Sabiedrība nodarbojas ar reklāmas pakalpojumu sniegšanu. Lai reklamētu klienta produkciju, sabiedrība rīko dažādus pasākumus un biznesa pusdienas. Vai pakalpojuma sniedzējs šo pasākumu izdevumus var grāmatot kā ražošanas izmaksas? Sabiedrība galu galā nereklamē sevi, bet gan citas sabiedrības produktu, un tas ir sabiedrības pamatdarbības veids. Vai tomēr tie jāuzskaita kā reprezentācijas izdevumi?
Izdevumi
07:00, 13. Sep. 2019
Vai darījumus ar viena mērķa vaučeriem kases aparātā jāievada divas reizes, pārdodot tos un apmainot pret preci vai pakalpojumu, kā tas bija iepriekš? Vai pievienotās vērtības nodokli (PVN) jāpiemēro visu konkrētajā mēnesī pārdoto un pret preci vai pakalpojumu apmainīto vaučeru starpībai? Lūdzu izskaidrot, kā tagad kases aparātā reģistrēt viena mērķa vaučera apmaiņu pret preci jeb preces pārdošanu!
Grāmatvedība
07:00, 10. Sep. 2019
Cik detalizētam jābūt pastāvīgās pārstāvniecības Latvijā jeb ārvalsts filiāles peļņas vai zaudējumu aprēķinam un bilancei? Kādi ir iesniegšanas termiņi un kādi normatīvie akti jāievēro? Vai pareizi saprotu, ka uz ārvalstu pārstāvniecībām neattiecas Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likums, bet gan tikai Uzņēmumu ienākuma nodokļa likums, to skaidrojošie noteikumi un likums “Par grāmatvedību”? Un kā aprēķina uzņēmumu ienākuma nodokli, ja peļņas daļa tiek pārskaitīta mātes sabiedrībai? Tieši tāpat kā Latvijas sabiedrībai?
Gada pārskats
07:00, 9. Sep. 2019
Līdz ar jauno Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumu ieviests jauns termins – personāla ilgtspējas pasākumi. Doma visnotaļ lieliska, tomēr definīcija ir tik plaša, ka vairs nav saprotams, kas tad īsti tiek uzskatīts par ilgtspējas pasākumu, bet kas – par ikdienišķiem saimnieciskās darbības izdevumiem, bez kuriem sabiedrības darbība nav pat iedomājama.
Izdevumi
07:00, 9. Sep. 2019
Pašvaldības kapitālsabiedrībā 2018.gadā katru mēnesi uzskaitītas izmaksas, kas nav saistītas ar saimniecisko darbību, bet uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācija Valsts ieņēmumu dienestam par 2018.gadu iesniegta neaizpildīta, jo nav ar UIN apliekamās bāzes. Vai tas ir pareizi? Lūdzu skaidrojumu!
Izdevumi
07:00, 5. Sep. 2019
2019.gadā tiek izmaksātas dividendes par 2018.gadu, iesniegta uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācija, aprēķināts un samaksāts UIN. Sabiedrības grāmatvedībā veikts grāmatojums: D Norēķini par UIN (bilances konts); K Banka. Kā gada beigās šis samaksātais UIN jāparāda bilancē? Kā slēgt kontu “Norēķini par UIN”?
Grāmatvedība
07:00, 4. Sep. 2019
Cilvēki, kuri ikdienā pārvietojas ar transportlīdzekļiem, reti aizdomājas, cik plašas zināšanas nepieciešamas uzņēmumu vadītājiem un grāmatvežiem, lai grāmatvedības sistēmā korekti uzskaitītu degvielas iegādi un atskaitītos uzraugošajām iestādēm. Tādēļ vēlreiz par būtiskākajiem jautājumiem, kas jāņem vērā, iegādājoties un uzskaitot degvielas izmaksas!
Izdevumi
07:00, 4. Sep. 2019
Mazumtirdzniecības veikalā pircējiem tirgojam dāvanu kartes, proti, vaučerus. Tirgojam vairāku mērķu vaučerus, jo veikalā pieejamas preces, kas apliekamas gan ar pievienotās vērtības nodokļa (PVN) standartlikmi, gan samazināto PVN likmi. Kā pareizi reģistrēt no pircēja saņemto naudu par dāvanu karti, ja vairāku mērķu vaučera pārdošana nav PVN objekts? Iepriekš visi darījumi tika reģistrēti kases aparātā. Vai šajā gadījumā kases čeks var būt PVN rēķins par jebkuru summu?
