summa par pakalpojuma izpildi un arī azartspēļu nodoklis, kas samaksāts par loterijas rīkošanu (ir pieejams rēķins). Pastāv viedoklis, ka azartspēļu nodoklis ir izdevumu kompensācija un nav pielīdzināms ienākumam, tāpēc rēķinā summa ir sadalīta divos ierakstos – par pakalpojumu un azartspēļu nodokļa izdevumu kompensācija, kas netiek aplikta ar pievienotās vērtības nodokli (PVN) 21% apmērā. Līdz šim rēķinus izrakstījām, piemērojot visam 21% PVN. Kā būtu pareizi?
Dokumenti
07:00, 1. Okt. 2019
1.oktobrī sākas inventarizāciju laiks, un, lai visu neatliktu uz pēdējo brīdi, jau šobrīd var ķerties klāt norēķinu salīdzināšanai ar sabiedrības debitoriem un kreditoriem. Salīdzināšanas akts sagatavots, nosūtīts klientam, bet ko darīt, ja atlikumi nesakrīt un tiek konstatēta kļūda? Analizējam lasītāja jautājumu!
Grāmatvedība
09:55, 30. Sep. 2019
Pamatlīdzekļi ieņem nozīmīgu vietu teju katra uzņēmuma bilancē, kā arī no to pareizas uzskaites ir atkarīgs uzņēmuma finanšu rezultāts. Analizējot lasītāja iesūtītu jautājumu, noskaidrosim, kas jāņem vērā, iegādājoties pamatlīdzekli!
Budžeta grāmatvedība
07:00, 25. Sep. 2019
Ja automašīna tiek iegādāta finanšu līzingā, vai automašīnas vērtībā tiek iekļauta arī līzinga kompānijai samaksātā komisijas maksa un auto apdrošināšana?
Pamatlīdzekļi
07:00, 23. Sep. 2019
Uzņēmuma vadītājs ir noteicis kārtību, ka restorānā ietirgotā skaidrā nauda, sasniedzot noteiktu limitu, diennakts laikā vairākas reizes tiek izņemta no kases aparāta un ielikta seifā. Restorāna vadītājs, kas pilda arī kasiera pienākumus, saskaita diennakts laikā seifā uzkrāto naudu, salīdzina to ar kases aparāta žurnāla datiem un sagatavo kases ieņēmumu orderi. Kases ieņēmumu ordera obligāts rekvizīts ir fiziskas personas (skaidrās naudas maksātāja) vārds, uzvārds un personas kods. Struktūrvienības vadītājs/kasieris naudu no fiziskas personas nepieņem, jo izņem no seifa, kurā naudu ieliek darbinieki. Kā kases ieņēmumu orderī norādīt šo skaidras naudas maksātāju, ja diennakts laikā ir vairākas maiņas?
Nauda
07:00, 19. Sep. 2019
Pamatlīdzekļu remonta izmaksu grāmatošana jāveic teju katram uzņēmumam. Visbiežāk rodas jautājums, vai pamatlīdzekļu remonta izmaksas ir kapitalizējamas (pievienojamas tā vērtībai) vai arī tās jāiekļauj pārskata gada izdevumos. Noskaidrojam!
Pamatlīdzekļi
07:00, 18. Sep. 2019
Ar Lauku atbalsta dienesta (LAD) palīdzību tika iegādāta ražošanas iekārta, kuras vērtība ir 100 000 eiro, no tiem 40 000 eiro ir LAD atbalsta summa, bet 60 000 eiro – pašu finansējums. Iekārtas lietderīgās lietošanas laiks ir 10 gadi. Kā veikt nākamo periodu uzskaiti? Vai 40 000 eiro jāsadala uz 10 vai pieciem gadiem, un tad jānoraksta nākamo periodu ieņēmumos?
Grāmatvedība
07:00, 17. Sep. 2019
Sabiedrība nodarbojas ar reklāmas pakalpojumu sniegšanu. Lai reklamētu klienta produkciju, sabiedrība rīko dažādus pasākumus un biznesa pusdienas. Vai pakalpojuma sniedzējs šo pasākumu izdevumus var grāmatot kā ražošanas izmaksas? Sabiedrība galu galā nereklamē sevi, bet gan citas sabiedrības produktu, un tas ir sabiedrības pamatdarbības veids. Vai tomēr tie jāuzskaita kā reprezentācijas izdevumi?
Izdevumi
07:00, 13. Sep. 2019