Nauda
07:00, 29. Aug. 2019
Latvijā reģistrēta sabiedrība sniedz pakalpojumus pasūtītājiem ārpus Latvijas teritorijas. Līgumos atrunāts, ka gadījumā, ja pasūtītājs vēlas, lai konsultants sniegtu šos pakalpojumus uz vietas, tas apmaksā izdevumus saskaņā ar saviem iekšējiem noteikumiem par komandējumu izdevumu kompensāciju. Pārsvarā visas pozīcijas atbilst Latvijas prasībām, bet pasūtītājam nav tāda termina kā “dienas nauda”, un maltīšu izdevumus kompensē, balstoties uz čekiem, kam noteikti limiti. Pēc darba brauciena izdevumi, kurus pasūtītājs piekrīt apmaksāt, ir kompensējami. Mēs izrakstām izdevumu kompensācijas rēķinu (izdevumu un ieņēmumu summas ir vienādas), bet ko darīt, ja kompensējamās summas atšķiras?
Izdevumi
07:00, 22. Aug. 2019
Šobrīd nodokļu likumos ir sagatavoti grozījumi, kas nosaka no 2021.gada nodokļu maksājumus veikt vienā kontā un termiņā. Ko paredz šī jaunā sistēma? Vai grāmatvežu darbs tiks atvieglots? Un vai šī sistēma nozīmē, ka turpmāk zudīs iespēja pašam plānot nodokļu samaksu?
Grāmatvedība
07:00, 12. Aug. 2019
Sabiedrība Patentu valdē reģistrē vairākas preču zīmes. Reģistrācijas izmaksas par katru no tām ir 176 eiro. Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma 29.panta 2.daļā teikts, ka tikai par atlīdzību iegūtas tiesības drīkst norādīt postenī “Koncesijas, patenti, licences, preču zīmes un tamlīdzīgas tiesības”. Vai minēto preču zīmju reģistrēšana atbilst likumam un vai tās var uzskaitīt nemateriālo ieguldījumu sastāvā? Vai tomēr preču zīmju reģistrācijas izmaksas uzreiz jānoraksta izdevumos?
Izdevumi
07:00, 6. Aug. 2019
Kādi grāmatojumi jāveic, ja uzņēmums pamatlīdzekli nomā? Kad pamatlīdzekli var atzīt grāmatvedībā un kā noteikt tā vērtību? Un kurā brīdī pamatlīdzeklis pāriet nomnieka īpašumā? Analizējam lasītāja jautājumu!
Grāmatvedība
07:00, 5. Aug. 2019
Uzņēmums veic transporta pakalpojumus gan Latvijā, gan ārvalstīs. Saņemot kravas pavadzīmi (CMR), uz kuras ir gan nosūtītāja, gan saņēmēja paraksts, kas apliecina veikto pakalpojumu, tiek izrakstīts rēķins par transporta pakalpojumiem un kā apliecinājums pievienots minētais CMR. Vai, izrakstot rēķinu par transporta pakalpojumiem, uz tā var nebūt paraksts, bet gan atzīme “rēķins sagatavots elektroniski un ir derīgs bez paraksta”?
Dokumenti
07:00, 1. Aug. 2019
Ministru kabineta noteikumu Nr.969 “Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi“ 41.1.3.apakšpunktā noteikts, ka darbiniekam atlīdzināmi izdevumi par braukšanas maksu sabiedriskajos transportlīdzekļos, kā arī taksometros, ja to izmantošana ir bijusi pamatota, savukārt 41.8.apakšpunktā ir piebilde, ka minētos izdevumus drīkst atlīdzināt tikai 30% apmērā no valstī noteiktās dienas naudas. Vai tādā gadījumā atbilstoši noteikumiem par darba braucienu Latvijas teritorijā sabiedriskā transporta izdevumi var tikt atlīdzināti tikai 1,80 eiro (30% no 6 eiro) apmērā, bet pārsniegums jāapliek ar iedzīvotāju ienākuma nodokli un par to jāmaksā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas?
Izdevumi
07:00, 30. Jūl. 2019
IK “A” daļējas uzņēmuma pārejas rezultātā nodod SIA “B” preces pārdošanai un debitoru parādus. IK “A” un SIA “B” ir viens īpašnieks, abi uzņēmumi ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāji. Kā pareizi piemērot nodokļus, un kādi grāmatojumi jāveic abiem uzņēmumiem?
Grāmatvedība
07:00, 25. Jūl. 2019